معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها (GTD) اثر دیوید آلن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها (GTD) اثر دیوید آلن

معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها (GTD) اثر دیوید آلن

زومیتخبرگزاری زومیت |
آیا از انبوه کارهای تلنبارشده روی‌هم و انجام‌ندادنشان کلافه شده‌اید؟ اگر این‌طور است، حتما به روش کارآمد و مناسبی برای مدیریت زمان نیاز دارید.

برای همه‌ی ما بارها پیش آمده کار مهمی به‌ذهنمان رسیده و به خودمان وعده داده‌ایم که به‌محض رسیدن به خانه یا محل کار، آن‌ را انجام می‌دهیم؛ اما وقتی به آن مکان می‌رسیم، انبوه کارها و اخبار دیگری که به‌ما می‌رسد، باعث می‌شود آن کار مهم را فراموش کنیم. بعد از مدتی، به‌یاد می‌آوریم قرار بود کار مهمی انجام دهیم و ناباورانه با خود می‌اندیشیم چرا کاری که این‌قدر برایمان اهمیت دارد، به‌راحتی فراموش می‌کنیم؟

این اتفاق یک دلیل مشخص دارد و آن این است که مغز وظیفه‌ی ایجاد ایده‌ها برای انجام کارها را دارد و نه نگه‌داشتن آن‌ها در ذهن. آنچه می‌تواند به ما در این مسیر کمک کند، روش معروف دیوید آلن با عنوان به‌انجام رساندن کارها (G. T. D) است. GTD (مخفف عبارت Getting Things Done) روشی جهانی برای داشتن بهره‌وری فراوان و بدون استرس است.

کتاب به‌انجام رساندن کارها اثر دیوید آلن روشی برای مدیریت زمان را توصیف می‌کند. همه‌ی ما برای هرکاری وقت داریم که در اولویتمان باشد، وقت داریم. اگر می‌گوییم کاری دوست داریم انجام دهیم؛ اما برایش وقت نداریم، به‌معنی آن است که در مدیریت زمانمان شکست خورده‌ایم. این کتاب راهنمای مفیدی برای مدیریت درست زمان و داشتن کارایی بدون استرس است که کمکتان می‌کند روشی برای ایجاد فهرست‌های مختلف، اعلان‌ها و مرور هفتگی کارهایتان داشته باشید.

اگر به‌‌خاطر داشته باشید، در معرفی کتاب «فرمول برنامه‌ریزی» اثر دیمون زاهاریادس، به روش GTD اشاره کردیم که در یکی از فصل‌های آن کتاب، به‌عنوان روشی کارآمد و درعین‌حال دارای ضعف، برای برنامه‌ریزی و مدیریت زمان توصیف شده بود. در این معرفی، به‌طور عمیق‌تر و مفصل‌تری درباره‌ی این روش صحبت می‌کنیم تا به قوت‌های این روش و چگونگی استفاده از آن پی ببرید.

معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها (GTD) اثر دیوید آلن - 5

خلاصه‌ی کتاب

در طول روز، با کارها و ایده‌های زیادی مواجه‌ایم که قصد انجام‌دادنشان را داریم؛ ملاقات با دوستان، کارهای روزمره، رسیدگی‌های شخصی، کارهای مربوط‌به شغل و کسب درآمد و خیلی مسائل دیگر. پس در مرحله‌ی اول، پیش از انجام هرکاری لازم است این افکار را از ذهن خود خارج کنیم. دیوید آلن معتقد است به‌منظور داشتن بهره‌وری بیشتر مغز و رهاشدن از استرس، کارها باید از ذهن خارج و روی کاغذ آورده و مکتوب شوند. او در ابداع روش خود با عنوان GTD، به‌طورکلی پنج مرحله را در نظر گرفته است:کار یا ایده‌ای را بنویسید که به‌ذهنتان می‌رسد. با ثبت مواردی که ذهنتان را شلوغ و به شما فشار وارد می‌کنند، خودتان را از کلافگی و شلوغی ذهن و استرس ناشی از آن خلاص می‌کنید. داشتن فهرستی از کارهایی که به‌ذهن می‌آیند، ذهن را رها و آماده‌ی فکرکردن به برنامه‌ریزی برای انجام آن‌ها می‌کند. همه‌چیز را بدون خوب‌وبدکردن ایده‌ها بنویسید.کارها را بسنجید و ببینید کدامشان انجام‌دادنی است. اگر انجام‌دادنی نیست، کاملا حذفش کنید. اگر انجام‌دادنی است؛ اما درحال‌حاضر نمی‌توان انجامش داد، آن‌ را به فهرست کارهای آینده منتقل کنید تا بعدا برای آن برنامه‌ریزی کنید.از میان کارهای باقی‌مانده، انجام کارهای اقدام‌پذیری را در اولویت قرار دهید که کمتر از دو دقیقه طول می‌کشند. قانون دو دقیقه به شما می‌آموزد اگر موردی را به‌خاطر‌ آوردید که در لحظه انجام‌دادنی و زمان موردنیاز برای آن کمتر از دو دقیقه بود، همان موقع انجامش دهید و از فهرست کارها خط بزنید. در این مرحله، فهرستی از کارها را دارید که قبلا انجام نداده‌اید. این فهرست را باید مرتب‌سازی و اولویت‌بندی کنید. کارهایتان را براساس زمان منظم کنید: کارهایی که بزرگ و به‌صورت پروژه هستند، به کارهای کوچک‌تر و انجام‌دادنی تقسیم و آن‌ها را نیز زمان‌بندی کنید. حالا تقویمی از کارهای انجام‌دادنی دارید که باید هرکدام را در زمان خودش انجام بدهید. توجه کنید هربار به‌سراغ این فهرست می‌آیید، باید از خودتان بپرسید: اقدام بعدی که باید انجام بدهم، چیست؟هربار که کار جدیدی وارد ذهنتان می‌شود، مراحل پیشین را برایش تکرار کنید. بدین‌ترتیب، هیچ‌گاه ذهنتان درگیر کاری نخواهد بود که باید انجام دهید. به‌صورت هفتگی باید فهرست کارها را به‌روز کنید و هرقدر به‌روزتر باشید، کار را درست‌تر انجام داده‌اید.

معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها (GTD) اثر دیوید آلن - 8

برای انجام مراحل روش GTD، در هر مرحله به ابزار مخصوص به خودش نیاز دارید؛ مثلا برای جمع‌آوری اطلاعات از ذهن و تخلیه‌ی ذهنتان می‌توانید از کاغذ یا دستگاه الکترونیکی نوشتن یادداشت یا ضبط‌کردن صدایتان یا ایمیل‌زدن به خودتان استفاده کنید. این ابزارها نیز در کتاب شرح داده شده است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

درباره‌ی کتاب

کتاب به‌انجام رساندن کارها (Getting Things Done) نوشته‌ی دیوید آلن در سال ۲۰۰۱ اولین‌بار منتشر شد و در سال ۲۰۱۵، مطابق با پیشرفت فناوری و دانش روز، نسخه‌ی ویرایش‌شده‌ی بهتر و کامل‌تری از آن چاپ شد. این کتاب در دسته‌بندی خودراهبری و مدیریت زمان قرار می‌گیرد و شیوه‌ای مؤثر برای مدیریت زمان را به افراد می‌آموزد. کتاب حاضر به‌شکل چاپی و الکترونیکی و نیز صوتی به زبان‌های انگلیسی و فارسی دردسترس قرار دارد. همچنین، تاکنون به ۱۲ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه و بیش از یک‌ونیم میلیون نسخه از آن فروخته شده است.

در فیلم معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها می‌توانید معرفی دقیق و کاملی از کتاب را به‌صورت انیمیشن مشاهده کنید.کتاب برای چه کسانی مفید است؟

کتاب به‌انجام رساندن کارها برای هرکسی مفید است که فکر می‌کند بهره‌وری‌اش کافی نیست یا برای انجام کارها فرصت کافی ندارد و می‌خواهد بهتر و مفیدتر از زمانش استفاده کند. اگر فکر می‌کنید دچار اهمال‌کاری یا کمبود وقت یا کنترلنداشتن بر زمان کارهایتان هستید، این کتاب می‌تواند به شما کمک کند. افزون‌براین، دیوید آلن برای کسانی که دراثر فشار کارهای زیاد دچار استرس می‌شوند، رهنمودهای بسیار مفیدی دارد.ترجمه‌های کتاب

عنوان کامل کتاب دیوید آلن به‌انگلیسی به‌‌صورت Getting things done, The Art of Stress-Free Productivity است که در زبان فارسی با عناوین مختلفی منتشر شده است. در سال ۱۳۹۱، نشر دانش بهمن این کتاب را با عنوان سامان‌دادن کارها: ارتقای بهره‌وری بدون استرس و در سال ۱۳۹۵، انتشارات سرور کیان کتاب حاضر را با عنوان جی‌تی‌دی: هنر بهره‌وری بدون استرس و ترجمه‌ی علی‌اصغر هنرمند و ویراستاری مهرانگیز اشراقی منتشر کرده است.

همچنین در سال ۱۳۹۶، انتشارات نوین کتاب گویا کتاب دیوید آلن را با عنوان به‌انجام رساندن کارها و روایت اعظم حبیبی به‌صورت صوتی تهیه و در وب‌سایت نوار، مرجعی برای کتاب‌های صوتی، منتشر کرده است.

معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها (GTD) اثر دیوید آلن - 17

دیدگاه‌های دیگران درباره‌ی کتاب

وال‌استریت ژورنال درباره‌ی کتاب دیوید آلن می‌نویسد:

این کتاب برای ایجاد مهارت‌های ذهنی ضروری و موردنیاز در عصری که تراکم ورودی‌های ذهن و چندکاره‌بودن به‌طورهم‌زمان خصوصیت آن است، می‌تواند خیلی مفید باشد.

کیت اچ. هاموندز می‌گوید:

اصول بهره‌وری دیوید آلن در ایده‌های بزرگ و اساسی ریشه دارند؛ اما درعین‌حال، بسیار کاربردی و انجام‌دادنی هستند.

استفان مگی، استاد دانشکده‌ی کسب‌وکار دانشگاه تگزاس درباره‌ی کتاب به‌انجام‌رساندن کارها می‌گوید:

هرکس با خواندن این کتاب می‌تواند توصیه‌ها و راهبردهای عملی آن‌ را در زندگی‌اش اجرا کند و نتایج سریع آن‌ را ببیند.

از نگاه برخی از خوانندگان کتاب، مشکلات معدودی نیز در روش GTD دیده می‌شود. ازجمله اینکه این گروه از خوانندگان می‌گویند ابتدا این روش را امتحان و بعد از مدتی برای همیشه رهایش کرده‌اند یا اینکه به‌دلیل به‌حساب‌آوردن تمام کارهایی که در سرشان است، سردرگم شده و نتوانسته‌اند به اولویت‌بندی مناسبی برسند. همچنین، گاهی پیش می‌آید انگیزه‌ی کافی برای تمام‌کردن کارها وجود نداشته باشد و درنتیجه کارها به‌پایان نرسند.

دیمون زاهاریادس باوجودآنکه مزایای زیادی برای GTD بیان می‌کند، معتقد است این روش ارتباط خاصی بین ایده‌های تخلیه‌شده و اهداف شخص ایجاد نمی‌کند. به‌همین‌دلیل، ممکن است افراد دچار بی‌انگیزگی برای به‌انجام رساندن کارها شوند. درباره‌ی این دیدگاه می‌توان گفت شاید روش GTD برای آن‌ دسته از افرادی مناسب‌تر است که قبلا روی انگیزه‌های خود کار کرده‌اند و هدف‌هایشان را به‌روشنی می‌دانند؛ اما صرفا در حوزه‌ی مدیریت زمان و بهره‌وری ناکافی در انجام کارها، برای رسیدن به اهدافشان مشکل دارند.

معرفی کتاب به‌انجام رساندن کارها (GTD) اثر دیوید آلن - 27

درباره‌ی نویسنده

دیوید آلن متولد سال ۱۹۴۵ و سخنران سرشناس و تسهیلگر بهره‌وری در شرکت‌هایی نظیر نیویورک‌لایف و بانک جهانی و مؤسسه‌ی فورد است. او درباره‌ی بهره‌وری و کارآمدی کارگاه‌های زیادی در سراسر جهان برگزار می‌کند و به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد متفکر در حوزه‌ی بهره‌وری در دنیا شناخته شده است. همچنین، شرکت دیوید آلن را تأسیس کرده و بیش از ۲۰ سال سابقه‌ی مشاوره و مربیگری درزمینه‌ی مدیریت برای شرکت‌ها را دارد.

مشتاق شنیدن دیدگاه‌های شما در زومیت هستیم. با ما همراه باشید.

خرید با کد تخفیف ۲۵ درصدی zoomit

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
او افزود: بیش از ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ با استفاده از توان فناوران و دانشمندان ایرانی داخلی سازی شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان در این ۲ قسمت وارد شده و در اواخر سال ۹۷ مجموعه‌ها از نظر فناوری بررسی و نمونه هایی تولید ساخته شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان مشکلات بخش سخت افزاری و نرم افزاری بخش موتور را حل کرده‌اند و نیاز کشور را برطرف کرده‌اند. استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرواو گفت: در صادرات قطعات دانش بنیان هنوز فاصله داریم و وقتی به استاندارهای لازم برسیم می‌توانیم از صادرات صحبت کنیم. مدیرعامل شرکت دانش بنیان افزود: همکاری ما با شرکت ایران خودرو توسعه یافته است و تمام نیازها بدون فوت وقت در اختیار شرکت ایران خودرو قرار داده شده است.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از ­خبرگزاری فرانسه ستاد مشترک ارتش فرانسه از انفجار خودروی بمب گذاری شده در مقابل یک پایگاه فرانسوی در گائو در کشور مالی و زخمی شدن سه نفر خبر داد.
انتخابانتخاب7 ساعت قبل
گوشی گلکسی A۷۰ سامسونگ به روزرسانی شد. این به روزرسانی شامل تغییراتی است که تا پیش از این فقط در مدلهای بالاتر این نوع گوشی دیده می‌شد. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، گوشی گلکسی A۷۰ سامسونگ از حالت ضد لرزش برخوردار شده است. این ویژگی با پرچمدارهای گلکسی S۱۰ معرفی شد و سپس وارد گوشی گلکسی A۸۰ شد. تغییرات قابل توجه در این نسخه شامل بهبود عملکرد صفحه نمایش لمسی و بهبود پایداری دوربین می‌شود.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سایپا با حضور سهام‌داران برگزار شد. در ابتدای این مجمع رحیم اسماعیلی دانا، به‌نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا به‌عنوان رییس مجمع و یوسف ندیلی به‌عنوان دبیر مجمع انتخاب شدند، ضمن اینکه نماینده سازمان گسترش و نوسازی صنایع، سهام‌داران عمده دیگر سایپا و نمایندگان سازمان‌های حسابرسی کشور و بورس و اوراق بهادار نیز در جایگاه هیات رئیسه مجمع حاضر شدند. در ادامه، مجمع با دستور کار ارائه گزارش هیأت‌مدیره و گزارش سازمان حسابرسی، بررسی، تصمیم‌گیری و تصویب صورت‌های مالی، انتخاب روزنامه رسمی و بازرس قانونی، تعیین حق حضور در جلسات اعضای غیرموظف هیأت‌مدیره و انتخاب اعضای جدید هیأت‌مدیره برگزار شد. در ادامه با تصویب اکثریت سهامداران روزنامه اطلاعات به‌عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب و حق حضور در جلسات اعضای غیرموظف هیأت‌مدیره نیز تعیین شد. همچنین با توجه به ضرورت انتخاب اعضای جدید هیأت‌مدیره و با تصویب سهامداران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد، گروه سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا و شرکت توسعه سرمایه رادین به‌عنوان اعضای حقوقی هیأت‌مدیره سایپا انتخاب شدند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین20 ساعت قبل
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، رحیم اسماعیلی دانا در این مجمع اظهارکرد: هیأت‌مدیره سایپا در چندماه گذشته تلاش‌های زیادی برای خروج این شرکت از بحران انجام داده و توانسته از منافع این سازمان در حوزه‌های مختلف دفاع کند. وی افزود: بحران تولید در سال گذشته، وجود تعهدات معوقه پیشین در بخش تحویل خودرو به مشتریان و بدهی به قطعه‌سازان و بانک‌ها، کمبود نقدینگی مورد نیاز تولید و رشد شدید تورم از جمله مسائلی بوده که مدیران ارشد سایپا در ماه‌های گذشته با آن مواجه بوده‌اند. اسماعیلی دانا با بیان این‌که مدیریت ارشد سایپا، حفظ منافع سهامداران و ذینفعان را تکلیف خود می‌داند، ادامه داد: برای کمک به ایجاد ثبات در امر اشتغال و جلب رضایت ذینفعان، اقدامات زیادی تاکنون انجام شده و تا پایان امسال نتایج آن آشکار خواهد شد. رئیس مجمع سالیانه سایپا گفت: هیأت‌مدیره سایپا در سال جاری برنامه‌های گسترده‌ای در زمینه رونق تولید، داخلی‌سازی قطعات خودرو، توسعه سبد محصول، طراحی و ساخت خودروهای جدید و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار دارد که با اجرای آن‌ها، این شرکت بخش زیادی از مشکلات و موانع را پشت سر خواهد گذاشت. وی افزود: در شرایط دشوار اقتصادی، سایپا و ایران‌خودرو با کمک و تلاش تمامی نیروهای فعال خود، به ادامه تولید و حرکت صنعت کشور کمک کرده و باید توسط همه نهادها و مجموعه‌های ذیربط مورد حمایت قرار گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر