توسعه صنایع پتروپالایشی، یک تیر وچند نشان/تغییر زمین بازی تحریم‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
توسعه صنایع پتروپالایشی، یک تیر وچند نشان/تغییر زمین بازی تحریم‌ها

توسعه صنایع پتروپالایشی، یک تیر وچند نشان/تغییر زمین بازی تحریم‌ها

مهرخبرگزاری مهر |
تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی به دلیل حجم کوچک محموله‌ها، تعدد مشتریان، تنوع شیوه‌ صادرات نسبت به صادرات نفت خام امری آسان تر بوده و رهگیری و تحریم‌پذیری را به صفر می رساند.

به گزارش خبرنگار مهر، وابستگی بودجه دولت ایران به درآمدهای حاصل از خام‌فروشی نفت باعث شده که آمریکا و متحدانش از این نقطه ضعف استفاده کرده و با تحریم اقتصادی ایران برای دستیابی به اهداف سیاسی خود اقدام کنند.

کارشناسان معتقدند که راهکار اصولی مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا، تغییر زمین بازی تحریم‌ها و حرکت از خام‌فروشی نفت به سمت تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی است. تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی به دلیل حجم کوچک محموله‌ها، تعدد مشتریان، تنوع شیوه صادرات و بازار نزدیک در کشورهای همسایه نسبت به صادرات نفت خام امری آسان‌تر بوده و امکان رهگیری و تحریم‌پذیری محموله‌ها از سوی آمریکا را به صفر می‌رساند.

در این راستا سال گذشته قبل طرحی توسط نمایندگان مجلس با عنوان «افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» تدوین شد.

این طرح در تاریخ ۴ مهر سال ۹۷ توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد و پس از تصویب در کمیسیون انرژی و کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس، در حال حاضر در نوبت صحن قرار دارد تا به رأی نمایندگان گذاشته شود.

تعداد زیادی از نمایندگان مجلس معتقدند که توسعه صنایع پالایشی کشور امری ضروری است و وزارت نفت باید از سال‌ها قبل برای اجرای آن برنامه‌ریزی می‌کرد، چرا که جایگزین کردن صادرات فراورده به جای نفت خام یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا است.

عضو کمیسیون صنایع: توسعه پالایشگاه‌ها اجتناب ناپذیر است

در این راستا محمدحسین فرهنگی، عضو کمیسیون صنایع و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ضرورت پالایشگاه‌سازی در کشور گفت: توسعه صنایع پالایشی و تبدیل نفت خام به فرآورده‌های نفتی یکی از کارهای ضروری است که باید برای انجام آن اقدام کنیم. صادرات فراورده بهتر از خام‌فروشی نفت است و اتفاقا یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا است.

وی ادامه داد: دولت باید تصمیم بگیرد و توسعه صنایع پالایشی را پیگیری کند. البته این کار را از گذشته هم انجام داده است اما با توجه به شرایط تحریمی فعلی می‌تواند ساخت پتروپالایشگاهها را در دستور کار قرار دهد.

فرهنگی همچنین اظهار داشت: وزارت نفت بهتر است در شرایط فعلی به جای ذخیره کردن نفت خام، برای ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه اقدام کند. ساخت پالایشگاه علاوه بر اینکه یک اقدام ضد تحریمی است، باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی می‌شود.

مزایای تولید و صادرات فراورده نسبت به نفت خام

همچنین محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ضرورت توسعه صنایع پالایشی کشور برای خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی آمریکا گفت: برای افزایش بهره وری مواد خام موجود در کشور یکی از راهکارهای اساسی ای است که باید طی سنوات گذشته تا به امروز در مسیر آن گام بر می‌داشتیم و امروز می‌توانستیم هم چالش اشتغال را حل کنیم و هم ارزش افزوده لازم راایجاد کنیم؛ ولی متأسفانه اقدامی انجام نشد.

به گفته این مقام مسؤول امروز یکی از اقداماتی که برای دور زدن تحریم‌ها باید انجام شود، ساخت پالایشگاه‌هایی در داخل کشور یا ساخت یا خرید سهام پالایشگاه‌ها در خارج از کشور است.

وی ادامه داد: امروز در صورت داشتن پالایشگاه‌هایی در خارج از کشور و صدور نفت خام‌مان به آن می‌توانستیم هم ثبات اقتصادی را به کشورمان برگردانیم و هم نیاز به فروش نفت خام نداشتیم و هم اینکه وابستگی آن کشورها را به خودمان در حوزه اقتصاد بیشتر کرده بودیم.

حسینی همچنین افزود: در حال حاضر اگر بتوانیم نفت خام مان را در کشور به فراورده تبدیل کنیم در حوزه اشتغال گام مؤثری برداشتیم، از سویی دیگر این اقدام ایجاد ارزش افزوده هم دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور33 دقیقه قبل
نزدیک بودن نرخ گاز به بنزین باعث کاهش استقبال مردم از سوخت گاز شده است. این کارشناس با اشاره به کارت سوخت جایگاه داران بیان کرد: تا زمانی که کارت سوخت جایگاه داران فعال باشد؛ نمی‌توان به اجرای کامل کارت سوخت امیدوار بود. وی افزود: با جمع آوری کارت سوخت جایگاه داران و اجرای طرحی کامل کارت سوخت، می‌توان از قاچاق روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین جلوگیری کرد که این مهم به افزایش درامدهای‌های دولت منجر شود. نوفرستی تاکید کرد: در صورت اجرای کامل طرح کارت سوخت، با همین تعداد جایگاه فعال سی ان جی توانایی ارائه ۴۰ میلیون مترمکعب سوخت گاز را داریم. این کارشناس انرژی بیان کرد: برای تامین سوخت کشور نیازمند سبد متنوعی از انرژی هستیم، در این میان باید سهم سوخت پاک را افزایش دهیم.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
یک شرکت تولید پارچه‌های نبافته و چاپ و ساک دستی جهت تکمیل کادر خود در استان تهران میدان ولیعصر (عج) از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می‌نماید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر