«آماربازی» برای تحریک مخاطب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. فرهنگ

«آماربازی» برای تحریک مخاطب

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
اکران عید فطر همان‌طورکه پیش‌بینی می‌شد، با حواشی زیادی همراه شد که از میزان فروش تا تعداد سالن و... را دربر می‌گرفت.

صبح‌نو نوشت: فکرش را بکنید بعد از یکی‌دو ماه رکود نسبی در سینما، دومین فصل جذاب اکران آغاز شود. حالا در این فصل از اکران، فیلم‌هایی حضور داشته باشد که هریک برای خودشان مدعی باشند. از یک سو، دو فیلم جدی که در جشنواره درخشیده و قاعدتا آمده‌اند در گیشه هم موفق باشند و از سوی دیگر، چند فیلم کمدی پربازیگر که اصولا ساخته شده‌اند تا در گیشه بترکانند! همین معادله کافی است که اکرانی پرحاشیه و خبرساز را رقم بزنند.

دعوای‌فروش

با آغاز اکران عیدفطر در همان اول کار، تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌ها و دفاتر پخش شروع به ارائه آمار فروش فیلم‌هایشان کردند. با حجم تبلیغاتی تقریبا تمام فیلم‌ها در فضای مجازی، مشخص بود صاحبان این آثار عزم‌شان را جزم کرده‌اند تا هرطور شده، مخاطب را به سینماها بکشانند. در همان ابتدای کار، آقای قربان محمدی، کارگردان فیلم «دخترشیطان» بود که قدم اول حواشی را برداشت. در روزهای گذشته، کارگردان «دختر شیطان» به ربات‌های کامنت‌گذار علیه فیلم‌های در حال اکران اعتراض کرده بود.

کم‌کم تنور جنجال اکران عیدفطر داغ می‌شد که آقای ابراهیم داروغه‌زاده، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، دربرابر این موج در توییتر واکنش نشان داد. داروغه‌زاده نوشت: «در اکران عید سعید فطر، چند فیلم ارزشمند و دیدنی به‌طورهمزمان اکران شده‌اند. شایسته است تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌ها به‌جای تخریب رقیبان، بر برجسته‌سازی نکات مثبت و ارزشمند فیلم‌های خود تمرکز کنند.

بدیهی است با تبلیغات فریبنده یا تخریبی طبق قانون برخورد خواهد شد». پس از گذشت یک روز از آغاز اکران عیدفطر، سامانه سینماتیکت از صدرنشینی «سرخ‌پوست» در روز اول خبر داد. طبق آمار این سامانه، سرخ‌پوست با فروش ۵۰۵میلیون تومان، صدرنشین روز اول اکران شد؛ درحالی‌که این فیلم در روز مذکور، اکران مردمی هم نداشته است. ارائه این آمار که البته کمی غیرمنتظره بود، صدای تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌ها را درآورد. آن‌ها مدعی بودند این اطلاعات درست نیست.

بالاخره‌صدرنشین‌کیست؟!

درحالی‌که براساس آمار رسمی سامانه فروش سینمای ایران، «سرخپوست» پرفروش‌ترین افتتاحیه اکران عیدفطر را داشته، سامانه سینماتیکت در اتفاقی کم‌سابقه از فروش این فیلم کم کرد تا رتبه‌بندی فیلم‌ها در جدول فروش جابه‌جا شود. این سایت درباره دلیل اقدامش نوشته است: «به‌اطلاع می‌رساند در پی اعلام فروش فیلم‌ها در روز اول اکران در سینماهای کشور، آمار فروش کلی دو فیلم «سرخپوست» و «شبی که ماه کامل شد» به‌صورت مجموع فروش روز اول اکران و فروش اینترنتی این فیلم‌ها در جشنواره فجر شهرستان‌ها که رقمی حدود ۱۰۰میلیون تومان بود، منتشر شده که این ارقام اصلاح و از جمع فروش این دو فیلم کم شد».

شاید بتوان این اتفاق را در گیشه سینمای ایران کم‌نظیر و چه‌بسا بی‌نظیر دانست. پس از ارائه آمار فروش در سامانه سینماتیکت، این مرجع رسمی فروش آمار جدید را منتشر کرد. با اعلام تغییرات سینماتیکت در آمار فروش فیلم‌های اکران عیدفطر و براساس آمار این سامانه، «ما همه باهم هستیم» رکورد فروش روز اول سینمای ایران را شکست. براساس آمار اعلام‌شده، «ما همه باهم هستیم» در روز اول اکران، ۵۸۰میلیون تومان فروش داشته که با این آمار، صاحب بیشترین فروش روز اول سینمای ایران شد. این رکورد پیش‌ازاین دراختیار فیلم «ساعت پنج عصر» بود.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

مخاطب‌بایدقدرخودرابداند

با تمام این‌ها، جنجال روزهای اول اکران عیدفطر به ارائه آمار فروش فیلم‌ها محدود نبود. برخی رسانه‌ها از تعداد زیاد سانس‌های اکران برخی فیلم‌ها خبر دادند. برای مثال، برخی کانال‌های تلگرامی از اکران «شبی که ماه کامل شد» در ۵۰۰ سانس در یک روز خبر دادند که نشان‌دهنده دفعات نمایش درخورتوجه این فیلم در یک روز بود. درمقابل، بررسی سامانه‌های رسمی آماری سینما نشان می‌دهد در‌حال‌حاضر،

«تگزاس ۲» با ۱۸۳ سالن، «سامورایی در برلین» با ۱۵۳ سالن و «ما همه باهم هستیم» با ۱۲۳ سالن بیشترین تعداد سالن را در‌حال‌حاضر ازآن خود کرده‌اند. حالا باید منتظر ماند تا با کاهش کف فروش دو فیلم اکران دوم نوروز، به تعداد سالن‌های عیدفطری‌ها افزوده شود. بررسی حواشی مذکور نشان می‌دهد تقریبا تمامی فیلم‌های ترکیب جدید اکران، برای باخت پا به میدان نگذاشته‌اند.

حالا ممکن است در‌این‌بین، کمی هم با آمار بازی کنند و شیطنت رسانه‌ای به‌خرج دهند. این بازی‌های رسانه‌ای که به یمن گسترش برخی از کانال‌های تلگرامی و پیج‌های اینستاگرامی مجهول‌الهویه ایجادشده، پشت‌پرده مشخصی دارد. برخی از این رسانه‌های بی‌شناسنامه یا متعلق به تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌هاست یا مزدبگیر پروژه‌ای دفاتر پخش که برای این رقابت سرخط شده‌اند. در‌این‌میان، خدا نکند فیلمی باشد که بخواهد جدای از مافیای اکران و پخش، با هویتی مستقل وارد این چرخه شود.

بعید است بتواند در زیرفشار پدرخوانده‌های سینمای ایران دوام بیاورد و به حقش برسد. البته، این جریان ضلع دیگری هم دارد که معمولا در این مواقع کمتر بررسی می‌شود؛ مخاطب! آیا پس از سال‌ها فعالیت جدی سینمای ایران و دسترسی ایرانیان به آثار روز و باکیفیت بین‌المللی، وقت آن نرسیده تماشاچیان ایرانی کمی نگاه کیفی‌تری به سینما داشته باشند؟ درست است که این معضل تقریبا در بسیاری از کشورهای دیگر هم وجود دارد و بعضا فیلم‌های عامه‌پسند فروش چشمگیری دارند؛ اما همان فیلم‌های نازل ازلحاظ هنری، رتبه فنی چشمگیری دارند.

در این بحث، می‌توان بلاک‌باسترها را مثال زد که بعضا ازنظر فیلم‌نامه و جنبه‌های هنری ارزش چندانی ندارند؛ اما لااقل وقت و پول تماشاچی را به‌هدر نمی‌دهند.

تماشاچی دو ساعتی را از جلوه‌های ویژه چشم‌نواز لذت می‌برد؛ اما برخی از فیلم‌های بفروش کمدی سینمای ایران چه؟ به‌جز چند بازیگر ستاره، مقداری شوخی جنسی و چند سوژه بیات و دستمالی‌شده چه آورده‌ای برای مخاطب دارد؟ این واقعیتی است که نمی‌توان همه کاسه‌کوزه‌ها را در سر مدیران سینمایی شکاند و مخاطب هم باید برای خودش کمی ارزش قائل باشد. به‌راستی در بین فیلم‌های اکران عیدفطر، چند فیلم به شأن مخاطب احترام می‌گذارد؟ شاید دو فیلم!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرمت میراث مکتوب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مرمت آثار تاریخی باید شرایط نور و دما و رطوبت در وضعیت استاندارد باشد تا در مراحل مختلف مرمت، آسیبی به این آثار تاریخی وارد نشود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران جزء آن‌ دسته از کشورهایی است که بیشترین کتب تاریخی و خطی را در اختیار دارد، که نیازمند حفاظت و مرمت دقیق است. برای مرمت کتاب‌های تاریخی از آزمایشگاه تشخیص و درمان بیماری‌های قدیمی و خطی استفاده می‌کنند که در آن نمونه‌برداری‌های میکروسکوپی انجام می‌شود.

آغاز بکار اولین رویداد بازارسازی فرهنگی کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

خاطره بازیگر معروف ایرانی از برخورد نژادپرستانه با فرزندش در فرانسه +عکس و فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. خبرگزاری فارس: داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. داریوش ارجمند، بازیگر پیشکسوت کشورمان، در گفت‌وگویی با نادر طالب‌زاده در شبکه افق، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان گفت: «ما جان‌مان را برای این مملکت گذاشته‌ایم. مثل آن‌هایی که از اینجا بلند می‌شوند می‌روند در آغوش آمریکایی‌ها تئاتر می‌گذارند، بعد می‌آیند می‌گویند ما در نیویورک تئاتر اجرا کردیم. روزی که زن و بچه‌ام از ایران آمده بودند فرانسه، وقتی سوار آسانسور شدیم، پیرزنی با سگش وارد شد.

ماجرای بخاری‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حضورش در مدرسه‌ها حادثه ساز شده است، سالهاست صحبت خداحافظی با توست. در این دوسال، اما فقط۴۲ هزار بخاری از کلاس‌ها رفتند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عوارضی که اگر در بودجه سال آینده آموزش و پرورش افزایش، و بطور کامل هم اختصاص پیدا کند، سال ۹۹ سال خداحافظی با بخاری‌های غیر استاندارد مدارس خواهد بود.

بصیرت رمز موفقیت جامعه اسلامی در برابر دسیسه‌های دشمنان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با کارشناسی دکتر حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل دینی درباره موضوع «بصیرت رمز موفقیت جامعه اسلامی در برابر دسیسه‌های دشمنان» فردا جمعه ساعت ۱۰ صبح برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم دکتر آذین علیزاده اصل در سومین همایش کاردیوانکولوژی در بیمارستان شهید رجایی افزود: خطر بروز بیماری‌های قلبی در بیماران سرطانی حدود یک چهارم یا ۲۵درصد است. وی ادامه داد: دارو‌های شیمی درمانی و رادیوتراپی می‌تواند در دراز مدت موجب نارسایی ماهیچه قلب و حتی عروق کرونر قلبی شوند که این همایش با هدف آموزش گروه‌های درمانی در بیماران سرطانی تشکیل شده است. وی افزود: متخصصان قلب، جراحان قلب، انکولوژیست‌ها، جراحان عمومی و پرستاران در این همایش حضور دارند و این همایش سعی دارد به طور ویژه به درمان تیمی سرطان و حفظ سلامت ارگان‌های مختلف در بیماران سرطانی اشاره کند. خانم دکتر علیزاده اصل گفت: تغییر سبک زندگی و توجه به هر نوع علامتی در بیماران سرطانی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سلیمانی اگر نبود تو عروس داعشی‌ها می‌شدی، نه مردمکان سیاست!

سینماپرس1 روز قبل

استفاده از روش جدید پزشکی برای مادرشدن دختر عرب جنجال به پا کرد +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

لحظه تلخ وداع با خانواده جان‌باخته در پرواز مرگ

برترین‌ها1 روز قبل

هلال احمر برای ما دو چادر آورد و لحظه‌ای هم نایستادند که بگوییم چه می‌خواهیم

سلامت نیوز1 روز قبل

شلیک تیرخلاص به برادر در خودروی لوکس! +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

جان باختن هموطنان در حادثه‌ی کرمان ناشی از بی‌تدبیری مسؤولان بود/ مسؤولان با بررسی دلایل سقوط هواپیما، صادقانه به مردم گزارش دهند

ایلنا2 روز قبل

توافق ستاره آژاکس با مادریدی‌ها

افکارنیوز2 روز قبل

خبرگزاری آلمانی: دستور ترور سردارسلیمانی پذیرش این واقعیت بود که تحریمها موثر نبوده

جام نیوز1 روز قبل

مخابرات خراسان جنوبی به یاری سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان شتافت

تسنیم1 روز قبل

ویدیو؛ تمام گل‌های هفته ۱۹ سری آ (۲۰۱۹/۲۰)

طرفداری2 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری5 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری5 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری5 روز قبل

پرسپولیس آماده اجرای سیستم جدید؛ ارتش یحیی با استوکس کامل می‌شود؟

نود21 ساعت قبل

سیگنال‌های ارزی در اظهارات رئیس جمهور / قرار است دلار ارزان شود؟

تجارت‌نیوز21 ساعت قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیما21 ساعت قبل

سریال خواب زده سیروس مقدم را در نت پاک تماشا کنید

فردا نیوز21 ساعت قبل

شرکت ۶۵۰۰ نفر در برنامه‌های قرآنی بناب/ ۲۷ خانه قرآن فعال است

مهر21 ساعت قبل

دستیابی اینتر و رم به توافقی جدیدی برای معاوضه پولیتانو و اسپیناتزولا

طرفداری21 ساعت قبل

حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

همشهری21 ساعت قبل