«آماربازی» ‌برای‌تحریک‌مخاطب!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
«آماربازی» ‌برای‌تحریک‌مخاطب!

«آماربازی» ‌برای‌تحریک‌مخاطب!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
اکران عید فطر همان‌طورکه پیش‌بینی می‌شد، با حواشی زیادی همراه شد که از میزان فروش تا تعداد سالن و... را دربر می‌گرفت.

به گزارش مشرق، اکران عید فطر همان‌طورکه پیش‌بینی می‌شد، با حواشی زیادی همراه شد که از میزان فروش تا تعداد سالن و… را دربر می‌گرفت. فکرش را بکنید بعد از یکی‌دو ماه رکود نسبی در سینما، دومین فصل جذاب اکران آغاز شود. حالا در این فصل از اکران، فیلم‌هایی حضور داشته باشد که هریک برای خودشان مدعی باشند. از یک سو، دو فیلم جدی که در جشنواره درخشیده و قاعدتا آمده‌اند در گیشه هم موفق باشند و از سوی دیگر، چند فیلم کمدی پربازیگر که اصولا ساخته شده‌اند تا در گیشه بترکانند! همین معادله کافی است که اکرانی پرحاشیه و خبرساز را رقم بزنند.

«آماربازی» ‌برای‌تحریک‌مخاطب! - 2

دعوای‌فروش

با آغاز اکران عیدفطر در همان اول کار، تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌ها و دفاتر پخش شروع به ارائه آمار فروش فیلم‌هایشان کردند. با حجم تبلیغاتی تقریبا تمام فیلم‌ها در فضای مجازی، مشخص بود صاحبان این آثار عزم‌شان را جزم کرده‌اند تا هرطور شده، مخاطب را به سینماها بکشانند. در همان ابتدای کار، آقای قربان محمدی، کارگردان فیلم «دخترشیطان» بود که قدم اول حواشی را برداشت. در روزهای گذشته، کارگردان «دختر شیطان» به ربات‌های کامنت‌گذار علیه فیلم‌های در حال اکران اعتراض کرده بود. کم‌کم تنور جنجال اکران عیدفطر داغ می‌شد که آقای ابراهیم داروغه‌زاده، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، دربرابر این موج در توییتر واکنش نشان داد. داروغه‌زاده نوشت: «در اکران عید سعید فطر، چند فیلم ارزشمند و دیدنی به‌طورهمزمان اکران شده‌اند. شایسته است تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌ها به‌جای تخریب رقیبان، بر برجسته‌سازی نکات مثبت و ارزشمند فیلم‌های خود تمرکز کنند. بدیهی است با تبلیغات فریبنده یا تخریبی طبق قانون برخورد خواهد شد». پس از گذشت یک روز از آغاز اکران عیدفطر، سامانه سینماتیکت از صدرنشینی «سرخ‌پوست» در روز اول خبر داد. طبق آمار این سامانه، سرخ‌پوست با فروش ۵۰۵ میلیون تومان، صدرنشین روز اول اکران شد؛ درحالی‌که این فیلم در روز مذکور، اکران مردمی هم نداشته است. ارائه این آمار که البته کمی غیرمنتظره بود، صدای تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌ها را درآورد. آن‌ها مدعی بودند این اطلاعات درست نیست.

«آماربازی» ‌برای‌تحریک‌مخاطب! - 5

بالاخره‌صدرنشین‌کیست؟!

درحالی‌که براساس آمار رسمی سامانه فروش سینمای ایران، «سرخپوست» پرفروش‌ترین افتتاحیه اکران عیدفطر را داشته، سامانه سینماتیکت در اتفاقی کم‌سابقه از فروش این فیلم کم کرد تا رتبه‌بندی فیلم‌ها در جدول فروش جابه‌جا شود. این سایت درباره دلیل اقدامش نوشته است: «به‌اطلاع می‌رساند در پی اعلام فروش فیلم‌ها در روز اول اکران در سینماهای کشور، آمار فروش کلی دو فیلم «سرخپوست» و «شبی که ماه کامل شد» به‌صورت مجموع فروش روز اول اکران و فروش اینترنتی این فیلم‌ها در جشنواره فجر شهرستان‌ها که رقمی حدود ۱۰۰ میلیون تومان بود، منتشر شده که این ارقام اصلاح و از جمع فروش این دو فیلم کم شد». شاید بتوان این اتفاق را در گیشه سینمای ایران کم‌نظیر و چه‌بسا بی‌نظیر دانست. پس از ارائه آمار فروش در سامانه سینماتیکت، این مرجع رسمی فروش آمار جدید را منتشر کرد. با اعلام تغییرات سینماتیکت در آمار فروش فیلم‌های اکران عیدفطر و براساس آمار این سامانه، «ما همه باهم هستیم» رکورد فروش روز اول سینمای ایران را شکست. براساس آمار اعلام‌شده، «ما همه باهم هستیم» در روز اول اکران، ۵۸۰ میلیون تومان فروش داشته که با این آمار، صاحب بیشترین فروش روز اول سینمای ایران شد. این رکورد پیش‌ازاین دراختیار فیلم «ساعت پنج عصر» بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

«آماربازی» ‌برای‌تحریک‌مخاطب! - 9

مخاطب‌بایدقدرخودرابداند

با تمام این‌ها، جنجال روزهای اول اکران عیدفطر به ارائه آمار فروش فیلم‌ها محدود نبود. برخی رسانه‌ها از تعداد زیاد سانس‌های اکران برخی فیلم‌ها خبر دادند. برای مثال، برخی کانال‌های تلگرامی از اکران «شبی که ماه کامل شد» در ۵۰۰ سانس در یک روز خبر دادند که نشان‌دهنده دفعات نمایش درخورتوجه این فیلم در یک روز بود. درمقابل، بررسی سامانه‌های رسمی آماری سینما نشان می‌دهد درحال‌حاضر، «تگزاس ۲» با ۱۸۳ سالن، «سامورایی در برلین» با ۱۵۳ سالن و «ما همه باهم هستیم» با ۱۲۳ سالن بیشترین تعداد سالن را درحال‌حاضر ازآن خود کرده‌اند. حالا باید منتظر ماند تا با کاهش کف فروش دو فیلم اکران دوم نوروز، به تعداد سالن‌های عیدفطری‌ها افزوده شود. بررسی حواشی مذکور نشان می‌دهد تقریبا تمامی فیلم‌های ترکیب جدید اکران، برای باخت پا به میدان نگذاشته‌اند. حالا ممکن است دراین‌بین، کمی هم با آمار بازی کنند و شیطنت رسانه‌ای به‌خرج دهند. این بازی‌های رسانه‌ای که به یمن گسترش برخی از کانال‌های تلگرامی و پیج‌های اینستاگرامی مجهول‌الهویه ایجادشده، پشت‌پرده مشخصی دارد. برخی از این رسانه‌های بی‌شناسنامه یا متعلق به تیم‌های تبلیغاتی فیلم‌هاست یا مزدبگیر پروژه‌ای دفاتر پخش که برای این رقابت سرخط شده‌اند. دراین‌میان، خدا نکند فیلمی باشد که بخواهد جدای از مافیای اکران و پخش، با هویتی مستقل وارد این چرخه شود. بعید است بتواند در زیرفشار پدرخوانده‌های سینمای ایران دوام بیاورد و به حقش برسد. البته، این جریان ضلع دیگری هم دارد که معمولا در این مواقع کمتر بررسی می‌شود؛ مخاطب!

«آماربازی» ‌برای‌تحریک‌مخاطب! - 12

آیا پس از سال‌ها فعالیت جدی سینمای ایران و دسترسی ایرانیان به آثار روز و باکیفیت بین‌المللی، وقت آن نرسیده تماشاچیان ایرانی کمی نگاه کیفی‌تری به سینما داشته باشند؟ درست است که این معضل تقریبا در بسیاری از کشورهای دیگر هم وجود دارد و بعضا فیلم‌های عامه‌پسند فروش چشمگیری دارند؛ اما همان فیلم‌های نازل ازلحاظ هنری، رتبه فنی چشمگیری دارند. در این بحث، می‌توان بلاک‌باسترها را مثال زد که بعضا ازنظر فیلم‌نامه و جنبه‌های هنری ارزش چندانی ندارند؛ اما لااقل وقت و پول تماشاچی را به‌هدر نمی‌دهند. تماشاچی دو ساعتی را از جلوه‌های ویژه چشم‌نواز لذت می‌برد؛ اما برخی از فیلم‌های بفروش کمدی سینمای ایران چه؟ به‌جز چند بازیگر ستاره، مقداری شوخی جنسی و چند سوژه بیات و دستمالی‌شده چه آورده‌ای برای مخاطب دارد؟ این واقعیتی است که نمی‌توان همه کاسه‌کوزه‌ها را در سر مدیران سینمایی شکاند و مخاطب هم باید برای خودش کمی ارزش قائل باشد. به‌راستی در بین فیلم‌های اکران عیدفطر، چند فیلم به شأن مخاطب احترام می‌گذارد؟ شاید دو فیلم!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سریال دهه فجری شبکه یک سیما مشخص شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، سریال تاریخی جلال سال های۱۳۳۸ تا ۱۳۵۶ شمسی را به تصویر می‌کشد و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کند. این سریال بیش از۱۰۰ لوکیشین دارد و بیش از۲۰۰ بازیگر در این مجموعه بازیگران اصلی را همراهی کرده‌اند. سایر عوامل این سریال عبارتند از: نویسنده امیر حسین ثروتمند، مدیر تصویربرداری حمید مهر افروز، تدوین سالار حیدرنژاد، صدابردار اصغر آبگون و حسن سلمانی، چهره پرداز مجید اسکندری. سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی و تهیه کنندگی مهدی کریمی محصول امور استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مرکز آذربایجان شرقی است که قرار است همزمان با آغاز ایام دهه مبارک فجر در ۱۵ قسمت از شبکه یک سیما روی آنتن برود. انتهای پیام/

موسیقی متن فیلم نامه اسکارلت؛ جان بری

تابناکتابناک18 ساعت قبل
فیلم سینمایی «نامه اسکارلت / The Scarlet Letter» که در ایران با نام داغ ننگ شناخته می‌شود، به گارگردانی رولند جافه محصول سال ۱۹۹۵ است. این فیلم اقتباسی آزاد از رمانی به همین نام اثر ناتانیل هاوثورن بود که از خط اصلی آن خارج شد. دمی مور، گری الدمن، رابرت دووال، ادوارد هاردویک، جوآن پلورایت، ایمی رایت و فرانسی سوئیفت در این فیلم مقابل دوربین الکس تامسن بازی کردند. جان بری موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصایوری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
جایزه بهترین فیلم کودکان هجدهمین جشنواره بین‌المللی داکا به فیلم سینمایی «لکنت» ساخته محمدرضا حاجی غلامی و اثری از صدا و سیمای مرکز یزد تعلق گرفت. اعتمادآنلاین| هجدهمین جشنواره بین‌المللی داکا ۲۰۲۰ با معرفی آثار برگزیده به کار خود پایان داد. «لکنت» به تهیه‌کنندگی محمود فتوحی شاه آباد در صداوسیمای مرکز یزد تولید شده و پیش از این نیز در جشنواره‌های فیلم لهستان و اتریش حضور داشته است. این فیلم سینمایی داستان پسربچه‌ای است که در یک مدرسه تک کلاسه در یک روستا تحصیل می‌کند و خواهرش به علت لکنت زبان مورد تمسخر همکلاسی‌هایش واقع می‌شود. او به توصیه معلم خود برای برطرف کردن لکنت زبان خواهرش تلاش می‌کند تا کتاب‌هایی را برای خواهرش تهیه کند و در این مسیر دچار چالش‌هایی می‌شود که داستان این فیلم را جذاب می‌کند.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
خیلی‌ها هستند که در کنار کار، زندگی و درگیری‌های روزمره‌شان گاهی شعر هم می‌گویند. این آدم‌های شتاب‌زده غالبا شاعر نیستند، ممکن است شعر هم بگویند اما نمی‌توانند معیار این باشند که بگوییم جامعه دارد متاثر شرایط و در واکنش به آن عمل می‌کند. این خوشایند نیست که تصور می‌کنند اهل قلم کارمندان زیر دست آن‌ها هستند که به دستور آن‌ها بدهند چه بگویند یا چه کتابی چاپ کنند یا چه کنگره‌ای را شرکت کنند. این مدرس دانشگاه ادامه داد: اساسا این تصور غلط است که آقایان صاحب قدرت و سیاست‌مدار فکر می‌کنند مردم کارمندان مواجب‌بگیر آن‌ها هستند. مردم با دادن خون و شهید و تحمل کردن سختی‌ها و در محاصره اقتصادی این را به دست آورده‌اند.

خودکفایی کامل در حوزه‌ نرم‌افزار ماهواره

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم صدقی افزود: ساخت ماهواره، کار چند شاخه‌ای است و شاخه‌های آن مانند عایق‌های چند لایه جزو زیست فناوری هاست و مردم می‌توانند در زندگی روزمره از آن استفاده کنند. وی افزود: قطعاتی که برای ماهواره ساخته می‌شود در همه جای عالم کار می‌کند و این قطعه و نخبگان کشور جهانی می‌شوند. آقای قربانی گفت: سرریز فناوری ساخت ماهواره‌ها به سمت دیگر صنایع موجب پیشرفت آن‌ها نیز می‌شود. وی افزود: دانشگاه‌ها در جهت آموزش و فناوری کار‌های خود را توسعه می‌دهند و دانشجویان در زمینه فضا و ماهواره با انگیزه حرکت می‌کنند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآقای محمدحسین برزگری بافقی متخصص برق دانشگاه علم و صنعت نیز در این برنامه با بیان اینکه بومی سازی صنعت ماهواره نخستین موضوع ما در ساخت ماهواره هاست گفت: در ساخت ماهواره ظفر به جز چهار مورد که خرید خارجی انجام دادیم بقیه اجزای ماهواره به دست متخصصان داخلی ساخته شد و به زودی در آن چهار مورد نیز وابستگی مان قطع خواهد شد.

پلتفرم خدمات زبانی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته شریف، پلتفرم ارائه خدمات ترجمه و سایر خدمات زبانی را به صورت یکجا آماده کرده است. ترجمه همزمان، گویندگی و ویرایشبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ترجمه همزمان، گویندگی و ویرایش فقط بخش‌هایی از این پلتفرم هستند.

نظرها

اخبار بیشتر