برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد

کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی در راستای برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برنامه‌های فرهنگی ویژه ای در هفته نخست خرداد ماه اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، مسابقه نقاشی، نشست شعرخوانی، نشست‌های کتاب خوان و معرفی و جمع خوانی کتاب و قصه گویی از جمله برنامه‌های برگزار شده با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی بود.

مسابقه نقاشی در کتابخانه شهدای باقریه

همزمان با برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، بخش‌های پویش مجازی و نقاشی جشنواره رضوی مورد استقبال اعضای کودک کتابخانه شهدای باقریه قرار گرفت. به همین منظور، مسابقه نقاشی از کتاب‌های «فاطمه و فاطمه» سروده سیدمحمد مهاجرانی و «۸ قصه از امام جواد علیه السلام» نوشته حسین فتاحی از منابع نهمین جشنواره رضوی، با حضور تعدادی از اعضای کودک در گروه‌های مختلف سنی در کتابخانه شهدای باقریه برگزار شد. در این نشست پس از معرفی جشنواره و منابع آن، بخش هایی از کتاب خوانده شد و کودکان بر اساس محتوای داستان‌های این کتاب‌ها به نقاشی پرداختند.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 4

نشست شعرخوانی رضوی همراه با نقاشی از کتب جشنواره رضوی در کتابخانه شهدای باقریه

جشنواره کتابخوانی رضوی علاوه بر ترویج سیره ملکوتی امام رضا (ع)، به گسترش فرهنگ مطالعه مفید و همچنین تربیت نسلی صالح کمک می‌کند. در این راستا کتابخانه عمومی شهدای باقریه با اجرای برنامه‌هایی نظیر جمع‌خوانی کتاب‌های جشنواره و برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان، به استقبال نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی رفت.

در نشستی به همین منظور، تعدادی از کتاب‌های جشنواره در بخش کودک، با عناوین «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی، «فاطمه و فاطمه: شباهت‌های حضرت معصومه با حضرت زهرا سلام الله علیهما» سروده سیدمحمد مهاجرانی، «۸ قصه از امام جواد علیه السلام» نوشته حسین فتاحی معرفی شد، سپس کتاب «فاطمه و فاطمه» توسط مسئول کتابخانه شعرخوانی شد و کودکان حاضر به نقاشی از کتاب‌های معرفی شده پرداختند.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 8

بیست و سومین نشست کتاب خوان کتابخانه‌ای شهرستان بیرجند در کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی

در این نشست شش کتاب از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شد که عبارتند از: «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: نیلوفر سموئی، «فاطمه و فاطمه: شباهت‌های حضرت معصومه (س) با حضرت زهرا (س)» نوشته سیدمحمد مهاجرانی/ ارائه توسط: مطهره زمانی، «امام رضا (ع): مجموعه چهارده معصوم (ع)» نوشته زهرا عبدی/ ارائه توسط: مرضیه حاجی آبادی، «۸ قصه از امام جواد (ع)» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: زهرا هژبری همت آبادی، «قصه هایی از امام جواد (ع): مهمان غریب» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: هانیه صالحی و «با کبوترهای گنبد» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: هانیه صالحی.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 11

نشست معرفی و جمع خوانی کتاب‌های «۸ قصه از امام جواد (ع)» و «امام رضا (ع)» در دبستان ریحانه النبی روستای حاجی آباد

دو کتاب «۸ قصه از امام جواد (ع) برای بچه‌ها» و «امام رضا (ع): مجموعه چهارده معصوم (ع)» توسط مسئول کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی در دبستان ریحانه النبی روستای حاجی آباد معرفی و جمع خوانی شد. همچنین در این نشست، توضیحاتی در خصوص نحوه شرکت در بخش پویش کتابخوان مجازی و نقاشی برای دانش آموزان ارائه شد.

کتاب «۸ قصه از امام جواد (ع)» را حسین فتاحی در ۱۰۴ صفحه به رشته تحریر درآورده و توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است. این کتاب از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است. آرزو، آخرین سفر، عموی مهربان، خوش به حال قاسم، مهمان غریب، روزی که عید من شد، درخت کشیده و روزی که مثل دیروز نبود، عناوین داستان‌های این مجموعه هشت جلدی است. داستان‌های این مجموعه دربردارنده اطلاعاتی از زندگی و زمانه آن امام بزرگوار برای کودکان ۹ تا ۱۲ سال است.

کتاب «امام رضا علیه السلام» از مجموعه چهارده معصوم علیه السلام نیز توسط انتشارات جمکران منتشر شده و از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است که توسط مسئول کتابخانه برای دانش آموزان معرفی شد. این کتاب به قلم زهرا عبدی، دربردارنده داستان‌های کوتاهی از زندگی امام رضا (ع) است که کودکان را با زندگانی ایشان در قالب داستان آشنا می‌سازد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

در پایان، تعدادی از دانش آموزان در پویش کتابخوان مجازی جشنواره رضوی شرکت کردند.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 18

بیست و ششمین نشست کتاب خوان کتابخانه‌ای شهرستان بیرجند در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد

در این نشست، شش کتاب از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شد. این آثار عبارتند از: «سیره تقوی» نوشته جواد محدثی/ ارائه توسط: جواد بیکی، «با کبوترهای گنبد» نوشته احمد میرزاده/ ارائه توسط: مهدی یوسفی، «ابوالفضل نهضت رضوی» نوشته محمدرضا سنگری/ ارائه توسط: حسین محمدی، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: بنیامین یاری، «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع/ ارائه توسط: مرتضی یوسفی و «۸ قصه از امام جواد (ع)» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: امیرمهدی خارکش.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 21

مسابقه نقاشی با محوریت نهمین جشنواره رضوی در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد

مسابقه نقاشی جشنواره رضوی با حضور علاقه‌مندان در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد برگزار شد. در این برنامه، کودکان برای شرکت در مسابقه نقاشی جشنواره با هم به رقابت پرداختند.

نشست شعرخوانی از کتاب «کبوترها و آهوها» در کتابخانه محتاج نهی

نشست شعرخوانی از کتاب «کبوترها و آهوها» سروده سید احمد میرزاده با تصویرگری نیلوفر میرمحمدی با حضور تعدادی از دانش آموزان در کتابخانه محتاج نهی نهبندان برگزار شد.

این کتاب حاوی شعرهایی درباره حضرت امام رضا (ع) است؛ شعرهایی کودکانه که باعث ترغیب بچه‌ها به شرکت در جشنواره رضوی شد.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 27

هجدهمین نشست کتاب خوان کتابخانه‌ای شهرستان نهبندان در کتابخانه محتاج نهی

در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب پرداختند. آثار ارائه شده در این نشست عبارتند از: «فاطمه و فاطمه» نوشته سیدمحمد مهاجرانی/ ارائه توسط: ابوالفضل نیکدل (دانش آموز)، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: مهدی سالاری (دانش آموز)، «با کبوترهای گنبد» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: احمد نورمحمدی (دانش آموز)، «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی/ ارائه توسط: اشکان قاسمی (دانش آموز) و «۸ قصه از امام جواد (ع)» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط آمنه نیکدل (دانش آموز).

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 30

نشست قصه گویی از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در صبحگاه دبستان شهید مختارنیا

در راستای برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، فاطمه صالح نیا، کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه ضمن حضور در مراسم صبحگاه دبستان شهید مختارنیای این شهر و معرفی بخش کودک و نوجوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، به قصه گویی از دو کتاب «امام رضا (ع)» نوشته زهرا عبدی و «درختی که بال درآورد» نوشته مجید ملامحمدی پرداخت.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 33

معرفی کتاب «۸ قصه از امام جواد (ع)» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان فردوس

در این نشست که به همت کتابخانه عمومی قائم (عج) فردوس و با حضور ۲۷ کودک برگزار شد، زینب کدخدایی، مسئول کتابخانه عمومی قائم (عج) به معرفی کتاب «۸ قصه از امام جواد (ع)» نوشته حسین فتاحی، از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و در پایان قصه «خوشا به حال قاسم» از این کتاب خوانش شد.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 36

نشست معرفی و جمع خوانی منابع جشنواره کتابخوانی رضوی در دبستان شهیدان محب راد باغشهر اسلامیه

در این نشست که در جمع دانش آموران پایه ششم دبستان شهیدان محب راد برگزار شد، فاطمه صالح نیا، کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید به معرفی سه کتاب «راز آن بوی شگفت»، «درختی که بال در آورد» و «با کبوترهای گنبد» از مجموعه کتب بخش نوجوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و سپس بخش هایی از کتاب «درختی که بال درآورد» جمع خوانی شد.

در پایان جلسه، شیوه‌های شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی برای نوجوانان در دو بخش مکتوب و الکترونیکی بیان شد.

برنامه‌های فرهنگی ویژه در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد - 40

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف1 روز قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

توسعه کسب و کارهای نوپا در الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. گفتنی است زمان اعزام کاروان جانبازان ساعت ۴ صبح فردا یکم مردادماه و زمان مراجعت آن نیز یکم شهریور خواهد بود
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
وی افزود: باید بپذیریم که امروزه یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های بشر، تامین اجتماعی است چرا که قبل از تولد تا پس از مرگ را در بر می‌گیرد. صادقی فر تاکید کرد: امروزه در دنیا به تامین اجتماعی به عنوان شاخص اصلی تحقق عدالت اجتماعی نگریسته می‌شود، زیرا فلسفه وجودی تامین اجتماعی، گسترش عدالت اجتماعی است و اینکه بتواند از افزایش فقر به ویژه فقر مطلق جلوگیری کند. معون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریج کرد: باید مشارکت همه گیر و عام وجود داشته باشد تا ساختار تامین اجتماعی کارایی خودش را نشان دهد. اهداف توسعه هزاره و پایدار نیز هنگامی به وقوع می‌پیوندد که ساختار و نظام‌های تامین اجتماعی در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد و در سطح نظام رفاهی کمک کند. ده چالش مهم در حوزه تامین اجتماعیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» گفت: هنگامی که سازمان بین المللی کار ILO بحث کار شایسته را مطرح کرد، در کنار حقوق بنیادین کار، اشتغال برای همه و گفت و گوی اجتماعی، یکی از مباحث اصلی اش را حمایت اجتماعی اعلام و ساختار تامین اجتماعی و اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی را ذیل آن تعریف کرد. سخنران پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» اعلام کرد: ۱۰ چالش در حوزه تامین اجتماعی در کشور‌های مختلف را می‌توان تعیین کرد که بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی، اولویت‌های این چالش‌ها برای هر کشوری متفاوت است. حسام نیکوپور ۱۰ چالش جهانی را پرکردن شکاف پوشش، نابرابری‌ها در طول دوران زندگی، سالمندی جمعیت، اشتغال کارگران جوان، بازار کار و اقتصاد دیجیتال، سلامت و مراقبت‌های بلندمدت، ریسک‌های جدید، شوک‌ها و رویداد‌های جدید، حمایت از کارگران مهاجر، تحولات فناوری و انتظارات عمومی بالاتر برشمرد. وی اظهار کرد: در اغلب کشور‌ها دسترسی به خدمات سلامت، پیشروترین خدمات تامین اجتماعی بوده است، اما در منطقه آسیا و نیز کشورمان، «تحت پوشش تامین اجتماعی قرار داشتن» در اولویت چالش‌ها به شمار می‌آید. وی تاکید کرد: هنگامی که تامین اجتماعی، اشتغال محور است، بنابراین با از بین رفتن اشتغال، تامین اجتماعی دچار مشکل می‌شود. نیک پور سپس به یکی دیگر از چالش‌های جهانی تامین اجتماعی تحت عنوان نابرابری‌ها در طول زندگی اشاره کرد و گفت: در سده اخیر فقر در حال کاهش بوده، اما نابرابری‌ها در حال افزایش بوده و شکاف دستمزد‌ها و شکاف جنسیتی دستمزد هم بیشتر شده است. سخنران این نشست فرهنگی تصریح کرد: ۵۰ درصد از جمعیت جهان، یک درصد ثروت را در اختیار دارند. نیکوپور افزود: پیش بینی می‌شود در سال ۲۱۰۰ میلادی، جمعیت سالمند جهان به ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر برسد. وی، نتیجه‌ای از پژوهش دیگر را مطرح کرد و گفت: ۶۵ درصد دانش آموزان کنونی، در آینده مشاغلی خواهند داشت که الان وجود ندارد و این، نشان دهنده سرعت تحولات بازار کار است. نیکوپور در پایان خاطرنشان کرد: حوداث شغلی در فضای مجازی، کمتر است، اما استرس، افزایش یافته و سلامت روانی، کاهش می‌یابد، زیرا ماهیت کار، از فیزیکی بودن به سمت روحی و روانی بودن در حال تغییر است.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در قالب طرح ملی «مهر بی‌کران» از دهه ولایت و امامت در مساجد و امامزادگان جمعه‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء زیارت آل یاسین قرائت می‌شود. بزرگان دین و علما تأکید بسیاری بر قرائت دائمی این زیارت آل یاسین داشته‌اند و از آنجا که مساجد و امامزادگان بهترین پایگاه برای فعالیت‌های دینی است اجرای طرح «مهر بی‌کران» در این روز در دستور کار قرار داده شده است. این طرح، «مهر بی‌کران» نامگذاری شده، زیرا در این زیارت به رحمت واسعه بودن خداوند اشاره شده است که امام زمان (عج) نیز مظهر این مهر و رحمت بی‌کران خداوند هستند.

نظرها

اخبار بیشتر