نوجوانان قمی با ۳۵ عنوان کتاب علمی و دینی آشنا شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
نوجوانان قمی با ۳۵ عنوان کتاب علمی و دینی آشنا شدند

نوجوانان قمی با ۳۵ عنوان کتاب علمی و دینی آشنا شدند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
هم زمان با برگزاری نهمین جشنواره کتاب خوانبی رضوی، کودکان و نوجوانان استان قم با حضور در ۱۰ نشست فرهنگی با ۳۵ عنوان کتاب علمی و دینی آشنا شدند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، با تلاش کتابداران کتابخانه عمومی حضرت آیت الله خامنه‌ای، ۳۵ عنوان کتاب در ۱۰ نشست فرهنگی با حضور کودکان و نوجوانان معرفی شد.

در این نشست سبحان ملکوتی داستان «حضرت موسی (ع) در کتاب قرآن پایه سوم» را با بهره مندی از کتاب «آیه‌ها و قصه‌ها» قصه گویی کرد، پس از آن نیره خدادادشهری ضمن معرفی و خوانش کتاب‌های «قرآن بخوان و بالا برو» و «فرهنگ تصویری قرآن» نوشته ناصر نادری درباره آیات قرآن، شرح نزول آن و درک مفاهیم قرآنی با دانش آموزان سخن گفت.

سیدقاسم کاظمی با معرفی کتاب «قصه‌های قرآنی» نوشته جواد قیومی؛ امیرحسین بنی آدمی با معرفی کتاب «پرسمان قرآنی کودک» نوشته غلامرضا حیدری ابهری؛ محمدحسین حجازی با معرفی کتاب «آشنایی با قرآن کریم: جزء ۱۹ نوشته فرزانه زنبقی؛ مهدی علیزاده با معرفی کتاب «آشنایی با قرآن کریم: جزء ۲۴» نوشته فرزانه زنبقی؛ محمدهادی علیزاده با معرفی کتاب «آموزش ترجمه و مفاهیم قرآن کریم» نوشته مهدی محمودیان؛ حمید میرزایی با معرفی کتاب «فرهنگ تصویری قرآن کریم» نوشته ناصر نادری و مجتبی وطن خواه با معرفی کتاب «حکایات وحی» نوشته سیدحمید موسوی گرمارودی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

فاطمه مسعودی در زنگ مطالعه ضمن راهنمایی نوجوانان به سمت کتاب‌های مورد نیاز و علاقه آنها، از این گروه سنی خواست تا با شیوه تندخوانی و دقت نظر و تامل درباره مطالب کتاب، دربازه زمانی دو ساعته به مطالعه بپردازند و درباره آن صحبت کنند.

در این زنگ، کتاب «اکبرکاراته و آقایون کچل» نوشته الحی حاجی آبادی توسط مجتبی وطن خواه؛ کتاب «داخل زیرزمین نشوید» نوشته آر ال استاین توسط مصطفی قربانی؛ کتاب «نبرد هیولاها» نوشته آدام بلید توسط سید قاسم کاظمی؛ کتاب «دایره المعارف فوتبال» نوشته کلاید گیفورد توسط علی امینی؛ کتاب «۳۶۵ قصه برای شبهای سال» نوشته مژگان شیخی توسط دانیال؛ کتاب «دایره المعارف جنگل» نوشته ماری رنه پیمون توسط مهدی ابراهیمی مطالعه شد.

نیره خدادادشهری، کتاب‌های «رزمنده کوچولو و خرمشهر» نوشته مژگان حضرتیان فام و «امام رضا علیه السلام» را معرفی کرد پس از آن اعضا به جمع خوانی از کتاب پرداختند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

امیرحسین بنی آدمی با معرفی کتاب «چهارده قصه از کودکی معصومین (ع)» نوشته محسن ربانی جویباری؛ محمدحسن بنی آدمی با معرفی کتاب «مجموعه زندگانی چهارده معصوم (ع): حضرت امام حسن مجتبی (ع)» نوشته احسان قنبری؛ علیرضا اشرفی با معرفی کتاب «مژده گل: داستان هایی از زندگی امام حسن (ع)» نوشته مجید ملامحمدی؛ مصطفی قربانی با معرفی کتاب «۱۴ قصه، ۱۴ معصوم: امام حسن (ع)» نوشته حسین فتاحی؛ حمید میرزایی امیرآباد با معرفی کتاب «حیات پاکان: داستان هایی از زندگی امام حسن مجتبی (ع)» نوشته مهدی محدثی و مجتبی وطن خواه با معرفی کتاب «مهر شکسته» نوشته غلامرضا آبروی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

فاطمه مسعودی به معرفی کتاب «هشت کتاب» سروده سهراب سپهری پرداخت سپس به پیشنهاد نوجوانان از شعر معروف سهراب با عنوان «اهل کاشانم» از کتاب» شعر خوانی و هم خوانی شد.

مجتبی وطن خواه با معرفی کتاب «بزرگ مرد کوچک» نوشته علی باباجانی؛ زهرا وطن خواه با معرفی کتاب «آلبوم عکس بابا» نوشته نرجس رحیمی نژاد؛ مصطفی قربانی با معرفی کتاب «مسیر عشق» نوشته امین توکلی و فاطمه شاطری با معرفی کتاب «جاده‌های بی انتها» سروده مهدی وحیدی صدر؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

فاطمه مسعودی، کتابدار کتابخانه آیت الله خامنه‌ای ضمن آموزش استفاده صحیح از اسباب بازی‌ها و پرسش از علاقمندی کودکان، اسباب بازی‌های مورد نظر کودکان و نوجوانان را بر اساس رده‌های سنی در اختیار آنان قرار داد تا ساعتی را به تفریح و انجام بازی‌های فکری و هیجانی بپردازند.

نیره خدادادشهری، آثار قیصر امین پور را همچون «آینه‌های ناگهانی» و «گزینه اشعار» را معرفی کرد وی سپس به خوانش بخشی از کتاب «قیصر امین پور» نوشته محمدحسین حسینی از مجموعه کتاب‌های «چهره‌های درخشان» پرداخت در ادامه توسط اعضای نوجوان از کتاب «به قول پرستو» سروده قیصر امین پور، شعرخوانی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

دعوت ارتش فرانسه از نویسندگان تخیلی برای ساخت سلاح آینده

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
ارتش فرانسه «تیم سرخ» متشکل از نویسندگان علمی - تخیلی تشکیل داده است تا بتوانند تهدیدات احتمالی آینده را تصور کنند. به گزارش عصر ایران، بنابر آخرین گزارش آژانس نوآوری دفاع، نویسندگان داستان‌های علمی - تخیلی «سناریو‌هایی از تخریب و نابودی» به ذهن‌شان می‌رسد که هرگز به فکر برنامه‌ریزان استراتژیک ارتش نمی‌رسد. در این گزارش آمده است که فعالیت این گروه فوق‌سری است و در جنگ بر ضد «عناصر مخرب» بسیار مهم است. سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ برای هدف‌گیری پهباد‌هابه نوشته بی بی سی، این اقدام فرانسه به منظور نوآوری‌هایی در عرصه‌ٔ دفاعی است. در جشن‌های روز ملی فرانسه، سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ به نمایش درآمد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از حفاظت و مرمت ۱۴ اثر از تابلوهای نقاشی معاصر موزه بانک تجارت خبر داد. اعتمادآنلاین| فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به مرمت ۱۴ تابلوی نقاشی موزه بانک تجارت، گفت: تابلوهای یاد شده آثاری از هنرمندان بزرگ معاصر ایران همچون سهراب سپهری، ایران درودی، مسعود عربشاهی، سیما حیاتی، حسین محجوبی، سیمین لاله زار و نقاشی‌های کلاسیک پنری ویلیامز است که با توجه به قرارداد بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بانک تجارت، مرمت می‌شوند. نیازی افزود: پروژه یاد شده الگوی مناسبی برای برخورد با دیگر آثار هنری مدرن به شمار می‌آید که می‌توان از نتایج آن در حفظ و نگهدار سایر آثار مشابه بهره مند شد. مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی خاطر نشان کرد: برای این پروژه اقدامات حفاظتی لازم در سطوح مختلف رنگ، بستر و بوم، چارچوب و پوشش‌های حفاظتی سطح نقاشی انجام گرفته است. وی در پایان خاطرنشان کرد: در این پروژه همگام با اقدامات حفاظت و مرمت پژوهش‌های لازم از جمله شناسایی لایه‌های نقاشی، شناسایی عنصری و کانی شناسی رنگ‌ها و مواد تشکیل هنده اثر، بر روی بعضی از آثار شاخص در حال انجام است.
صدا و سیماصدا و سیما25 دقیقه قبل
مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان از آغاز عملیات اجرایی تکمیل مرحله اول محوطه‌سازی میراث جهانی گنبد قابوس با اعتبار ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال خبر دادبه‌ گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط‌ عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ ابراهیم کریمی افزود: این مرحله از طرح محوطه سازی میراث جهانی گنبد قابوس با اعتبار ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌های استانی آغاز شد. وی با اشاره به عملیات پیش بینی شده در این مرحله گفت: در عملیات اجرایی این مرحله اجرای حدود ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع سنگ فرش محوطه با آجر ختایی و همچنین اجرای تأسیسات محوطه برج قابوس پیش بینی شده است. مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان افزود: احداث نمازخانه پیرامون برج، ۱۰ چشمه سرویس بهداشتی و حدود ۸ هزار مترمربع محوطه سازی، ۵ هزار و ۵۰۰ مترمربع آجرفرش کف محوطه، ۶۰۰ متر طول کانال تأسیسات، هزار و ۳۰۰ متر طول هره‌چینی اطراف کانال‌ها و اجرای زیرساخت روشنایی محوطه با اعتبار ۱۳ میلیارد و ۳۷۹ میلیون ریال از اقدامات گذشته این اداره کل در میراث جهانی گنبد قابوس بوده است. میراث جهانی گنبد قابوس، بنای تاریخی و با شکوه شهر گنبد کاووس در میان پارکی بزرگ و زیبا جای گرفته است و از کیلومتر‌های دور نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کرده و در گذشته هادی و راهبر مسافرانی بوده است که از این سرزمین عبور می‌کرده‌اند. برج آجری قابوس بیش از هزار سال عمر دارد و همچنان به عنوان بزرگ‌ترین نماد بزرگترین شهر ترکمن‌نشین گلستان، میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.
صدا و سیماصدا و سیما42 دقیقه قبل
طرح سامان‌دهی و مرمت مسجد پنجه علی قزوین به منظور حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، مذهبی به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین آغاز شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ معاون میراث فرهنگی استان قزوین گفت: مسجد پنجه علی واقع در خیابان پیغمبریه از آثار ارزشمند مربوط به دوره صفوی و از جمله مساجد کهن شهر قزوین است که به دلیل پیشینه تاریخی و لزوم حفاظت و نگهداری از این اثر تاریخی – مذهبی طرح ساماندهی و مرمت آن از اواسط تیر امسال در دستور کار تیم مرمت قرار گرفت. امیر ارجمند با اشاره به روند مرمت این بنای تاریخی افزود: در این مرحله از طرح مرمت و ساماندهی مسجد تاریخی پنجه علی بام سازی بنا شامل برداشت ایزوگام قبلی، خاکبرداری و دوغاب ریزی، شیب بندی و عایق کاری بام تحت نظارت کارشناسان مرمت در دست انجام است. مسجد پنجه علی در خیابان پیغمبریه قزوین واقع شده و در تاریخ ۱۳۸۴/۰۵/۱۱ به شماره ۱۲۶۰۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این مسجد که در دوره صفوی به عنوان عبادتگاه اهل حرم شناخته شده به وسیله نقبی به دولتخانه راه داشته است. ستون‌های مرمرین، طاق‌های استوار آجری، و محراب کاشی با خط ثلث نفیس، تشخص ویژه‌ای به آن بخشیده است.

نظرها

اخبار بیشتر