بررسى «پر خارجى‌ترین استقلال و پرسپولیس» تاریخ در فصل ۹۸-۹۷
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. روزنو
  4. اقتصادی

بررسى «پر خارجى‌ترین استقلال و پرسپولیس» تاریخ در فصل ۹۸-۹۷

روزنوخبرگزاری روزنو |

نوید موسوى: کامران منزوى عضو هیات مدیره استقلال هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونى گفت این باشگاه در فصل گذشته ٩٨-٩٧، حدود ٤٠ میلیارد تومان بایت خارجى هاى خود پرداخت کرده است. این مطلب در پى بررسى صحت یا عدم صحت و جزییات این اظهارات منزوى است.

خارجى هاى استقلال** در فصل ٩٨-٩٧ و رقم قرارداد آنها؛

١) وینفرد شفر و دستیاران او: براساس اظهارات مدیران پیشین و فعلى استقلال و نسخه فارسى افشا شده قرارداد مربى آلمانى که به امضاى امیرحسین فتحى رسیده، رقم قرارداد وینفرد شفر و دستیارانش برای فصل ٩٨-٩٧، ٨٠٠ هزار دلار است. مطابق توافق با اسپانسر ٢٠٠ هزار دلار نیز در ازای فعالیت‌های تبلیغاتی به شفر و تیمش پرداخت می‌شود. بر این اساس جمع قرارداد شفر و دستیارانش ١ میلیون دلار است که از این میزان ٨٠٠ هزار دلار تعهد باشگاه و ٢٠٠ هزار دلار تعهد اسپانسر است که معادل ریالی تعهد استقلال به شفر برای این فصل ١٠٫٤ میلیارد تومان و ٢٫٦ میلیارد تومان نیز تعهد ریالی حامی مالی باشگاه است.

٢) الحاجى گرو و مارکوس نیومایر:مطابق قرارداد افشا شده این دو بازیکن که از سوى فتحى امضا شده بود، هر کدام از این دو بازیکن مبلغ ٩٠ هزار دلار پیش پرداخت از استقلال دریافت کرده بودند. مجموع حقوق ماهانه هر یک از آنها نیز در نیم فصل اول ٨٠ هزار دلار شده است. این دو بازیکن به واسطه عملکرد ضعیف شان، با استقلال براى فسخ در نیم فصل به توافق رسیدند و اکبر عباس ملکى رییس وقت هیات مدیره گفت براى توافق و فسخ با این بازیکنان، ٥ میلیارد تومان به آنها پرداخت شد و این پرداخت یکى از دلایل کسرى بودجه استقلال در نیم فصل اول بوده است. بر این اساس مجموع دریافتى گرو و نیومایر بابت پیش پرداخت، حقوق ماهانه و رقم توافقى براى فسخ قراردادهاى دو ساله و سه ساله گرو و نیومایر معادل (٢٫٢ + ٥) ٧٫٢میلیارد تومان بود.

٣) طارق همام:طارق همانند گرو و نویمایر توسط فتحى و خطیر در نیم فصل اول به استقلال اضافه شد. برغم حاشیه‌ها و مصدومیت هاى مکرر، او بهتر از دو بازیکن دیگر خود را نشان داد. هر چند در قراردادهاى افشا شده از باشگاه استقلال، قرارداد طارق منتشر نشد، اما گفته شده رقم قرارداد خالص او بدون در نظر گرفتن آپشن‌ها براى یک فصل ۳۳۰ هزار دلار بوده است. با این حساب معادل ریالى دریافتى طارق از استقلال ٤٫٢ میلیارد تومان مى باشد.

٤) فورکل:فورکل بدنساز استقلال پس از جدایى تیم مدیریت قبلی استقلال و با درخواست شفر و نظر مثبت مدیران جدید به این تیم اصافه شد. گفته مى شود قرارداد او براى یک فصل حدود ٩٠ هزار دلار بوده است. این مبلغ معادل ١٫١ میلیارد تومان مى شود.

٥) ایسما گونکالوس:ایسما در نیم فصل دوم به استقلال اضافه شد و قرارداد او نیز جزو مواردى بود که از سوى یک خبرگزارى فاش گردید. او براى نیم فصل با احتساب پاداش گل‌ها و … ٢٥٠ هزار دلار دریافت کرده است. ایسما براى فصل بعد نیز با استقلال قرارداد داشت اما عملکرد نه چندان مقبول او موجب تلاش باشگاه براى فسخ قراردادش شد و گفته مى شود او با دریافت مبلغ ١٠٠ هزار دلار به فسخ قرارداد ٤٠٠ هزار دلارى فصل بعد، رضایت داده است. با این حساب معادل ریالى دریافتى ایسما از استقلال ٤٫٥ میلیارد تومان مى باشد.

٦) گادوین منشا؛منشا که از پرسپولیس کنار گذاشته شده بود، یکى از خریدهاى جنجالى خطیر براى استقلال بود. با این حال گفته شد دریافتى منشا از استقلال براى نیم فصل دوم تنها ٩٠ هزار دلار بوده است. این مبلغ معادل ١٫١ میلیارد تومان مى شود.

٧) آیاندا پاتوسى:بى تردید پاتوسى بهترین خرید خارجى استقلال در فصل ٩٨-٩٧ بود. مطابق قرارداد افشا شده او، دریافتى خالص پاتوسى براى نیم فصل ٦٠ هزار دلار بوده است که با احتساب آپشن‌ها از جمله گل هاى زده و پاس گل هاى داده شده این رقم به حدود ١٥٠ هزار دلار براى نیم فصل دوم مى رسد. البته نکته قابل تامل این است که انتقال قرضى پاتوسى به استقلال نیز داراى هزینه قابل توجهى بوده و باشگاه قبلى او براى اجازه این انتقال مبلغ ٣٥٠ هزار دلار دریافت کرده است. بر این اساس جمع هزینه پرداختى باشگاه استقلال به پاتوسى و باشگاه او معادل ٦٫٥ میلیارد تومان مى باشد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار ورزشی دنیا، از سراسر‌ وب را در خبری بخوانید

در صورت جمع همه مبالغ فوق (که با دلار ١٣٠٠٠ تومانى محاسبه شده است و در صورت محاسبه با دلار نیما باید حدود یک چهارم از معادل ریالى هر قرارداد کسر کرد) به عدد حدود ٣٥ میلیارد تومان مى رسیم که با توجه به عقب نشینى قیمت دلار در هفته اخیر و در فاصله سخنان منزوى تا نگارش این مطلب، به نظر مى رسد رفم اعلامى عضو هیات مدیره استقلال درباره مبلغ هزینه شده براى خارجى هاى استقلال در فصل گذشته با محاسبات این مطلب نسبتا منطبق مى باشد.

توجه به اینکه ضرورى است که از این ٣٥ میلیارد تومان، تنها معادل ١٠ میلیارد تومان به قرارداد مدیریت سابق باشگاه (با شفر و دستیارانش) بر مى گردد و در آن زمان قیمت دلار هنوز زیر ٤ هزار تومان بود و معادل ٢٥ میلیارد تومان نیز قراردادهایى است که توسط فتحى-خطیر (گرو، نیومایر، فورکل، طارق، ایسما، پاتوسى و منشا) در این فصل بسته شده است که عمده آن مربوط به زمانى است که قیمت دلار بشدت افزایش یافته بود. به گونه اى که قراردادهاى ایسما، منشا، پاتوسى و … در زمان دلار ١٤ هزار تومانى بسته شده بود.

بررسى «پر خارجى‌ترین استقلال و پرسپولیس» تاریخ در فصل ۹۸-۹۷ - 14

به نظر مى رسد یکى از مهمترین دلایل بحران مالى استقلال در فصل جارى همین پرداخت هاى نجومى به خارجى‌ها باشد. خارجى هایى که عمر بعضى شان در استقلال به نیم فصل هم نرسید: گرو، نیومایر، ایسما، منشا و …. نتیجه این مخارج این بود که بازیکنان داخلى استقلال برخلاف سال کذشته در پایان این فصل تنها ٥٠ درصد قراردادهاى خود را دریافت کرده‌اند. شاید هم به این دلیل است که مدیران استقلال در حال مرخص کردن خارجى‌ها با توجه به وضعیت قیمت دلار هستند و در این بین تنها قصد حفظ پاتوسى و احتمالا طارق همام (که هر دو اعلام جدایى کرده‌اند) را در کنار جذب آندره آ استراماچونى دارند. مدیران استقلال نه تنها در این فصل پول زیادى به خارجى هاى بعضا بی کیفیت دادند، بلکه سنگین‌ترین قرارداد باشگاه استقلال براى جذب یک بازیکن داخلى را به نام خود ثبت کردند: مرتضى تبریزى (١٫٧ میلیارد تومان رقم قرارداد+١٫٨ میلیارد تومان رقم رضایت نامه ذوب آهن: و به تعبیر ملکى رییس هیات مدیره استقلال، رقم قرارداد تبریزى معادل رقم قرارداد شفر و دستیارانش قبل از جهش قیمت دلار بود) و این عملکرد پر هزینه نه تنها فعلا موجب چالش در تمدید قرارداد با بازیکنان داخلى شده است بلکه این تیم را تبدیل به پرخارجى‌ترین و پر هزینه‌ترین استقلال تاریخ کرده است.

**وضعیت باشگاه پرسپولیس نیز تفاوتى با استقلال ندارد. پرسپولیس با کادر فنى و تعدادى بازیکن خارجى در این فصل، جزو پر خارجى‌ترین پرسپولیس هاى تاریخ بوده است. روز جمعه نیز خبرگزارى وابسته به صداوسیما فاش کرد علاوه بر ٥٠٠ هزار یورو پرداختى به برانکو در ماه گذشته این باشگاه باید ظرف دو هفته آتى ٩٥٠ هزار یورو دیگر (بابت مانده قرارداد ٩٨-٩٧ به همراه آپشن مربوط به پاداش‌ها: جمعا ١٫٤٥٠٫٠٠٠ یورو معادل ٢١٫٧٥٠٫٠٠٠٫٠٠٠ تومان) تنها به وى پرداخت کند. این یعنى قرارداد برانکو با پرسپولیس در فصلى که گذشت حداقل ١٫٥ میلیون یورو است.

تازه این جدا از پرداختى است که باشگاه پرسپولیس باید به دستیاران برانکو یعنى مارکو، زلاتکو و پانادیچ (مجموعا حدود ٥٠٠ هزار یورو) و نیز رادو (حدود ٢٠٠ هزار یورو) و بودیمیر (حدود ٥٠٠ هزار یورو) بپردازد.

ضمن اینکه پرسپولیس بخش قابل توجهى از قرارداد یکساله منشا (به عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ پرسپولیس در زمان حضور در جمع سرخپوشان- بالغ بر ٥٠٠ هزار دلار) را که در نیم فصل جدا شده بود، براى رضایت او به فسخ قرارداد، پرداخت کرد.

معادل ریالى این پرداختى هاى یورویى و ریالى بیش از ٤٠ میلیارد تومان مى شود. روز گذشته نیز عرب مدیرعامل پرسپولیس گفت در فصل ٩٨-٩٧ پرداختى باشگاه فقط به کادر فنى و بازیکنان ٦٠ میلیارد تومان است. بر این اساس سهم بازیکنان داخلى تنها حدود ٢٠ میلیارد تومان مى شود.

سهم سرخپوشان نیز از این قراردادهاى نجومى و پر تعداد با خارجى‌ها، تهدید به جدایى و شکایت برانکو، دستیارانش و بودیمیر بوده است. هر چند قابل پیش بینى است که در فصل آتى پرسپولیس هم مانند استقلال از خارجى هاى خود کم خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدیو؛ مقایسه عملکرد کریستیانو رونالدو و مارکوس رشفورد در منچستریونایتد پس از ۲۰۰ بازی

طرفداریطرفداری1 روز قبل

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

گزارش تمرین پرسپولیس| تشویق یحیی و باقری، تبریک به کمال در روز بازگشت پیروانی/ گلزنی اوساگونا+ تصاویر و فیلم

فارسفارس1 روز قبل
گزارش تمرین پرسپولیس| تشویق یحیی و باقری، تبریک به کمال در روز بازگشت پیروانی/ گلزنی اوساگونا+ تصاویر و فیلمبه گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تمرین امروز تیم پرسپولیس با حضور هواداران که بعد از ۷ سال بازگشت یحیی گل محمدی به جمع سرخپوشان برگزار شد، حال و هوای خاصی داشت. * کریم باقری مربی محبوب تیم پرسپولیس اولین نفری بود که به شدت توسط تماشاگران در ورزشگاه کاظمی تشویق شد. کلیه بازیکنان تیم به همراه کلیه اعضای کادرفنی جدید توسط هواداران تشویق شدند. * اوساگونا مهاجم تازه وارد تیم پرسپولیس توسط هواداران تشویق شد و به ابراز احساسات آنها با دست زدن پاسخ داد. *هنگام انجام بخش‌های تمرینی توسط بازیکنان پرسپولیس، هواداران این تیم شعارهایی علیه استقلال و مجیدی سرمربی این تیم سر دادند.

حمله آشوبگران به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده مردم فرانسه علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی + فیلمانتهای پیام/

تشویق کوبنده سرمربی جدید پرسپولیس/ لقب قطبی به یحیی رسید + فیلم

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، اولین تمرین تیم پرسپولیس با حضور کادرفنی جدید و هواداران این تیم در ورزشگاه شهید کاظمی برگزار شد. هواداران تیم سرخپوش پایتخت هنگام ورود یحیی گل‌محمدی به زمین او را به شدت و با گرمی هر چه بیشتر تشویق کردند و به او لقب امپراطور دادند. انتهای پیام/

با پایان نقل و انتقلات نیم فصل تیم‌های لیگ برتری چه کردند؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، نیم فصل اول لیگ برتر با صدرنشینی قهرمان سه فصل گذشته یعنی پرسپولیس تهران به پایان رسید و با شروع نقل و انتقالات نیم فصل، باشگاه‌ها به دنبال رفع نقاط ضعف خود با جذب چند بازیکن بودند. در این میان برخی تیم‌ها دست به خانه تکانی کلی زدند و تیم‌هایی هم بودند که هیچ بازیکنی جذب نکردند. تیم‌های پرطرفدار پرسپولیس، استقلال، تراکتور و سپاهان نیز در کانون توجه رسانه‌ای در مدت نقل و انتقالات بودند. با پایان مهلت نقل و انتقالات نیم فصل لیگ برتر خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در قالب گزارشی به بررسی عملکرد تیم‌ها پرداخته است. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر