چرا بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به رقم باور نکردنی ۱۹۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

چرا بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به رقم باور نکردنی ۱۹۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؟

تابناکخبرگزاری تابناک |
گفته می‌شود میزان بدهی سازمان تأمین اجتماعی تا پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از ۳۹ هزار میلیارد تومان رسیده و این سازمان برای جبران کسری بودجه خود به اخذ وام‌های کلان از بانک‌ها روی آورده است که در صورت عدم توانایی در بازپرداخت این وام ها، بانک‌های طرف حساب سازمان تامین اجتماعی تا مرز بحران پیش خواهند رفت.

گفته می‌شود میزان بدهی سازمان تأمین اجتماعی تا پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از ۳۹ هزار میلیارد تومان رسیده و این سازمان برای جبران کسری بودجه خود به اخذ وام‌های کلان از بانک‌ها روی آورده است که در صورت عدم توانایی در بازپرداخت این وام‌ها، بانک‌های طرف حساب سازمان تامین اجتماعی تا مرز بحران پیش خواهند رفت.

به گزارش تابناک اقتصادی، سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی و عمومی است که وظیفۀ پوشش اجباری بیمه کارگران و پوشش اختیاری صاحبان حرف و شغل‌های آزاد را بر عهده دارد.

طبق آخرین اطلاعات موجود، جمعیت تحت پوشش این سازمان به ۴۲ میلیون نفر می‌رسد. سازمان تامین اجتماعی در این سال‌ها حال و روز خوبی نداشته، به طوری که کسری بودجه‌های هنگفتی گریبان این سازمان را گرفته است. هر چند بعضا برخی از اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی به اوضاع نامساعد این سازمان اعتراف کرده‌اند. در سال گذشته بدلیل افزایش هزینه‌ها و عدم افزایش نقدینگی، این سازمان با کسری بودجه‌ای به مبلغ ۷ هزار میلیارد تومان مواجه شد و کل میزان بدهی این سازمان تا پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از ۳۹ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم، رقمی بسیار بالا است.

بدهی بخش درمان دانشگاهی و غیردانشگاهی تا پایان سال ۹۷ به بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که این موضوع می‌تواند به نارضایتی بیمه شدگان در حوزه درمان منجر شود. اما دلیل این وضعیت نابسامان سازمان تامین اجتماعی چیست و این سازمان چه راهکارهایی را برای برون رفت از این وضعیت ارائه و اجرا کرده است؟ دلیل اوضاع نابسامان سازمان تامین اجتماعی عدم پرداخت بدهی دولت به این سازمان است. بدهی دولت به این سازمان مبلغی بالغ بر ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بوده است که با وجود تقاضاهای مکرر این سازمان و وعده‌های مکرر دولت، هنوز این بدهی بازپرداخت نشده است.

این بدهی کلان دولت به سازمان تامین اجتماعی ناشی از طرح هایی است که دولتمردان آن‌ها را اجرا کرده‌اند. طرح هایی مانند طرح تحول سلامت که به تعبیر برخی کارشناسان، تا حد زیادی شکست خورده است و یکی از دلایل بحران نقدینگی سازمان تامین اجتماعی می‌باشد. همچنین بخش دیگری از بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی به موضوع حق بیمه دولت باز می‌گردد. هم اکنون طبق ماده ۲۸ قانون تأمین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری، نرخ حق بیمه ۳۰ درصد بوده که ۷ درصد آن سهم بیمه شده، ۲۰ درصد سهم کارفرما و ۳ درصد سهم دولت می‌باشد. بنابراین دولت باید حدود ۳ درصد از حق بیمه را پرداخت نماید. این سهم و عدم پرداخت آن باعث شده است تا دولت به سازمان تامین اجتماعی بدهکار شود. بخش دیگری از بدهی نیز به تعهداتی مربوط می‌شود که دولت‌های نهم و دهم، برای دولت در قبال تامین اجتماعی ایجاد کردند. در آن دوره دولت اعلام کرد که برخی اصناف مانند رانندگان، خادمان مساجد، قالیبافان و … را سازمان تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد و دولت در این صنوف نقش کارفرمایی را بر عهده می‌گیرد. بنابراین، افزایش تعهدات دولت به سازمان تامین اجتماعی و عمل نکردن به آن‌ها باعث شد تا بدهی دولت به سازمان با رشدی فزاینده رو به رو شود.

در این باره محمدحسن زدا که هم اکنون سرپرست سازمان تامین اجتماعی می‌باشد، در دوره‌ای که معاون فنی و درآمد این سازمان بود، طی مصاحبه‌ای گفت: «دولت تا سال ٨٦- ٨٥، در حد سه درصد مشارکت در حق بیمه با ما کار می‌‌کرد و غیر آن هم بخشی از پرداخت ‌های سهم کارفرما در مشاغل سخت و زیان ‌آور و کارگاه ‌های کوچک صنفی را بر عهده داشت، یعنی این دو سه قلم مشارکت بود که مجموع بدهی ‌اش در این موارد چهار هزار میلیارد تومان بود اما از سال ٨٦ به بعد دولت نقش ‌اش را عوض کرد و شد کارفرما. گفت مردم اگر می‌‌خواهید سربازی جزو سابقه بیمه‌ تان حساب بشود هفت درصد را شما بدهید ٢٣ درصد را من می‌‌دهم یا راننده محترم برای بیمه شدنتان ۱۳٫۵ درصد را من می‌‌دهم، ۱۳٫۵ درصد را شما بده. از محل این تغییر نقش بود که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی افزایش یافت». همین موارد بالا باعث شده است تا بر اساس گزارش‌ها، در سایه اجرای مصوبات دولتی از جمله در خصوص طرح تحول سلامت، هر ساله حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به بدهی ‌های دولت به تامین اجتماعی افزوده شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

از آنجا که دولت نتوانسته است علیرغم مصوبات نمایندگان مجلس بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت نماید، این سازمان مجبور شده است تا برای جبران کسری بودجه خود به راهکار دریافت وام از بانک‌ها روی آورد. این سازمان برای جبران کسری بودجه خود مبلغی بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان از بانک رفاه کارگران و مبلغی بالغ بر ۸۱۵ میلیارد تومان از بانک ملی وام دریافت نماید. بازپرداخت این وام‌ها معمایی بزرگ بوده و ادامه این روند ورشکستگی بانک رفاه کارگران را در پی خواهد داشت.

اکبر شوکت، یکی از اعضای هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی طی مصاحبه‌ای اعلام کرده است که «ماهیانه هزار میلیارد تومان سود بانکی پرداخت می‌‌کنیم؛ این‌‌ها ضرباتی است که دولت بر پیکره تأمین اجتماعی وارد کرده است». به هر صورت همان گونه که ملاحظه می‌شود تبدیل نقش دولت به کارفرما در حق بیمه‌ها و همچنین اجرای طرح هایی مانند طرح تحول سلامت باعث شده است تا بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به رقم باور نکردنی ۱۹۰ هزار میلیارد تومان برسد که عدم بازپرداخت این بدهی موجب شده است تا این سازمان اولا در ارائه خدمات به ۴۲ میلیون شهروند با مشکلاتی مواجه شود و ثانیا برای فرار از کسری بودجه به اخذ وام‌های کلان از بانک‌ها رو بیاورد که این باعث شده است تا بابت بازپرداخت این وام‌ها سودهای هنگفتی را بپردازد و در صورت عدم موفقیت در بازپرداخت نیز بانک‌ها تا آستانه ورشکستگی پیش بروند. البته برخی قوانین سازمان تامین اجتماعی نیز در ایجاد هزینه‌های ناخواسته و رقم زدن شرایط نامساعد کنونی این سازمان نقش داشته‌اند. به تازگی موضوعاتی مانند طلاق‌های صوری برای دریافت مستمری پدران فوت شده توسط فرزندان اناث و یا ازدواج دختران جوان با پیرمردهای تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی به منظور دریافت مستمری پس از فوت این افراد مطرح شده است که همه این موارد در سایه قوانین سازمان تامین اجتماعی رخ داده است و هزینه‌های ناخواسته‌ای را برای این سازمان به بار آورده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر