فاجعه بیخ گوش تهران/شهریار در حال بلعیده شدن! +عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. اجتماعی
فاجعه بیخ گوش تهران/شهریار در حال بلعیده شدن! +عکس

فاجعه بیخ گوش تهران/شهریار در حال بلعیده شدن! +عکس

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های بی‌رویه به بروز پدیده فرونشست زمین در شهریار منجر شده که بارش‌های متعدد ابتدای سال جاری نیز نتوانسته مانعی در پیشروی این معضل زیست‌محیطی باشد.

رکنا: گذشته از هشدارهایی که به‌ تناوب از سوی مسئولان اجرایی در ستاد مدیریت بحران و شخصیت‌ها در محیط‌های آکادمیک نسبت به وقوع زمین‌لرزه و سیلاب در پایتخت به گوش می‌رسد این روزها شاهد تهدید دیگری به‌نام فرونشست زمین در شهرستان‌های اطراف تهران به‌ویژه در شهریار هستیم و آن‌چنان که متخصصان زمین‌شناسی در بسیاری از منابع اعلام می‌کنند بزرگ‌ترین مقدار فرونشست در غرب استان تهران در دشت شهریار با حدود ۱۲ متر در ۳۳ سال گذشته با افت سطح آب زیرزمینی ثبت شده است.

شهری که همواره به‌واسطه وجود باغات فراوان از آن به‌عنوان ریه تنفسی تهران نام برده می‌شد که سرسبزی و زمین‌های کشاورزی آن پیش از این شرایط نسبتا امنی را برای هوای پایتخت ایجاد کرده بود اما اینک به نفس افتاده است و حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های بی‌رویه، آب از شیره جان زمین‌های شهریار کشیده و هر روز شاهد عمق شکاف‌های بیشتر در این منطقه از استان تهران هستیم.

موضوع فرونشست زمین به‌ویژه در منطقه کردامیر و یبارک دو روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان شهریار این روزها شدت بسیاری پیدا کرده و با وجود بارش‌های متعددی که در ابتدای سال جاری شاهد آن بودیم این روند با وجود گودال‌های لکه لکه در این دو منطقه در حال پیشروی است و سبب ایجاد ناهمواری‌های بسیاری در منطقه شده است.

فرونشست و به‌تعبیری دیگر شکاف زمین در این منطقه در حالی روز به روز در حال گسترش است که بلوار امام حسین (ع) همجوار با این شکاف است و در مسافتی کوتاه دو روستا با جمعیت بسیار در معرض آسیب‌های مربوط به فرونشست زمین قرار دارند و در صورت عدم توجه جدی قطعا ادامه این روند کابوس وحشتناکی را ایجاد می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

در این راستا مهری محمودخانی فعال محیط زیست در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به پدیده فرونشست زمین، تغییرات اقلیمی را مهم‌ترین عامل ایجاد خشکسالی عنوان می‌کند که این موضوع با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشکی و مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی تبعاتی همچون بی‌آبی، کم‌آبی، بیابان‌زایی، فرونشست و ریزگردها را به‌دنبال دارد که متأسفانه بحران‌های بسیاری را ایجاد می‌کند.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه گریزی از عوامل جبری نیست بر موضوع عدم مدیریت آب، خاک و حکمرانی نادرست آب که منجر به انتقال آن به پایتخت شده و حقابه کمتری سهم منطقه می‌شود اشاره و تأکید کرد: عوامل مهم دیگر در ایجاد پدیده فرونشست وجود دارد که از جمله این موارد برداشت افراطی از سفره‌های آب‌ زیرزمینی و فشار بر منابع آب زیرزمینی به‌هرنحو و توسط هر فرد و مجموعه‌ای است.

هرچند فعالان محیط زیست و به‌تبع آن مسئولان تنها راه مقابله با این پدیده را جلوگیری از استحصال آب چاه‌ها عنوان می‌کنند اما وجود زمین‌های زارعی اطراف این پدیده و به‌موازات آن خشکسالی سال‌های اخیر و دست روی دست گذاشتن مسئولان برای تأمین آب مزارع و باغات شهریار، کشاورزان را ناگریز به برداشت از سفره‌های آب زیرزمین می‌سازد، بنابراین به‌نظر می‌رسد تنها راه جایگزین، استفاده از پساب‌هاست و برای اینکه آب به‌طور کامل به دشت شهریار برسد باید هرچه سریع‌تر چاه‌ها را از مدار خارج کرد و این امر به‌دلیل زلزله‌خیز بودن دشت شهریار سبب تحریک گسل‌های فعال و افزایش آسیب‌پذیری می‌شود

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو2 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر