آشنایی با ملخ صحرایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
آشنایی با ملخ صحرایی

آشنایی با ملخ صحرایی

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: ملخ صحرایی نام یک گونه از سرده ملخ‌های پرنده‌ای است.

ملخ صحرایی (Schistocerca gregaria) که مضرترین انواع ملخ‌هاست اصولا بومی ایران نبوده و در کشورهای دیگر ملخ بیابانی نامیده می‌شود و چون معمولا از روی خلیج فارس پرواز نموده و خود را به ایران می‌رساند در ایران به آن ملخ دریایی نیز می‌گویند.

ملخ صحرایی را انسان از قرن‌ها قبل از میلاد مسیح می‌شناخته و در کتیبه‌های بسیار قدیمی نیز به آن اشاره شده‌ است. در ایران خسارت حاصله از هجوم این ملخ از دیر زمان مورد توجه بوده و آفت مزبور قحطی‌ها و ویرانی‌هایی به بار آورده‌ است.

ملخ صحرایی هرچند سال یک بار از کانون‌های دائمی خود که شامل آفریقا، عربستان سعودی، هندوستان و پاکستان است به مناطق جنوبی ایران حمله نموده و دامنه انتشار آن در بعضی از سال‌ها تا مناطق شمالی دریای خزر کشیده می‌شود. از نظر اقتصادی، خسارت ملخ صحرایی فوق‌العاده حائز اهمیت است. دستجات پیاده ملخ و بابدار آن هرچه سرسبزی در سر راه خود ببیند اعم از علوفه، غلات، صیفی‌جات، انواع درختان و رستنی‌های جنگلی را از بین برده و حتی علف‌های هرز از دست این آفت در امان نیستند. حمله ملخ صحرایی، علاوه بر خسارت مستقیم، روی دامداری شدیدا تأثیر می‌گذارد و میزان گوشت و شیر دام‌ها بر اثر حمله آن به مراتع تقلیل می‌یابد. خسارت این آفت در ایران به‌طور دقیق برآورد نشده‌ است. در آخرین حمله این ملخ در سال ۱۳۴۰، سطح مبارزه علیه آن ۰۰۰/۲۵۰۰ هکتار بوده‌ است.

ملخ صحرایی به دو شکل بیولوژیکی مختلف وجود دارد که نه تنها رفتار آن‌ها بلکه شکل و رنگشان نیز در این دو مرحله فرق دارد. اختلافات مزبور سابقا موجب شده بود که آن‌ها را دو گونه مختلف بدانند، ولی در سال ۱۹۲۱ میلادی اواروف (Uvarov) ملخ‌شناس روسی با تئوری فاز، ثابت کرد که دو گونه مذکور، فقط یک گونه است و بعدها نیز ثابت گردید که ملخ‌های مهاجر همان ملخ‌های بومی بی‌ضرری هستند که در شرایط خاصی رفتار آن‌ها تغییر یافته‌اند. با عنایت به این مطلب، ملخ صحرایی دارای دو فاز انفرادی (Solitary) و گله‌ای یا مهاجری (Migratory) است که اسم علمی آن در فاز انفرادی Schistocerca gregaria. Flaventris و در فاز مهاجری Schistocerca gregaria ph. Gregaria F است و در آخرین بار در سال ۱۳۹۸ هجری شمسی به ایران حمله کردند.کالبدشناسی

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

طول بدن حشره بالغ ملخ صحرایی در مرحله مهاجری از سر تا انتهای شکم ۷۲-۵۸ میلی‌متر و از سر تا انتهای بال‌ها ۷۸-۶۲ میلی‌متر است. طول شاخ‌ها نیز به ۱۵ میلی‌متر می‌رسد. ملخ نر در هر حال کوچک‌تر از ملخ ماده است. پشت پیش‌گرده (پرونوتوم) یا سینه اول دارای دو قسمت است، قسمت جلویی باریک‌تر و دارای سه شیار عرضی است که به فواصل تقریبا مساوی از یکدیگر قرار گرفته است و یک خط طولی سه شیار مزبور را در وسط قطع می‌کند. این خط در حالت مهاجری برجسته نیست و به زحمت دیده می‌شود. ملخ‌هایی که در پاییز وارد ایران می‌شوند، دارای رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای هستند و پس از دو تا سه ماه پرواز، موقعی که نزدیک به بلوغ جنسی می‌شوند، به تدریج لکه‌های زرد روی بدنشان ظاهر می‌شود و در موقع تخم‌ریزی زرد می‌شوند. این تغییر رنگ در ملخ‌های نر کامل‌تر و واضح‌تر از ملخ‌های ماده صورت می‌گیرد. در نسل‌های بهاره و تابستانه در ایران ملخ‌های بالدار پشت گلی روشن هستند و بعد در اثر پرواز و بلوغ جنسی زرد لیمویی می‌شوند. بال‌های رویی نسبتا شفاف و دارای تعداد زیادی لکه‌های تیره می‌باشد. ساق پاهای عقب زرد رنگ و دارای خارهایی است که در انتهای آن سیاه می‌باشد. روی سطح زیری سینه اول بین قاعده دو پای جلویی یک برآمدگی کوچک به خوبی نمایان است.

کپسول تخم ملخ صحرایی که در خاک قرار دارد، تقریبا راست یا اندکی خمیده و از دو قسمت تشکیل یافته‌ است. قسمت پایین محتوی تخم و قسمت بالای آن از ماده کف مانند به ارتفاع ۴۰-۳۰ میلی‌متر و قطر ۷ میلی‌متر پر شده‌ است.منبع: ویکی‌پدیا کد خبر ۴۴۳۵۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه حمله مسلحانه قاچاقچیان به جنگل‌بانان مازندرانی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
رئیس منابع طبیعی ساری: قاچاقچیان چوب با مأموران ما درگیر و با قمه، شمشیر و چاقو به آنها حمله کردند. آنها وارد نگهبانی شده و با تخریب نگهبانی و مجروح کردن مأموران منابع طبیعی متواری شدند.

روز نخست اجرای محدوده کنترل آلودگی هوای تهران

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز، روز نخست اجرای محدوده کنترل آلودگی هوای تهران بود و این طرح با هدف کنترل آلودگی هوا و مدیریت ترافیک در هسته مرکزی شهر است. در طرح جدید زوج یا فرد بودن پلاک مطرح نیست و همه خودرو‌های تهران همه روزه می‌توانند ۲۰ روز در هر فصل به صورت رایگان وارد محدوده کنترل آلودگی هوا شوند. تهران ۴ میلیون خودرو دارد که تا کنون نزدیک به یک میلیون و دویست هزار خودرو در سامانه تهران من برای طرح جدید ترافیکی نام نویسی کرده‌اند و تا پایان تیرماه مهلت نام نویسی وجود دارد.

جوی آرام، پایدار و گرم در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: برای نواحی شرق و جنوب شرق افزایش سرعت وزش باد‌های ۱۲۰ روزه را شاهد خواهیم بود که در شهر‌های زابل، زهک و هیرمند، گرد و خاک تولید می‌کند. وی گفت: در نواحی مرکزی از جمله جنوب تهران، شمال اصفهان و قم و جنوب سمنان امروز و فردا پیش بینی وزش باد و گرد و خاک را داریم. سرکرده افزود: امروز تهران در گرم‌ترین زمان به ۳۸ درجه می‌رسد.
فراروفرارو1 روز قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
واضح است که نمی‌توان پژمان جمشیدی را هم‌رتبه بازیگران درجه‌یک سینما دانست، ولی از طرفی هم نمی‌توان توانایی او را در بازیگری نادیده گرفت. ۱۸ اثر در ۶ سالبا وجود سیل انتقادات، پژمان جمشیدی جزو پرکارترین بازیگران سینماست. ۱۸ اثر در طول شش سال، برای بازیگری مثل او عددی معمولی نیست. اما جالب است که این بازیگر ‌ با چهار فیلم غیرکمدی «لابیرنت»، «جهان با من برقص»، «ایده اصلی» و «دوزیست»، قرار است نسبت به قبل حضور متفاوت‌تری روی پرده سینما داشته باشد. البته اگر این «پسر بد سینمای ایران» تا زمان اکران این فیلم‌ها، کمتر دست روی آثار کمدی بگذارد!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در دیدار با نماینده، ولی فقیه در امور حج وزیارت ازهدف گذاری این نهاد برای اعزام بیش از ۵۰ هزار مددجوی سفر اولی به عتبات عالیات در سال ۹۸ خبرداد. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد خمینی (ره) امروز با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه درامور حج وزیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد. وی افزود: بیش از ۱۶۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد هم به زیارت حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) مشرف شدند که برخی برای بار اول بود که به مشهد مقدس می‌رفتند. سرپرست حجاج ایرانی همچنین در باره پروسه ذبح قربانی حجاج وآماده کردن گوشت‌های آن برای بسته‌بندی و ارسال به شماری از کشور‌ها مطالبی بیان کرد. فتاح نیزاعلام کرد: کمیته امداد امام آمادگی دارد که محموله‌های گوشت را در ایران تحویل گرفته و برای توزیع میان نیازمندان تحت پوشش این نهاد برنامه ریزی کند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1