۲ دستور کار مهم که پایان بندی قصه «پرستو» ‌ها را شکل می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

۲ دستور کار مهم که پایان بندی قصه «پرستو» ‌ها را شکل می‌دهد

تابناکخبرگزاری تابناک |
آیا پرستویی در کار است یا خیر و اگر در کار است، پشت پرده اش چیست و ابعاد به کارگیری آن چقدر وسیع است؟ آیا با لشکر پرستو‌هایی مواجهیم که مقامات سابق و اسبق هم درگیرشان هستند یا اساسا همه این روایت‌ها جز موهوماتی برای سرپوش نهادن بر برخی انحراف‌ها از مسیر زندگی عادی زناشویی نیستند؟

بگذارید همین ابتدا یک نکته را توضیح دهیم: «پرستو» نامی ست که دیگران برای این پدیده انتخاب کرده‌اند و ظاهرا چه موافقش باشیم و چه با آن مخالفت کرده و برای این مخالفت استدلال هم داشته باشیم، ناگزیر از استفاده آن هستیم.

به گزارش «تابناک»، اگر از این توضیح مقدماتی عبور کرده و از ورود به تاریخچه ماجرا یا بررسی اتفاقات مشابه در دیگر نقاط جهان و دیگر بحث‌های ساختاری یا حتی علل شناسانه صرف نظر نماییم، پدیده داغ این روز‌های جامعه به اتفاقی تبدیل خواهد شد که نیازمند پیگیری‌هایی ویژه است.

پدیده‌ای که درست یا غلط، با پرونده جنایی‌ای بر سر زبان عموم افتاد که نقش اولش، چهره‌ای بسیار نام آشنا بود؛ شهردار سابق تهران و وزیر اسبق که حالا از همه القاب دور شده و متهم ردیف اول پرونده قتلی است که با سلاح گرم به وقوع پیوسته و صدایش به گوش ساکنان دورترین نقاط کشور از پایتخت و حتی دیگر نقاط کره خاکی رسیده است.

جنایتی که موجب شده برای بسیاری از ایرانیان، پرستو دیگر آن پرنده مهاجر ریزجثه و چابک نباشد که در کتاب‌های درسی ابتدایی درباره‌اش خوانده‌ایم، که رخنه‌ای به زندگی زناشویی افراد باشد. رخنه‌ای بزرگ که می‌تواند تعابیر فراوان دیگری یافته و به تکثیر برخی نظر‌ها و حتی باور‌ها در جامعه منجر شود؛ مسیری که ظاهرا شروع شده و برخی با شتاب در آن گام بر می‌دارند!

این را می‌شود از اظهار نظر یکی از مسئولان سابق دریافت که تاکید دارد برای وی نیز پاپوشی از نوع پرستو دوخته بودند، یا از توییت همسر یکی دیگر از سیاسیون که در آن یادآوری شده شوهرش پرستو دارد و سرش به جای دیگری جز زندگی خانوادگی بند شده است. اظهارنظر‌هایی که نشان می‌دهند داستان پرستو‌ها مهم‌تر از چیزی ست که به نظر می‌رسد.

مهم از این رو که به روایت‌های مطرح شده در خصوص «پرستو»، اعتبار می‌بخشد و کلیت ماجرا را، واقعی نشان می‌دهد. واقعیتی که ظاهرا تا کنون پنهان نگه داشته شده بود یا به تعبیر دیگر، آشکارسازی نشده بود و حالا با برخی ابعادش برملا شده است. انگاره‌ای که نخستین ضرورت ورود ویژه برخی نهاد‌ها و دستگاه‌ها به این ماجراست. ورود برای مشخص کردن واقعیت با تمامی ابعادش.

خبری: اخبار اجتماعی ایران | اخبار حوادث ناگوار

ورودی ضروری که مشخص خواهد کرد پرستویی در کار است یا خیر و اگر در کار است، پشت پرده‌اش چیست و ابعاد به کارگیری آن چقدر وسیع است؟ آیا با لشکر پرستو‌هایی مواجهیم که مقامات سابق و اسبق هم درگیرشان هستند یا اساسا همه این روایت‌ها جز موهوماتی برای سرپوش نهادن بر برخی انحراف‌ها از مسیر زندگی عادی زناشویی نیستند؟

نکته قابل تاملی که اگر بگوییم روشن شدن آن می‌تواند مانع از تکثیر داستان‌های پرستودار در آینده شود، سخنی به اغراق نگفته‌ایم. داستان‌هایی که ممکن است برخی شان جنایی شوند یا رایج شدنشان، حربه‌ای جدید در اختیار سیاسیون قرار دهد که با آن به رقبایشان لطمه بزنند یا حتی از این‌ها ساده‌تر، دستاویز دم دستی افرادی شود که عدم پایبندی شان به کانون خانواده را با آن توجیه کنند و شاهد رفتارشان را از اظهارنظر مسئولان در این خصوص بیرون بکشند!

دورنمایی که بر اساس آن جا دارد چشم انتظار ورود نهاد‌ها و دستگاه‌های عمومی هم باشیم. اقدامی که از جمله اهداف آن، می‌تواند حراست و حفاظت از کیان خانواده‌ها باشد. خانواده‌هایی که بی شک داستان‌های اخیر درباره پرستو به آن‌ها خدشه (ولو اندک و جزیی) وارد خواهد کرد و موجب شکل گیری سایه تردید و نگرانی در بطن بسیاری از آن‌ها خواهد شد.

سلسله اقداماتی مسئولانه که می‌تواند غائله برپا شده با اسم رمز پرستو را مهار کرده و مانع از شکل گیری پرونده‌هایی مفصل (مانند قتل‌های زنجیره‌ای) یا تکثیر پرستو در ادبیات روزمره جامعه شود. اقداماتی که می‌تواند پایان بندی داستان پرستو‌ها را شکل دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه به لحظه عملیات قتل جمال خاشقچی

تابناکتابناک12 ساعت قبل
قتل جمال خاشقچی توسط یک تیم ویژه سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول انجام شد. هرچند نقش عوامل پشت این قتل آشکار شده است اما همچنان جزئیات ریز دیگری در مورد نحوه پیاده‌سازی این عملیات وحشیانه منتشر می‌شود. در یکی از جدیدترین اطلاع‌رسانی‌ها کتابی بر اساس اطلاعات سازمان اطلاعاتی ترکیه منتشر شده است که لحظه‌به‌لحظه عملیات قتل خاشقچی را توصیف می‌کند. این ویدیو با ترکیبی از ویدیوهای واقعی، اسناد و انیمیشن سه بعدی این عملیات را به تصویر کشیده است.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، سید جلال ملکی با اعلام خبر گیر افتادن دست یک کارگر جوان داخل چرخ‌گوشت صنعتی، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: ساعت ۲۱:۳۵ شب گذشته (۲۸ خرداد) یک مورد حادثه گیر افتادن دست داخل چرخ‌گوشت صنعتی در خیابان شیخ بهایی جنوبی به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان دو ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران با اشاره به حضور آتش‌نشانان در مدت زمان دو دقیقه در محل حادثه ادامه داد: در محل حادثه مشاهده شد یک کارگر ۲۰ ساله در قسمت رستوران یک مجتمع اقامتی مشغول کار با دستگاه چرخ‌گوشت صنعتی بوده که به یکباره دست چپ وی داخل چرخ‌گوشت گرفتار شده بود. به گفته ملکی، این چرخ‌گوشت صنعتی پوسته زخیمی داشت که آتش‌نشانان با احتیاط کامل مشغول برش دادن پوسته زخیم چرخ‌گوشت شده و پس از دقایقی تلاش موفق شدند دست این کارگر را از داخل این دستگاه خارج کنند. سخنگوی آتش‌نشانی تهران خاطرنشان کرد: دست مصدوم از قسمت انگشتان و قسمت پایینی دچار آسیبهای شدیدی شده بود که وی برای ادامه اقدامات درمانی تحویل کادر پزشکی شد. وی یادآور شد: زمانی، حوادث چرخ‌گوشت از آمار بالایی برخوردار و جزو حوادث رایج تهران بود اما در سالهای اخیر با توجه به تغییر در سبک زندگیشهروندان و ساختار فیزیکی چرخ‌گوشتها مخصوصا چرخ‌گوشتهای خانگی، آمار این نوع حوادث بسیار کمتر شده اما کماکان شاهد گیر افتادن دست کارگران داخل چرخ‌گوشتهای صنعتی هستیم.

کودکان قربانیان تصادفات جاده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ روزانه ۴۲ نفر جان خود را در تصادفات جاده‌ای از دست می‌دهند که سهم کودکان بین ۷ تا ۸ نفر است. با اجرای قانون حمایت از کودکان که توسط مجلس به تصویب رسید، هر اتفاقی که در داخل خودرو برای کودکان بی‌افتد، مقصر والدین هستند.

جشنواره توت کن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دومین جشنواره توت کن، امروز به همراه شهروندان و باغداران منطقه کن در غرب پایتخت برگزار شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ دومین جشنواره توت کن، امروز به همراه شهروندان و باغداران منطقه کن در غرب پایتخت برگزار شد.
مهرمهر11 ساعت قبل
موحد تصریح کرد: نگرش قوه قضاییه و نگرش آیت‌الله رئیسی به اصحاب رسانه و ظرفیت رسانه یک نگاه مثبت و سازنده و پایدار است بدون شک این تعامل کمک شایانی به ناهنجاری‌های اجتماعی خواهد کرد یکی از نتایج همکاری قوه قضاییه افزایش اعتماد به این قوه است. رئیس کل دادگستری استان کرمان ابراز داشت: در مدت کوتاه از انتصاب رییس قوه قضاییه گام‌های بزرگ جهادی برداشته شده و هشت آیین‌نامه اجرایی تدوین شده یکی از این آیین نامه‌ها مربوط بررسی اموال مسئولان بوده است. رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: دیدار با بیش از ۲۲۰ نفر از خانواده‌های زندانیان در محل زندان داشتیم که مشکلات این خانواده‌ها مورد بررسی قرار گرفت همچنین ۲۲۰ سد کالا نیز به آن‌ها تعلق گرفت. تشریح پرونده‌های مفاسد اقتصادیوی به تشریح پرونده‌های مفاسد اقتصادی سال قبل پرداخت و بیان داشت: یکی از پرونده‌های دستگاه قضایی مربوط به اختلاس بانک ملی با مبالغ کلان بود که با هوشیاری ماموران اداره کل آگاهی و قضات در حالی که چک هم صادر شده بود جلوی آن گرفته شد. وی در خصوص پرونده مهدی جهانگیری بیان داشت: پس از یک سال کار اطلاعاتی و تحقیقات انجام گرفته پرونده قضایی تشکیل و در حال پیگیری است.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
آیت محمد ولی در یک گفتگوی تلفنی با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۵۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۷۰ هزار تومان افزایش، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۵۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۹۰ هزارتومان قیمت گذاری شده است. امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۷ هزار تومان افزایش به قیمت ۴۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شده است. محمد ولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازارهای جهانی در کانال ۱۳۸۲ دلار عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با ۳۱ هزارتومان افزایش با قیمت ۱ میلیون و ۸۸۱ هزارتومان به فروش رسیده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ایران در کاهش مرگ و میر کودکان و زنان باردار رتبه نخست را دارد

مازن آنلاین12 ساعت قبل

ربیعی: تامین کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد

عصر ایران2 ساعت قبل

بیش از ۸۳ میلیون سهم، در بورس همدان مبادله شد

موج14 ساعت قبل

نمونه‌گیری آزمایشگاهی از طریق نمونه بزاق؛ بخشی از دستاوردهای پژوهشگاه رویان

فارس23 ساعت قبل

بیرانوند بزرگ‌ترین بمب نقل‌وانتقالات را لو داد؛ ستاره ملی‌پوش استقلال، قرمزپوش می‌شود+ عکس

روزنو3 ساعت قبل

برانکو از پرسپولیس به فیفا شکایت کرد

روزنو1 روز قبل

برگزاری نمایشگاه‌ بایاد کیارستمی/ آخرین روز بهار نارنج‌ها می‌رسند

مهر12 ساعت قبل

شوک به پرسپولیس؛ علیرضا بیرانوند نیز راه برانکو را می‌رود! + عکس

جام نیوز12 ساعت قبل

درخواست مسی از بارسلونا برای بازگشت نیمار

فارس2 ساعت قبل

در مراسم معارفه سرمربی جدید استقلال؛ پیروزی قربانی و بهزاد غلامپور به عنوان دستیاران ایرانی استراماچونی معرفی می‌شوند

طرفداری6 ساعت قبل