چه عواملی باعث پر فروش شدن یک کتاب می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
چه عواملی باعث پر فروش شدن یک کتاب می‌شود؟

چه عواملی باعث پر فروش شدن یک کتاب می‌شود؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
در این گزارش به بررسی عواملی که موجب افزایش فروش یک کتاب می‌شود، می‌پردازیم.

هر یک از کتاب‌هایی که در بازار نشر و در فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد، بازار خاص خود را دارد که البته بازار کتاب‌های پرفروش داغ‌تر از سایر کتاب‌ها است. حتی اگر قیمت روی جلد بالاتری داشته باشند؛ اما چرا برخی کتاب‌ها میان افراد مختلف جامعه مورد استقبال قرار می‌گیرند و هر شخصی خواهان مطالعه آن است؟

نام و طرح جذاب در کتاب‌ها

اولین چیزی که نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند، نام و طرح روی جلد کتاب است. مخاطبی که برای خرید کتاب به کتاب فروشی‌ها مراجعه می‌کند، اگر کتابی خاص را مدنظر نداشته باشد، نظرش به کتاب‌هایی با نام‌های جذاب و طرح‌های خاص معطوف می‌شود. کتاب‌هایی در بازار نشر وجود دارند که محتوای مناسب و خوبی دارند، ولی چون نام کتاب جلب توجه نمی‌کند، مخاطب کمتری را به خود جلب می‌کند و البته عکس این موضوع نیز صادق است.

زیبایی طرح روی جلد در همه کتاب‌ها مدنظر است، اما این زیبایی در کتاب‌های کودکان بیشترین نمود را دارد. اگر طرح روی جلد رنگی و زیبا نباشد، کودک را به خواندن آن ترغیب نمی‌کند. اگر بخواهیم کودکانی کتابخوان داشته باشیم، باید به طرح کتاب و عکس‌های استفاده شده در آن بیشترین توجه را کنیم تا خاطره‌ای خوب از کتابخوانی در ذهن کودک باقی بماند.

محتوای خوب

قطعا کتابی که محتوای جالب و خوب داشته باشد، از چشمان تیزبین کتاب دوستان پنهان نمی‌ماند. حتی اگر نویسنده کتاب شخصی تازه کار و کم تجربه باشد. البته هستند نویسندگانی که کتاب‌های بسیار خوبی می‌نویسند که مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد، اما ممکن است کتابی بنویسند که محتوایی جالب نداشته باشد و مخاطب صرف نام نویسنده کتاب را تهیه کند ولی از آن راضی نباشد و اینجاست که حلقه معرفی کتاب به شخص دیگر از بین می‌رود و کتاب به تجدید چاپ نمی‌رسد.

نویسنده و ناشر کتاب

نام نویسنده و نام ناشر از مهم‌ترین عوامل پرفروش شدن کتاب‌هاست؛ البته در این میان برخی نویسندگان و ناشران به برندی خوش نام میان کتاب دوستان تبدیل شده‌اند که هر روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. اگر مخاطبی نویسنده‌ای را بشناسد و به آثار او علاقه‌مند باشد، تمامی کتاب‌های او را تهیه می‌کند.

ناشران هم بسته به تبلیغات و کیفیت محصولاتی که ارائه می‌دهند، در ذهن مخاطب شکل می‌گیرند. ناشران موفق آثار و مخاطب خود را می‌شناسند و بر اساس آن برنامه ریزی می‌کنند تا بتوانند کیفیت آثار خود را به بهترین شکل ارائه دهند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

نظر خواننده کتاب

شاید اصلی‌ترین راه پرفروش شدن یک کتاب نظری است که خواننده آن درخصوص محتوا و کیفیت کتاب به دیگران ارائه می‌دهد و حتی بسیاری ازخوانندگان کتاب در فضا‌های اجتماعی کتاب را به دیگران معرفی می‌کنند و روز به روز تعداد افراد بیشتری به حلقه خرید کتاب می‌پیوندند. اما اگر این نظر منفی باشد به گونه‌ای در میان کتاب دوستان رواج می‌یابد که روز به روز نقد‌ها و نظرات منفی به آن بیشتر می‌شود و افراد کمتری به مطالعه آن علاقه نشان می‌دهند.

توزیع خوب کتاب

از جمله راه‌های پرفروش شدن کتاب‌ها، توزیع خوب و به موقع آن است. واسطه‌ای میان ناشر و کتاب فروش وجود دارد که کتاب را از ناشر تحویل می‌گیرد و در فروشگاه‌ها توزیع می‌کند؛ قطعا آثار نویسندگان و ناشران سرشناس توزیع بهتر و راحت‌تری دارد، ولی در این میان آثار نویسندگان تازه کار و ناشران نوپا چه می‌شود؟

برخی از کتاب فروشی‌ها تمایلی به دریافت کتاب‌های نویسندگان تازه کار و گمنام ندارند و اکثر ناشران نوپا این کتاب‌ها را چاپ می‌کنند. در نتیجه ارتباط میان توزیع کننده و ناشر نوپا از بین می‌رود. اگر ناشری هم خود قصد پخش کتاب را کند، قطعا نمی‌تواند به توازن کتاب را در شهر یا شهرستان‌ها توزیع کند. از طرفی هزینه توزیع کتاب کم نیست و این خود سبب به فروش نرسیدن کتاب می‌شود.

قیمت روی جلد

بسیاری از کتاب دوستان زمانی که برای خرید کتاب مراجعه می‌کنند، با قیمت‌های بالای کتاب مواجه می‌شوند. این در حالی است که در چند سال اخیر قدرت خرید کتاب مردم کم شده است و اکثر علاقه‌مندان به کتاب سراغ کتاب هایی می‌روند که علاوه بر محتوا و کیفیت مناسب، قیمتی مناسب نیز داشته باشند. در نتیجه کتابی که در شرایط اقتصادی نامناسب قیمتی مناسب داشته باشد، قطعا مورد توجه قرار می‌گیرد.

تبلیغات

برگزاری مراسم‌های رونمایی کتاب و البته ایجاد فضایی برای نقد و بررسی آن، از عواملی است که موجب افزایش فروش کتاب می‌شود. این روز‌ها فضای مجازی کمک زیادی به ناشران و نویسندگان برای معرفی، تبلیغ و فروش کتاب‌ها می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف1 روز قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | اعدام و صدها سال زندان آیا باعث ریشه‌کنی فساد شد؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بزرگترین پرونده، پرونده بانک سرمایه بوده که شبکه مفسدین داشته. ابرفسادی با پول معلمان بازنشسته، ۱۴ هزار میلیارد تومان اختلاس و ۳۱ متهم. سلاطین قیر، پتروشیمی، سکه، کاغذ و مافیای دلار محاکمه شدند. سلطان قیر و سلطان سکه برای جرم‌های‌شان بالای دار رفتند. صدها سال حکم اعدام صادر شده اما ابراهیم فیاض می‌گوید هنوز افکار عمومی باور ندارند با فساد برخورد ریشه‌ای شده است.

توسعه کسب و کارهای نوپا در الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. گفتنی است زمان اعزام کاروان جانبازان ساعت ۴ صبح فردا یکم مردادماه و زمان مراجعت آن نیز یکم شهریور خواهد بود
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
وی افزود: باید بپذیریم که امروزه یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های بشر، تامین اجتماعی است چرا که قبل از تولد تا پس از مرگ را در بر می‌گیرد. صادقی فر تاکید کرد: امروزه در دنیا به تامین اجتماعی به عنوان شاخص اصلی تحقق عدالت اجتماعی نگریسته می‌شود، زیرا فلسفه وجودی تامین اجتماعی، گسترش عدالت اجتماعی است و اینکه بتواند از افزایش فقر به ویژه فقر مطلق جلوگیری کند. معون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریج کرد: باید مشارکت همه گیر و عام وجود داشته باشد تا ساختار تامین اجتماعی کارایی خودش را نشان دهد. اهداف توسعه هزاره و پایدار نیز هنگامی به وقوع می‌پیوندد که ساختار و نظام‌های تامین اجتماعی در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد و در سطح نظام رفاهی کمک کند. ده چالش مهم در حوزه تامین اجتماعیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» گفت: هنگامی که سازمان بین المللی کار ILO بحث کار شایسته را مطرح کرد، در کنار حقوق بنیادین کار، اشتغال برای همه و گفت و گوی اجتماعی، یکی از مباحث اصلی اش را حمایت اجتماعی اعلام و ساختار تامین اجتماعی و اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی را ذیل آن تعریف کرد. سخنران پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» اعلام کرد: ۱۰ چالش در حوزه تامین اجتماعی در کشور‌های مختلف را می‌توان تعیین کرد که بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی، اولویت‌های این چالش‌ها برای هر کشوری متفاوت است. حسام نیکوپور ۱۰ چالش جهانی را پرکردن شکاف پوشش، نابرابری‌ها در طول دوران زندگی، سالمندی جمعیت، اشتغال کارگران جوان، بازار کار و اقتصاد دیجیتال، سلامت و مراقبت‌های بلندمدت، ریسک‌های جدید، شوک‌ها و رویداد‌های جدید، حمایت از کارگران مهاجر، تحولات فناوری و انتظارات عمومی بالاتر برشمرد. وی اظهار کرد: در اغلب کشور‌ها دسترسی به خدمات سلامت، پیشروترین خدمات تامین اجتماعی بوده است، اما در منطقه آسیا و نیز کشورمان، «تحت پوشش تامین اجتماعی قرار داشتن» در اولویت چالش‌ها به شمار می‌آید. وی تاکید کرد: هنگامی که تامین اجتماعی، اشتغال محور است، بنابراین با از بین رفتن اشتغال، تامین اجتماعی دچار مشکل می‌شود. نیک پور سپس به یکی دیگر از چالش‌های جهانی تامین اجتماعی تحت عنوان نابرابری‌ها در طول زندگی اشاره کرد و گفت: در سده اخیر فقر در حال کاهش بوده، اما نابرابری‌ها در حال افزایش بوده و شکاف دستمزد‌ها و شکاف جنسیتی دستمزد هم بیشتر شده است. سخنران این نشست فرهنگی تصریح کرد: ۵۰ درصد از جمعیت جهان، یک درصد ثروت را در اختیار دارند. نیکوپور افزود: پیش بینی می‌شود در سال ۲۱۰۰ میلادی، جمعیت سالمند جهان به ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر برسد. وی، نتیجه‌ای از پژوهش دیگر را مطرح کرد و گفت: ۶۵ درصد دانش آموزان کنونی، در آینده مشاغلی خواهند داشت که الان وجود ندارد و این، نشان دهنده سرعت تحولات بازار کار است. نیکوپور در پایان خاطرنشان کرد: حوداث شغلی در فضای مجازی، کمتر است، اما استرس، افزایش یافته و سلامت روانی، کاهش می‌یابد، زیرا ماهیت کار، از فیزیکی بودن به سمت روحی و روانی بودن در حال تغییر است.

نظرها

اخبار بیشتر