از خرید ماشین ریون ایکس مریضخانه‌ای تا افزایش قیمت خودروها با مجوز شورای رقابت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از خرید ماشین ریون ایکس مریضخانه‌ای تا افزایش قیمت خودروها با مجوز شورای رقابت

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۲ خرداد ۱۳۰۸، در روزنامه اطلاعات به نقل از صحیه کل مملکتی (وزارت بهداشت آن روزگار) اعلام شد که صحیه کل مملکتی یک دستگاه «ماشین ریون ایکس مریضخانه ‌ای» برای مریضخانه‌ دولتی تهران خریداری نموده و بر طبق تلگراف واصله، اشیای مذکور با طیاره به تهران حمل گردیده است.

۲۲ خرداد ۱۳۲۹، کمیسیون خارجه مجلس شورای ملی، لایحه پرداخت ۶۵ هزار دلار هزینه ماموریت هیات آمریکایی مامور حل اختلاف آب هیرمند را تصویب کرد.

۲۲ خرداد ۱۳۳۰، آگهی فروش نفت از طرف شرکت ملی نفت ایران اعلام شد.

۲۲ خرداد ۱۳۳۲، روزنامه چاپ پاریس خبری از مبدا تل آوویو منتشر کرد مبنی بر اینکه بین اسرائیل و ایران یک قرارداد پرداخت به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار برای مبادله جنس از جمله نفت، منعقد گردیده است.

۲۲ خرداد ۱۳۳۸، منوچهر اقبال، نخست ‌وزیر کابینه خود را ترمیم و سه وزیر جدید معرفی کرد. وی با معرفی دکتر جلال عبده (وزیر امور خارجه)، رحمت اتابکی (وزیر کشور) و دکتر عبدالحسین اعتبار (وزیر بازرگانی)، علی ‌اصغر حکمت، ‌نادر باتمانقلیچ و عباسقلی نیساری را از کابینه خارج کرد.

۲۲ خرداد ۱۳۴۶، مسوول اداره سیمان وزارت صنایع در گزارشی کوتاه اعلام کرد که بازار عمده ‌فروشی سیمان ظرف چند روز اخیر نسبتا ساکت و راکد شده و به‌علت کمبود تقاضا، بهای سیمان هر تن ۵۰ ریال کاهش یافته است.

۲۲ خرداد ۱۳۷۴، پیتر تارناف معاون وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: با شناختی که از گروه ۷ کشور صنعتی دارم، آن‌ها از تحریم اقتصادی ایران پیروی نخواهند کرد. وی که سخنانش در این روز در واشنگتن تایمز چاپ شد گفت: کشورهای غربی گویی انگیزه‌ای برای پذیرفتن خواسته‌های واشنگتن ندارند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

۲۲ خرداد ۱۳۸۸، دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مشارکت ۸۵ درصدی مردم در سراسر کشور برگزار شد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۰، مجلس طرح تحقیق و تفحص از واگذاری سهام سایپا را با ۱۴۰ رای موافق کلید زد، تا شاید به قول طراحان این تحقیق و تفحص، ابهامات این واگذاری روشن شود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۴، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: ایران پیشنهاد مشروحی را به ۶ قدرت جهانی ارائه کرده است که بر مبنای آن تهران غنی‌سازی اورانیوم ۵ درصد را ادامه می‌دهد، اما تضمین‌هایی ارائه خواهد داد که غنی‌سازی به سطح تسلیحاتی نرسد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۵، طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا با امضای بیش از یکصد نماینده مجلس دهم آماده تقدیم به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶، علی طیب ‌نیا، وزیر اقتصاد در این روز به بهارستان رفت و به دو سوال نمایندگان مجلس پاسخ داد؛ پاسخ‌ هایی که از منظر مجلسی ‌ها قانع ‌کننده بود. او در پاسخ به سوال پنج نماینده درباره عدم بازگشت منابع حاصل از بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن مهر توسط بانک مسکن به بانک مرکزی، با اشاره به اینکه بانک مسکن وجوه اداره شده، ندارد بلکه در بازار بین بانکی نیز بدهکار بوده و کسری دارد، گفت: بانک مسکن تاکنون یک میلیون و ۷۵۳ هزار و ۲۷۸ مورد از ۲ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۵۸۷ واحد مورد تعهد خود را تکمیل کرده و تعدادی از واحدها نیز بنا به دلایلی که از حیطه نفوذ بانک مسکن و وزارت امور اقتصادی و دارایی خارج است، تاکنون تکمیل نشده ‌اند.

۲۲ خرداد ۱۳۹۷، شورای رقابت سرانجام مجوز افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان را اعلام کرد. رضا شیوا رئیس شورای رقابت گفت: به‌طور متوسط، محصولات مشمول قیمت‌گذاری ایران‌خودرو مجوز افزایش ۷٫۱۸ درصدی را دریافت کرده‌اند و سایپا نیز می‌تواند به‌طور متوسط افزایش ۷٫۰۱ درصدی را برای خودروهای خود اعمال کند. به مدیران‌خودرو (یکی از خودروسازان بخش خصوصی) نیز مجوز افزایش ۵٫۶۲ درصدی قیمت محصولاتش داده شده است.

منابع: آرشیو روزنامه دنیای اقتصاد، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسپر روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: هیچ یک از نیروهای زمینی آمریکا در اجرای منطقه امن مشارکت نخواهند کرد اما با ترکیه و «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) در ارتباط خواهیم ماند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد که خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه ادامه خواهد یافت. ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است. آمریکا و ترکیه به توافق رسیده‌اند تا طرف‌‌های درگیر در حمله شمال سوریه برای مدت پنج روز آتش‌ بس برقرار کنند.

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو1 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا، رسول ظفرمند اظهار کرد: از هفته آینده کسانی که فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای هستند باید به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با بیمه سلامت مراجعه و ثبت نام خود را انجام دهند تا ظرف ۱۰ روز از طریق راه‌های قانونی و دستگاه‌های متولی استعلام‌ها انجام شود. وی افزود: افرادی که درآمد آن‌ها کمتر از ۴۰ درصد قانون کار باشد هزینه حق بیمه آن‌ها رایگان است، اگر وضعیت مالی و درآمدی افراد بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حقوق پایه قانون کار باشد، ۵۰ درصد هزینه بیمه را پرداخت می‌کنند و همچنین در دسته سوم کسانی که درآمد آن‌ها از پرداختی قانون کار بیشتر باشد باید همه هزینه حق بیمه را خودشان پرداخت کنند. مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: طبق قانون همه افراد فاقد بیمه باید دفترچه درمانی پایه داشته باشند و بر همین اساس بحث بیمه اجباری مطرح است که در این طرح افراد در سامانه بیمه سلامت ثبت نام می‌کنند و بر اساس اطلاعات خوداظهاری شده مردم، این افراد در سه دسته درآمدی دیده می‌شوند. ظفرمند افزود: نتایج استعلام از طریق پیامک به تلفن همراه متقاضیان ارسال می‌شود. منبع: صدا و سیما

نظرها

اخبار بیشتر