۵ عامل تاثیرگذار بر آهنگ کاهش وزن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

۵ عامل تاثیرگذار بر آهنگ کاهش وزن

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
با افزایش سن، بدن ما تغییراتی در ترکیب خود را تجربه می کند. بر همین اساس، در شرایطی که توده ماهیچه ای بدن ما کاهش می یابد، توده چربی مسیری مخالف را طی کرده و بیشتر شده و به کاهش نرخ متابولیسم در حال استراحت منجر می شود.

هر فردی ممکن است به دلایلی مختلف در تلاش برای کاهش وزن خود باشد. برخی تنها قصد دارند احساس بهتر و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، در شرایطی که برخی دیگر به منظور تقویت سلامت و کاهش خطر مشکلات سلامت بالقوه قصد کاهش وزن خود را دارند.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال دیلی"، دلیل هر چه که باشد، اصول کاهش وزن کم و بیش یکسان هستند که اساسا شامل مصرف کالری کمتر نسبت به میزانی است که روزانه سوزانده می‌شود.

این چیزی است که به نام نرخ کاهش وزن شناخته می‌شود و باید آن را در محدوده سالم نگه دارید تا در تحقق هدف کاهش وزن خود موفق باشید. با این وجود، برخی عوامل وجود دارند که می‌توانند بر این نرخ تاثیرگذار باشند.

سن

با افزایش سن، بدن ما تغییراتی در ترکیب خود را تجربه می‌کند. بر همین اساس، در شرایطی که توده ماهیچه‌ای بدن ما کاهش می‌یابد، توده چربی مسیری مخالف را طی کرده و بیشتر شده و به کاهش نرخ متابولیسم در حال استراحت منجر می‌شود. این شرایط می‌تواند با افزایش سن، کاهش وزن را دشوارتر سازد.

خواب

در شرایطی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما خواب اهمیت بسیاری برای کاهش وزن دارد زیرا طی آن بدن ما روند استراحت و ریکاوری را تجربه می‌کند. این به معنای آن است که خواب ناکافی می‌تواند تلاش‌های شما برای کاهش وزن را کم اثر یا بی اثر کند و حتی تمایل به مصرف غذاهای پر کالری را افزایش دهد که همگی می‌توانند به افزایش وزن شما منجر شوند.

خبری: جدیدترین اخبار حوزه سلامت

جنسیت

ممکن است شبیه به یک عامل به نظر نرسد، اما در واقع این گونه است. به طور کلی، زنان در مقایسه با مردان از نسبت چربی به ماهیچه بیشتری برخوردار هستند و نرخ متابولیک آنها حدود ۵ تا ۱۰ درصد کمتر است. این به معنای آن است که زنان در مقایسه با مردان کالری کمتری می‌سوزانند، و کاهش وزن آنها با سرعت کمتری رخ می‌دهد.

کمبود کالری

برای کاهش وزن معمولا به تعادل کالری منفی نیاز دارید. با این وجود، باید اطمینان حاصل کنید که این کمبود کالری بیش از حد زیاد نباشد زیرا در این صورت به مشکلات سلامت بالقوه منجر می‌شود.

نقطه آغاز

این که وزن شما چقدر است نیز می‌تواند بر میزان وزنی که از دست می‌دهید، تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، وزنی که در ابتدا از دست می‌دهید به طور معمول متناسب با وزن بدن است. بر همین اساس است که افراد چاق‌تر در مقایسه با افرادی که لاغرتر هستند، به طور معمول وزن بیشتری از دست می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
عبدالرحمان رستمیان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما همزمان با هفته مبارزه با مصرف دخانیات گفت: ۱۴ درصد از جمعیت کشور دخانیات مصرف می‌کنند. وی افزود: ۹۹ درصد از افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند پیش از ۲۶ سالگی مصرف دخانیات را آغاز کرده‌اند. رستمیان گفت: متأسفانه سالانه ۶۰ هزار نفر بر اثر عوارض مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. وی گفت: بسیاری از اعتیاد‌ها پیشینه مصرف دخانیات دارند و دخانیات عامل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نیز محسوب می‌شود. ­وی گفت: متأسفانه سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان (بیش از ۳ برابر هزینه مصرف دخانیات) در نظام سلامت برای جبران عوارض مصرف دخانیات هزینه می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
عبدالرحمان رستمیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ و سیما همزمان با هفته مبارزه با دخانیات گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران از گذشته برای تبدیل شدن به دانشگاه عاری از دخانیات می‌کوشید، اما همزمان با این هفته ملی با سرعت بیشتری اقدام خواهد کرد. وی افزود: آیین نامه اجرایی دانشگاه عاری از دخانیات تدوین شده و دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی و ساختمان‌های اداری دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی پس از دیگری برای تبدیل شدن به دانشگاه عاری از دخانیات اعلام آمادگی می‌کنند. رستمیان گفت: تاکنون ساختمان مرکزی دانشگاه، دانشکده علوم پزشکی، ­ دانشکده علوم توانبخشی، بیمارستان ولیعصر (عج) و مرکز بهداشتی درمانی فرمانفرمایان از جمله اماکنی هستند که برای تبدیل شدن به مکان‌های عاری از دخانیات اعلام آمادگی کردند. وی افزود: تیم‌های اجرایی دانشگاه عاری از دخانیات همزمان با اعلام آمادگی هر مکان فعالیت خود را آغاز می‌کنند. معاون اجتماعی - فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: براساس آمار‌ها در جهان ۲ هزار دانشگاه و کالج در آمریکا، استاندارد‌های عاری از دخانیات را کسب کرده‌اند و رقم این دانشگاه‌ها از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، ۵۰ درصد افزایش یافته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: تورم و مشکلات اقتصادی در جامعه منجر به کاهش بار مراجعات مردم به مراکز درمانی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه جمعیت کشور ما به سمت پیری می‌رود و طبیعتا بار مراجعات درمانی نیز زیاد می‌شود. البته تجربه ۴۰ ساله نیز نشان داده که در شرایط عادی باید افزایش بار مراجعات داشته باشیم، مگر اینکه دلایل اقتصادی و دیگر موارد در این حوزه نقش داشته باشند. معاون کل وزارت بهداشت، وجه خوشبینانه کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی را مستلزم اجرای راهنماهای بالینی، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و اجرای پزشکی خانواده ذکر کرد و گفت: در این صورت می‌توانیم بگوییم که دلیل کاهش بار مراجعات کمتر بیمار شدن مردم است. منبع: ایلنا
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
دو شریان کرونری (چپ وراست) نسبتا کوچک بوده و هر کدام فقط ۳ یا ۴ میلیمتر قطر دارند (۱). این شریان‌ها، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می‌شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست است زیرا وظیفه آن، تلمبه کردن خون به تمام قسمت‌های بدن است. شریان‌های کرونری راست، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می‌کند. برخی اختصاصات فردی، اجتماعی و رفتاری به عنوان عوامل افزایش‌دهنده خطر بیماری‌های قلبی عروقی شناخته شده‌اند، این اختصاصات را عوامل خطر می‌نامند؛ در مورد بیماریهای قلبی عروقی دو دسته عوامل خطر ذکر شده که اولی آن عوامل خطر غیرقابل اصلاح و تعدیل مانند سن و جنس و یا وجود سابقه بیماری در خانواده است که این عوامل بخشی از ساختار ژنتیکی هر انسانی به شمار می‌روند یا مانند بالا رفتن سن که با گذشت زمان حادث می‌شود غیر قابل اجتناب است اما دومین دسته از عوامل خطر، عوامل خطر قابل اصلاح و تعدیل هستند.
افکارنیوزافکارنیوز12 ساعت قبل
این مقاله ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح را بر اساس جدیدترین پژوهشهای متخصصین بیان می‌کند. با این وجود ممکن است اثر سوزاندن چربی در افرادی که در بلند مدت قهوه مصرف می‌کنند، کاهش یابد. ۲- عملکرد فیزیکی را بهبود می‌بخشدمصرف هر روز قهوه در صبح می‌تواند به شدت عملکرد جسمی را بهبود بخشد. برخی مطالعات نشان دادند، مصرف قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع II را کمتر می‌کند. برخی مطالعات نشان می‌دهد در افرادی که قهوه مصرف می‌کنند ۲۵ تا ۳۰ درصد خطر ابتلا به این بیماری کاهش می‌یابد.

نظرها

اخبار بیشتر