دانستنی هایی درباره گرمازدگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

دانستنی هایی درباره گرمازدگی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
گرمازدگی بیشتر افراد مسن که در خانه هایی با تهویه مطبوع نامناسب یا جریان هوای ناکافی زندگی می کنند را تحت تاثیر قرار می دهد.

گرمازدگی (Heat Stroke) جدی‌ترین شکل آسیب گرمایی است و به عنوان یک وضعیت اضطراری پزشکی در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "وب ام‌دی"، گرمازدگی می‌تواند موجب مرگ یا آسیب دیدگی مغز و دیگر اندام‌های داخلی بدن انسان شود. اگرچه گرمازدگی بیشتر افراد بالای ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، افراد دیگر، به ویژه ورزشکاران جوان سالم نیز می‌توانند تحت تاثیر این شرایط قرار بگیرند.

گرمازدگی اغلب به صورت شرایطی پیشرونده از بیماری‌های خفیف‌تر مرتبط با گرما مانند کرامپ‌های گرمایی، سنکوپ (غش کردن) گرمایی، و خستگی گرمایی شکل می‌گیرد. با این وجود، گرمازدگی می‌تواند حتی بدون هیچ گونه نشانه‌ای از آسیب گرمایی نیز آغاز شود.

گرمازدگی به واسطه قرار گرفتن طولانی مدت در برابر دماهای بالا - به طور معمول در ترکیب با کم آبی بدن - رخ می‌دهد که به نارسایی سیستم کنترل دمای بدن منجر می‌شود. در تعریف پزشکی، گرمازدگی شامل افزایش دمای بخش مرکزی بدن به بیش از ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) پس از قرار گرفتن در معرض دماهای بالا می‌شود همراه با عوارضی است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کنند. از دیگر علائم شایع می‌توان به حالت تهوع، تشنج، سردرگمی، ناهماهنگی، و گاهی اوقات از دست دادن هوشیاری یا کما اشاره کرد.

علائم گرمازدگی

همان گونه که در بالا اشاره شد، علامت مشخص گرمازدگی دمای بیش از ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) بخش مرکزی بدن است. اما غش کردن ممکن است نخستین نشانه گرمازدگی باشد.

از دیگر علائم گرمازدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سردرد ضربان دار

- سرگیجه و سبکی سر

- عدم تعریق به رغم گرما

- قرمزی، داغی و خشکی پوست

- ضعف ماهیچه یا کرامپ‌ها

- حالت تهوع و استفراغ

- ضربان قلب سریع که ممکن است قوی یا ضعیف باشد

- تنفس سریع و کم عمق

- تغییرات رفتاری مانند سردرگمی، ناهماهنگی، تلوتلو خوردن

- تشنج

- از دست دادن هوشیاری

کمک‌های اولیه برای گرمازدگی

اگر نسبت به این مساله که فردی به گرمازدگی مبتلا شده است، مشکوک هستید، بلافاصله با مرکز فوریت‌های پزشکی (۱۱۵) تماس گرفته یا فرد را به یک بیمارستان منتقل کنید. هر گونه تاخیر در دریافت کمک پزشکی می‌تواند مرگبار باشد.

اگر در انتظار رسیدن ماموران اورژانس هستید، کمک‌های اولیه را آغاز کنید. فرد را به محیطی با تهویه مطبوع مناسب منتقل کنید یا حداقل وی را در مکان سایه و خنک قرار داده و لباس‌های اضافه را از تن وی درآورید.

در صورت امکان، دمای بخش مرکزی بدن فرد را اندازه گیری کنید و کمک‌های اولیه برای کاهش دما به ۱۰۱ تا ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) را آغاز کنید. اگر دماسنج ندارید، در آغاز کمک‌های اولیه تامل نکنید.

برای کاهش دمای بدن فرد گرمازده می‌توانید راهبردهای زیر را مد نظر قرار دهید:

با کمک پنکه یا وسیله دیگر هوای مکانی که بیمار در آن قرار دارد را به جریان درآورید، در شرایطی که پوست وی را با آب مرطوب می‌کنید.

بسته‌های یخ را روی زیربغل، کشاله ران، گردن و پشت بیمار قرار دهید. این مناطق سرشار از رگ‌های خونی نزدیک به پوست هستند و خنک سازی آنها ممکن است به کاهش دمای بدن کمک کند.

بیمار را زیر دوش آب سرد قرار داده یا در یک وان آب سرد غوطه‌ور کنید.

اگر بیمار گرمازده جوان و سالم است و ورزش شدید به این شرایط منجر شده است می‌توانید از وان یخ برای کمک به کاهش دمای بدن استفاده کنید.

از یخ برای بیماران مسن، کودکان، بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، یا هر فردی که گرمازدگی وی ناشی از ورزش شدید نبوده است، استفاده نکنید. انجام این کار می‌تواند خطرناک باشد.

برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با بخش اورژانس یک بیمارستان یا مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

عوامل خطرآفرین برای گرمازدگی

گرمازدگی بیشتر افراد مسن که در خانه هایی با تهویه مطبوع نامناسب یا جریان هوای ناکافی زندگی می‌کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین، افراد در هر سنی در صورت عدم مصرف آب به میزان کافی، ابتلا به یک بیماری، یا مصرف الکل می‌توانند دچار گرمازدگی شوند.

گرمازدگی ارتباط نزدیکی با شاخص گرما دارد که بر اساس آثار رطوبت نسبی و دمای هوا مشخص می‌شود. رطوبت نسبی ۶۰ درصد یا بیشتر تبخیر عرق را مختل می‌کند که توانایی بدن برای خنک سازی خود را کاهش می‌دهد.

خطر بیماری مرتبط با گرما زمانی که شاخص گرما به ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲ درجه سانتیگراد) یا بیشتر می‌رسد، به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. از این رو، توجه به این شاخص به ویژه طی دوران امواج گرما اهمیت دارد و به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می‌تواند شاخص گزارش شده را تا با ۱۵ درجه نیز افزایش دهد.

اگر در یک محیط شهری ساکن هستید، طی یک موج گرمایی بلند مدت ممکن است مستعد ابتلا به گرمازدگی باشید، به ویژه اگر شرایط جوی راکد و کیفیت هوای پایین باشد. طی شرایطی که به نام «اثر جریزه گرمایی» شناخته می‌شود، آسفالت و بتن طی روز گرما را در خود ذخیره کرده و طی شب به تدریج آن را آزاد می‌کنند که به افزایش دمای هوای شبانه منجر می‌شود.

خبری: اخبار درباره سلامت

از دیگر عوامل خطرآفرین مرتبط با بیماری مرتبط با گرما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن

به طور خاص، نوزادان و کودکان تا ۴ سال، و بزرگسالان بالای ۵۶ سال نسبت به گرمازدگی آسیب پذیر هستند زیرا آرام‌تر از افراد دیگر با گرما سازگار می‌شوند.

شرایط سلامت

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، یا کلیوی، چاقی یا اضافه وزن، فشار خون بالا، دیابت، بیماری روانی، کم خونی داسی شکل، آفتاب سوختگی، و هر شرایطی که موجب تب شود، در معرض خطر بیشتری برای گرمازدگی قرار دارند.

داروها

از این جمله می‌توان به آنتی هیستامین‌ها، داروهای رژیم لاغری، داروهای ادرارآور، داروهای آرام بخش، داروهای مسکن، محرک‌ها، داروهای تشنج، داروهای قلب و فشار خون، مانند مسدودکننده‌های بتا و رگ بندها، و داروهای بیماری‌های روانی، مانند ضد افسردگی‌ها و داروهای ضد روان‌پریشی اشاره کرد. مواد مخدر مانند کوکائین و متآمفتامین نیز با افزایش خطر گرمازدگی پیوند خورده‌اند.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری برای مراجعه به بخش اورژانس، بستری شدن در بیمارستان، و مرگ ناشی از بیماری مرتبط با گرما قرار دارند و ممکن است خطر این شرایط طی امواج گرما را نادیده بگیرند.

پیشگیری از گرمازدگی

زمانی که شاخص گرما بالا است، باقی ماندن در محیطی یا تهویه مطبوع مناسب بهترین اقدام محسوب می‌شود. اگر باید در فضای آزاد حضور داشته باشید، با مد نظر قرار دادن برخی اقدامات می‌توانید از گرمازدگی پیشگیری کنید که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- پوشیدن لباس‌های سبک، گشاد و رنگ روشن به همراه یک کلاه مناسب، مانند کلاه‌های حصیری

- استفاده از محصولات ضد آفتاب با SPF ۳۰ یا بیشتر

- نوشیدن مایعات فراوان. برای پیشگیری از کم آبی بدن به طور کلی نوشیدن هشت لیوان آب، آبمیوه یا آب سبزی در روز توصیه شده است. از آنجایی که بیماری مرتبط با گرما می‌تواند در نتیجه تخلیه نمک نیز رخ دهد، استفاده از یک نوشیدنی ورزشی سرشار از الکترولیت طی دوره‌های گرما و رطوبت شدید نیز می‌تواند مفید باشد.

- اقدامات احتیاطی بیشتر هنگام ورزش یا کار در فضای آزاد را مد نظر قرار دهید. توصیه کلی مصرف ۲۴ اونس مایع (حدود سه لیوان) دو ساعت پیش از ورزش و مصرف ۸ اونس (یک لیوان) آب یا نوشیدنی ورزشی درست پیش از انجام ورزش است. طی انجام ورزش نیز شما باید هر ۲۰ دقیقه ۸ اونس (یک لیوان) آب دیگر مصرف کنید، حتی اگر احساس تشنگی نمی‌کنید.

- فعالیت‌های فضای آزاد خود را دوباره برنامه ریزی کرده یا لغو کنید. در صورت امکان حضور خود در فضای آزاد را برای زمان‌های خنک‌تر روز، مانند اوایل روز یا پس از غروب خورشید، برنامه ریزی کنید.

از دیگر راهبردها برای پیشگیری از گرمازدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- بر رنگ ادرار خود نظارت داشته باشید. ادرار تیره‌تر نشانه‌ای از کم آبی بدن است. به میزان کافی آب بنوشید تا رنگ بسیار روشن ادرار حفظ شود.

- وزن خود را پیش و پس از ورزش اندازه گیری کنید. نظارت بر وزن آبی از دست رفته می‌تواند به تعیین میزان آبی که باید بنوشید، کمک کند.

- از مایعات حاوی کافئین یا الکل پرهیز کنید زیرا هر دو ماده می‌توانند موجب از دست رفتن مایع بیشتر و تشدید بیماری مرتبط با گرما شوند. همچنین، نمک مصرف نکنید، مگر این که پزشک به شما چنین توصیه‌ای کرده باشد. مصرف نوشیدنی‌های ورزشی یا آبمیوه ساده‌ترین و امن‌ترین روش برای جایگزینی نمک و الکترولیت‌های از دست رفته دیگر طی دوره امواج گرما است.

- اگر به صرع یا بیماری قلبی، کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، رژیم‌های محدود از نظر مصرف مایعات را دنبال می‌کنید یا با یک مشکل احتباس مایع مواجه هستید، پیش از افزایش میزان مایعات مصرفی با پزشک خود صحبت کنید.

- اگر در خانه‌ای فاقد کولر، پنکه یا تهویه مطبوع زندگی می‌کنید، حداقل دو ساعت از روز - ترجیحا داغ‌ترین زمان روز - را در محیطی با تهویه مطبوع مناسب سپری کنید. طی داغ‌ترین زمان روز پرده‌ها یا سایه بان‌ها را در خانه بکشید و طی شب پنجره‌ها را از دو سمت ساختمان باز کنید تا تهویه هوا صورت بگیرد.

دورنمای گرمازدگی

احتمالا طی هفته پس از بهبود گرمازدگی، حساسیت بیشتری به دماهای بالا خواهید داشت. از این رو، بهترین گزینه پرهیز از آب و هوای داغ و تمرین سنگین تا زمانیست که دکتر به شما بگوید دیگر خطری برای انجام فعالیت‌های عادی وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
نتایج یک بررسی علمی که توسط محققان دانشگاه کارولینسکا صورت گرفته بیانگر آن است که چاقی بسیار فراتر از یک عامل پرخطر است. ‌نتایج یک بررسی جدید که توسط محققان دانشگاه کارولینسکا صورت گرفته بیانگر آن است که چاقی بسیار فراتر از یک عامل پرخطر است. ‌در بسیاری از مطالعات تنها به بروز بیماری قلبی در پی چاقی اشاره شده است، در حالی‌که بیماری‌‌های متعددی در پی اضافه‌وزن شکل می‌گیرند. در این شرایط، افرادی که دچار چربی و قند بالاتر از حد مجاز هستند یا دیابت دارند به میزان قابل توجهی بیش از دیگر افراد در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند. محققان موسسه کارولینسکا با استفاده از یک روش علمی که مندلیان نام دارد ثابت کردند، BMI بالا یک علت مستقیم در شکل‌گیری بیماری‌های قلبی است.
رکنارکنا1 روز قبل
وی افزود: بسیج ملی کنترل فشار خون اقدام بسیار مهمی است که در کشورهای دنیا در این زمینه هزینه نشده است. وی تصریح کرد: یک پنجم مرگ و میرهای دنیا به دلیل فشار خون است و ۹۷ هزار نفر در سال گدشته در کشور بخاطر بیماری فشار خون جان خود را از دست داده‌اند. اکبری افزود: ساختارهای بخش صنعتی باید به کاهش نمک در موادغذایی بپردازند و خانواده‌ها باید به مصرف حبوبات و سبزی و میوه بپردازند و برگرداندن خانواده‌ها به مصرف حبوبات (ماش و عدس و نخود و لوبیا) باید مورد توجه قرار گیرد. وی تاکید کرد: ریختن سبوس بر روی نان بسیار غلط است که اصلا قابل جذب در نان نیست. مشاور عالی وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: سطح بندی خدمات سلامت در خانواده شروع می‌شود و به جامعه تعمیم پیدا می‌کند.
رکنارکنا23 ساعت قبل
به گفته محققان دانشگاه ملی استرالیا، عادات غذایی ناسالم زندگی مدرن همراه با رژیم غذایی مملو از کالری موجب می‌شود سلامت مغز سریع‌تر از بین برود. «نیکولاس چربوین»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «در مقایسه با ۵۰ سال گذشته، در حال حاضر افراد به طورمیانگین روزانه حدود ۶۵۰ کیلوکالری اضافی مصرف می‌کنند که معادل مصرف یک وعده فست فود برگر، سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه است.» وی در ادامه می‌افزاید: «ما به شواهد قوی ای دست یافتیم که افراد دارای عادات غذایی ناسالم و عدم ورزش برای مدت‌های طولانی و مداوم در معرض ریسک ابتلا به دیابت نوع۲ قرار دارند و عملکرد مغزشان به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد و در معرض ابتلا به بیماری‌های نظیر زوال عقل و کوچک شدن مغز هستند.» طبق این مطالعه، ۳۰ درصد از جمعیت بزرگسال جهان یا اضافه وزن دارند یا چاق هستند و بالغ بر ۱۰ درصد آنان تا سال ۲۰۳۰ مبتلا به دیابت نوع۲ خواهند بود. به گفته محققان، روند نابودی عملکرد مغز در افراد مبتلا به دیابت به خاطر از بین رفتن نورون‌ها و عملکرد آنها به مراتب سریع‌تر است که نشان دهنده رابطه آشکار بین نابودی مغز و سبک زندگی ناسالم است. محققان هشدار می‌دهند مصرف بیش از اندازه زیاد مواد غذایی ناسالم نظیر فست فودها بسیار در بروز مشکلات مغزی موثر است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
چهار ضلع مبارزه با مواد مخدردر ابتدای تشکیل ستاد مبارزه با مواد مخدر رویکردها بیشتر مقابله‌ای بود، ولی به موازات مبارزه با مواد مخدر تجربیات جدیدی به دست آمد که دیگر به صورت تک‌بعدی و مقابله‌ای به موضوع مواد مخدر نگاه نکردند. کاهش ۲۰ درصدی تولید مواد مخدر در کشور افغانستاندر سال ۲۰۱۷ تولید مواد مخدر در افغانستان ۹ هزار تن بود و اولویت اول ما مقابله با مواد مخدر بود، ولی با توجه به این‌که امسال تولید مواد مخدر در این کشور ۲۰ درصد کاهش یافته است و به ۶۴۰۰ تن رسیده و کشور افغانستان روبه تولید مواد مخدر صنعتی مانند آمفتامین (شیشه) آورده است، قطعا اولویت‌های ما جلوگیری از ورود این مواد به کشور است. هوشمندی قاچاقچیان مواد مخدر در همین نکته نهفته است که امروزnps مواد مخدر جدید را در آزمایشگاه می‌برند یک مولکول به آن اضافه می‌کنند و از عداد قانون مواد مخدر جدید راخارج می‌کنند و با یک اسم جدید مجددا این مواد را وارد بازار می‌کنند. کدام محلات بیشترین فروش مواد مخدر را دارند؟ یک محله مشخص برای فروش مواد مخدر وجود ندارد و به صورت سیار در تمام محلات وجود دارد. اما مبادی ۳۵ گانه ورودی تهران بیشترین کشف مواد مخدر را داشته است که با اقدامات عملیاتی و اطلاعاتی جلوی ورود این مواد مخدر را به استان تهران گرفته‌ایم.
رکنارکنا1 ساعت قبل
در گروه حمام‌های مایع، حمام خون، حمام شیر، حمام روغن جای داده شده است. اگر درجه گرمای آب حمام، نزدیک به صفر باشد آن را حمام خیلی سرد (حمام یخ) و اگر گرمای آن بین ۱۰ تا ۱۲ درجه باشد. حمام سرد، اگر بین ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد، حمام ولرم واگر بین ۳۰ تا ۴۰ درجه باشد آن را حمام گرم می‌نامند. حمام‌های بخاراین نوع حمام‌ها، موارد استفاده فراوان در درمان بیماری مختلف در پزشکی امروزه دارند. تنطور والرین و اتر استیک را مخلوط کرده، به آب حمام می‌افزایند و سپس وارد آب حمام گردیده مدتی در آن باقی می‌مانند تا تمام سطح بدن تحت تأثیر دارو قرار گیرد.
برنابرنا4 ساعت قبل
طرح ملی کنترل فشار خون با شعار «فشار خون، بدانیم و اقدام کنیم» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مرحله اجرا درآمده است، طی روزهای ۲۱ و ۲۲ خرداد ماه در معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده اجرا شد. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ در این پویش که ۱۰۰۰ بیمارستان و ۲۵۰۰ ایستگاه موقت در انجام آن مشارکت دارند پس از انجام غربالگری در مرحله نخست، افراد دچار مشکل فشار خون شناسایی شده و نهایتا در سه سطح تحت درمان قرار خواهند گرفت. در همین راستا سامانه ملی خود اظهاری کنترل فشار خون با آدرسwww. salamat. gov. ir نیز راه اندازی شده است و با توجه به میزان شیوع فشار خون بالا در بین زنان ایران بر اساس رتبه بندی‌های موجود، مشارکت عموم به ویژه بانوان در این طرح ضروری به نظر می‌رسد. در جهت حمایت از سلامت زنان و همچنین پشتیبانی ازاین طرح، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده ضمن حمایت و ترویج این پویش طی روزهای دوشنبه ۲۱ و سه شنبه ۲۲ خرداد ماه پذیرای پایگاه کنترل فشار خون برای کارکنان معاونت و نیز کارکنان معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری بوده است. معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده از همه هموطنان به ویژه زنان تقاضا دارد با شرکت در آن به سلامیت خود، خانواده و جامعه کمک کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 28 خردادماه

خبری31 دقیقه قبل

آتش سوزی تنگه صعب‌العبور دوراک بهمئی به روز سوم کشید

خبری45 دقیقه قبل

ترامپ دستور اعزام نیروی جدید به خاورمیانه را صادر کرد

خبری47 دقیقه قبل

هیچ نوع دارویی نباید در عطاری‎ها عرضه شود/ داروهای ماهواره‌ای و اینترنتی غیرمجاز هستند

ایسنا5 دقیقه قبل

خداحافظی پژمان منتظری از استقلال و تیم ملی/ فتحی به خود من گفت که روزبه چشمی را نمی‌خواهد/ آرزویم بود یکسال دیگر در خدمت استقلال باشم

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل

«نزار زکا» لبنان را به مقصد آمریکا ترک کرد

فارس6 دقیقه قبل

ترویج متادون در فضای مجازی/ قشر مصرف‌کننده جوانان هستند

مهر6 دقیقه قبل

سعیدی: از تردد کامیون در راه‌های منتهی به روستاها جلوگیری شود

ایسنا6 دقیقه قبل

«گرگ سالی» به چاپ سوم رسید/بازچاپ آخرین اثر زنده یاد امیرحسین فردی

میزان‌آنلاین6 دقیقه قبل

افتتاحیه اکران یک فیلم همزمان با سالروز تولد کیارستمی

اعتمادآنلاین6 دقیقه قبل