کاهش ۵۰ درصدی حریق در عرصه‌های منابع طبیعی کرمانشاه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. حوادث
کاهش ۵۰ درصدی حریق در عرصه‌های منابع طبیعی کرمانشاه

کاهش ۵۰ درصدی حریق در عرصه‌های منابع طبیعی کرمانشاه

مهرخبرگزاری مهر |
کرمانشاه_مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: حریق در عرصه‌های منابع طبیعی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است.

انشاللهکولانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص میزان آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان طی مدت سپری شده از امسال گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۸ مورد حریق مهم داشتیم که در قالب این ۸ مورد ۲۰ هکتار از اراضی جنگل‌ها و مراتع مادر استان دچار آتش‌سوزی شده و به آنها لطمه وارد شده و صدمه دیده‌اند.

وی افزود: عمده حریق‌ها سطحی بوده و در اثر وزش باد شیوع و گسترش پیدا کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از کاهش ۱۰ درصدی حریق در مراتع و جنگل‌های استان نسبت به میانگین سال گذشته خبر داد و ادامه داد: این کاهش از نظر مساحت سطح درگیر حریق، در عرصه‌های منابع طبیعی است.

وی همچنین از کاهش ۵۰ درصدی میزان حریق‌ها از نظر تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۶ مورد بوده و امسال به ۸ مورد رسیده است.

کولانی علت آتش سوزی‌های امسال را عمدتا مربوط به شیوع و گسترش آتش‌سوزی از کشورهای همجوار، بی احتیاطی عامل انسانی (گردشگران)، آتش زدن پس چر و رعد و برق دانست.

وی تصریح کرد: از ۸ مورد آتش‌سوزی مذکور ۲ مورد مربوط به گسترش و شیوع آتش سوزی از کشورهای همجوار، ۲ مورد مربوط به رعد و برق و ۴۶ مورد مربوط به بی احتیاطی عامل انسانی بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه بیشترین آتش سوزی‌ها از نظر تعداد را مربوط به سرپلذهاب و از نظر وسعت مربوط به شهرستان گیلانغرب دانست.

وی ۶۵ درصد حریق‌ها را طی چند سال اخیر مربوط به عامل انسانی و گردشگران دانست و تاکید کرد: گردشگران و کسانی که به دامن طبیعت می‌روند، حتی المقدور از زغال آماده یا گاز پیکنیکی استفاده کنند اما اگر در هر صورت نیز آتشی روشن کرده‌اند قبل از ترک محل حتما نسبت به خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنند و روی آتش را با خاک بپوشانند.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

کولانی در پایان شماره تلفن ۱۵۰۴ را به عنوان پل ارتباطی مردم با منابع طبیعی اعلام کرد تا در هنگام بروز هرگونه مشکلی در عرصه‌های منابع طبیعی آن را به مسئولین اطلاع رسانی کنند.

وی اشاره‌ای نیز به آمار سال ۹۷ نسبت به ۹۶ داشت و گفت: میزان آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ میزان ۸۲ مورد در تعداد و ۵۲ درصد از نظر میزان سطح کاهش داشته است.

این مسئول ازدیاد پوشش گیاهی در اثر بارندگی‌های امسال، نبود دام در مراتع مناطقی چون اورامانات و وزش باد را عامل گسترش آتش سوزی‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی استان عنوان کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در پایان با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر در گیلانغرب و سرپلذهاب داشت و از ارتش، سپاه، گروه‌های مردم نهاد، مردم محلی، فرمانداران این شهرستان‌ها و مدیریت بحران که نیروهای منابع طبیعی را در اطفا حریق یاری رسانده بودند، تقدیر کرد و گفت: اینها آتشی را که طبیعتا ۲ تا ۳ روز اطفا آن طول می‌کشید را ظرف ۲ تا ۳ ساعت مهار کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه به لحظه عملیات قتل جمال خاشقچی

تابناکتابناک12 ساعت قبل
قتل جمال خاشقچی توسط یک تیم ویژه سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول انجام شد. هرچند نقش عوامل پشت این قتل آشکار شده است اما همچنان جزئیات ریز دیگری در مورد نحوه پیاده‌سازی این عملیات وحشیانه منتشر می‌شود. در یکی از جدیدترین اطلاع‌رسانی‌ها کتابی بر اساس اطلاعات سازمان اطلاعاتی ترکیه منتشر شده است که لحظه‌به‌لحظه عملیات قتل خاشقچی را توصیف می‌کند. این ویدیو با ترکیبی از ویدیوهای واقعی، اسناد و انیمیشن سه بعدی این عملیات را به تصویر کشیده است.

کودکان قربانیان تصادفات جاده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ روزانه ۴۲ نفر جان خود را در تصادفات جاده‌ای از دست می‌دهند که سهم کودکان بین ۷ تا ۸ نفر است. با اجرای قانون حمایت از کودکان که توسط مجلس به تصویب رسید، هر اتفاقی که در داخل خودرو برای کودکان بی‌افتد، مقصر والدین هستند.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، سید جلال ملکی با اعلام خبر گیر افتادن دست یک کارگر جوان داخل چرخ‌گوشت صنعتی، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: ساعت ۲۱:۳۵ شب گذشته (۲۸ خرداد) یک مورد حادثه گیر افتادن دست داخل چرخ‌گوشت صنعتی در خیابان شیخ بهایی جنوبی به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان دو ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران با اشاره به حضور آتش‌نشانان در مدت زمان دو دقیقه در محل حادثه ادامه داد: در محل حادثه مشاهده شد یک کارگر ۲۰ ساله در قسمت رستوران یک مجتمع اقامتی مشغول کار با دستگاه چرخ‌گوشت صنعتی بوده که به یکباره دست چپ وی داخل چرخ‌گوشت گرفتار شده بود. به گفته ملکی، این چرخ‌گوشت صنعتی پوسته زخیمی داشت که آتش‌نشانان با احتیاط کامل مشغول برش دادن پوسته زخیم چرخ‌گوشت شده و پس از دقایقی تلاش موفق شدند دست این کارگر را از داخل این دستگاه خارج کنند. سخنگوی آتش‌نشانی تهران خاطرنشان کرد: دست مصدوم از قسمت انگشتان و قسمت پایینی دچار آسیبهای شدیدی شده بود که وی برای ادامه اقدامات درمانی تحویل کادر پزشکی شد. وی یادآور شد: زمانی، حوادث چرخ‌گوشت از آمار بالایی برخوردار و جزو حوادث رایج تهران بود اما در سالهای اخیر با توجه به تغییر در سبک زندگیشهروندان و ساختار فیزیکی چرخ‌گوشتها مخصوصا چرخ‌گوشتهای خانگی، آمار این نوع حوادث بسیار کمتر شده اما کماکان شاهد گیر افتادن دست کارگران داخل چرخ‌گوشتهای صنعتی هستیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سرپرست فرمانداری کهگیلویه نسبت به خودکشی زنان و دختران در حوزه تحت فرمانداری این شهرستان واکنش نشان داد و البته دلایل این خودکشی‌ها را متعدد عنوان کرد. سرپرست فرمانداری کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد در صفحه مجازی شخصی خود (اینستاگرام) با اظهار تاسف از رواج پدیده شوم «خودکشی» در بخش «دیشموک» آن شهرستان، دلایل این خودکشی‌ها را برشمرد. «جعفر نیکبخت»، ابتدا دلیل خودکشی زن ۲۵ ساله باردار بخش دیشموک در شهرستان کهگیلویه را اختلافات خانوادگی زن و مرد عنوان کرد. وی عدم آگاهی، فقر، تهاجمی برخورد کردن مرد با رن، اطلاع نداشتن از جایگاه زن و موارد متعدد دیگر را از دلایل خودکشی زنان و دختران در شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه و بویراحمد برشمرد. در یک ماه گذشته چهار دختر و زن در بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد خودکشی کردند.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
استاندار لرستان گفت: نیروی انتظامی با افرادی که بی‎دلیل در زیر چادر هستند برخورد کند. به گزارش ایسنا، سید موسی خادمی در جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‎زده لرستان، اظهار کرد: در مناطق سیل‎زده باید توجیه منطقی برای وجود چادرهای سیل‎زدگان وجود داشته باشد. وی ادامه داد: در مناطقی که خانه‎ها تخریب شده و مکانی برای اسکان سیل‎زدگان وجود ندارد نیاز به جمع آوری چادرها تا زمانی‎که تصمیم‌گیری لازم می‌شود، وجود ندارد. استاندار لرستان یادآور شد: اما سایر سیل‎زدگانی که بدون هیچ دلیل و منطقی زیر چادر زندگی می‎کنند و تسهیلات دریافت کرده‌اند باید چادرها را جمع‎آوری کنند. خادمی گفت: باید نیروی انتظامی با چنین افرادی که بی‎دلیل در زیر چادر هستند برخورد کند و آنها جابجا شوند.
الفالف11 ساعت قبل
عباس عبدی درباره قتل میترا استاد در روزنامه اعتماد نوشت: اهمیت این قتل به نحوی بود که رسانه‌ها تمام‌قد به میدان آمدند. این قانون اگرچه درست است ولی برای افراد مشهور کارایی ندارد و اجرای آن مسخره می‌شود، زیرا افراد مشهور با حضور در عرصه عمومی پیشاپیش خود را از شمول این موارد محروم کرده‌اند. برای حضور افراد در مقامات سیاسی نیز این قاعده وجود دارد. بنابراین حضور رسانه‌ها در این حوزه‌ها در حد متعارف ایرادی ندارد و عدم حضور نیز در عمل ممکن نیست. باید پذیرفت که خانم استاد هم در این ماجرا بی‌نقش نبوده است هر چند این نقش مجوزی برای کشته شدن نیست.

نظرها

اخبار بیشتر