ایران و بزرگترین زرادخانه موشکهای بالستیک در خاورمیانه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

ایران و بزرگترین زرادخانه موشکهای بالستیک در خاورمیانه

تابناکخبرگزاری تابناک |
این فهرست به سختی یک لیست جامع از زرادخانه موشکی ایران است که همچنین شامل تعدادی زیاد از موشکهای کروز است. با این حال، خوانندگان را با یک مرور کلی از یکی از قابلیت های مهلک سپاه پاسداران ایران آشنا می کند.

برنامه موشکی ایران در واقع تدر زمان شاه آغاز شد، اما در جنگ ایران و عراق برای حمله به صدام حسین با ضربات عمیق در خاک عراق تسریع شد. از آن به بعد، ایران با کشورهای لیبی، کره شمالی و چین همکاری داشته است تا یک زرادخانه بزرگ و متنوع از موشک‌های بالستیک و کروز که بخشی از استراتژی بازدارنده سه پایه آن است، ایجاد کند. با توجه به این که ایران اکنون از موشکها در تعارضات خود استفاده میکند، توجهی بیشتری به سلاح‌های موجود در زرادخانه ایران حائز اهمیت است.

سری شهاب

ستون فقرات نیروهای موشکی ایران مجموعه سری شهاب است که عمدتا موشک‌های بالستیک کوتاه برد (SRBM) با سوخت مایع هستند. سه نوع از این دست موشک وجود دارد: شهاب ۱، شهاب ۲ و شهاب ۳. موشک شهاب ۱ اولین موشکی بود که ایران به دست آورد و براساس موشک اسکاد-بی شوروی بنا شده است. گفته شده که ایران ظاهرا این موشک را ابتدا از لیبی و احتمالا از سوریه خریداری کرده، اما کره شمالی تامین کننده اصلی آن بوده است. شهاب ۱ دارای بردی گزارش شده بین ۲۸۵-۳۳۰ کیلومتر است و می‌تواند یک کلاهک با وزن حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم حمل کند. اعتقاد بر این است که ایران دارای ۳۰۰ موشک شهاب ۱ است.

بعدا ایران موشک شهاب ۲ را احتمالا از کره شمالی به دست آورد. این موشک بر اساس اسکاد-سی است و بردی تا پانصد کیلومتر با ظرفیت بارگیری کلاهک ۷۷۰ کیلوگرمی دارد. ایران برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ آزمایش شهاب ۲ را آغاز کرد و از اواخر سال ۲۰۰۴ این موشک به بهره برداری رسیده است. مانند شهاب ۱، شهاب ۲، سیار است، اما سرویس تحقیقاتی کنگره خاطر نشان کرده: تجربه‌های جنگی، مانند جنگ عراق، نشان می‌دهد که این موشک‌ها به علت نیاز به امنیت عملیات و حمایتهای اساسی لجستیکی، در شعاع حدود ۱۰۰ کیلومتر یا کمتر از پایگاه‌های خود عمل می‌کنند. " تهران تنها بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ شهاب ۲ را از کره شمالی خریداری کرده اما اکنون می‌تواند آنها را به صورت بومی تولید کند (گرچه بر برخی از قطعات وارداتی متکی است).

مهمتر از همه، موشک شهاب ۳، همچنین یک موشک مجهز به سوخت جامد و سیار است. موشک شهاب ۳ اولین موشک بالستیک با برد متوسط است که ایران به دست آورده و بردی در محدوده بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلومتر بسته به حجم بارگیری کلاهک دارد. گفته می‌شود که کلاهک‌های این موشک خود بین ۷۶۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند. به نظر می‌رسد که شهاب ۳ بر پایه موشک نودونگ ۱ کره شمالی است که به شدت به فن آوری شوروی متکی است. بر خلاف سایر مدلهای شهاب، شهاب ۳ یک موشک دو مرحله‌ای با یک موتور و یک وسیله پیشرانه مجدد مجزا است. نسخه ایرانی این موشک اولین آزمایش خود را در سال ۱۹۹۸ انجام داد. این آزمایش ناموفق بود و تعدادی از آزمایشهای بعدی نیز شکست خورد. در نتیجه، شهاب ۳ تا سال ۲۰۰۳ به وارد فاز عملیاتی نشد.

مشخص نیست که ایران چه تعداد از موشک‌های شهاب ۳ را در اختیار دارد به این دلیل که تهران به نظر بیشتر بر روی تعدادی متنوع از انواع این موشک متکی است، که چند نام مختلف مانند عماد و قدر را بر خود دارند. نسخه‌های بعدی این موشک که شامل تکنولوژی پاکستان است، یک وسیله پیشرانه مجددا طراحی شده و سیستم‌های ناوبری و هدایت بهبود یافته در اخیتار دارد. احتمال آن وجود دارد که برخی از انواع این موشک از سوخت جامد استفاده کنند، اما این احتمال ضعیف است. این موشکها دارای محدوده بیشتری در حدود ۱۵۰۰-۱۸۰۰ کیلومتر و شاید ۲۵۰۰ کیلومتر هستند.

سری فاتح

موشک‌های سری فاتنح موشک‌های همتای سری شهاب اما با سوخت جامد هستند. فاتح ۱۱۰ و فاتح ۳۳۱ مانند شهاب ۱ و شهاب ۲ کوتاه برد و سیار هستند. فاتح ۱۱۰ یک موشک تک مرحله‌ای با برد ۲۱۰ کیلومتر است. این موشک احتمالا دقیق‌تر از برخی از انواع قبلی شهاب است، و برخی از برآوردها احتمال خطای دایره‌ای (CEP) آن را صد متر تخمین زده‌اند. ایران در سال ۱۹۹۵ تولید فاتح ۱۱۰ را آغاز کرد و اولین آزمایش آن در ماه می‌۲۰۰۱ بود. این موشک در سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را آغاز کرد. فاتح ۳۱۳ برد فاتح ۱۱۰ را به حدود پانصد کیلومتر افزایش داد و همچنین شاهد ارتقا در بخش‌های دیگر از جمله دقت بیشتر موشک نیز بود. اعتقاد بر این است که این موشک از سال ۲۰۱۵ وارد فاز عملیاتی شده است. وزارت خزانه داری ایالات متحده شرکت‌های چینی را متهم کرده است که به ایران در توسعه موشکهای سری فاتح کمک می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سال گذشته، ایران عضو جدیدی از خانواده فاتح را به نام ذوالفقار معرفی کرد. هنگامی که ایران برای اولین بار این موشک را به نمایش گذاشت، حسین دهقان، وزیر دفاع، ادعا کرد که برد آن در حدود ۷۰۰ کیلومتر است. به گفته IHS Jane's، «موشک ذوالفقار به نظر می‌رسد که در همان شکل و اندازه فاتح ۱۱۰ اولیه باشد، اما سیستم هدایت آن از نو طراحی شده است، و به نظر می‌رسد که نزدیک به دماغه موشک قرار گرفته باشد. این کار احتمالا فضا را برای یک موتور با سوخت جامد بزرگ‌تر آزاد کرده، اما به قیمت وزن کلاهک که به وضوح کاهش یافته است.» ایران گفته است که موشک‌های ذوالفقار را برای حمله به سوریه در یکشنبه گذشته استفاده کرده، اما سازمان اطلاعات اسرائیل معتقد است که در واقع این حملات شامل موشک شهاب ۳ بوده است.

سجیل

موشک بالستیک میان برد سجیل، همتای سوخت جامد موشک شهاب ۳ است که در بالا توضیح داده شد. با توجه به گزارش پروژه دفاع موشکی CSIS، موشک سجیل دارای اندازه، وزن و دامنه مشابهی با شهاب ۳ است. به طور خاص، این موشک دو مرحله‌ای دارای بردی دو هزار کیلومتری است و می‌تواند کلاهکی با وزن بین ۵۰۰-۱۵۰۰ کیلوگرم را حمل کند. گفته میشود که طراحی

و توسعه این موشک اواخر دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، اما اولین آزمایش آن تا سال ۲۰۰۸ انجام نشد. طی یک آزمایش در سال ۲۰۰۹، این موشک حدود ۱۹۰۰ کیلومتر را پرواز کرد. اگر چه موشک سجیل از یک طراحی ایرانی استفاده کرده، اما احتمالا از کمک چینی‌ها سود می‌برد، و بعضی تحلیلگران آن را با موشکهای DF-۱۱ و DF-۱۵ مقایسه می‌کنند. ایران بیان میکند که چندین مدل متنوع از موشک سجیل را طراحی کرده که شامل سجیل ۳ نیز میشود و برخی از تحلیلگران بر این باورند که برد آن حداکثر چهار هزار کیلومتر است.

خلیج فارس

در جدیدترین اما نه آخرین نمونه، ایران اقدام به طراحی و توسعه یک موشک بالستیک ضد شناور برای افزایش استراتژی بازدارندگی منطقه‌ای خود در برابر نیروی نظامی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایران نام این موشک را خلیج فارس گذاشته که به نظر کاملا مناسب است. خلیج فارس که بر اساس فاتح ۱۱۰ بنیان شده بود، برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ مورد آزمایش قرار گرفت و آزمایش آن همزمان شد با اعلام ساخت یک رادار پدافند بلند برد ۱۱۰۰ کیلومتری از سوی ایران. بعدها در همان سال ایران اعلام کرد که این موشک وارد فاز تولید انبوه شده است. از آن زمان ایران بیان کرده که در آمایشات صورت گرفته، این موشک ۱۰۰ درصد موفقیت را در اصابت با پلتفرم‌های کشتی مانند واقع در خلیج فارس ثبت کرده است. براساس گزارش رسانه‌های ایران، «این موشک مافوق صوت که کلاهک ۶۵۰ کیلوگرمی را حمل می‌کند، دارای سیستم دفاعی در برابر رهگیری و دقتی فوق العاده است.» یک ژنرال ایرانی در سال ۲۰۱۳ بیان کرد: «امروز ایران دارای موشک هایی است که می‌تواند جنگ افزارهای ایالات متحده را مانند یک قوطی حلبی نابود کرده و آنها را به اعماق آب بفرستد.» ایران همچنین دو نوع متفاوت از موشک خلیج فارس را معرفی کرده است: موشک پدافندی هدایت شونده هرمز ۱ و موشک آفندی هدایت پذیر هرموز ۲.

این فهرست به سختی یک لیست جامع از زرادخانه موشکی ایران است که همچنین شامل تعدادی زیاد از موشکهای کروز است. با این حال، خوانندگان را با یک مرور کلی از یکی از قابلیت‌های مهلک سپاه پاسداران ایران آشنا می‌کند. موشک‌های بالستیک همچنین تیز‌ترین چنگال استراتژی بازدارنده ایران است که شامل استفاده از پروکسی‌ها و جنگ‌های نامتقارن دریایی نیز می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

۶ تیر …

صدا و سیماصدا و سیما35 دقیقه قبل
با فریدون خیام باشی قرار گذاشتیم تا امروز در پیچاپیچ خیابان‌های تهران خودمان را به سال‌ها قبل در همین حوالی برسانیم سفری در زمان که عقربه هایش ما را به یکی از سال‌های پرتلاطم انقلاب اسلامی می‌بردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آنچه که انقلاب اسلامی و ملت ایران را در روز‌های پرالتهاب اوایل دهه ۶۰ به سلامت عبور داد رهنمود‌های امام راحل، ایستادگی و مقاومت ملت و همچنین نترسیدن از تهدید‌ها و تحریم‌ها و استفاده از ظرفیت استثنایی جوانان حزب الهی پای کار بود یعنی همان نسخه‌ای که در شرایط امروز از فشار و تحریم ما را با موفقیت عبور و انقلاب اسلامی ایران را در مسیر گام دوم با استحکامی بیشتر قرار خواهد داد.
صدا و سیماصدا و سیما47 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس اتاق تعاون ایران در پیامی به مناسبت هفتم تیر سالروز شهادت آیت الله بهشتی تاکید کرده است: بدون تردید باید شهید بهشتی را معمار شیوه اقتصاد تعاونی و اولین متفکر تعاونی مکتب اسلام و مبتکر قرار دادن آن بعنوان دومین رکن نظام اقتصادی مصرح در اصول ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی نامید. اولین مسئله‌ای که شهید بهشتی آن را مطرح می‌کنند مسئله ماهیت تعاونی است و به این نتیجه می‌رسند که تعاونی بخش اقتصادی است. اقتصاد تعاونی قطعا وقتی در عرض نظام سرمایه‌داری و سوسیالیستی قرار می‌گیرد یک نظام اقتصادی است، اما وقتی که بر اساس مبانی اسلام تحلیل می‌شود قطعا یکی از بخش‌های نظام اقتصادی اسلام است. از دیدگاه آیت‌الله شهید بهشتی اقتصاد تعاونی یک اقتصاد راه گشا، تعادل بخش، گسترش دهنده همکاری‌های جمعی، کاهش دهنده قیمت‌ها و یک امر تجربه شده موفق در اقتصاد‌های گوناگون کشور‌های متفاوت است و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از الگوی عملی و بکار گرفته شده نظام تعاونی در کشور‌های اروپایی و صنعتی بهره بگیرد و به عنوان اثر بخش‌ترین و نزدیک‌ترین روش به فرهنگ و آموزه‌های اسلامی در مقایسه بین اقتصاد‌های دولتی، سوسیالیستی و سرمایه داری مورد استفاده و اجرا قرار دهد. ‏تحقق عدالت اجتماعی، پاسداشت حقوق ملت و آزادی‌های فردی و سیاسی، توسعه سیاسی از طریق نهادینه کردن تحزب، نهادینه کردن عقلانیت جمعی، پیشرفت بر مبنای توسعه انسانی، گفتگوی میان ادیان و مذاهب، بازگشت اخلاق به روابط اجتماعی، تحکیم پیوند‌های اجتماعی و توسعه جامعه مدنی، اصلاح قانون اساسی و بازخوانی قرآن محور اسلام برای ارائه راه‌هایی برای تحقق این آرمان‌ها؛ از موضوعاتی می‌باشد که می‌تواند هر متفکری را در زمانه ما دغدغه‌مند کند و شهید بهشتی نیز بر این مباحث تأمل و تمرکز می‌کرد. شهید مظلوم آیت الله بهشتی در پرتو جامعیت بی نظیری که داشت توانست برغم همه فشار‌هایی که بر او وارد می‌شد در مدت کوتاهی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرصت خدمت به اسلام و ملت را یافته بود، بزرگترین خدمات را به انقلاب اسلامی بعمل آورد و آثار ارزشمندی از خود بجا گذاشت که از جمله عوامل تضمین کننده راه آینده این حرکت عظیم اسلامی می‌باشند. حضور فعال و موثر در شورای انقلاب اسلامی و تلاش مستمر برای جلوگیری از انحراف این شورا توسط غرب باوران، مدیریت مجلس خبرگان قانون اساسی و تنظیم قانون اساسی جمهوری اسلامی که اساس و پایه نظام موجود است، ایفای نقش حیاتی از طریق حزب جمهوری اسلامی در تشکیل مجلس شورای اسلامی اول از اکثریت معتقد به خط اصیل اسلام، تلاش پی گیر برای ریختن شالوده‌ای اسلامی جهت ایجاد یک دستگاه قضائی اسلامی و مستقل و پیاده کردن احکام اسلام، کوشش مستمر برای تشکیل دولت مکتبی شهید رجائی و مبارزات اصولی با جریان آمریکائی که بنی صدر در راس آن قرار داشت تا برکناری بنی صدر از ریاست جمهوری که بمعنای انزوای کامل گرایشات آمریکائی و غربی در انقلاب بود از خدمات فراموش نشدنی شهید مظلوم آیت الله بهشتی است که برکات آن برای همیشه همراه باتاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی باقی خواهد ماند و هر چه زمان بگذرد بارورتر خواهد شد. امام خمینی (ره) درباره مظلومیت شهید بهشتی عبارات زیبا و پرمعنایی دارد. ایشان پس از شهادت آن شهید سعید فرمودند «بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان بود» (صحیفه امام، ج۱۵، ص ۳) شاید یکی از بزرگترین دلایل مظلومیت بهشتی، اصرار و پافشاری او بر دفاع از خط امام در برابر خط نفاق بود. هرچند عمر بابرکت آن بزرگوار کفاف کمک به باردادن شایسته درختی که کاشته بود نداد، ولی به همت مردمی و حمایت‌های بی دریغ رهبری معظم انقلاب اسلامی و علیرغم کم توجهی دولت‌های ادوار مختلف، این شجره طیبه راه خود را برای کسب جایگاه در شأن بخش تعاون ادامه می‌دهد. اینک در سالروز شهادت مظلومانه بهشتی و ۷۲ شهید میگوییم: حضرت آیت الله بهشتی نیستید تا مشاهده نمائید که همانگونه که پیش بینی فرموده بودید (چطور آمریکا از دست ما عصبانی است و از این عصبانیت دارد می‌میرد). یاد و خاطره شهدای فاجعه هفتم تیر، شهید بزرگوار دکتر بهشتی و یاران آن شهید بزرگوار گرامی باد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان به منظور شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام، به وین سفر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان به منظور شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور مدیران سیاسی ایران و کشور‌های چهار به علاوه یک، به وین سفر کرد.

آغاز تمرینات پرسپولیس

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پرسپولیسی‌ها فعلا بدون سرمربی و با برنامه کریم باقری تمرینات خود را شروع کرده‌اند؛ آن‌ها قرار است بعد از ۱۰ روز تمرین در تهران راهی ترکیه شوند و ادامه تمرینات آماده سازی خود را در کمپ تمرینی فنرباغچه ترکیه پیگیری کنند.
الفالف11 ساعت قبل
بیژن مقدم، ۶ تیر ۱۳۹۸، ۰۴:۵۷ ۳۹۸۰۴۰۵۲۲۴به نظر می‌رسد بیانیه سفیر انگلیس در تهران که روز گذشته منتشر شد به دلیل اهانت آمیز بودن نیازمند واکنش‌های مناسبی نسبت به آن است تا آقای سفیر بداند برای سخن گفتن با مسئولان و ملت ایران چه ادبیاتی را به خدمت بگیرد. به شما در ایران این فرصت داده خواهد شد که در مقابل رسانه‌ها مستندات خود را برای این اتهام ارائه نماید. جناب سفیر در مصاحبه‌ای دیگر گفته‌اید: کاری که ما می‌کنیم این است که تلاش می‌کنیم اطمینان حاصل کنیم که ایران مزایایی که در چارچوب برجام باید از آنها برخوردار باشد بدست آورد. ایران به گواه آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمامی تعهدات خود پس از برجام پایبند بوده است. امیدوارم مسئولان کشور بر اساس بیانیه شورای عالی امنیت ملی در تاریخ اعلام شده گام دوم کاهش تعهدات ایران را محکم و استوار بردارند.

نظرها

اخبار بیشتر