بیست و سومین همایش ملاصدرا آغاز شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

بیست و سومین همایش ملاصدرا آغاز شد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
بیست و سومین همایش ملاصدرا با حضور آیت الله سید محمد خامنه‌ای رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا و با محوریت «حکمت ایرانی و حکمت متعالیه» آغاز شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آیت الله سید محمد خامنه‌ای در این مراسم گفت: حکمت ایرانی که در تاریخ و فلسفه ما به حکمت اشراق معروف است تاریخ روشنی ندارد و پیش از آریایی‌ها حکمت توحیدی روشنی سراغ ندارم.

رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا افزود: پس از ورود آریایی‌ها به ایران بین ۳ و نیم تا ۴ هزار سال پیش در میان این‌ها دانش و حکمت تمدن در سطح عالی وجود داشته و آنچه امروز به عنوان علم می‌شناسیم در آن زمان زاییده شده و یا پرورش داده شده است.

وی ادامه داد: ماد‌ها طبقاتی داشتند، طبقه اول دستگاه سلطنت، طبقه دوم روحانیون و طبقات دیگر نیرو‌های نظامی و اجتماعی فعال بودند. یک شاخه اهل ریاضت، عده‌ای معلم و عده دیگر مدیران مملکت بودند، شاهان هم معمولا به دنبال عیش و شکار بودند و مملکت را این‌ها پرورش می‌دادند.

آیت الله محمد خامنه‌ای افزود: حکمتی عمیق در آن دوران بوده که بعد به سراسر جهان ارسال شد یکی از اصول مهم حکمت متعالی کشف اصالت وجود است، مسئله نور که همان وجود است در آن زمان به عنوان اصل حقیقی عالم شناخته شده است. هستی نور است و نور یک اصل وارد ذاتی دارد بقیه از آن اصل ذاتی تراوش کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما در حکمت رایج دنیا اقسامی برای علم داریم. علم بدون پرتویی از نور حاصل نمی‌شود. کشف یا شهود همان اشراق است. مسئله وجود شناسی حکمت باستان ایران آنقدر ظریف و دقیق بوده که بعد از چند هزار سال می‌بینیم از آن استفاده کرده‌اند.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

رئیس بنیاد حکمت صدرا افزود: سهروردی در یکی از کتاب هایش می‌گوید ما ملت اسلامی از دو طریق با حکمت ایرانی آشنا شده‌ایم و کسانی که صوفی و عارف بودند و خودشان اهل اشراق بودند این حکمت را به وجود آوردند.

آیت الله محمد خامنه‌ای درباره حکمت متعالیه گفت:: حکمت متعالیه خیلی حرف دارد، این مکتب فشرده تفکر فلسفی عالم است. این حکمت نسبت به حکمت ایران قدیم تفسیر، تحلیل و نقد دارد همچنین اگر نگاه آن‌ها توحیدی نبود آن را برمی گرداند.

وی افزود: این نور است که مستقل از همه موجودات است. خداوند نور همه چیزهاست یعنی خالق همه چیز‌ها و واجب الوجود است.

رئیس بنیاد حکمت صدرا گفت:: ما در تاریخ فلسفه حکمت ایرانی کلمه زلوان داریم، زلوان یک حقیقت واحد عینی است و از این دو مینوی نورانی متولد می‌شود و ملاصدرا ۲۰ جلد کتاب درباره حکمت یونانی نوشته و سهروردی در میان همه حکمت‌ها حکمت ایرانی را احیا و اصل اشراق را مطرح می‌کند.

­بیست و سومین همایش ملاصدرا با حضور غلامرضا اعوانی، غلامحسین ابراهیمی دینانی و رضا داوری اردکانی در تالار آدینه در حال برگزاری است.

این همایش هر ساله در راستای بزرگداشت مقام ملاصدرا برگزار می‌شود و بسیاری از استادان دانشگاهی و حوزوی در آن به ارایه نظرات خود می‌پردازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر داوود محمدی پیش از ظهر پنجشنبه در همایش مبارزه با اعتیاد که در استانداری قزوین برگزار شد اظهارداشت: اعتیاد از آسیب‌های اجتماعی و یکی از مشکلات جامعه کنونی است که ریشه در همه آسیب‌ها و معضلات دارد. محمدی اظهارداشت: مبارزه با اعتیاد چون یک کار فرهنگی است زیاد مورد استقبال قرار نگرفته و در سایر حوزه‌ها هم با اقبال عمومی مواجه نشده‌ایم. محمدی اضافه کرد: طراحی‌های محیطی بازدارنده از راه‌های جدید است برای نمونه اگر در پارک‌ها روشنایی بیشتر شود و در اقدامات کالبدی بازدارندگی رعایت شود می‌توان به کاهش آسیب‌ها کمک کرد. محمدی گفت: توجه به آموزش و پرورش باید جدی گرفته شود و کاهش سن اعتیاد ما را نگران کند بویژه رواج اعتیاد در میان جوانان و بانوان نیازمند تشدید برنامه‌های فرهنگی است. نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: تغییر رویکرد مصرف مواد مخدر از مواد سنتی به صنعتی پیامدهای مخرب زیادی دارد و باید با کارهای اساسی و ریشه‌ای با آن مقابله کنیم.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشدر این دیدار علیرضا اسماعیلی ضمن آرزوی سلامتی برای استاد کشاورز و یادآوری نقش‌های ماندگار ایشان در تئاتر، سینما و تلویزیون از استاد کشاورز برای حضور در جلسات گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر دعوت کرد که مورد استقبال قرار گرفت. علی منتظری عضو پیوسته فرهنگستان هنر، نیز به سابقه آشنایی خود با محمدعلی کشاورز از سال‌ها پیش از انقلاب اشاره کرد و از توانایی‌های ایشان تجلیل کرد. همچنین محمدعلی کشاورز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار اظهار کرد: افراد باسوادی از قبل از انقلاب وارد تئاتر ایران شدند، البته تئاتر در برهه‌ای در حال از بین‌رفتن بود اما خوشبختانه در چند دهه گذشته کشورمان پیشرفتی شایان در زمینه هنر تئاتر داشته و وزارت ارشاد هم کوشش‌های بسیاری در این زمینه کرده است. وی با ذکر خاطراتی از هنرمندان پیشکسوت درخصوص فنون بازیگری عنوان کرد: آنچه برای یک هنرمند مهم است، اول نجابت اوست، بعد آنکه با ادبیات و فرهنگ کشورش آشنا باشد. در پایان این دیدار در خصوص چاپ و نشر کتابی که نگار حسینی درباره استاد کشاورز در دست تالیف دارد، گفتگو شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
دکتر محمود شکیب‌انصاری، استاد گروه زبان و ادبیات عربی و عضو هیأت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید چمران اهواز، درگذشت. به گزارش ایسنا، مرحوم شکیب‌انصاری دارای مدرک دکتری رشته زبان و ادبیات عرب از دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تهران بود و در سال ۱۳۶۳ به استخدام دانشگاه شهید چمران اهواز درآمد و در سال ۱۳۹۷ بنا به درخواست خود، با مرتبه استادی بازنشسته شد. وی دارای هشت عنوان کتاب درسی و پژوهشی، مربوط با علوم قرآنی و بیش از ۲۰ مقاله به زبان عربی و فارسی و مطالعات قرآنی از جمله کتاب «بررسی علمی خداشناسی در قرآن کریم» بوده است. غلامحسین خواجه، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، در پیامی درگذشت دکتر شکیب انصاری را تسلیت گفت. در ÷یام تسلیت او آمده است: «با کمال تأسف باخبر شدیم که استاد پیشکسوت دانشکده الهیات و معارف اسلامی دکتر محمود شکیب انصاری دعوت حق را لبیک گفته‌اند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
البته من معتقدم تفکیکی میان فیلم بلند سینمایی ویدئویی و سینمایی وجود ندارد، این تفکیک فعلا به خاطر بروکراسی و روند اداری در صدور پروانه یک فیلم اتفاق می‌افتد. با این حال فکر می‌کنم در همین قالب فیلم بلند ۸۰ یا ۹۰ دقیقه‌ای ویدئویی، می‌توان یک فیلم سینمایی خوب ساخت. به نظرم بهتر است این آثار در جایی مثل جشنواره فیلم شهر از لحاظ ساختاری و محتوایی به صورت تخصصی‌تر ارزیابی شوند. برای همین برگزاری جشنواره شهر و تداوم آن را برای سینمای ایران ضروری می‌دانم. لزوم حمایت تلویزیون از آثار ویدئوییمدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی «به وقت شام» درباره نحوه عرضه آثار ویدئویی گفت: پیش از این تلویزیون در این زمینه فعال بود و اکنون هم ممکن است باشد.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: ویژه برنامه جشنواره انیمیشن «انسی» ۲۰۱۹ یکشنبه ۹ تیر در کانون فیلم خانه سینما برگزار می‌شود. به گزارش سینماپرس، کانون فیلم خانه سینما در ویژه برنامه‌ای به فیلم‌های برگزیده جشنواره معتبر انیمیشن «انسی» که در ماه جاری میلادی در کشور فرانسه برگزار شده است، می‌پردازد. در این برنامه که با مشارکت انجمن صنفی انیمیشن اجرا می‌شود، آثار منتخب جشنواره امسال به نمایش درمی آید و پس از آن هم نشستی با حضور محمدرضا مقدسیان و امیر سحرخیز برگزار می‌شود. علاقه مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند روز یکشنبه ۹ تیرماه ساعت ۱۸ به خانه سینما به نشانی خیابان بهار، خیابان سمنان، شماره ۲۹ مراجعه کنند.
فراروفرارو7 ساعت قبل
حسین تبریزی کارگردان «سلام علیکم حاج آقا» از اکران این فیلم در مرداد گفت. به گزارش مهر، حسین تبریزی کارگردان سینما درباره زمان اکران فیلم سینمایی «سلام علیکم حاج آقا» عنوان کرد: به تازگی برای این فیلم درخواست پروانه نمایش داده‌ایم که فکر می‌کنم هفته آینده بتوانیم این مجوز را دریافت کنیم، از همین رو در نظر داریم این فیلم سینمایی را پیش از آغاز ماه محرم یعنی در مردادماه به نمایش بگذاریم. پخش «سلام علیکم حاج آقا» بر عهده رسانه فیلمسازان است و باید ببینیم فیلم در اکران چه روندی را طی می‌کند چراکه پخش خط مشی را تعیین می‌کند. «سلام علیکم حاج آقا» یک طنز اجتماعی و درباره جوانی است که برای او مشکلی پیش می‌آید و احساس می‌کند این مشکلات برای او یک امتحان الهی هستند از همین رو تلاش می‌کند از این امتحان سربلند بیرون بیاید. حمید گودرزی، لیلا اوتادی، علی صادقی، رز رضوی، زهرا جهرمی، سوسن پرور، ارژنگ امیرفضلی، مهران رجبی، بیتا عالمی، امین چنارانی، علی بنایی، اشکان قاسمی، شیوا خسرومهر، زهره حمیدی، بهشاد مختاری، سعیده عرب و بهنوش بختیاری، مریم کاویانی، محمدرضا شریفی‌نیا و پوریا پورسرخ، همراه با هنرمند خردسال هلیا آهنگری بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

نظرها

اخبار بیشتر