حمله موشکی نیروهای یمنی به فرودگاه «ابها» در جنوب عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

حمله موشکی نیروهای یمنی به فرودگاه «ابها» در جنوب عربستان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن فرودگاه "ابها" را در جنوب عربستان با موشک کروز هدف قرار داد و این موشک با دقت به هدف خود اصابت کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المسیره, یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن فرودگاه «ابها» را در جنوب عربستان با موشک کروز هدف قرار داد و این موشک با دقت به هدف خود اصابت کرد.

­شبکه تلویزیونی العالم نیز به نقل از یک منبع آگاه در یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از توقف ناوبری هوایی در فرودگاه ابها در جنوب عربستان پس از حمله موشکی نیروهای یمنی به این فرودگاه خبر داد.در خبری دیگر، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی را در منطقه الهضبه در استان البیضاء با موشک زلزال- ۱ هدف قرار داد. شماری از مزدوران در این حمله کشته و زخمی شدند.جنبش انصار الله: در صورت بسته ماندن فرودگاه صنعا, فرودگاه های سعودی اماراتی بسته خواهند شدعضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن با اعلام هشدار درباره اینکه در صورت بسته ماندن فرودگاه صنعا, فرودگاه‌های عربستان و امارات بسته خواهند شد, تأکید کرد حملات ما در مرحله بعد با نمونه‌های سابق آن تفاوت چشمگیری خواهد داشت.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیعلی القحوم در گفتگو با شبکه المیادین با اشاره به هشدارهای سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن به عربستان و امارات در صورت متوقف نکردن جنگ علیه یمن, گفت: جنایتکاران به کشور ما و خاک و ملت یمن حمله کردند و هر آن چیزی را که با زندگی مردم یمن در ارتباط است, ویران کردند و کشور ما را هدف هزاران حمله هوایی قرار دادند. متجاوزان توانمندی‌های‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را دست کم گرفتند و گمان کردند یمن لقمه ساده‌ای برای آنان خواهد بود که می‌توانند آن را ببلعند. آنها خواستند یمن تسلیم خواسته‌های آمریکای اشغالگر و مزدوران پلید آن یعنی نظام‌های سعودی و اماراتی باشد. متجاوزان تلاش کردند توانایی نظامی ارتش یمن را محدود و متوقف کنند, اما در پنجمین سال جنگ چه چیزی تغییر کرده است؟وی افزود: جنایتکاران نتوانسته‌اند به هیچ یک از اهداف خود برسند و فقط ویرانی و قتل عام به بار آورده‌اند. در مقابل, توانایی نظامی ما روز به روز افزایش یافته است و در حال حاضر شاهد پیشرفت و توسعه گسترده توانمندی‌های یمن هستیم. همه جهان پهپادها, قدرت موشکی و تاکتیک‌های راهبردی فرماندهان نظامی یمنی در وزارت دفاع و ریاست ستاد ارتش را مشاهده کردند. ما امروز با معادله جدیدی مواجه هستیم و دشمن باید بفهمد و آگاه باشد این تجاوزگری‌ها حتما محکوم به شکست است و آنها نمی‌توانند اراده ملت یمن را بشکنند و به هیچ نوعی نمی‌توانند فرزندان یمنی را وادار کنند تسلیم آمریکا باشند و حال و روز آنها مانند حال و روز کشورهای تحت اشغال باشد.وی گفت: ما تأکید می‌کنیم با تمام توان خواهیم جنگید و در این جنگ, ابداع و نوآوری به خرج خواهیم داد. ما توان و قدرت ابداع و نوآوری داریم و از قدرت ذهن خلاق یمنی برخوردار هستیم. آنچه اخیرا شاهدش هستیم نتیجه تحرکات ما و تلاش‌های افراد با ذکاوتی است که توانسته‌اند سلاح‌های راهبردی را در اختیار بگیرند و معادله قدرت را تغییر بدهند. دشمن از این سلاح‌ها ترسیده و ناراحت است و در ابتدا تلاش کرد عملیات پهپادی ما را انکار کند و مخفی نگه دارد و از ارزش آن بکاهد.

وی در ادامه افزود: ما از طریق رشته عملیات اخیر می‌خواهیم به دشمن که به کشور و ملت یمن هجوم آورده است و به مدت پنج سال کشور ما را تحت محاصره زمینی و دریایی و هوایی قرار داده است, بگوییم یمن لقمه آسانی نیست و شما باید این محاصره را پایان دهید و این تجاوزگری‌ها را متوقف کنید. به هیچ عنوان امکان ندارد ما دست بسته باقی بمانیم چرا که این مسئله, مسئله ما و این سرزمین, سرزمین ماست و ما با تمام توان خود خواهیم جنگید و خلاقیت و نوآوری به خرج خواهیم داد. این پیام واضح ما برای آنهاست که تجاوزگری‌های خود را متوقف کنند در غیر این صورت مواضع مشخصی را در خاک آنها هدف قرار خواهیم داد.القحوم گفت: رهبر انقلاب یمن در سخنرانی خود به مناسبت پنجمین سالگرد جنگ, معادله جدیدی را مطرح کرد و به دشمنان هشدار داد این تجاوزگری را متوقف کنید و اگر خواهان حل و فصل سیاسی و داخلی هستید که مسیر آن فراهم است, پس دست از سر یمن بردارید چرا که ما نیازی به سرپرستی سعودی, آمریکایی و انگلیسی نداریم و باید بفهمید که در یمن اراده مردمی حاکم است.

عضو دفتر سیاسی انصار الله تأکید کرد: این دشمن است که تنش‌های نظامی را افزایش داده است و به هیچ عنوان اقدامات خود را متوقف نخواهد کرد و حملات هوایی به شهرها و روستاها ادامه دارد و بیگناهان در همه مناطق یمن قتل عام می‌شوند و خون یمنی در هر جایی ریخته می‌شود. ما بارها تکرار کرده‌ایم خون مردم یمن کم ارزش نیست, بلکه خون‌های ما گرانبهاست و ما برای دفاع از آن خواهیم جنگید و با تمام توان از خود دفاع و تلاش خواهیم کرد جنایتکاران را هدف قرار دهیم تا تجاوزگری هایشان را متوقف کنند. ما هیچ خصومتی با عربستان و سایر کشورها نداریم. دشمنی ما با آمریکا و رژیم صهیونیستی است که دشمن همه امت هستند. اما سعودی‌ها و اماراتی‌ها خود را وارد بازی آمریکا و رژیم صهیونیستی کرده‌اند و به عنوان مزدوران پلید آنها عمل می‌کنند تا توطئه‌های آنها را در منطقه و یمن اجرا کنند. نگاه کنید در منطقه عربی و اسلامی چه می‌گذرد؟ متجاوزان حتی فلسطین را فروختند و آنها هیچ هدفی جز نابودی ملت‌های آزاد و مخالف آمریکا و رژیم صهیونیستی ندارند. از این رو ما تأکید می‌کنیم که به خدای عزیز و قدیر توکل می‌کنیم و برای دفاع از وطن خود حرکت خواهیم کرد و تجهیزات و تسلیحات به دست خواهیم آورد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

علی القحوم در پاسخ به این پرسش که آیا نیروهای یمنی برای اجبار عربستان و امارات به رفع محاصره فرودگاه صنعا, قادر به هدف قرار دادن فرودگاه‌های این دو کشور هستند, گفت: ما از سازمان ملل وجامعه جهانی خواستیم در اقدامی بشردوستانه محاصره فرودگاه صنعا را بشکنند, چرا که هزاران بیمار یمنی برای درمان باید از کشور خارج شوند؛ ولی این درخواست ما رد شد و بی پاسخ ماند. اما ما به متجاوزان می‌گوییم اگر فرودگاه‌های ما را بستید اجازه نمی‌دهیم این فرودگاه‌ها بسته باقی بمانند, ما نیز اقدام و مقابله به مثل خواهیم کرد و می‌توانیم فرودگاه‌های شما را ببندیم. ما با تمام توان خود برای هدف قرار دادن فرودگاه‌های سعودی و اماراتی تلاش خواهیم کرد و این اقدام ما کاملا قانونی است.وی افزود: دشمن باید بداند در آستانه پنجمین سال جنگ, تولیدات و پیشرفت نظامی ما افزایش یافته است و امکان ندارد فرزندان یمن در مقابل جنایت‌های آمریکا و مزدوران پلید آن یعنی نظام‌های اماراتی و سعودی ساکت بمانند. نیروی هوایی و موشکی یمن در واکنش به حملات مستمر متجاوزان توانست مواضعی را در عمق خاک عربستان و امارات هدف قرار دهد و آنها نیز به این حملات اعتراف کردند. اشغالگران و متجاوزان باید بدانند ملت یمن و اراده راسخ آن, خواسته‌های سفرای سعودی- آمریکایی- انگلیسی و سایرین را نخواهد پذیرفت.

عضو دفتر سیسی انصار الله در پایان تأکید کرد: حملات آینده ما به فرودگاه‌های کشورهای متجاوز با حملات سابق تفاوت واضحی خواهد داشت و این مسئله به تصمیم فرماندهی نظامی بستگی دارد که اهداف و سلاح مناسب را برای هدف قرار دادن مواضع مورد نظر تعیین می‌کند. متجاوزان باید بدانند ما اکنون در مرحله جدیدی هستیم و آنها باید حملات خود را متوقف کنند و این محاصره را بشکنند, در غیر این صورت بازنده و پشیمان خواهند شد. ما امروز پس از گذشت پنج سال چیزی برای از دست دادن نداریم و یمن تبدیل به ویرانه شده و حملات هوایی زیرساخت‌های خدماتی را نابود کرده است. ما پس از گذشت پنج سال, به حول و قوه خداوند و توانمندی ارتش و کمیته‌های مردمی و حکمت رهبری خود قادر خواهیم بود مواضع مورد نظر را در عمق خاک سعودی و اماراتی هدف قرار دهیم.یحیی سریع سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد اهداف مورد نظر به دقت منهدم شدند و حملات بیشتر نیز در راه است.

عزیز راشد کارشناس مسائل نظامی نیز گفت: اینگونه عملیات گسترش خواهد یافت تا مناطق بیشتر و کشور‌های دیگر مثل امارات عربی متحده را نیز که در تجاوز به یمن شرکت دارد و مناطق جنوبی یمن را اشغال کرده است، در بر بگیرد. آن‌ها باید پیام‌های سیاسی و نظامی اینگونه حملات را درک کنند. تا زمانی که تجاوز به یمن ادامه دارد این حملات نیز ادامه خواهد یافت.

در ادامه گزارش آمده است: بانک اهداف نیرو‌های یمنی روز به روز گسترش می‌یابد. بر همین اساس فرودگاه نظامی خمیس مشیط، فرودگاه جیزان و نجران همه و همه در تیررس یگان پهپادی ارتش یمن قرار دارند. این در حالیست که مسئولان یمنی اعلام کردند همه فرودگاه‌های متجاوزان جزو اهداف نیرو‌های مسلح یمن هستند و بستن این فرودگاه‌ها یا مختل کردن فعالیت آن‌ها کوتاه‌ترین راه برای شکستن محاصره فرودگاه صنعاست که از سه سال پیش بسته شده است.

فهمی الیوسفی معاون وزیر اطلاع رسانی یمن گفت: طرف مقابل یا همان متجاوزان می‌توانند با فراهم کردن امکان ازسرگیری فعالیت فرودگاه‌های یمن حسن نیت خود را نشان دهند و به معاهده‌های بین المللی پایبند باشند. در غیر این صورت چاره‌ای جز ادامه حملات به فرودگاه‌های متجاوزان برای شکستن محاصره فرودگاه‌های یمن نداریم.

خبرنگار ادامه داد: به گفته ناظران عملیات نظامی اخیر توانایی بالای یمنی‌ها را برای تغییر توازن نظامی به نفع خود نشان می‌دهد و گواهی بر درستی تهدیدات وزارت دفاع یمن است که از بانک اهدافی متشکل از ۳۰۰ هدف نظامی در عربستان سعودی و امارات عربی متحده سخن می‌گفت.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا14 ساعت قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین17 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - رییس دادگستری ایذه از تشکیل پرونده تخلف انتخاباتی برای هشت نفر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان خبر داد. وی افزود: در روزهای گذشته هشت نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مرتکب تخلف انتخاباتی شدند که برای آنها پرونده تشکیل شده‌ است. ستاد کباب‌خوران صلواتی مصداق تطمیع مردم استرییس دادگستری ایذه تطمیع مردم برای رأی دادن را به عنوان یک تخلف انتخاباتی قلمداد کرد و بیان کرد: ستاد کباب‌خوران نیز یکی از مصداق‌های تطمیع است که برای نامزد مورد نظر پرونده تشکیل شده‌است. حوزه انتخابیه ایذه و باغملک یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. برچسب‌هادادگستری انتخابات مجلس شورای اسلامی ایذهپروندهٔ خبریگام چهارم انتخابات مجلس، تبلیغات نامزدها
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.
ایلناایلنا14 ساعت قبل
انتخابات مجلس یازدهم در حالی پیش رو است که اغلب تائید صلاحیت‌شدگان از یک طیف خاص هستند و این اولین بار نیست که شاهد حضور یک جناح سیاسی در مجلس هستیم. در آن زمان شاهد بودیم که کشور نتوانست از تنگناها به‌درستی عبور کند و دچار چالش‌های فراوانی شدیم. بنابراین، روند پیش‌گرفته شده به‌هیچ‌عنوان روند مطلوبی نیست و باید نسبت به این قضیه فکر عاجلی شود. این البته بیش از اینکه مربوط به انتخابات باشد مربوط به یک نوع نگرش است که متأسفانه سال‌ها است که در اداره کشور حاکم شده است. بدون شک این مسیری نیست که خواست مردم باشد و طبیعتا پاسخگوی عواقب آن باید کسانی باشند که چنین نتایجی را رقم زدند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها