چالش‌های اجرایی نشدن اسناد کشور/ضرورت توجه به تحولات جهانی برای اسناد بلندمدت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
چالش‌های اجرایی نشدن اسناد کشور/ضرورت توجه به تحولات جهانی برای اسناد بلندمدت

چالش‌های اجرایی نشدن اسناد کشور/ضرورت توجه به تحولات جهانی برای اسناد بلندمدت

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رییس دانشگاه تهران با اشاره به تحولات سریع جهانی و توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و الکترونیکی، گفت‌: اگر ما می‌خواهیم آینده خود را تا ۵۰ سال آینده در قالب سندی تدوین کنیم، باید به گونه‌ای تدوین شود که با تحولات جهانی آینده منطبق و سازگار باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمد آبادی امروز در هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که در دانشگاه تهران برگزار شد، هدف از برگزاری این کنفرانس را بررسی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت دانست و در این باره، اظهار کرد: این سند در حال حاضر وارد مرحله اجرایی‌شدن شده است و شانس موفقیت بیشتری دارد، ولی برای موفقیت در این سند لازم است که نگاه نقادانه‌ای در جهت تقویت این سند داشته باشیم.

وی بزرگترین چالش اسناد تدوین‌شده در کشور را پیاده سازی و اجرایی نشدن آنها دانست و در عین حال ادامه داد: ما در ایران در ایجاد نهاد، سازمان‌ها و موسسات و همچنین تدوین اسناد و قوانین با سرعت بالا و به خوبی عمل می‌کنیم، به گونه‌ای که ما همه سازمان‌ها و نهادهای مشابه آن‌چه که در خارج وجود دارد را در ایران داریم؛ چرا که تصور ما بر این است که عدم موفقیت ما در اجرای اسناد، نبود نهادهای مشابه خارجی است. لذا با الگوبرداری از سایر کشورها اقدام به ایجاد نهادها می‌کنیم، بدون اینکه به راندمان آنها توجهی شود.

نیلی احمد آبادی توسعه دانشگاه را نمونه‌ای از این اقدامات نام برد و خاطر نشان کرد: هیچ کشوری بدون داشتن دانشگاه تصور پیشرفت را نخواهد داشت، لذا ما پذیرفته‌ایم که دانشگاه‌ها از الزامات قطعی هستند، ولی در ایران به صورت بی‌رویه نسبت به راه‌اندازی دانشگاه‌ها اقدام کرده‌ایم در حالی که به سرمایه‌گذاری و بهره‌وری آن‌ها کمتر توجه شده است.

رییس دانشگاه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از تدوین قوانین بسیار در کشور، با تاکید بر اینکه در برخی از جاها نیاز به قانون زدایی داریم، اضافه کرد: ما در بسیاری از موارد قوانین زیادی را تدوین کرده‌ایم و در حال حاضر نیز باید بررسی کرد که در کجاها نیاز به قانون‌زدایی داریم.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه نمی‌توان وجود اسنادی همچون سند چشم‌انداز، سند جامع علمی کشور و سیاست‌های ابلاغی را انکار کرد، گفت‌: ولی این انتظار را داریم که با تغییر دولت‌ها سیاست‌ها دستخوش تحولات نشود، ولی ما در این زمینه با چالش‌هایی مواجه هستیم.

نیلی احمد آبادی در ادامه اظهاراتش به تنوع دستگاه‌های اجرایی در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه ما نمی‌توانیم این تنوع را انکار کنیم، اظهار کرد: ولی در مقابل انتظار داریم که شاکله اصلی اسناد و قوانین دستخوش تغییر نشود.

وی با طرح این سوال که چرا اسناد تدوین شده در عملکرد خود کمتر موفق بوده است، در این باره خاطر نشان کرد: مهم‌ترین چالش ما در تدوین اسناد پاسخ به این سوال است. از نظر من مهم‌ترین موردی که در مورد اسناد با آن روبرو هستیم، این است که چهره‌های علمی و دانشگاهی کشور کمتر با اسناد آشنا هستند، ضمن اینکه برداشت‌های واقعی از این اسناد ندارند.

رییس دانشگاه تهران با تاکید بر ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری برای اسناد تهیه شده، گفت‌: بر این اساس ما باید بر متدولوژی اسناد متمرکز شویم، چرا که تدوین روش اسناد بسیار مهم است. بررسی تجربیات دنیا نشان دهنده این است که در کشوری همچون ژاپن تدوین اسناد از بالا به پایین و در آمریکا برعکس است و هر دوی این کشورها موفق عمل کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در تدوین اسناد باید در جامعه «تشنگی» ایجاد شود، خاطر نشان کرد: در این صورت جامعه علاقه‌مند به اجرای آن خواهد شد، ولی زمانی که جامعه نسبت به اجرای اسناد بی‌حس باشد، در زمان اجرای اسناد نیز مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

نیلی احمد آبادی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به تحولات جهانی در زمان تدوین اسناد بلند مدت، بیان کرد: اگر بخواهیم سندی مانند سند پیشرفت اسلامی ایران را برای ۵۰ سال آینده تدوین کنیم، باید به گونه‌ای تهیه شود که با تحولات سریع جهانی سازگار باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر من نمی‌توانم این را بگویم که در دانشگاه‌ها تا ۱۰ سال آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد، در این باره خاطر نشان کرد: دو علم هوش مصنوعی و آموزش الکترونیک به شدت مرزها را برداشته و فضای فیزیکی دانشگاه را دستخوش تحول کرده است. بر این اساس باید اسناد به گونه‌ای تدوین شود که در هر دوره‌ای قادر باشد با تحولات خود را سازگار کند.

رییس دانشگاه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود توزیع اختیارات را از دیگر چالش‌های اجرایی اسناد نام برد و در عین حال توضیح داد: این امر موجب شده است در حالی که ما مسئولیت داریم، ولی اختیارات لازم را نداریم و این امر باعث تاخیر و عقب افتادگی و افت راندمان می‌شود.

وی در ادامه اظهاراتش، خلاقیت و نوآوری را محور توسعه در دنیا نام برد و گفت‌: امروزه این دو امر به یک الگو تبدیل شده است. هر چند که در گذشته نوآوری بوده است، ولی مرکز نوآوری و خلاقیت وجود نداشته است، اما امروزه نوآوری و خلاقیت جزو برنامه‌های آموزشی شده است و کشورها بر اساس مراکز نوآوری به عنوان شاخص پیشرفت خود را بررسی می‌کنند و این سوال مطرح است که ما در تدوین اسناد چه مقدار به فضای خلاقیت و نوآوری توجه کرده‌ایم.

نیلی احمد آبادی خاطر نشان کرد: به نظر من اینکه در کشور به این نتیجه رسیده‌ایم که برای ۵۰ سال آینده طرحی را تدوین کنیم و آینده خود را امروز طراحی کنیم، نقطه ارزشمندی است و اینکه ما امروزه به آینده‌پژوهی روی آورده‌ایم و جهت‌گیری‌های علمی را نیز مدنظر قرار داده‌ایم، بسیار مهم است؛ ولی در ادامه باید چگونه عمل کنیم که این سند به مشغله ذهنی بدنه فکور و محقق دانشگاهی تبدیل شود؛ چرا که وقتی بدنه فکری کشور به طور مداوم به این موضوعات بپردازد، آینده روشن‌تری را خواهیم داشت و اسناد نیز اثربخشی بیشتری پیدا خواهند کرد.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم سند اسلامی ایرانی پیشرفت پویا شود، باید مدام مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد و بر اساس تحولات جهانی آن را اصلاح کنیم.

رییس دانشگاه تهران در ادامه صحبت‌های خود در کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با اشاره به تجربیات جهانی برای به‌کارگیری بدنه فکری و دانشگاهی، بیان کرد: در دنیا بودجه‌ها به صورت هدایت شده در دانشگاه‌ها هزینه می‌شود، ولی در ایران فاقد این ساختار هستیم و پس از توزیع بودجه‌ها از دانشگاه‌ها خواسته می‌شود که در خصوص مسائل مختلف راهکارهایی را ارائه دهند. این در حالی است که اگر در بخش فرایندی دیده نشود، در هر سندی هر چند دقیق، در مرحله اجرا با مشکل مواجه خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برگزاری نمایشگاه الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

پای صحبت‌های حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، در دومین روز از برگزاری این جشنواره، فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با حضور خانواده‌های شهدای مدافع حرم نمایش داده می‌شود. بر اساس این گزارش، این فیلم سینمایی جمعه ۲۸ تیرماه در سالن شماره ۲ از ساعت ۱۶ تا ۱۸:۲۰ به نمایش درمی‌آید. هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر ۲۶ تا ۳۱ تیر توسط موسسه تصویر شهر و به دبیری هاشم میرزاخانی در پردیس سینما گالری ملت برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ سردار سرتیپ امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با اعلام این خبر گفت: در اجرای سیاست‌های راهبردی یگان حفاظت و با توجه به اقدامات غیر قانونی و مغایر با مقررات سازمان در فضای مجازی اعم از تبلیغات، خرید و فروش غیرمجاز دستگاه‌های فلزیاب، و اموال تاریخی فرهنگی و … طی هماهنگی با معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی دسترسی یگان حفاظت در جایگاه ضابط خاص قضایی به سامانه برخط رصد فضای مجازی مهیا و برخورد سریع با سایت‌های متخلف در دستور کار اداره حقوقی یگان حفاظت قرار گرفت. وی افزود: در ادامه روند مقابله با سوداگران عرصه میراث فرهنگی و طی تعاملات انجام پذیرفته با مبادی ذیربط در سه ماهه اول امسال نسبت به شناسایی و برخورد قانونی (فیلترینگ و اعلام تذکر) ۵۱ سایت غیرمجاز از طریق معاونت دادستانی کل کشور در امر فضای مجازی اقدام شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، روز یکشنبه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای پاسخ به سوالات شش تن از نمایندگان در کمیسیون آموزش و تحقیقات حضور خواهد یافت. همچنین در این روز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارائه گزارش عملکرد دبیرخانه شورای عالی مهارتی در کمیسیون آموزش و تحقیقات حضور پیدا خواهد کرد. وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز روز سه شنبه برای پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان به کمیسیون اقتصادی خواهد آمد. وزیر کشور نیز روز سه شنبه در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها به سوالات نمایندگان پاسخ خواهد داد. وزیر نیرو نیز روز سه شنبه با حضور در کمیسیون عمران به بررسی پیش نویس گزارش سیلاب‌های سال ۹۷ و ۹۸ خواهد پرداخت.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا»، موضوعاتی همچون «حمل و نقل ریلی»، «حمل و نقل جاده‌ای»، «حمل و نقل هوایی»، «حمل و نقل دریایی»، «خودروسازی و صنایع وابسته»، «صنایع مرتبط با برق (نیروگاه‌ها و …)»، «انرژی‌های تجدیدپذیر (انرژی‌های نو)»، «صنعت سدسازی و مدیریت آب»، «صنعت آب و فاضلاب»، «مدیریت پسماند»، «کار و کارآفرینی»، «کسب و کار‌های دانش بنیان»، «صنایع نفت و گاز و پتروشیمی» و «معادن و صنایع فلزی و معدنی» برخی از محور‌های این جشنواره است. همچنین «فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی»، «فناوری‌ها و صنایع دفاعی»، «صنعت ساختمان و عمران و شهرسازی»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «فناوری‌ها و صنایع هوافضا»، «فناوری‌های جدید (نانو، بیو، زیست فناوری، اقتصاد دیجیتال، فناوری‌های شصنایع غذایی و کشاورزی»، «صنایع پزشکی و داروسازی و بهداشتی»، «صنایع چرم و پوشاک و نساجی و فرش»، «صنایع دستی و گردشگری»، «صنعت شیشه‌سازی»، «فناوری‌های پیشرفته»، «ایمنی صنعتی و بهداشت حرفه‌ای»، «انرژی هسته‌ای (کاربرد‌ها دستاوردها)»، «محیط زیست» و «بانک و بیمه» از دیگر محور‌های این جشنواره است. قالب‌های موجود در این دوره از جشنواره «فردا» شامل فیلم مستند، فیلم‌های پویانمایی و گرافیک متحرک، فیلم‌های تبلیغاتی (آنونس، تیزر و نماهنگ)، مجموعه‌های مستند تلویزیونی، عکس صنعتی و تبلیغاتی (تک‌عکس و مجموعه عکس) و مسابقه دانشجویی (شامل همه قالب‌ها) مواردی است که متقاضیان می‌توانند برمبنای آن به ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره اقدام کنند. پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» از دو طریق برخط (آنلاین) با رجوع به پایگاه جشنواره به نشانی jdfest. ir و مراجعه حضوری به دبیرخانه به نشانی خیابان انقلاب اسلامی، روبروی ایستگاه متروی دروازه دولت، خیابان خاقانی، پلاک ۸۱، طبقه سوم آماده دریافت آثار شرکت کنندگان است. پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» ۱۵ تا ۱۷ مهر به دبیری بهزاد رشیدی برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر