نگاهی به فیلم «شبی که ماه کامل شد»؛ روایتی از یک استحاله
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
نگاهی به فیلم «شبی که ماه کامل شد»؛ روایتی از یک استحاله

نگاهی به فیلم «شبی که ماه کامل شد»؛ روایتی از یک استحاله

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
«شبی‌ که ماه کامل شد» یک حرکت است هم برای فیلمساز و هم برای فیلم که از مبدأ رمانتیسم به مقصد تراژدی پیش می‌رود، این حرکت روایتگر یک استحاله بر بستر درامی عاشقانه می‌شود.

- اخبار فرهنگی -

خبرگزاری تسنیم-امیرحسین مکاریانی

تازه‌ترین ساخته نرگس آبیار بعد از «نفس» فیلمی است از جنس هیجان و معنا که قرار است استحاله یک انسان را بر بستر یک ملودرام عاشقانه روایت می‌کند. در واقع این فیلم یک حرکت است هم در ظاهر و هم در باطن هم درون فیلم و هم بیرون فیلم. در نیم ساعت اول فیلم مقدمات برای این سفر فراهم می‌شود.

عبدالحمید ریگی با بازی «هوتن شکیبا» عاشق فائزه منصوری با بازی «الناز شاکردوست» می‌شود عشقی که شدتش آنقدری هست که وقتی به مسلخ می‌رود آه از نهاد مخاطبان برون آورد. در واقع همین مقدمات است که می‌تواند توشه این سفر را فراهم کند توشه‌ای از عشق و روابط متقابل عبدالحمید و فائزه، فراهم کردن دلایل قابل قبول برای سفر به پاکستان، روایت عشق مادر فائزه به فرزندانش، پنهان‌کاری‌های مادر عبدالحمید و رازی که از فائزه پنهان می‌کند.

سفری که مبدأ آن رمانتیسم و عاشقانه‌های یک زوج خوشبخت و مقصدش مسلخ عشق آنهاست

تمام این مقدمات به‌درستی فراهم می‌شود تا سفری که من نامش را سفر استحاله می‌گذارم آغاز شود. هر چه آذوقه درست‌تر و بیشتر فراهم شود سفر طولانی‌تر و با کیفیت‌تر خواهد بود. ریتم مقدمه متناسب با عاشقانه‌های عبدالحمید فائزه همراه با تنش‌های گاه به گاه برای فراهم کردن ذهن مخاطب برای ورود به مرحله سفر است. سفری که مبدأ آن رمانتیسم و عاشقانه‌های یک زوج خوشبخت و مقصدش مسلخ عشق آنهاست.تمام این مقدمات به‌درستی فراهم می‌شود تا سفری که من نامش را سفر استحاله می‌گذارم آغاز شود.

سختترین کاری که آبیار در «شبی که ماه کامل شد» با آن مواجه است روایت همین استحاله عبدالحمید از یک عاشق خانواده‌دوست به یک تروریست معتقد است. اما آبیار در این هدف درگیر فرم و هیجان یک فیلم اکشن شده و نتوانسته به درستی این استحاله را روایت کند. البته فرم فیلم از فیلمبرداری تا تناسب ریتم و روایت آنقدر درست انتخاب شده که بتواند جای خالی دلایل اصلی این استحاله را مخفی نگه دارد.

اما اگر این سبک از داستان‌گویی در فیلم را کنار بگذاریم مخاطب برای انکشاف دلایل اصلی این استحاله با تردید مواجعه می‌شود. موضوعات و استدلالاتی که عبدالمالک ریگی برای انتخابها و راهنمایی‌هایش انتخاب می‌کند، نمی‌تواند ذهن مخاطب را برای پذیرش و فکر به آنها اندکی هم درگیر کند. اما در این میان تنها چیزی که توجیه مناسبی برای به مسلخ کشیده شدن عشق عبدالحمید است خواستگاه‌های فردی و لزوم پذیرشش در گروه‌های خانوادگی و محلی است.تنها چیزی که توجیه مناسبی برای به مسلخ کشیده شدن عشق عبدالحمید است خواستگاه‌های فردی و لزوم پذیرشش در گروه‌های خانوادگی و محلی است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان | اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

نقاط عطف در روایت فیلم زمان طولانی آن را توجیه می‌کند

نقاط عطف در روایت فیلم زمان طولانی آن را توجیه می‌کند، هرچند که این زمان طولانی برای سینمای غرب امری عادی تلقی می‌شود. البته نقاط عطفی که به درستی در فیلمنامه قرار گرفته، لحظه مواجهه فائزه با برادران ریگی در پاکستان که البته قبل از این سکانس بازی اگزجره فائزه کمی بی تناسب با فضای روایی است. یا لحظه‌ای که مادر فائزه صحنه سربریدن پسرش را در تلویزیون می‌بیند و لحظه به مسلخ کشیده شدن عشق فائزه و عبدالحمید جزو تأثیرگذارترین نقاط عطف سینمای نرگس آبیار است.

البته او این تجربه‌ را در کارهای دیگرش هم کرده بود، آبیار در «نفس» تمام فیلم را با تمی کودکانه روایت می‌کند و در اوج بازی‌های کودکانه بهار با شلیک یک بمب تمام این کودکانه‌ها را نابود می‌کند و درواقع شاید بتوان تمام فیلم را مقدمه‌سازی برای شلیک آخر درنظر گرفت.

کودک فیلم نفس همان شخصیت فائزه در «شبی که ماه کامل شد» را دارد، قربانی‌سازی برای روایت یک ظلم ایده معمول در این سبک فیلمسازی است البته تفاوت فائزه با بهار «نفس» تقصیراتی است که گاه از روی اشتباه گرفته و البته عدم تناسب این اشتباهات با سرنوشت غم‌انگیزی است که دارد.

البته همانطور که در یادداشت قبلی برای این فیلم توضیح داده بودم آبیار این سبک از فیلمسازی را برای اولین بار تجربه می‌کند و به خوبی از عهده فرم و تکنیک برآمده‌است. لوکیشن‌هایی منحصر به فرد و دوری از فیلمهای آپارتمانی که با انتخاب درست موضوع و پرداخت به آن همراه است. اینکه او نمی‌خواهد یک سبک فیلمسازی را ادامه دهد و مدام به دنبال تجربه‌های تازه است نشانه‌های خوبی از یک فیلمساز را بیان می‌کند و همین تعدد تجربه‌است که توانسته در داستان‌پردازی و روایتگری به «شبی که ماه کامل شد» کمک کند و بتواند در عین حال که یک ملودرام خوب است فیلم اکشن مناسبی هم باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زوم‌جیزوم‌جی13 ساعت قبل
این قسمت از سریال هیولا هم دنباله‌رو چند قسمت پیشین است و بر به تصویر کشیدن اختلاف طبقاتی، فساد اخلاقی جاری در جامعه و وضعیت مافیای کنکور تمرکز دارد. از حرف‌های بالا اینطور نتیجه نگیرید که قوس شخصیت‌پردازی هوشنگ در این قسمت بهتر می‌شود، نه اصلا. شاید ماجرای گلدان هوشمند یکی از معدود بخش‌های چند قسمت اخیر سریال بود که توانست فارغ از رویه همیشگی مدیری، دقایق مفرحی را برای بینندگان رقم بزند! در بخش پایانی قسمت هفتم هم باری دیگر یکی از آن سکانس‌های عجیب در پروسه ساخت یک هیولا از شخصیت فرهاد اصلانی در سریال را شاهد بودیمدر بخش پایانی قسمت هفتم هم باری دیگر یکی از آن سکانس‌های عجیب در پروسه ساخت یک هیولا از شخصیت فرهاد اصلانی در سریال را شاهد بودیم، آقای شرافت دوباره بغز می‌کند، مثل یک کودک فریب می‌خورد و تن به تبلیغات مؤسسه مکاشف می‌دهد. از سویی دیگر گوهر خیراندیش با پیرمردی که در میهمانی قسمت ششم دیدیم، دیدار خواهد کرد و امیدوارم این ملاقات به خلق چند موقعیت خنده‌دار جدید در فضای تکراری سریال منجر شود.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
دانشجوی ما با کلیه کتاب‌های مرجع علوم پزشکی جهان آشنا است ولی بزرگان علم و فرهنگ سرزمین خویش را نمی‌شناسد و این بی خویشتنی، ماندگاری در سرزمین‌های دیگر را تسهیل می‌کند. در این راستا همکاری معاونان آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان ضرورت دارد تا دانشجویان مهارت زندگی با مردم و خدمت مفید در جامعه را بیاموزند. انتصاب نماینده وزیر بهداشت و دبیر هیات‌های امنا و شوراهانمکی همچنین در حکمی دیگر محمد مهدی ناصحی را به عنوان نماینده خود و دبیر هیات‌های امنا و شوراها منصوب کرد. وزیر بهداشت در این حکم نوشت: لازم به ذکر است با توجه به اهمیت تصمیمات هیات‌های امناء، اینجانب شخصا در برخی جلسات هیات امناء به ویژه در جلسات مناطق آمایشی شرکت خواهم کرد. امیدوارم دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی باتوجه به ظرفیت‌های قانونی که قانون‌گذار در جهت استقلال دانشگاه‌ها ایجاد کرده، بتوانند قدم‌های موثری در جهت رفع مشکلات حوزه تحت پوشش خود بردارند.

جشن تولد ملکه انگلیس به روایت طنازان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نطنز توانسته است هنرمندان زیادی را به این عرصه معرفی کند؛ هنرمندانی که طنز همراه با تامل را برای مخاطبان خود به همراه می‌آورند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
قطعا پدر و مادر باید فرزندشان را دوست بدارند و به نیازشان توجه کنند. عشق به فرزند مثل رفتن به مدرسه اجتناب ناپذیر است و عشق به همسر کاملا به انتخاب و تمرین ما بستگی دارد. محققان عقیده دارند، کودکانی که والدینشان به یکدیگر عشق می‌ورزند، شادترند و احساس امنیت بیشتری دارند. کودکان به دلیل عدم توانایی در تحلیل تنش‌های موجود در رفتار والدین با یکدیگر، خودشان را در این موضوع مقصر می‌دانند. پدر و مادر گاهی آنقدر درگیر مشکلات فرزندشان می‌شوند که خودشان را فراموش می‌کنند.
افکارنیوزافکارنیوز18 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشاز مرهم زنجبیل می‌توان برای شتاب بخشیدن به چربی سوزی و کوچک کردن دور شکم استفاده کرد زیرا این مرهم باعث افزایش گردش خون در بافت‌های بدن می‌شود و به روند سوختن چربی‌های ذخیره شده کمک می‌کند. اخبار اجتماعی- مقداری آب و زنجبیل رنده شده یا پودر زنجبیل را در یک قابلمه بریزید و بجوشانید، سپس مقداری زنجبیل را در قطعه‌ای توری به گونه‌ای قرار دهید و آن توری را بدوزید که مانند چای کیسه‌ای شود و آن را به مدت ۵ دقیقه در مخلوطی که در قابلمه قرار دارد، قرار دهید تا خیس بخورد، مرهم داغ را که در آب و زنجبیل خیس خورده بر روی بدن قرار دهید.

نقش تأثیر گذار جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
رضا مقدسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری گفت: جوانان در تحقق اهداف بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری نقش تأثیر گذاری دارد چنان چه افرادی که در دوره‌های میان سالی قرار دارند تا کنون توانسته‌اند فعالیت‌های بنیادی‌تر را انجام دهند و مانند یک مشعل المپیک به صورت دوره‌ای حرکت می‌کنند البته مسیر‌های مهم و سرنوشت ساز را نسل گذشته طی کرده است و عقل و منطق حکم می‌کند این فعالیت استمرار داشته باشد. وی افزود: نیرو‌های جوان و با انرژی می‌توانند خیلی بهتر البته با استفاده از تجربه نسل گذشته این مسیر را طی کنند. مقدسی گفت: جوانان با استفاده از تجربیات گذشته می‌توانند اثر بخشی لازم برای گام نهادن در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری داشته باشند. هزینه اعتماد به جوانان بسیار کمتر از دیگران استهمچنین دانش یار دانشگاه علامه طباطبایی گفت: هزینه اعتماد به جوانان بسیار کمتر از دیگران است و جوانان می‌توانند گام‌های تأثیر گذار در رسیدن به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب بردارند. رضا صحرایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: جوانان نقش مهمی در رسیدن به اهداف یک جامعه دارند و در هیچ انقلابی و در هیچ حوزه‌ای بدون حضور جوانان مسیر رسیدن به اهداف تحقق نیافته است. وی با اشاره به اولویت حضور جوانان در رسیدن به اهداف یک جامعه گفت: نقد سنت، به روز بودن، عدالت طلبی و خدمت جهادگونه جوانان از جمله مهم‌ترین اولویت‌های فعالیت جوانان محسوب می‌شود. وی افزود: معتقد هستیم اگر کاری را به جوانان بسپاریم، بهتر از دیگران و با هزینه کمتر انجام می‌دهند. صحرایی با توجه به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری و تأکید بر نقش جوانان گفت: جوان‌ها می‌توانند برای رسیدن به اهداف تعیین شده گام‌های تأثیر گذاری در سطح جامعه بردارند.

نظرها

اخبار بیشتر