جزئیات نحوه اجرای «سند الگوی اسلامی ایرانی» تشریح شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
جزئیات نحوه اجرای «سند الگوی اسلامی  ایرانی» تشریح شد

جزئیات نحوه اجرای «سند الگوی اسلامی ایرانی» تشریح شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جزئیات و الزامات اجرای "سند الگوی اسلامی ـ ایرانی" پیشرفت و زمان اجرای آن را تشریح کرد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ صادق واعظ‌زاده امروز در هشتمین کنفرانس اسلامی ایرانی پیشرفت در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران اظهار کرد: پس از فراخوان مقام معظم رهبری برای مشارکت مراجع رسمی و صاحبنظران در تکمیل و ارتقای الگوی پیشرفت، نظرات زیادی به مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت رسیده و می‌رسد و در فرآیند بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در میان این نظرات، دو سوال و مسئله مهم همچنان تکرار و تاکید می‌شود؛ سؤال اول، سؤال از ضرورت تهیه الگو است، این سؤال از ابتدای طراحی الگو مطرح بود و به آن پاسخ داده شده است اما چون سؤال تکرار می‌شود به جنبه دیگری از این ضرورت که انسجام‌بخشی به تصمیمات برنامه‌ای کشور است، اشاره می‌شود؛ انسجام و هماهنگی تصمیمات کلان و برنامه‌ای در سطح ملی، یک ضرورت جدی برای پیشرفت کشور است و الگوی پیشرفت می‌تواند به انسجام‌بخشی کمک کند؛ تصمیمات برنامه‌ای کشور شامل سیاست‌ها و قوانین مربوط و نیز برنامه‌های عمومی و بخشی است.

وی با تاکید بر این نکته که یکی از مشکلات کشور عدم انسجام و هماهنگی میان این تصمیمات است و بسیاری از این تصمیمات به صورت منفرد و بدون ارتباط با اسناد کلان کشور تهیه شده است، متذکر شد: بعضی برنامه‌های پرهزینه و طولانی‌مدت کشور بدون پشتوانه‌ای در اسناد بالادستی تهیه و اجرا می‌شود که فارغ از خوب یا بد بودن برنامه، موجب عدم انسجام تصمیمات برنامه‌ای کشور است.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ادامه داد: مسکن مهر و طرح تحول سلامت از اینگونه تصمیمات بود که علی‌رغم مصارف چند ۱۰ هزار میلیارد تومانی، پشتوانه‌ای در برنامه‌های توسعه پنج ساله کشور نداشت و به همین علت با تغییر شرایط، تأمین منابع آنها با مشکل مواجه شد؛ سیاست‌های کلان کشور باید براساس برنامه‌های توسعه کشور باشد و هیچ طرح یا برنامه‌ای نباید خارج از شمول برنامه‌های بلندمدت کشور به انجام برسد.

واعظ‌زاده گفت: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سند بالادستی همه اسناد برنامه‌ای کشو راست و در درجه اول سیاستهای کلان جمهوری اسلامی و برنامه‌های توسعه بلندمدت کشور را منسجم و هماهنگ می‌کند؛ انسجام‌بخشی تصمیمات برنامه‌ای کشور نیاز به یکپارچه‌سازی و هماهنگی نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی در چارچوب قانون اساسی دارد؛ برای این منظور احتیاجی به اصلاح قانون اساسی نیست و قانون اساسی از ظرفیت لازم برای این تجدیدساختار برخوردار و الگوی پیشرفت لازمه این انسجام‌بخشی است.

وی اضافه کرد: مسئله دوم، اجرای الگوی پیشرفت است؛ به درستی مطرح می‌شود که تجربه خوبی از اجرای اسناد برنامه‌ای در جمهوری اسلامی در دست نیست؛ اسناد کلان برنامه‌ای غالبا به میزان مورد انتظار اجرا نشده است حتی برآورد دقیقی از اجرا یا عدم اجرای آنها در دست نیست؛ یکی از نگرانی‌های بزرگ آن است که الگوی پیشرفت هم به همان سرنوشت دچار شود و اجرا نشود.

واعظ‌زاده ادامه داد: بعضی منتقدان این خطر را آنقدر جدی می‌بینند که معتقدند از خیر الگو بگذریم و سندی اجرا نشده بر اسناد برنامه کشور نیفزاییم! حتی معتقدند کشور اصولا توانایی اجرایی چنین الگویی را ندارد زیرا موانع و مشکلات اولیه‌ای وجود دارد که اگر آنها رفع نشوند، این الگو قابل اجرا نخواهد بود؛ این نگرانی جدی است اما با کنار گذاشتن الگوی پیشرفت و برنامه‌های بلندمدت، مشکل حل نمی‌شود بلکه باید مشکل عدم اجرای اسناد را حل کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی تصریح کرد: درست است که اسناد برنامه‌ای مثل سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، سیاستهای کلی نظام و برنامه‌های ۵ ساله توسعه کشور به نحوی قابل قبول اجرا نشده است اما تسلیم شدن به این واقعیت تلخ به معنی کنار گذاشتن آینده‌نگری و تدبیر بر اداره کشور است و باید از اجرای نامطلوب اسناد برنامه‌ای عبرت بگیریم و الگوی پیشرفت را به درستی اجرا کنیم.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: برای این منظور، اولا الگو باید قابل اجرا باشد لذا مسائل اساسی کشور و قابلیت‌های علمی و موقعیت‌های جهانی و بسیاری از ملاحظات دیگر در طراحی آن در نظر گرفته شده است؛ ثانیا زمینه‌های روحی، روانی و اجتماعی لازم برای اجرای الگو باید فراهم شود و ضمانت‌های حقوقی قوی برای اجرای الگو در خود الگو پیش‌بینی شود از جمله نسبت الگو به عنوان سند بالادستی با سایر اسناد برنامه‌ای از نظر حقوقی مشخص شود و ثالثا در عمل نیز اجرای الگوی پیشرفت، رعایت سیاستهای کلان و اجرای برنامه‌های توسعه یک مجموعه اقدامات منسجم و هماهنگ را تشکیل دهند و رابعا فرآیند پایش و نظارت الگو قبلا طراحی و ایجاد شود و از روز اول ابلاغ الگو به طور دقیق و کارآمد آغاز شود و دائما بازخورد لازم را برای حفظ انسجام و هماهنگی اقدامات تولید کند.

واعظ‌زاده افزود: مهمتر از همه باید جدیت کافی در اجرای الگو در همه سطوح به‌ویژه در سطح ارکان نظام به وجود بیاید؛ اجرای تصمیمات برنامه‌ای بلندمدت کار دشواری است و این تصمیمات مثل داروی تلخ است که درمان و سلامتی می‌آورد و باید سختی اجرای آنها را تحمل کرد تا نتایج شیرین‌ش به بار بیاید؛ متاسفانه جامعه ما دیدی کوتاه‌مدت پیدا کرده و غالبا به دنبال آن است که مشکلات موجود را با راه‌حل‌های فوری و کوتاه‌مدت حل کند و غافل از اینکه بسیاری از مشکلات، ریشه عمیق دارد بنابراین راه‌حل‌های اساسی و درازمدت لازم دارد، صبر و تحمل جامعه برای به بار نشستن تدابیر بلندمدت کم شده است لذا دارایی علمی، صرف مسکن‌های فوری می‌شود بدون آنکه پیشرفت مطلوب در حل مشکلات اساسی به وجود بیاید.

وی گفت: نخستین پیام الگوی پیشرفت، وسعت دادن به افق دید و صبوری مردم و مسئولان برای اجرای راه‌حل‌های اساسی و بلندمدت است؛ این صبوری البته با نصیحت و صرفا با ابلاغ الگو به دست نمی‌آید و با تلاش مدبرانه و جدی حاصل می‌شود و اگر اجرای الگو از روز اول ابلاغ آن با جدیت و تدبیر آغاز شود، امیدواری نسبت به اثربخشی آن به تدریج به وجود خواهد آمد و دید کوتاه‌مدت به دید بلندمدت متمایل خواهد شد و اگر عمل و اقدام اساسی و مدبرانه آغاز شود حتما جامعه صبوری لازم را برای دیدن نتایج آن از خود نشان خواهد داد اما بی‌عملی و اقدامات عجولانه و کوتاه‌مدت برای حل مشکلات اساسی به افزایش امید و صبوری جامعه کمک نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز سفرهای تابستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سفر‌های تابستانی چند روزی است که آغاز شده، سفر‌هایی که برآورد می‌شود ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد. پلیس راهور اعلام کرده است از اول تا سوم تیر ماه یعنی در مدت این سه روز متاسفانه ۶۴ نفر در جاده‌ها بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۱۳۷۵ نفر مجروح شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی با صدور پیامی از فرمانده کل سپاه در انهدام غرورآفرین پهپاد جاسوسی متجاوز رژیم تروریستی آمریکا در آب‌های سرزمینی کشورمان تشکر و قدردانی کرد. در متن این پیام آمده است: سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامیفرمانده محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامیسلام علیکمهر چند بهترین پاداش‌ها برای انسان‌های مخلص، خشنودی و رضای پروردگار است، لیکن به مصداق حدیت شریف «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق»، لازم می‌دانم به نوبه خود از هماهنگی و هوشیاری مثال زدنی مجموعه پدافندی کشور و همچنین اقدام به هنگام، هوشمندانه، انقلابی و شجاعانه نیروی هوا فضای سپاه در نابودی غرورآفرین پهپاد جاسوسی متجاوز رژیم تروریستی آمریکا در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی نمایم. از درگاه خداوند متعال سعادت، سلامت و دوام توفیق سربازی ولایت و خدمتگزاری جنابعالی و آحاد رزمندگان و پاسداران دلاور و عزیز سپاه، به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در ظل عنایات حضرت حق و توجهات خاصه حضرت، ولی عصر (عج) و منویات حکیمانه مقام معظم رهبری و فرمانده معزز کل قوا حضرت آیت الله امام خامنه‌ای (مدظله العالی) مسئلت می‌نمایم. فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایرانسرتیپ پاسدار حسین اشتری.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور از اعزام گروه ۴۰ نفره قاری بین المللی ایران به مراسم پیاده‌روی اربعین خبر دادحسن محمدی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این باره گفت: امسال همانند سال گذشته با گروهی ۴۰ نفره متشکل از قاریان برجسته و گروه‌های کوچک ابتهال و تواشیح در مراسم اربعین حضور خواهیم داشت. وی همچنین با اشاره به برگزاری محافل مشترک قرآنی به صورت ویژه با دیگر کشور‌ها در پیاده‌روی اربعین، افزود: نخستین بار موکب‌های قرآنی خاص که به صورت قرارگاه هستند، دایر و قاریان و تواشیح‌خوانان در این موکب‌ها مستقر می‌شوند. وی از برگزاری حدود ۴۰ محفل مشترک قرآنی با حضور قاریان ایرانی و قاریان سایر کشور‌ها خبر داد و افزود: برای استفاده از ظرفیت قاریانی که به صورت شخصی و به عنوان زائر در مراسم اربعین حضور دارند، هماهنگی انجام می‌شود تا آن‌ها نیز بتوانند در مراسم و موکب‌ها به قرائت بپردازند. همچنین هماهنگی لازم برای حضور خودجوش قاریان نوجوان، جوان، مؤذن‌ها و … در مراسم اربعین انجام می‌گیرد. طبق گفته محمدی سال گذشته در مسیر همایش عظیم اربعین حسینی ۳۰۰ محفل قرآنی و بیش از هزار برنامه متفاوت قرآنی در مسیر شهر‌های حله، کوت، کاظمین، سامرا و بغداد به کربلا برگزار شد.

بازگشت لاله‌های سرخ وطن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ بار دیگر تهران میزبان تشییع ۱۵۰ شهیدی است که پیکر پاکشان پس از ۳۰ سال چشم انتظاری به وطن بازگشته است. تشییع پیکر پاک شهدا فردا ساعت ۹ صبح از مقابل دانشگاه تهران به سمت معراج شهدا انجام خواهد شد و سخنران این مراسم حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضائیه خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ​سید علیرضا آوایی در گفتگو با رادیو اقتصاد درباره تعامل سه قوه افزود​: خوشبختانه سه قوه مصمم و مصر بر تعامل در زمینه‌های مختلف به خصوص مبارزه با فساد هستند. آوایی بیان داشت:: دولت، مجلس و دستگاه قضایی نگاه یکسان دارند که در بحث فساد باید برخورد جدی با گلوگاه‌ها انجام و پیشگیری از بروز تخلفات در اولویت باشد. وزیر دادگستری ضمن اشاره به این جمله که نقش شفافیت در مقابله با فساد بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است، افزود: این مقوله از مسائل مهمی است که در سایر کشور‌ها برای جلوگیری از فساد تجربه و دستاورد‌های خوبی داشته است. شفافیت قوانین، اموال و حساب‌های بانکی تاثیر چشمگیری در مبارزه با فساد خواهد داشت. آوایی گفت: لوایحی مانند «شفافیت»، «تعارض منافع» و «اصلاح نظام اداری» که یا تصویب شده‌اند یا در مسیر تصویب قرار دارند به نوعی مکمل قوانین و اقدامات قبلی مبارزه با فساد در کشور است. وی افزود: تاکنون قوانین مختلفی در زمینه ارتشاء، اختلاس و … در کشور تصویب و به مرحله اجرا در آمده است. وزیر دادگستری اظهارداشت: افراد زیادی در این سال‌ها دستگیر، محکوم و مجازات شدند که نشان می‌دهد کشور در بحث مبارزه با مفاسد ابزار قانونی در اختیار داشته است. وی اضافه کرد: پرونده‌های موجود در دادسرا‌های امور اقتصادی و مراجع مختلف قضایی، نشان از وجود عزم و اراده برای مبارزه بافساد دارد. آوایی گفت: دستگاه قضا تمام تلاش خود را معطوف به ریشه‌ها، گلوگاه‌ها و مقوله بسیار مهم پیشگیری کرده تا به هیچ وجه فساد در جامعه اتفاق نیفتد و کم شود. وی افزود: فساد آثار روانی منفی در جامعه ایجاد می‌کند و ضربه روحی شدیدی به مردم می‌زند حتی اگر سنگین‌ترین مجازات‌ها اتفاق بیفتد. وزیر دادگستری گفت: لوایح در حال تصویب به جلوگیری از سوء اقدامات کمک خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امیر کریمی گفت: دعوت از اساتید بنام بین‌المللی در برنامه‌های معاونت بهداشت و درمان پیگیری می‌شود و از ۲۰ خرداد تا ۲ تیر ۱۳۹۸، پروفسور مهاجر فوق تخصص درد از کشور آلمان با حضور در بیمارستان فوق تخصصی خاتم‌الانبیا (ص) به همراه تیم پزشکی ایرانی، اقدام به ویزیت و عمل جراحی جانبازان و خانواده معظم شهدا کرد. وی افزود: ۱۸ نفر مورد عمل جراحی و بلوک عصبی قرار گرفتند و در مجموع ۵۰ نفر از خانواده معظم شهدا و جانبازان معزز ویزیت و مشاوره درمانی شدند.

نظرها

اخبار بیشتر