تشکیل شورای عالی روستا‌ها برای نظارت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

تشکیل شورای عالی روستا‌ها برای نظارت

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از تشکیل شورای عالی روستا‌ها برای نظارت بر اقدامات درون روستا‌ها خبر داد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد امید در سی و دومین نشست فصلی مدیران کل دفاتر امور روستایی و شورا‌های استانداری‌های کشور افزود: سال گذشته ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال روستایی اختصاص پیدا کرد. براساس آمار‌های نرخ اشتغال روستا‌ها افزایش یافته و ۲٫۱ درصد نیز شاهد کاهش نرخ بیکاری روستا‌ها بودیم.

امید گفت: ۱۵۰ هزار فرصت شغلی قطعی در روستا‌ها ایجاد شده که توانسته جلوی مهاجرت را بگیرد بنابراین اگر می‌خواهید توسعه روستا‌ها را داشته باشیم باید موضوع اشتغال و تولید را جدی بگیریم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه تولید و اشتغال می‌تواند در روستا‌ها تداوم زندگی و ماندگاری به همراه داشته باشد، گفت: امسال نیز پیشنهاد دادیم معادل رقم ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی اختصاص پیدا کند.

وی افزود: یکی از وظایف دستگاه‌های مختلف برای توسعه روستایی انجام بهینه خدمات در روستاهاست و یکی از برنامه‌های مهم برای توسعه روستا‌ها این است که نظم و انضباط در دستگاه‌های روستایی برقرار شود و شاهد گسیختگی در این دستگاه‌ها نباشیم.

وی ادامه داد: ۴ هزار مدرسه در حال حاضر در روستا‌ها قرار گرفته‌اند که طی ده سال گذشته ساخته شده، اما امروز فاقد سکنه هستند. این به ان معنی است که در ده سال گذشته و هنگام ساخت این مدارس به فکر آینده این روستا‌ها نبودیم. قرار است نظم و انضباطی در این حوزه روستایی برقرار شود و در این مسیر راه‌اندازی شورای عالی روستا‌ها مدنظر قرار گرفته تا اگر کاری در روستا‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله اشتغال فرهنگ و اقتصاد قرار است انجام شود، این شورا نظارت کند.طرح‌های معارض توسعه پایدار روستایی حذف شودمعاون دهیاری‌های کشور: متاسفانه مدیران روستایی اقداماتی انجام می‌دهند که معارض توسعه پایدار روستایی است.سعید رضاجندقیان، معاون امور دهیاری‌ها سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سی و دومین نشست مدیران کل امور روستایی و شورا‌های استانداری‌های کشور که صبح امروز برگزار شد، گفت: سرانه مالی بودجه روستایی‌ها افزایش یافته و از ۷۲ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان رسیده که ۲۲۰ درصد رشد داشته است، اما هنوز هم با سرانه شهری‌ها فاصله دارد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه سرانه هر فرد شهری یک میلیون و ۱۵۷ هزار تومان است، اما سرانه یک فرد روستایی در حدود ۲۰۰ هزار تومان است، گفت: عرصه‌های روستایی دچار یک بیماری است و متاسفانه افرادی که در سمت مدیران روستایی قرار می‌گیرند اقداماتی را انجام می‌دهند که معارض توسعه پایدار روستایی است.

وی با بیان اینکه مدیران کل روستایی به سه دسته مدیران کل استان‌های کوهپایه‌ای، مدیران کل استان‌های مرزی و مدیران کل استان‌های فلات مرکزی تقسیم خواهند شد، افزود: حدود ۷۰ هزار و ۵۰۰ آبادی در کشور داریم که ۶۲ هزار آبادی دارای سکنه هستند. همچنین ۳۹ هزار و ۵۰۰ آبادی دارای بیش از ۲۰ خانوار است و ۳ هزار و ۷۵۹ دهیاری نیز در حال فعالیت هستند.

جندقیان به نظارت بنیاد مسکن بر پروژه‌های روستایی اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن اجازه دارد بر کل بودجه عمرانی روستایی نظارت داشته باشد و وزارت کشور ناظر عالیه بر امور روستایی است و سامانه جامع دهیاری‌ها نیز ابلاغ شده و دستگاه‌های نظارتی زیادی داریم و روستا‌ها به طور مداوم ارزیابی می‌شوند.

وی با بیان اینکه ما از منابع دهیاری‌ها هیچ انتفاعی نمی‌بریم، افزود: بودجه دهیاری‌ها در سال ۹۶، ۴ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان بود و باید افزایش پیدا می‌کرد، اما به ۲ هزار و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده و از میزان آن کم شد و این در حالی است که ما با پروژه‌های بسیاری روبرو هستیم.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: ما از منابع دهیاری‌ها منفعت سازمانی و نهادی نداریم، اما بنیاد مسکن برای پروژه‌هایی که انجام می‌شود دو تا هفت درصد حق نظارت می‌گیرد و این برای پروژه‌های ما که ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان است بسیار خطرناک است.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی به اشتغال روستایی اشاره کرد و افزود: انتظار ما این است که مدیران کل با رفتار حرفه‌ای و منش حرفه‌ای اشتغال روستایی را که دچار چالش است، مدیریت کنند، بنیان‌های اقتصادی در عرصه‌های روستایی دچار چالش بسیاری است و باید با استفاده از مشاوران این مشکلات برطرف شود همچنین مدیران باید از نظر آموزشی نیز خود را تقویت کنند.

جندقیان گفت: از سال ۸۲ تا ۹۷ نزدیک به ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبارات به دهیاری‌ها تخصیص داده شده و از این میزان ۱۹ درصد در دولت نهم اختصاص یافته است، اما ۸۱ درصد منابع ما از این ۱۹ هزار میلیارد تومان در دولت یازدهم و دوازدهم تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: سرانه یک فرد روستایی ۲۷۰ هزار تومان بوده است و در سال ۹۶ این مبلغ به ۲۲۰ هزار تومان رسیده است در حالی که سرانه یک فرد شهری در سال ۹۲ حدود ۷۰۰ هزار تومان بوده که در سال ۹۶ به یک میلیون و ۵۰۷ هزار تومان رسیده است و این نشان دهنده این است که به طور ذاتی بودجه‌ها شهری گرا هستند.

وی با تاکید بر اینکه در نظام برنامه ریزی در نظام اداری و چالش‌های بسیاری هستیم که باید اصلاح شود، گفت: اصلاحاتی در این بخش در حال انجام است، اما هنوز ناکافی است.

جندقیان درباره لایحه دهیاری‌ها نیز افزود: لایحه دهیاری‌ها در هفته گذشته در کمیسیون کلانشهر‌ها تعیین تکلیف شد این لایحه دارای ۱۸ ماده است و چنانچه در دولت تصویب شود بسیاری از خواسته‌های دهیاران و دفاتر روستایی را تامین می‌کند و چارچوب و انضباط خاصی برای آن‌ها مشخص و آن‌ها را نظام‌مند می‌کند.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: همچنین ۳ هزار کارآفرین در عرصه‌های روستایی مشخص شده‌اند.

وی افزود: برای ۵۸۵ پروژه ۱۹۰ میلیارد تومان تصویب شده است که در حال پرداخت است و ما از هیچ دهیاری برای پروژه‌های تا ۵۰۰ میلیون ضمانتی دریافت نمی‌کنیم.تقویت نگاه توسعه محور به حوزه عشایر استان تهرانمدیرکل امور روستایی و شورا‌های استانداری تهران با تاکید بر تقویت نگاه توسعه محور به حوزه عشایر استان تهران گفت:: خوشبختانه توجه به اقتصاد روستایی در بدنه دولت مورد توجه قرار گرفته است.

معصومه پرندوار در سی و دومین نشست مدیران کل امور روستایی و شورا‌های استانداری کشور به لزوم توجه به اشتغال پایدار روستایی اشاره کرد و افزود: همیشه در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در حوزه روستایی ضعیف بودیم و نگاه شهری بر حوزه روستایی غالب بوده است.

وی گفت: هیچ گاه نگاه جداگانه‌ای به حوزه روستایی وجود نداشت البته این کاستی در مورد حوزه عشایر هم وجود دارد و نگاه جدیدی در این حوزه را می‌طلبد.

مدیر کل امور روستایی و شورا‌های استانداری تهران افزود: ۸۵۰ هزار نفر جمعیت روستایی فعال در استان تهران حضور دارند و برخی روستا‌ها در استان تهران مشکل بیکاری هم ندارند.

پرندوار در ادامه به سیاست‌های دولت در حوزه روستایی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه اقتصاد روستایی در بدنه دولت مورد توجه قرار گرفته است هر چند برخی اشتغال پایدار روستایی را مطرح می‌کنند، اما زمانی که اقتصاد روستا متحول شود اشتغال روستا نیز پایدار می‌شود.

وی گفت: توسعه متوازن در روستاها، توسعه صنعت بوم‌گردی و گردشگری، تغییر نگرش به روستاها، ایجاد نمایشگاه و بازارچه‌های محلی، توجه به استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر موارد مورد توجه در حوزه روستایی است.

مدیرکل امور روستایی و شورا‌های استانداری تهران افزود: امید است به عنوان مدیران روستایی سیاست‌های کلان حوزه روستایی را با همکاری ۳۷ هزار دهیاری جاری و ساری کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها