فارس من| خروج واگن‌های فرسوده از ناوگان/ قیمت قطارهای تهران - آنکارا و تهران - وان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
فارس من| خروج واگن‌های فرسوده از ناوگان/ قیمت قطارهای تهران - آنکارا و تهران - وان

فارس من| خروج واگن‌های فرسوده از ناوگان/ قیمت قطارهای تهران - آنکارا و تهران - وان

فارسخبرگزاری فارس |
معاون مسافری راه‌آهن با بیان اینکه قطار تهران - وان از ۴ تیرماه و قطار تهران - آنکارا از ۶ تیرماه امسال راه‌اندازی می‌شود، گفت: این قطارها واگن‌های چهار تخته چهار ستاره خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، میرحسن موسوی امروز در نشست خبری در حاشیه هفتمین نمایشگاه بین‌الملل حمل و نقل ریلی در پاسخ به فارس، اظهار داشت: از سال ۹۵ ارتقا کمیت و کیفیت به طور ویژه در دستورکار راه‌آهن قرار گرفت، در این راستا واگن‌هایی با عمر بالای ۴۵ و ۳۵ سال از سه سال گذشته از ناوگان خارج شد و بخش زیادی از واگن‌های بالای ۳۰ سال هم به تعمیرات اساسی رفت.

وی ادامه داد: از سال ۸۹ تا ۹۵ ما با کاهش تعداد جابجایی مسافران ریلی مواجه بودیم، اما در سالهای ۹۶ و ۹۷ نسبت به سالهای قبل رشد قابل ملاحظه‌ای در جابجایی مسافر رخ داد و در سال ۹۷ تعداد ۲۸ میلیون مسافر توسط قطار جابجا شد که نسبت به ۹۶ رشد ۱۴ درصدی داشت.

وی ادامه داد: دربخش ناوگان، واگن‌ای بالای ۴۵ و ۵۵ سال که بدون تهویه بود از ناوگان خارج شد چون ایمنی بالایی نداشت و مسافران هم رضایت نداشتند، که به جای آن تعدادی واگن‌نو وبازسازی‌شده وارد چرخه ناوگان شد.

* تشکیل کارگروه راهبری قطارها با حضور بخش خصوصی در راه‌آهن

وی گفت: ‌ در بخش راهبری قطارها کارگروهی در شرکت راه‌آهن تشکیل شد که با حضور مدیرکل نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن، معاون مسافری راه‌آهن و ۳ نفر از بخش خصوصی ریلی حضور دارند.

موسوی اظهار داشت: جلسات هفتگی است و نسبت به موارد مختلف راهبری قطارها مواردی مطرح می‌شود، در این راستا دستورالعمل‌های مناسبی تهیه و ابلاغ شد و در سال ۹۸ هم سه دستورالعمل ابلاغ شده است.

وی توضیح داد: دستورالعمل تعداد مهمانداران در قطارها و نحوه برخورد با مسافر، دستورالعمل اطلاع‌رسانی به مسافر و راه‌اندازی همان اپلیکیشن مسافر امسال از مواردی بود که در دستورکار قرار گرفت و همچنین در حال تهیه دستورالعملی هستیم که در موارد بحران نظیر سیل یا زلزله که قطارها با تأخیر مواجه می‌شوند، وظایف راه‌آهن و شرکت‌های ریلی و مسافری مشخص می‌شود.

* برنامه‌ریزی برای کاهش تأخیر مبدأ تا مقصد قطارها به متوسط ۲۰ دقیقه

معاون مسافری راه‌آهن گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم، در قطارهای مسافری در مسیرهای بیش از ۶۰۰ کیلومتر، متوسط تأخیر از مبدأ تا مقصد به ۲۰ دقیقه کاهش یابد که در حال حاضر متوسط تأخیر ۳۰ دقیقه است.

وی افزود: همچنین در حال حاضر تأخیر در مبدأ در قطارهای بین شهری ما کمتر از ۲۵ ثانیه است که تلاش می‌کنیم این رقم را به صفر نزدیک کنیم.

* سال ۹۷ هم سال بدون حادثه برای راه‌آهن بود!

معاون مسافری راه آهن گفت: در سال ۹۷ هیچ حادثه ریلی نداشتیم.

وی ادامه داد: حدود سه سال است که در بخش ارتقای کیفیت قطارها قراردادی با یکی از دانشگاه‌های معتبر داریم که همه ایستگاه‌ها، ادارات کل، قطارها و شرکت‌های ریلی را رصد می‌کنند و فرم‌های نظرسنجی درباره خدمات این بخش‌ها به مسافران داده می‌شود که سال گذشته رتبه ما در این شاخص‌ها ۷۳ بود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

* قیمت بلیت‌ قطارهای مشهد زیر ۲۲ درصد افزایش یافت

موسوی با بیان اینکه از سال ۹۴ تا تیرماه ۹۷ هیچ افزایش قیمتی در بلیت قطارها اعمال نکردیم، گفت: سال گذشته هم در تیرماه افزایش ۱۰ درصدی اعمال شد که آن هم پیش از نوسانات ارزی بود، یعنی برای سه سال ماقبل آن، هر سال ۳ درصد افزایش قیمت رخ داد.

وی ادامه داد: اما پس از نوسانات ارزی، قیمت قطعات لکوموتیو، ترن‌ست، واگن‌ها و تجهیزات داخلی قطارها افزایش یافت و هزینه شرکت‌ها را افزایش داد، با این وجود نوروز ۹۸ افزایش قیمتی نداشتیم و بالاخره در خرداد امسال بین ۱۰ تا ۴۰ درصد متوسط ۲۲ درصد افزایش قیمت اعمال شد.

وی افزود: در راستای ارائه خدمات به زائران امام رضا (ع)، شرکت‌های ریلی تقبل کردند که افزایش قیمت بلیت قطارهای مشهد کمتر از ۲۲ درصد باشد و این در حالی بود که شرکت‌ها مصوبه افزایش ۴۰درصدی را دراختیار داشتند.

معاون مسافری راه‌آهن گفت: ما فقط در چهار قطار گردشگری افزایش ۲۸ تا ۳۱ درصدی قیمت بلیت داشتیم.

وی گفت: در حال حاضر در ایام اوج سفر، قیمت بلیت قطارهای دو تا چهار ستاره حداکثر ۹۹ تا ۱۶۰ هزار تومان افزایش یافت و در ایام غیرپیک قیمت‌ها کمتر خواهد بود.

*راه‌اندازی قطارهای تهران‌ - وان از ۴ تیر و تهران - آنکارا از ۶ تیر

موسوی گفت: ‌از ۴ تیرماه امسال قطار تهران - وان و بالعکس و از ۶ تیرماه قطار تهران - آنکارا و بالعکس راه‌اندازی می‌شود.

معاون مسافری راه‌آهن افزود: قطار تهران - آنکارا با واگن‌های چهار تخته و چهار ستاره از تهران تا ایستگاه وان مسافران را جابجا می‌کند، در ایستگاه دریاچه وان مسافران ۳٫۵ ساعت با فریبوت در کشتی تا تات‌وان می‌روند و از تات‌وان تا آنکارا کشور ترکیه قطار چهار تخته اختصاص می‌دهد.

وی اظهار داشت: مدت زمان سیر قطار تهران - آنکارا ۶۰ ساعت و تهران - وان ۲۰ تا ۲۲ ساعت خواهد بود.

وی درباره قیمت‌ها نیز اظهار داشت: نرخ‌ها طبق مقررات بین المللی است که برای تهران - آنکارا ۴۳ یورو و تهران - وان ۲۰ یورو در نظر گرفته شده است و قطارها از سوی شرکت رجا اختصاص می‌یابد.

وی افزود: در حال بررسی هستیم که چه ارزی (نیمایی یا آزاد) بابت قیمت بلیت این قطارها اختصاص می‌یابد و سیاست بانک مرکزی در این موضوع چه خواهد بود.

وی یادآور شد: همچنین قطار گردشگری بین ترکیه و ایران در حال بررسی و مذاکره است تا راه‌اندازی شود.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز20 ساعت قبل
بر اساس مشاهدات میدانی، بازار خودروهای داخلی امروز هم با کاهش قیمت همراه بود. به طوری‌که سمند LX با مبلغ ۸۵ میلیون تومان خرید و فروش شد. امروز در بازار خودرو ۵ محصول ایران‌خودرو شامل سمند EF۷ با یک میلیون تومان کاهش به مبلغ ۸۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۷. دنده‌ای (تیپ ۱) با ۲ میلیون تومان کاهش به مبلغ ۱۲۶ میلیون تومان، هایما اس ۵ توربو با ۸ میلیون تومان کاهش به مبلغ ۲۷۲ میلیون تومان، هایما اس ۷ توربو (S۷) با ۴ میلیون تومان کاهش به مبلغ ۲۹۲ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ اتوماتیک با ۴ میلیون تومان کاهش به مبلغ ۱۶۵ میلیون تومان، پژو پارس اتوماتیک با ۳ میلیون تومان کاهش به مبلغ ۱۴۴ میلیون تومان و سمند LX با مبلغ ۸۵ میلیون تومان خرید و فروش شد. سایپا ۱۵۱ با مبلغ ۴۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، تیبا (تنوع رنگ) با مبلغ ۵۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، کیا سراتو ۲۰۰۰ – اتوماتیک با مبلغ ۳۰۷ میلیون تومان، سایپا ۱۳۱ (تنوع رنگ) با مبلغ ۴۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، چانگان CS۳۵ با مبلغ ۱۸۳ میلیون تومان و سیتروئن C۳ (گرمکن صندلی) با مبلغ ۳۷۷ میلیون تومان معامله شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر نفت در پاسخ به سئوالی درباره انتقادات اخیر به نحوه عملکرد وزارت نفت در مقابله با تحریم‌ها واکنش نشان دادبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بیژن نامدار زنگنه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره انتقادات اخیر به نحوه عملکرد وزارت نفت در مقابله با تحریم‌ها واکنش نشان داد و گفت: ​ اگر دوستان وقت ما را نگیرند و بگذارند کار کنیم به دشمنان غلبه می‌کنیم. وزیر نفت درباره ادامه حضور خود در وزارت نفت نیز گفت: به امید خدا جا نمی‌زنم. در هفته‌های گذشته برخی از نمایندگان مجلس انتقاداتی از نحوه عملکرد وزارت نفت در خصوص مقابله با تحریم‌ها و همچنین وجود برخی تخلفات مالی در این وزارتخانه مطرح کرده بودند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، این مسابقه به مدت ۱۰ روز برگزار شد و بر اساس آن، کاربران با شرکت در یک چالش، احساس خود را درباره سفر به ماه، بیان و نسبت به جمع آوری لایک از دنبال کنندگان، اقدام کردند. بر اساس این گزارش، سه هزار و ۳۰۰ نفر در این مسابقه که بخشی از کمپین تبلیغاتی اینترنت بانک جدید بانک ملت است، شرکت کردند که از بین آنها، ۵ نفر به عنوان برنده مسابقه انتخاب شدند. ضمن این که پست مسابقه مذکور، ۴۹ هزار بار از سوی دنبال کنندگان، دیده شد. بر این اساس، به نفرات برتر این مسابقه و با هدف ترغیب آنان به رصد اجرام آسمانی، تلسکوپ اعطا شد. این گزارش حاکی است، علیرضا بهاری از تبریز، سیدعرفان یوسفی از تهران، محمد امین اسماعیلی از قم، الهه عسگری از زابل و امین جباری از ارومیه، توانستند با جمع آوری بیشترین لایک، نام خود را به عنوان نفرات برتر مسابقه اینستاگرامی بانک ملت با عنوان مهاجرت به ماه، مطرح کنند.
شاناشانا2 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب منوچهر بارانی با ارائه توضیحاتی درباره مباحث مطرح شده در نشست رسیدگی به مشکلات کارکنان شرکت نفت و گاز گچساران گفت: مباحث ارائه شده در این نشست به خوبی بازتاب داده نشده است. وی با اشاره به بخشنامه وزرات نفت مبنی بر صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های بی‌تاثیر در کارایی وزارت نفت گفت: کاهش هزینه‌ها در بخش ورزش و خدمات آموزشی و فرهنگی و به‌طور کلی اهتمام در اجرای صحیح آن برای صیانت از حقوق کارکنان و حفظ سرمایه انسانی است و مناطق نفت‌خیز جنوب به‌گونه‌ای عمل می‌کند تا موجبات رضایتمندی کارکنان نیز فراهم شود. مدیر منابع انسانی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب درباره حقوق و مزایای کارکنان قرارداد مدت موقت نیز اظهار کرد: ارائه تسهیلات و مزایای کارمندی یا کارگری به این عزیزان و همچنین اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از گزینه‌های منابع انسانی وزارت نفت است که در نشست‌های تخصصی درباره آن بحث و تبادل نظر می‌شود که در صورت تصویب در همه بخش‌های وزارت نفت اجرا خواهد شد و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در این زمینه برنامه مستقلی خارج از چارچوب و سیاست‌های کلی وزارت نفت ندارد. مدیر منابع انسانی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب درباره ساماندهی نیروهای ارکان ثالث نیز گفت: ساماندهی نیروهای ارکان ثالث و راه‌اندازی سامانه اطلاعاتی این نیروها بر اساس مصوبه‌های کارگروه رسیدگی به نیروهای غیر رسمی شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
معاون مالی و اقتصادی گروه خودروسازی سایپا از برنامه ریزی این گروه برای خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت خبر داد. به گزارش خبر فوری، مهدی محمدرضائی گفت: گروه خودروسازی سایپا با برنامه ریزی‌های صورت گرفته قصد دارد با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و هماهنگی با سازمان بورس و اوراق بهادار کشور و دیگر سازمان‌ها و نهادهای ذیربط برنامه‌ای را برای خروج سایپا و شرکت‌های زیرمجموعه از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت به اجرا درآورد. به گفته محمدرضائی، سایپا این برنامه را در اسرع وقت اجرائی خواهد کرد تا براساس آن سایر برنامه‌های راهبردی خود را جامعه عمل بپوشاند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز7 ساعت قبل
منوچین مدعی شده که ۹۰ درصد از توافق تجاری آمریکا و چین تکمیل شده است و دیدار سران دو کشور در ژاپن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ هم روز پنجشنبه نوشت وزیر خزانه داری آمریکا حاضر به ارایه جزییاتی درباره اینکه ۱۰ درصد موضوع باقیمانده چیست، نشده است. از سوی دیگر چین خواستار آن است که همه تعرفه‌های سنگینی که آمریکا بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای این کشور اعمال کرده است، لغو شود موضوعی که بعید به نظر می‌رسد مورد توافق آمریکا قرار گیرد. شبکه بلومبرگ از منطقه شرق آسیا گزارش کرده که واشنگتن فعلا موضوع اعمال تعرفه روی ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادراتی چین به آمریکا را معلق کرده است زیرا چین می‌گوید تحت اعمال تعرفه‌ها توافقی نخواهد کرد. نشریه چیوشی حزب حاکم چین می‌نویسد که با نزدیک شدن به دیدار سران دو کشور، شی جین پینگ به همراه ۲۴ نفر دیگر از مسئولان رده بالای دفتر سیاسی حزب حاکم نشستی درباره این موضوع داشته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر