بازخوانی وعده‌های مسؤولان به سیل‌زدگان لرستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. حوادث
بازخوانی وعده‌های مسؤولان به سیل‌زدگان لرستان

بازخوانی وعده‌های مسؤولان به سیل‌زدگان لرستان

فارسخبرگزاری فارس |
اوایل امسال لرستان درگیر سیل سهمگینی شد که خسارات زیادی در بخش‌های مختلف به مردم این خطه تحمیل کرد، در چنین روزهایی مسؤولان در بازدید از مناطق سیل‌زده این استان وعده‌هایی را برای جبران خسارت‌ها دادند که همه آنها را مرور میکنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، اوایل فروردین ماه امسال بود که بارش‌های شدید باران موجب بروز سیل در بسیاری از شهرهای لرستان به ویژه پلدختر شد.

در همان ساعات اولیه وقوع سیل، تعداد زیادی از راه‌های مواصلاتی و همچنین شبکه ارتباطاتی استان قطع گردید، مردم پلدختر در محاصره کامل سیلاب قرار گرفتند و رودخانه‌ها و سدهای بزرگی شروع به طغیان و سرریز شدن کردند.

۱۸ شهر و بیش از ۱۳۰۰ روستای استان تحت تأثیر خسارات زیرساختی قرار گرفتند، بسیاری از مزارع کشاورزی زیر آب رفته و گل و لای سطح باغات مهم همچون بزرگترین انارستان متمرکز کشور در کوهدشت و انجیرستان پلدختر را فرا گرفت.

همچنین سیل به بخش بزرگی از جاده‌های استان و به ویژه راه‌های منتهی به پلدختر آسیب جدی وارد آورد و همین موضوع امدادرسانی‌ها به مردم سیل زده این شهرستان را در روزهای نخست با مشکلات بسیاری مواجه کرده بود.

آنچه در سیل لرستان بیش از همه حائز اهمیت شد سیل مهربانی ملت ایران برای کمک به مردم سیل‌زده لرستان است، چنان که بارها از سراسر کشور اقلام امدادی و بسته‌های غذایی و بهداشتی توسط مردم به سمت شهرهای آسیب‌دیده از سیل لرستان ارسال شد.

علاوه بر کمک‌های نقدی و غیرنقدی ملت همیشه حاضر در صحنه‌های سخت زندگی هموطنان آسیب دیده، حضور نیروهای مردمی و گروه‌های داوطلب جهادی ایرانی و غیرایرانی همراه با عوامل دستگاه‌های اجرایی و نیروهای مسلح و همچنین بسیج در مناطق سیل‌زده استان ضمن کاهش آلام آسیب‌دیدگان و رویش دوباره امید در سرزمین غم‌دیده لرستان، موجب پاکسازی سطح شهر و روستاها از باقی‌مانده سیل ویرانگر شد.

سوم فروردین ماه بود که مسؤولان لرستانی جلسه مدیریت بحران را تشکیل داده و مهمترین راهکارهای مقابله با اثرات این پدیده ویرانگر را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

مدیرکل سابق هواشناسی لرستان از وقوع بارش‌های سیل‌آسا و بی‌سابقه در روزهای پیش‌روی استان خبر داد و به مسؤولان استانی هشدار داد که امکانات و عوامل دستگاه‌های اجرایی و همچنین مردم را برای مقابله با هرگونه خطر احتمالی بسیج کنند.

در همین راستا معاون عمرانی استاندار لرستان نیز با لغو تمامی مرخصی نیروها تا زمان اتمام بارندگی‌ها در استان، از آمادگی لازم برای مقابله با سیل خبر داد.

در نهایت هشدارهای مسؤولان و صدور اخطاریه‌های هواشناسی موجب شد که سیل علی‌رغم آسیب مالی بسیار، اما کمترین خسارت جانی را به شهروندان لرستانی متحمل کند.

با توجه با منویات مقام معظم رهبری مبنی بر فراموش نکردن مشکلات سیل‌زدگان، در این گزارش سعی کردیم به مرور وعده‌های مسؤولان به مردم سیل‌زده لرستان بپردازیم، قول‌های خوشی که به طور قطع با عملی شدن کام تلخ آسیب دیدگان را شیرین خواهد کرد.

۹۸/۱/۸ معاون پارلمانی رئیس جمهور: تأمین خسارت و بخشودگی‌های مالیاتی برای سیل‌زدگان

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از نخستین افراد مجموعه دولتی بود که هشتم فروردین در مناطق سیل‌زده لرستان حضور یافت و از بخش‌های مختلف خسارت‌دیده استان بازدید به‌عمل آورد.

امیری در جریان بازدید از روستاهای سیل زده شهرستان چگنی به تهیه گزارش‌های خسارت و ارائه آن به هیات دولت برای اتخاذ تصمیم مناسب با شرایط محلی و منطقه‌ای و البته با نگاه به منابع کشور خبر داد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به برنامه‌های حمایتی مختلف دولت برای مناطق سیل‌زده، تأمین خسارت، تسهیلات ارزان قیمت و بخشودگی‌های مالیاتی را از جمله این برنامه‌های حمایتی عنوان کرد.

این سخنان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور آن هم در حضور مردم سیل‌زده بارقه‌ای از امید را در دل مردم ایجاد کرد و سیل‌زدگان را به فرداهای بهتر امیدوار ساخت.

۹۸/۱/۹ وزیر بهداشت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت و وام‌های بلاعوض

احتمال شیوع بیماری‌های واگیردار با وقوع سیل و باقی‌ماندن گل و لای باقی مانده از این پدیده زمینه حضور سعید نمکی وزیر بهداشت را در نهم فروردین ماه به مناطق سیل زده لرستان فراهم کرد.

نمکی در این سفر با بیان اینکه تمام مسؤولان و دستگاه‌ها برای کمک به سیل‌زدگان تلاش خواهند کرد موضوع نخستین جلسه هیات دولت در سال جاری را ارائه تسهیلات ارزان قیمت و وام‌های بلاعوض عنوان کرد.

اگرچه سیل چهارم و پنجم فروردین در لرستان خساراتی را بر جای گذاشت اما بارش‌های سیل‌آسا ۱۱ و ۱۲ فروردین ماه بود که بسیاری از زیرساخت‌ها را تحت تأثیر قرار داده و آسیب‌های فراوانی را به استان وارد ساخت، شهر و روستاهای زیادی را زیر آب برد و صدمات روحی را به شهروندان سیل‌زده زد.

۹۸/۱/۱۱ معاون اول رئیس‌جمهور: آغاز کار اجرایی پرداخت‌ها به سیل‌زدگان

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور یازدهم فروردین ماه در لرستان حضور یافت و هدف اصلی از سفر خود به این استان را عرض سلام به مردم بیان کرد.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۲ جلسه هیات دولت در خصوص سیل و مسائل مرتبط با آن برگزار شده است، ابلاغ مصوبات با موضوع احداث و تعمیر مسکن سیل‌زدگان را مهمترین نتیجه این جلسات عنوان و اظهار امیدواری کرد از همین سفر (۱۱ فروردین) کار اجرایی پرداخت‌ها آغاز شود.

افزایش ۲ تا ۲٫۵ برابری پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان

جهانگیری پس از بازدید از مناطق سیل‌زده لرستان، در ساعات پایانی روز ۱۱ فروردین ماه در جلسه شورای مدیریت بحران حضور یافته و خبر خوش افزایش ۲ تا ۲٫۵ برابری پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان را داد.

استمهال بانکی و بخشودگی مالیاتی از دیگر وعده‌های دولت به سیل زدگان بود که توسط جهانگیری در جلسه مدیریت بحران لرستان اعلام شد.

۹۸/۱/۱۱/ علی لاریجانی: مجلس پیگیر تعویق و استمهال تسهیلات مناطق سیل‌زده می‌شود

میزان خسارات بالای سیل به زیربخش‌های مختلف لرستان آن چنان بالا بود که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یک روزه خود در ۱۴ فروردین ماه به این استان، از پیداکردن راهکاری برای تأمین خسارات خبر داد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی به تأمین اعتبار برای انجام کارهای فوری نیاز است به پیگیری این موضوع در همان شب (۱۱ فروردین ماه) از طریق سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد.

رئیس مجلس همچنین پیگیری تعویق و استمهال تسهیلات برای مناطق سیل‌زده را از دیگر تلاش‌های مجلس برشمرد.

۹۸/۱/۱۴ وزیر ارتباطات در پلدختر: انجام اقدامات اساسی در بخش ارتباطی

با وقوع سیل بسیاری از خطوط ارتباطی استان به ویژه در پلدختر آسیب جدی دیده بود، به‌گونه‌ای که تا چندین روز پس از وقوع سیل ارتباط تلفنی و دیتا با شهروندان پلدختری امکان پذیر نبود.

در همین راستا محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در پلدختر حضور یافت و انجام اقدامات اساسی در بخش راه و برقراری ارتباطات موبایلی و تلفن ثابت را را مهمترین فلسفه حضور خود عنوان کرد.

خبری: اخبار حوادث فوری

۹۸/۱/۱۵ رئیس سازمان بهزیستی: پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ۵ میلیون تومانی به مددجویان سیل زده

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی از دیگر افراد بدنه دولت بود که به منظور بازدید از وضعیت مددجویان سیل‌زده بهزیستی در نیمه فروردین ماه به لرستان سفر کرد.

وی با اشاره به پرداخت کمک هزینه معیشتی به مددجویان بهزیستی در همان روز، از پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ۵ میلیون تومانی به آن‌ها خبر داد.

۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض را برای ساخت مددجویان

رئیس سازمان بهزیستی در خصوص مسکن مددجویان نیز وعده داد که بر اساس مصوبه هیات وزیران، خانه‌های آسیب دیده از سیل در مناطق شهری ۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره و ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند.

همچنین سازمان بهزیستی ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض را برای ساخت مسکن شهری و روستایی مددجویان آسیب دیده از سیل علاوه بر کمک‌های دولت در نظر گرفته که به محض شروع عملیات ساختمانی توسط بنیادمسکن به مددجویان پرداخت می‌شود.

۹۸/۱/۱۶ وزیر کشور: تأکید بر تسریع پرداخت خسارت کشاورزی به سیل‌زدگان

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز ۱۶ فروردین ماه با حضور در مناطق سیل زده لرستان از امنیت منطقه ابراز خرسندی کرد.

وی که بر ساخت و ساز و بازسازی مناطق سیل زده تأکید بسیاری داشت بیان کرد که خسارت‌های کشاورزی، زراعت و دامداری بایستی سریعا جبران شوند.

۹۸/۱/۱۹ پرویز فتاح: پرداخت وام قرض الحسنه اشتغال‌زایی در مناطق سیل‌زده

پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) که به منظور بازدید از مناطق سیل زده لرستان و وضعیت مددجویان سیل زده این استان سفر کرده بود در دیدار با استاندار لرستان از پرداخت وام قرض الحسنه اشتغال‌زایی در مناطق سیل‌زده خبر داد.

فتاح به تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کارگشایی در مرحله نخست به سیل زدگان اشاره و پرداخت آن را صورت قرض الحسنه و با قید فوریت به مددجویان تحت پوشش بیان کرد.

استمهال یک ساله وام مددجویان سیل زده کمیته امداد

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین با اشاره به استمهال یک ساله وام، وعده داد مسکن مددجویان سیل زده بهتر از گذشته با وسایل کامل تحویل آنان داده شود، ضمن اینکه

از همان روزهای نخست سیلاب در لرستان، مردم این استان ساخته نشدن سدهایی همچون معشوره را عامل اصلی وقوع این پدیده ویرانگر می‌دانستند.

۹۸/۱/۲۵ وزیر نیرو: تأکید بر بازنگری تخصیص آبی لرستان

نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی نیز همگام با مردم، وزارت نیرو را متهم به کم کاری و بی‌توجهی به این موضوع کردند.

به همین خاطر رضا اردکانیان وزیر نیرو با سفر خود به مناطق سیل زده لرستان ضمن پذیرش کوتاهی در امر سدسازی خواستار کمک نمایندگان برای بازنگری تخصیص آبی استان شد.

۹۸/۱/۳۱ رئیس جمهور: تسریع در جبران خسارت‌ها

بالاخره و پس از اعلام مکرر تمایل مردم سیل زده لرستان برای حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در شهرهای خسارت دیده استان به ویژه پلدختر، این مهم در صبح آخرین روز فروردین ماه محقق شد.

رئیس جمهور در اقدامی اصحاب رسانه و خبرگزاری‌ها را به همراهی با خود در بازدید از مناطق سیل زده لرستان نپذیرفت و جلسه‌ مدیریت بحران هم قبل از بازدید در سالن فرودگاه خرم‌آباد بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

حجت‌الاسلام روحانی فرماندهی و مسؤولیت تمام مناطق ویران شده از سیل در پلدختر را بر عهده وزیر کشور قرار داد و خطاب به مردم این شهرستان گفت: برای احداث خانه‌های شما در همین جا زمین خریداری و بلافاصله ساختن آن شروع خواهد شد و تمام خسارت‌ها پرداخت می‌شود.

رئیس جمهور در این سفر (۳۱ فروردین ماه) تسریع در جبران خسارت‌ها را هدف اصلی دولت خواند و از فراهم کردن زندگی حداقلی برای مردم سیل زده در چند ماه آینده خبر داد.

۹۸/۲/۵ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن: تحویل ۱۰ هکتار زمین به مردم سیل زده معمولان

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن کشور با حضور در مناطق سیل زده لرستان وعده داد که حدود ۱۰ هکتار زمین را در شهر معمولان برای تخصیص به افراد آسیب دیده از سیل قطعه بندی و در اختیار بنیاد مسکن قرار داده شده و به مردم واگذار می‌شود.

۹۸/۲/۵ رئیس بنیاد مسکن: کمک هزینه ۶ و ۱۲ میلیون تومانی برای اسکان پرداخت می‌شود

علیرضا تابش رئیس بنیادمسکن کشور با توجه به خسارات بالای سیل به واحدهای مسکونی مناطق سیل زده لرستان با حضور در این استان از پرداخت کمک هزینه ۶ و ۱۲ میلیون تومانی برای اسکان مردم روستایی و شهری سیل زده خبر داد.

وی به اعلام آمادگی بنیادمسکن برای بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل زده لرستان اشاره کرد.

۹۸/۲/۵ رئیس بنیاد برکت: ایجاد ۳ هزار فرصت شغلی در لرستان

سیل علاوه بر خسارت بالا به واحدهای مسکونی بسیاری از مشاغل افراد را نیز تحت تاثیر قرار داد، تعداد زیادی از واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ از بین رفته و بسیاری از مشاغل در مناطق محروم استان از بین رفت.

در همین راستا رئیس بنیاد برکت با حضور خود در مناطق سیل زده لرستان از ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی در استان‌های سیل زده کشور خبر داد و سهم لرستان از این تعداد را ۳ هزار مورد عنوان کرد.

۹۸/۲/۱۸ اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان برای تقویت اشتغال روستایی/ حمایت بیمه‌ای از کارگران آسیب دیده

حاتم شاکرمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری لرستان از اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان علاوه بر سهم استانی برای تقویت اشتغال روستایی در این استان خبر داد.

وی معافیت‌های مالیاتی و حمایت‌های بیمه‌ای را از جمله اقدامات دیگر برای کمک به مردم سیل زده برشمرد، همچنین به حمایت بیمه‌ای کارگران آسیب دیده از سیل از همان روز ۱۸ اردیبهشت اشاره کرد.

۹۸/۲/۳۰ مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری لرستان: ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر ازسیل‌زدگان بیمه بیکاری بهره مند می‌شوند

علی جناب با اشاره به ارائه بسته‌های حمایتی از نظر پرداخت کمک‌های بلاعوض به سیل زدگان، وعده داد که به افرادی که سابقه یک ماه بیمه داشته و شغل خود را از دست داده‌اند ۶ ماه و به افراد فاقد بیمه ۱۰۰ روز بیمه بیکاری پرداخت می‌شود.

۹۸/۳/۹/ استاندار لرستان: صدور بیمه نامه رایگان برای واحدهای احداثی

سید موسی خادمی استاندار لرستان در جلسه بازسازی مناطق سیل زده استان اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی نسبت به صدور بیمه نامه واحدهای احداثی مناطق سیل زده استان بدون دریافت هزینه و همچنین نسبت به جواب استعلام‌های آن‌ها ظرف ۴۸ ساعت آینده اقدام خواهد کرد.

۹۸/۳/۱۱/ معاون هماهنگی توزیع توانیر: عزم جدی شرکت توانیر برای بازسازی اساسی شبکه مناطق سیل‌زده لرستان

تفاهم نامه بازسازی و احداث شبکه پایدار توزیع برق در مناطق سیلزده پلدختر و معمولان میان استانداری لرستان و شرکت توانیر منعقد شد.

غلامعلی رخشانی مهر معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: شرکت توانیر برای بازسازی اساسی شبکه مناطق سیلزده لرستان عزم جدی دارد و اکنون که بازیابی اولیه شبکه‌ها انجام شده، اقدامات لازم برای ایجاد برق پایدار در دستور کار قرار گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

بشنوید | وکیل محمد علی نجفی: خبر ۷ سال حبس نجفی واقعیت ندارد، اگر تخفیفاتش را لحاظ کنند باید یکسال حبس بگیرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
رکنارکنا1 روز قبل
در بحبوحه ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر عراق، افراد ناشناس دیشب نوجوان ۱۶ ساله‌ای را به قتل رسانده و جسد او را در میدان الوثبه بغداد بر روی تیرک چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان کردند. عبدالکریم خلف، سخنگو فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق در این باره گفت: شخص کشته‌شده جوان ١٦ ساله‌ای بنام «هیثم علی اسماعیل» است که برخی معترضان در میدان الوثبه روبه روی خانه او جمع مى‌شدند. او افزود: به همین دلیل تنشی بین معترضان و این شخص جوان صورت مى پذیرد و این شخص با اسلحه خود چند تیر هوایی شلیک مى کند. سپس برخی از معترضان وارد خانه وی مى شوند و او را مى کشند و جسد وی را آویزان مى کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک1 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.
همشهریهمشهری1 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر