چند نفر از گزینه‌های رهبری آینده نظام خبر دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی
چند نفر از گزینه‌های رهبری آینده نظام خبر دارند؟

چند نفر از گزینه‌های رهبری آینده نظام خبر دارند؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: عضو مجلس خبرگان رهبری می‌گوید: چارچوب مجلس خبرگان این نیست که بیاید در هر تک‌موضع‌گیری آقا دخالت کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگویی به مباحثی پیرامون نحوه پاسخگویی رهبر انقلاب به اعضای خبرگان، نقد رهبری و چگونگی مواجهه ایشان با انتقادات، نحوه برخورد رهبر انقلاب با دستگاه‌های زیرمجموعه خود و گزینه‌های رهبری آینده پرداخته که در ادامه بخش هایی از آن آمده است؛

اگر در ارتباط با زیرمجموعه‌های رهبری، مشکلی وجود داشته باشد که اعضای خبرگان، نسبت به توضیحات ارائه داده شده، قانع نشوند، تکلیف چیست؟ کلا آیا موردی بوده که اعضا قانع نشوند؟

اگر قانع نشوند، از خود مقام معظم رهبری جویا خواهند شد. اگر توضیحات آن نهاد کفایت نکند، گزارش به خود مقام معظم رهبری می‌دهند و اگر ایشان توضیحی داشتند فبها، و الا خب از مقام معظم رهبری درخواست می‌کنند که اقدام لازم را انجام دهند. این روش کاری است که به طور منظم انجام می‌شود و تقریبا می‌شود گفت که مجلس خبرگان دم به دم در جریان رفتار و کردار و موضع‌گیری‌ها و اقدامات مقام معظم رهبری قرار دارد و کاملا زیر نظر مجلس خبرگان هست این نحوه رهبری و نحوه مدیریت جامعه؛ البته در چارچوب وظایف مجلس خبرگان.

چارچوب مجلس خبرگان این نیست که بیاید در هر تک‌موضع‌گیری آقا دخالت کند. این حق او نیست؛ چیزی که حق این مجلس است این است که ببیند آیا رهبری به وظایف خودش عمل کرده یا نه و آیا توانایی انجام وظیفه را دارد یا نه؛ هم در بعد دانش، هم کفایت هم عدالت. در ابعادی که شرایط مدیریت، مدبریت و شرایطی که رهبری باید داشته باشد. آیا در چارچوب این شرایط، رهبری توانسته به وظایف خود عمل کند؟ اگر این برای کمیسیون محرز شد، ‌ این کمیسیون گزارش خود را به مجلس خبرگان منعکس می‌کند.

نحوه مواجهه حضرت آقا با این کمیسیون چگونه است؟ کیفیت پاسخگویی ایشان، و نحوه استدلال‌هایی که برای اعضای خبرگان مطرح می‌فرمایند و …

بسیار مثبت است. یعنی حتی یک وقت ایشان خودشان تأکید کردند که شما از هر بخش از بخش‌های دفتر یا نهادهای زیر نظر رهبری بروید جویا شوید و از داخل اطلاع پیدا کنید، ‌ راه باز است و زمینه فراهم است و هر معلوماتی را که نیاز داشته باشید و هر تحقیقی را بخواهید انجام دهید. کاملا همکاری انجام می‌گیرد و تا کنون هم گزارشی که به مجلس خبرگان داده شده این است که این همکاری، کامل بوده است

در این سه دوره تجربه‌ای که حضرتعالی در مجلس خبرگان داشته‌اید، وجود چالش بین عضو یا تعدای از اعضای خبرگان با رهبر انقلاب را تجربه کرده‌اید؟ چون بالاخره تفکّرات و سلایق مختلفی در بین اعضا وجود دارد . . .

بله! بوده؛ به طور جزئی. یعنی وجود داشته‌اند افرادی که به هر حال ایرادی داشته‌اند؛ اعتراض و اشکالی داشته‌اند به بعضی از سیاست‌های مقام معظم رهبری و اعلام می‌کردند و می‌آمدند و می‌گفتند. از این ناحیه همیشه مجلس خبرگان رهبری فرصت کافی داده به افراد برای اظهار نظر. در سخنرانی‌های پیش از دستور که اعضاء، اظهارنظرهای خودشان را منعکس می‌کنند، معمولا این معنا اتفاق افتاده.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

آن‌هایی که به هر حال حرفی داشته باشند برای گفتن و نظری داشته باشند؛ ولو مخالف باشد با مقام معظم رهبری، آمده‌اند و گفته‌اند. منتها در مجلس خبرگان صلاح دیده نشده که سخنرانی پیش از دستور، مثل سخنرانی مجلس شورای اسلامی به طور مستقیم از رسانه‌ها پخش شود. گفت‌وگوها در مجلس خبرگان به لحاظ حساسیت‌هایی که دارد و تنش‌هایی که ممکن است در جامعه به‌وجود بیاورد، این گفت‌وگوها و سخنرانی‌ها و اظهارنظرها و همه آنچه گفت‌وگو می‌شود محرمانه است. تنها در حد گزارشی که هیأت‌رئیسه تهیه می‌کند به رسانه‌ها داده می‌شود و از رسانه‌ها مطرح می‌شود. البته ما نظر دیگری داشتیم و منعکس هم کرده‌ایم.

که نطق‌ها پخش شود؟

بله! که لااقل طبق یک ضابطه مشخصی که این ضابطه بتواند از آن آثار منفی انعکاس این سخنرانی‌ها به‌طور مستقیم جلوگیری کند، با یک ضابطه‌ای این سخنرانی‌ها پخش شود. این را هم اخیرا ما تبدیل کرده‌ایم به قانون و ممکن است به یک شکلی ان‌شاءالله اگر تصویب شد، اجرا شود.

گویا کمیسیونی هم برای تعیین مصادق رهبری وجود دارد...

بله! کمیسیون دیگری است که از این کمیسیون به «کمیسیون تحقیق» تعبیر می‌شود؛ کمیسیون ویژه‌ای است و وظیفه‌اش این است که تمام کسانی که در معرض واجدیت شرایط رهبری باشند را شناسایی کند و لیستی از آن‌ها تهیه کند. این لیست به این کمیسیون داده می‌شود. حتی خود اعضای مجلس خبرگان می‌توانند پیشنهادات خود را بدهند. این لیست بررسی می‌شود و افرادی را که واجد شرایط رهبری برای آینده بدانند، ‌ این افراد به طور خیلی سری و محرمانه، اسم‌شان ثبت خواهد شد تا هر وقت مورد نیاز باشد به مجلس خبرگان عرضه شود تا مجلس خبرگان درباره آن‌ها اظهارنظر کند.

الان چنین لیستی وجود دارد؟

بله! وجود دارد

تعداد هم مشخص است؟

ما نمی‌دانیم. یعنی چون مسئله صددرصد محرمانه است و با توجه به تجربه ناموفقی هم که در گذشته از مسئله اعلام قائم مقام رهبری به‌وجود آمده، تصمیم گرفته شده در کمیسیون ویژه‌ای که وجود دارد، ‌ فقط ۳ نفر این اسامی را نزد خودشان نگه دارند و از دایره این کمیسیون ۳ نفره خارج نشود.

اسامی هم الزاما اعضای مجلس خبرگان نیستند و از بیرون مجلس هم می‌توانند باشند؟

نه! شرط نیست که حتما‌ عضو مجلس خبرگان باشند.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 دقیقه قبل
تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) افزود: مردم در چهل‌ساله نخست انقلاب اسلامی به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست‌یافته و باید با الگو گرفتن و استفاده از بیانیه گام دوم انقلاب، به حرکت خود ادامه دهیم. وی با اشاره به انهدام پهپاد آمریکایی توسط نیروهای ایران گفت: اگر این اتفاق در هر کشور دیگری رخ می‌داد تحولی به نفع دشمن بود، دشمن همواره در این چهل سال به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به‌نظام اسلامی در حال حمله بوده است اما هرروز بر اقتدار نظام اسلامی افزوده می‌شود. امام‌جمعه قم در ادامه به بیان دستاوردهای عمرانی و فیزیکی دولت‌ها در ایران اسلامی پرداخت و تأکید کرد: انتخاب آزادانه مردم درصحنه سیاسی کشور و انتخابات رئیس‌جمهور و نمایندگان جزو ارزش‌های انقلاب هستند. سعیدی سم‌پاشی‌های صورت گرفته از سوی دشمنان برای از بین بردن استوانه بزرگ روحانیت را مورداشاره قرارداد و گفت: راه حل مقابله با چنین تهاجم‌هایی همراهی بیشتر مردم است. تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) در پایان با تأکید بر پرهیز جدی ائمه جمعه از دخالت در فعالیت‌های تجاری و مالی خاطرنشان کرد: نماز جمعه جزئی از جوهره دین اسلام بوده وباید از آن حراست کرد.
فراروفرارو1 روز قبل
حدود ۵۰ روز از تعیین این ضرب الاجل گذشته است، اما اروپایی‌ها تاکنون هیچ اقدام ملموسی برای انتفاع ایران از توافق هسته‌ای انجام نداده‌اند. هم اکنون، نجات این توافق، که ظاهرا شمارش معکوس پایان آغاز شده، به تلاش اروپا برای جبران خسارت‌های ایران از تحریم‌های آمریکایی وابسته است. پریروز شورای امنیت سازمان ملل، درباره ایران یک جلسه غیرعلنی برگزار کرد و قرار است روز پنج‌شنبه هم جلسه دیگری درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای برگزار کند. همزمان با جلسه گذشته شورای امنیت، آمریکا برای بازگشت سریع (Snapback) تحریم‌ها در صورت تخطی ایران از برجام تلاش می‌کند. اگر اروپا نتواند ایران را به ماندن در توافق هسته‌ای متقاعد کند، وضعیت دشواری خواهد داشت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، پنجمین نمایشگاه بین المللی نظامی روسیه با حضور مقامات عالیرتبه دفاعی ۱۰۰ کشور جهان از امروز در پاتریوت پارک نظامی مسکو گشایش یافت. جانشین وزیر دفاع با تشریح برنامه‌های هیئت دفاعی جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه تصریح کرد: در این سفر مذ‌اکراتی درباره روابط فی‌مابین با روسیه و سایر مقامات نظامی کشورهای شرکت کننده در این نمایشگاه انجام می‌شود. در این نمایشگاه ۵ روزه، بیش از ۶۰۰ شرکت دولتی و خصوصی فعال در زمینه تولید تسلیحات نظامی از ۱۰۰ کشور جهان، تازه‌ترین دستاوردهای نظامی خود را به نمایش گذاشته‌اند. همزمان با برگزاری این نمایشگاه، مقامات روسی اعلام کردند، سفارش خرید تسلیحات از این کشور با افزایشی ۴۵ درصدی در سال جاری میلادی، به رقم ۵۴ میلیارد دلار رسیده است. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: این کشور در حال حاضر به دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان تبدیل شده است.

با «اوباما» نه، با ما

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین13 ساعت قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
این روزنامه روز چهارشنبه افزود، نظامیان بازنشسته لبنانی اعلام کردند که از نظر آنان مسئولان سیاست فرار رو به جلو، وقت کشی و روش فرار از حل مسائل مورد اختلاف را در پیش گرفته‌اند و این وضعیت فقط موجب شدت گرفتن بحران در کشور می‌شود. به نوشته الاخبار، روند امور به سمت بدتر شدن پیش می‌رود و تازه‌ترین فصل آن نیز فردا کلید می‌خورد. بر این اساس نظامیان بازنشسته تهدیدکرده‌اند که از ساعت پنج صبح فردا تا ده صبح ارتباط بیروت با سایر مناطق را قطع خواهند کرد و فقط خودروهای متعلق به نیروهای مسلح، صلیب سرخ، هلال احمر و آمبولانس‌ها اجازه تردد دارند. این اقدام در چارچوب پاسخ به پافشاری دولت بر کاهش حقوق کارمندان و نظامیان صورت می‌گیرد و نظامیان بازنشسته هشدار داده‌اند که مسدود کردن راه‌های ارتباطی بیروت یک اقدام هشدار آمیز است و گام‌های بعدی شدیدتر خواهد بود. اعتراض‌های نظامیان بازنشسته لبنانی در سه ماه گذشته جریان دارد و پیشتر به صورت برگزاری تظاهرات در برابر بانک مرکزی، خیابان‌های بیروت و مصاحبه با خبرنگاران بود و اکنون وارد مرحله جدیدی شده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) اعلام کرد، حملات سایبری در دوره کنونی خطرناک‌ترین ابزارهای جنگی است. به همین دلیل سازمان‌های امنیتی اسرائیل به آنها اهمیت زیادی می‌دهند. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، یوسی کوهن، رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) به مناسبت هفته ملی سایبری در دانشگاه تل‌آویو سخنرانی کرد و این دانشگاه به منظور قدردانی از نقش موساد در مبارزه با حملات سایبری به اسرائیل و شرکت‌ها و نهادهای رسمی و خصوصی «مدال حفاظت از حملات سایبری» را به سازمان موساد تقدیم کرد. وی افزود: اینترنت زندگی مردم را آسانتر کرده است اما خطراتی نیز دارد که باید با آن مقابله کرد. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر