گشتی در دنیای اینوتکس هشتم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. تکنولوژی
گشتی در دنیای اینوتکس هشتم

گشتی در دنیای اینوتکس هشتم

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری‌آنلاین: تهران نیمه خرداد ۹۸، هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری را میزبانی می‌کند و فضای گشت و گذار فناورانه و تبادل نظر برای طرفداران و صاحبان ایده‌های نو فراهم کرده‌است.

نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۹) امسال برای نخستین بار مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه را برگزار می‌کند.

طبق منشور سازمان ملل متحد، امور و اهداف سازمان ملل توسط ۶ رکن اصلی و صدها زیرمجموعه انجام می‌شود که یکی از این ارکان، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد «اکوسوک ECOSOC» است.

اسکاپ برای دگرگون ساختن منطقه آسیا و اقیانوسیه و در راستای توسعه پایدار، اهداف هفده­‌گانه­ توسعه پایدار را در دستور کار هفت کمیته قرارداده است. یکی از این اهداف اصلی «تقویت ابزارهای اجرا و احیای مشارکت جهانی برای تحقق توسعه پایدار علم، فناوری و نوآوری» است که بر عهده کمیته نوآوری و فناوری آن واگذار شده است.

طبق مصوبه دومین کمیته نوآوری و فناوری اسکاپ که در سال ۲۰۱۸ در بانکوک برگزار شد، برگزاری اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه به میزبانی جمهوری اسلامی ایران به تأیید اعضا رسید و با هماهنگی‌­های انجام‌شده، اینوتکس ۲۰۱۹ میزبان این رویداد بزرگ با حضور تصمیم­‌گیران عالی­‌رتبه بین­‌المللی از ۶۲ کشور عضو اسکاپ است.

این نشست سه‌شنبه ۲۱ خرداد آغاز و ۲۲ خرداد روز پایانی‌اش هم‌زمان با آخرین روز اینوتکس ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

نقش دولت در ارتقا استارتاپ‌های فناور، زنان و نوآوری و فناوری، تکنولوژی‌های برخاسته از عموم جامعه بخشی از پنل‌های این نشست اند.

شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی در نمایشگاه بین‌المللی تهران گرد هم آمدند و هر گوشه سالن‌ها که چشم می‌گردانی عده‌ای مشغول صحبت، بررسی ایده‌و محصولات نو و آزمایش برخی از این محصولات و کار با آن‌ها هستند.

بازدیدکنندگان از هر سن و گروهی برای سرک کشیدن به دنیای نوآوری‌های فناورانه می‌آیند و گاهی لذت را در چشم برخی‌های‌شان مثلا هنگام بازی‌های مختلف یا آزمایش دستگاه‌هایی که آن‌ها را به فضاهای چند بعدی می‌برد می‌بینی.

سازمان فناوری اطلاعات شهرداری یکی از شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه است که مردم برای آشنایی با اپلیکیشن‌ها و امکانات دیجیتال و فناوری روز به آنجا مراجعه می‌کردند و از نزدیک با برخی از این اپلیکیشن‌ها و امکانات سایت تهران من آشنا می‌شدند.

خبری: اخبار و تازه های علم و تکنولوژی | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

اینوجوان یکی از بخش‌های دیگر نمایشگاه است که غرفه‌اش پر می‌شود از نوجوان‌های تا ۱۸ سال با کلی ایده و شوق در دنیای استارتاپ و فناوری.

در این برنامه نوجوانان ایده پردازی و نحوه ارائه آن را آموزش می‌بینند وبه صورت تیمی ایده خود را پرورش داده و با همراهی مربیان با مفاهیم ضروری کسب و کار آشنا می‌شوند و در آخر ایده‌شان را ارائه می‌دهندایده برتر بعد از داوری انتخاب و حمایت می‌شود.

برندگان داوری ایده‌ها تندیسی با لوگوی اینوتکس و یونیسف دریافت خواهند کرد.

اینواستیج یکی دیگر از رویدادهای امسال نمایشگاه اینوتکس است که سیلک رود استارتاپ نام برنامه‌های آن است. با سخنرانی‌های مختلف درباره تغییرهای مدیریتی، خلق ارزش مشترک در ایران، و پنل‌هایی مانند چالش‌های زنان در اکوسیستم استارتاپی ایران.

سالنی با فضای طراحی و آماده‌شده برای علاقه‌مندان فناوری و یک سن وسیع در اختیار سخنران پذیرای علاقه‌مندان به موضوع‌های درنظر گرفته‌شده برای هشتمین نمایشگاه اینوتکس را گردهم‌ آورد و گاهی شور و هیجان صحبت‌ها و تعامل بین حاضران و سخنران برنامه را دیدنی‌تر می‌کرد.

شرکت‌کنندگان بین‌المللی هم از کشورهای اروپایی و اسیایی در این نمایشگاه حضور دارند.

مرکز نوآوری ایران و چین، آی سی سولوشنز و کریپتو جم برخی از این شرکت‌کنندگان خارجی این دوره هستند.

رابرت اشتال از آی‌سی سولوشنز برای نخستین بار به این نمایشگاه و به ایران آمده است. او گفت دولتش از شرکت‌های مختلف فعال در حوزه فناوری حمایت و دعوت می‌کند تا برای همکاری با ایران به این نمایشگاه بیایند. شرکت دولتی لهستان در تهران دفتر دارد و زمینه همکاری شرکت‌های این کشور با ایران را فراهم می‌کند.

هاب رسانه‌ای و نشست‌های مختلف، اینوتکس کوآپ و کافه سرمایه هم از دیگر رودادهایی هستند که در این نمایشگاه برگزار شده و می‌شود. حضور فعال علاقه‌مندان و صاحبان ایده دیدنی بود.

نمایشگاه اینوتکس با برگزاری فینال رقابت استارتاپی و بخش‌های پایانی دیگر قسمت‌ها و نشست‌ها و اختتامیه چهارشنبه بیست و دوم خرداد پایان می‌یابد. کد خبر ۴۴۳۶۷۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فراروفرارو1 روز قبل
واکنش کمیسیون، اما در قبال این تحول با چیزی که قبلا حدس زده می‌شد چندان همخوانی نداشت. ذوالنور اعلام کرده‌است که مسأله بررسی این تحریم‌ها در جلسه دو هفته دیگر در دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار خواهد گرفت. از منظری فنی به نظر نمی‌رسد که برگزاری یا عدم برگزاری جلسه‌ای در این رابطه در کمیسیون امنیت ملی تأثیر خاصی در موضوع این تحریم و مسائل مشابه داشته باشد. او سال قبل هم انتقاد کرده بود که انگیزه لازم برای پاسخ صحیح به اقدامات امریکا در مجلس و کمیسیون امنیت ملی وجود ندارد. در نشست خبری اعلام موجودیت این فراکسیون در روز ۳ اردیبهشت‌ماه صراحتا دلیل ایجاد این مجموعه خروج مجلس از «انفعال» در برابر اقدامات امریکا عنوان شده بود.
ایسناایسنا1 روز قبل
یک مسئول ارشد در وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با پرونده سودان اعلام کرد، واشنگتن همه گزینه‌ها از جمله تحریم سودان را در صورت افزایش خشونت‌ها علیه تظاهرکنندگان بررسی می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، ماکیلا جیمز، معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور شرق آفریقا و سودان در کنگره ضمن اشاره به اقدام اخیر ارتش سودان علیه تظاهرکنندگان و متفرق کردن آنها گفت: اگر این خشونت‌ها در سودان علیه تظاهرکنندگان تکرار شود، ما همه گزینه‌ها از جمله اعمال تحریم این کشور در هر زمانی را بررسی می‌کنیم. ما می‌خواهیم از ابزار مناسبی استفاده کرده و اشخاص مورد نظر را تحریم کنیم. در دوره عمر البشیر، رئیس جمهور پیشین سودان نیز آمریکا خارطوم را با ادعاهای حمایت از گروه‌های تروریستی و جنگ داخلی در دارفور تحریم کرده بود. تحریم اقتصادی سودان در سال ۲۰۱۷ لغو شد، اما سودان همچنان در لیست کشورهای حامی تروریسم آمریکا قرار دارد و همین مساله مانع از دریافت وام از دیگر کشورها توسط سودان شده است.
فارسفارس1 روز قبل
نماینده لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: باتوجه به اختلاف آداب و رسومی که در آسیا داریم بعید است پارلمان آسیا شبیه به پارلمان اروپا که تصمیمات آن برای همه لازم است؛ تصویب شود. وی ادامه داد: پیشنهاد دهنده نیز در چنین شرایطی تلاش می‌کند استدلال کند تا نظر سایر اعضا را هم جلب کند و این دستور جلسه صبح است. نماینده لنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: باتوجه به اختلاف آداب و رسومی که در آسیا داریم بعید است پارلمان آسیا شبیه به پارلمان اروپا که تصمیمات آن برای همه لازم است، تصویب شود. نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد یکجانبه‌گرایی کسی حمایت نکرده است و کسی موافق حضور قدرت‌های غیرآسیایی در این پارلمان نیست؛ این بحث‌هایی که در حاشیه این جلسات برگزار می‌شود، ارزش زیادی دارد و از ۱۷ کشور امروز در اصفهان حضور دارند و محدودیت‌هایی که بین دولت‌ها وجود دارد، در این اجلاس وجود ندارد. انتهای پیام/۶۳۰۷۷/ه۲۰/ق
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه با وی، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر توسعه روابطی پایدار و هدفمند با فرانسه تلاش کرده و خواهد کرد. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تحت هیچ شرایطی برای توافقی که در نتیجه دوسال مذاکره به دست آمده، مذاکره مجدد نخواهیم کرد، ادامه داد: آمریکایی‌ها بر خلاف موازین بین المللی با اعمال و تشدید تحریم‌ها علیه ملت ایران ثابت کردند به هیچ وجه خواهان حل و فصل مسائل نیستند. «امانوئل مکرون» نیز در این گفتگوی تلفنی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اعمال تحریم علیه ایران و تشدید این تحریم‌ها را مایه تاسف دانست و گفت: فرانسه همواره برای پایداری برجام و قانع کردن طرف‌های مذاکره بویژه آمریکا تلاش کرده و آن را دنبال می‌کند. رئیس جمهور فرانسه با اشاره به اوضاع کنونی منطقه و سرنگون کردن پهپاد آمریکایی توسط پدافند ایران در خلیج فارس، اظهار داشت: باید با گسترش همکاری و تعامل فی مابین در مسیر توسعه ثبات و امنیت منطقه تلاش کرده و با مدیریت شرایط منافع کشورهای منطقه را تامین کنیم. وی با اشاره به ضرورت تلاش همگان برای جلوگیری از افزایش تنش و اقدامات تحریک آمیز در منطقه، گفت: بسیاری از اقدامات و تصمیم‌های آمریکا مصرف داخلی دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
به گزارش مشرق، آیت‌الله خامنه‌ای که در روز ششم تیر ۱۳۶۰، توسط گروهک فرقان مورد سوءقصد قرار گرفته بودند و در بیمارستان به‌سر می‌بردند، با شنیدن خبر انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله بهشتی و یاران امام بسیار متأثر شدند. آقای بهشتی هم مجروح شده… من بسیار ناراحت شدم وقتی اسم آقای بهشتی را بردند. وقتی شنیدم آقای بهشتی مجروح شده از روزنامه و رادیو یادم رفت سؤال کنم. از آقای بهشتی پرسیدم. من خیلی ناراحت شدم و گفتم باید همه امکانات مملکت را بسیج کنیم تا آقای بهشتی را نجات دهیم.
جام نیوزجام نیوز4 ساعت قبل
مقامات محلی در اتیوپی گفتند که در حمله‌ روز (چهارشنبه) افراد مسلح در ایالت «بنیشنگول گوموز» یکی از مناطق نه‌گانه که در غرب این کشور واقع شده، بیش از پنجاه نفر جان باختند و بیست‌وسه نفر نیز مجروح شدند. موقعیت ایالت بنیشنگول گوموز در غرب اتیوپیاقدامات خشونت‌بار از شنبه گذشته در ایالت امهره در شمال غرب اتیوپی و زمانی آغاز شد که کودتای نافرجامی شکل گرفت و دهها نفر بر اثر آن جان باختند. تلویزیون دولتی اتیوپی گزارش کرد که رئیس ایالت امهره و مشاورش در کودتای روز شنبه گذشته کشته شدند. گفته می‌شود یکی از ژنرال‌های ارتش اتیوپی که نامی از وی برده نشده است در پشت این کودتا قرار دارد. «آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی نیز که با لباس نظامی در صفحه تلویزیون کشورش حاضر شد، گفته است که تعدادی از مسئولان این کشور در شهر «بحر دار» پایتخت ایالت امهره بر اثر این کودتا کشته شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر