انتظار رهبری از دانشگاه آزاد، پیاده‌سازی تزکیه و تعلیم توأمان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
انتظار رهبری از دانشگاه آزاد، پیاده‌سازی تزکیه و تعلیم توأمان است

انتظار رهبری از دانشگاه آزاد، پیاده‌سازی تزکیه و تعلیم توأمان است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه تزکیه هم در کنار تعلیم جزو وظایف اساتید خواهد بود، گفت: انتظار مقام معظم رهبری از دانشگاه آزاد اسلامی، پیاده‌سازی تزکیه و تعلیم توأمان است.

به گزارش ایسنا، دکتر ولایتی در اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاهی که با عنوان «دانشگاه آزاد اسلامی؛ گام دوم انقلاب اسلامی» برگزار شد، با گرامیداشت سی‌وهفتمین سالگرد تأسیس این دانشگاه، گفت: انتظار از دانشگاه آزاد اسلامی این است که همانطور که از لحاظ کمی در جایگاه بالایی قرار دارد، از لحاظ کیفی هم به همین شکل باشد و کار با جوانان مستعد کشور آسان نیست و اغلب شما دارای سابقه‌ای طولانی در تعلیم و تربیت و مسئولیت‌های دانشگاهی هستید و ان‌شاءالله با همت همه شما بتوانیم این مسئولیت و وظیفه خطیر را به درستی انجام دهیم.

دکتر ولایتی با طرح این پرسش که چه توقعی از دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و این دانشگاه چه نقش‌آفرینی برای آینده می‌تواند داشته باشد، گفت: زمانی تعداد ظرفیت پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های کشور بسیار کم بود به طوری که از هر ۱۰ نفر، یک نفر وارد دانشگاه می‌شد. با توجه به نیاز توسعه آموزش عالی در کشور، دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شد و به طور بی‌نظیری توانست در همه نقاط کشور واحد دانشگاهی راه‌اندازی کند که این موضوع منجر به رشد و توسعه آموزش عالی در کشور گردید.

وی افزود: البته حضور دانشگاه آزاد اسلامی تنها مربوط به کشور نیست و در کشورهای افغانستان، امارات و لبنان نیز فعال است و با برنامه‌ریزی‌های پیش بینی شده، قرار است شعبات دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای سوریه، عراق، آذربایجان و دیگر کشورهای منطقه ایجاد و گسترش یابد.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به تفاوت دانشگاه‌های جهان اسلام و دانشگاه‌های غربی، تصریح کرد: آنچه در دانشگاه‌های جهان اسلام همواره مورد توجه بوده است، موضوع تزکیه و تعلیم است، همانطور که در قرآن کریم هم به جز یک آیه، در تمامی آیات مربوط به این موضوع، تزکیه بر تعلیم تقدم داشته است. این در حالی است که در دانشگاه‌هایی که از غرب الگو گرفته‌اند، به تزکیه اهمیت داده نمی‌شود.

وی افزود: توجه به تزکیه تاکنون در دانشگاه‌های ما مورد توجه جدی نبوده است ولی ان‌شاءالله این مورد در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق خواهد افتاد و تزکیه هم در کنار تعلیم جزو وظایف اساتید خواهد بود. توقع داریم تزکیه و امور فرهنگی به طور جدی در دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری شود.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

دکتر ولایتی با تأکید بر اینکه در مدیریت دانشگاه آزاد نسبت به مسائل فرهنگی بی‌تفاوتی وجود ندارد افزود: گاهی بی تفاوتی و بی توجهی در امور دینی دیده می‌شود که نباید اینگونه باشد چرا که ایران کشوری اسلامی است و در دانشگاه آزاد اسلامی هم به عنوان یکی از مراجع تعلیمات عالی نباید سهل انگاری و بی توجهی در امور دینی وجود داشته باشد و برخی اساتید به خود اجازه دهند علیه اسلام و نظام شبهات ایجاد کنند. باید توجه داشت دانشگاه آزاد اسلامی محصول انقلاب اسلامی است و باید مروج دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: توقع ما این است که اساتید مقید به عقاید و مبانی اسلام باشند و اگر هم کسی مدعی آرمان خاصی است یا با مبانی اسلام و انقلاب مخالفت دارد، می‌تواند در این زمینه مناظره کند اما جای بیان شبهات و عقاید ضددینی و غیرانقلابی، در کلاس درس به صورت یک طرفه نیست و نباید در دانشگاهی اسلامی، تبلیغات غیراسلامی شود.

دکتر ولایتی تأکید کرد: انتظار مقام معظم رهبری از دانشگاه آزاد اسلامی، پیاده‌سازی تزکیه و تعلیم توأمان و همزمان است. این دانشگاه نباید صرفا مصرف‌کننده علوم دیگران باشد بلکه باید در حوزه آموزش و پژوهش پیشرو بوده و دانشگاهی زبانزد باشد تا ان‌شاءالله در افق ترسیم‌شده به انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه تبدیل شود.

وی با بیان اینکه مدیران سازمان مرکزی دانشگاه از وضعیت واحدهای سراسر کشور با خبر هستند و جلسات استانی به طور مستمر برای ایجاد انسجام و هماهنگی به منظور پیشبرد اهداف عالی این دانشگاه برگزار می‌کنند، گفت: تفکر و سلیقه‌ای خاص در دانشگاه آزاد اسلامی حاکم نیست. همه نظرات شنیده می‌شود و مشورت صورت می‌گیرد چرا که خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران و تعالی و موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی را وظیفه خود می‌دانیم و دانشگاه آزاد اسلامی بحمدالله دانشگاهی سربلند است و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موفقیت‌های چشمگیری در کشور و عرصه‌های بین‌المللی کسب کرده‌اند، که باید از همه مسئولان، اعضا هیئت علمی، اساتید و دانشجویان تقدیر نمایم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده سریال شهید بهشتی، از آخرین روند نگارش فیلمنامه این مجموعه خبر داد. به گزارش خبر فوری، محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده سریال‌های تلویزیونی، در خصوص روند نگارش و تولید سریال شهید بهشتی گفت: فیلمنامه سریال شهید بهشتی این روز‌ها مراحل تحقیق را پشت سر می‌گذارد. تهیه کننده سریال «برادر جان» عنوان کرد: قرار است مرحله نهایی نگارش، یعنی پژوهش شکلی و دراماتیک به موازات طراحی فیلمنامه سریال آغاز و دنبال شود. با پایان مرحله سوم، حدود یک سال نگارش سریال زمان می‌برد و با آماده شدن فیلمنامه در سال آینده به مرحله پیش تولید خواهیم رسید. گفتنی است زندگی شهید بهشتی دستمایه تولید سریالی ۴۰ قسمتی شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
فراخوان مسابقه عکس پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران منتشر شدبه گزارش ایلنا، در آستانه برگزاری پنجمن جشن و مسابقه عکاسان سینمای ایران، فراخوان شرکت در مسابقه اعلام شد. ۱-شرکت در مسابقه عکس پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران برای تمامی عکاسان سینما امکان پذیر می‌باشد. ۳-آثار ارسالی می‌بایست به صورت مجموعه عکس از هر فیلم سینمائی بصورت پنج عکس صحنه و سه عکس پشت صحنه باشد. تبصره: هر عکاس می‌تواند با هر تعداد مجموعه عکس در مسابقه شرکت نماید. ۱۱- فایلهای دریافتی که فاقد فرم تکمیل شده شرکت در مسابقه عکس پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران، باشند، پذیرفته نخواهند شد.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
یک مسوول سازمان برنامه و بودجه کشور: پیام مازند - ساری- معاون امور آموزش، پرورش عمومی و فنی‌وحرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: از امسال ۵۰ درصد از عوارض دریافتی از گاز مصرفی در کشور برای تجهیزات و استاندارد سازی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مدارس اختصاص داده می‌شود. به گفته وی این مساله برای تسریع در تجهیز و استاندارد سازی سیستم گرمایشی و سرمایشی مدارس کشور است. وی خاطر نشان کرد: دستورالعمل اجرایی این توافق در حال نهایی شدن است وتا شروع سال تحصیلی آینده به تمام مدارس سراسر کشور ابلاغ خواهد شد. وی برنامه دولت را در حوزه مدرسه سازی، ساخت مدارس بزرگ مقیاس بیان کرد و مدارس کوچک مقیاس با دانش آموز کم را از لحاظ اقتصادی به صرفه ندانست. کمک ۱۰ هزار میلیارد ریالی دولت به مدارس خیرین سازاین مسوول سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: به طور میانگین سالانه خیرین حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال برای ساخت مدارس در سطح کشور به دولت کمک می‌کنند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
وودی و دارو دسته‌اش در سخت‌ترین و شلوغ‌ترین دوره رقابت اسکار برای انیمیشن‌ها، باید امسال بجنگند. این اتفاق سال ۲۰۱۶ برای «کتاب جنگل» نیفتاد و آن فیلم در بخش جلوه‌های تصویری موفق به کسب اسکار شد. این در حالی است که به دلیل مخدوش بودن خطوط تعریف فیلم لایو اکشن و انیمیشن در هالیوود، سال پیش «مری پاپینز بازمی‌گردد» جایزه انیمیشن «انی» را دریافت کرد و هم در بخش بهترین فیلم و هم بهترین انیمیشن اسکار نامزد شد. باید یادآوری کرد که یک فیلم کوتاه از «شان گوسفنده» سال ۱۹۹۵ اسکار برد و یک فیلم دیگر آن در سال ۲۰۱۵ نامزدی اسکار را کسب کرد. «فونان» درامی انیمیشنی که برنده جوایز اصلی در جشنواره فیلم انیمیشن انسی ۲۰۱۸ شد نیز در رقابت اسکار امسال حاضر خواهد بود.
ایلناایلنا1 روز قبل
مراسم آیین دیدار با عوامل مستند «قاضی و مرگ» به کارگردانی حسن خادمی عصر سه‌شنبه چهارم تیرماه در خانه هنرمندان برگزار شد. به گزارش ایلنا، مراسم آیین دیدار با عوامل مستند «قاضی و مرگ» به کارگردانی حسن خادمی عصر سه‌شنبه چهارم تیرماه در خانه هنرمندان برگزار شد. مهمان‌ها و فیلم‌سازانی که به تماشای افتتاحیه این فیلم مستند آمده بودند، از ساعتی قبل در سالن خانه هنرمندان حضور پیدا کردند تا چهارسال از زندگی کاری و خصوصی این قاضی جنایی را ببینند. حسن خادمی کارگردان و شهروز توکل تدوین‌گر فیلم از جمله عوامل حاضر در این مراسم بودند. مهدی کوهیان تهیه‌کننده این مستند در این مراسم، تماشاگران را به دیدن فیلم دعوت کرد و در سخنان کوتاهی اشاره داشت: «تشکر می‌کنم که برای دیدن یک فیلم مستند آمدید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عکس زیرخاکی از دوران کودکی پوریا پورسرخ را که مادرش به مناسبت تولدش به او اهدا کرده است، ببینید. او در این عکس کنار برادرش رضا حضور دارد. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبر فوری، پوریا پورسرخ بازیگر سینما و تلویزیون تصویری از دوران کودکی خود را در اینستاگرام منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: «اینم یه عکس زیرخاکی اهدایی روز تولدم، از کشفیات مادر عزیزتر از جان …. من و داداش رضام در اوج هنر نمایی …آرزو میکنم تا همیشه با خانواده تون در آرامش و سلامت باشید …تولدم مبارک.»

نظرها

اخبار بیشتر