سالروز تخریب حرم مطهر ائمه (ع) در بقیع
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

سالروز تخریب حرم مطهر ائمه (ع) در بقیع

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
پس از گذشت نزدیک به یک قرن از تخریب حرم مطهر ائمه علیهم السلام در بقیع، هنوز آنچه به دست وهابیون جنایتکار در بقیع انجام شد، ضایعه‌ای دردناک برای مسلمانان و شیعیان محسوب می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​اجمال تاریخ این حرم مقدس این است که قبور ائمه بقیع (علیهم السلام) مانند دیگر قبر‌ها در محوطه مکشوف و بدون دیوار و سقف نبوده؛ بلکه قبر آنان مانند تربت پاک رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت رضا علیه السلام از آغاز دفن اجساد مبارک و پیکر مطهرشان در داخل خانه‌ای که متعلق به عقیل بوده، قرار داشته است و به مرور زمان این خانه به ساختمان مناسب، به شکل مسجد تبدیل شده، سپس در محل همان ساختمان بزرگترین و مرتفع‌ترین گنبد و بارگاه بنا شده است و در قرون متمادی دارای خادم و دربان و دارای ظریفترین و گرانبهاترین ضریح و صندوق با زیباترین روپوش و دارای فرش و قندیل بوده است و بالاخره در هشتم شوال سال ۱۳۴۴ هجری قمری به وسیله وهابیان منهدم شده است.

در روز هشتم ماه شوال سال یک ۱۳۴۵ هجری قمری، تمام بقاع متبرکه و مشاهد مشرفه ائمه بقیع (حضرت إمام حسن مجتبی، و حضرت إمام زین العابدین، و حضرت إمام محمد باقر، و حضرت إمام جعفر صادق علیهم السلام) را با بقیه بقاع از قبور دختران رسول الله (زینب، ام کلثوم و رقیه) و قبور عمه ‏های رسول الله (صفیه و عاتکه) و قبر حضرت ام البنین، و قبر حضرت اسماعیل بن جعفر الصادق، و قبر حضرت إبراهیم فرزند رسول الله، و قبور تمامی أصحاب و تابعین و أرحام و أزواج رسول الله، و صلحاء و أبراری که از حد إحصاء بیرون است؛ همگی را خراب و با خاک یکسان کردند.

وهابی‌ها در نظر داشتند با تقارن انهدام این قبور، قبر رسول خدا و کعبه را نیز خراب کنند؛ و با دستاویز به آن که بوسیدن و دور زدن بر گرداگرد سنگ‏ها شرک است، خانه خدا را منهدم کنند.

در مدینه طیبه دیگر اسمی از «محله بنی هاشم» نیست، از «خانه أبو أیوب أنصاری» خبری نیست؛ «بیت الأحزان» را خراب کردند، دیوار «مسجد علی علیه السلام» را با صفحاتی پوشانده؛ و در آن را مهر و موم کرده ‏اند. «مشربه‌ام إبراهیم» محل شریف و مقدس و آن محل نورانی و پر فیض؛ امروز به مزبله شبیه‌تر است تا به مسکن و مأوای رسول خدا و أهل بیت رسول خدا و با این حال متروک و مقفول و مغفول است.

مسجد «الفضیخ» که همان مسجد رد شمس برای حضرت أمیرالمؤمنین علیه السلام است، متروک و مهجور است؛ و حتی کسی نام آن را نمی‏ داند. نام علی بن أبی طالب در خطبه‏‌ها و منبر‌ها برده نمی‏ شود؛ آه چه شهر غریب و مهجوری است مدینه! مدینه که هر وجب آن حکایت از علم و عرفان و قضاء و درایت و ولایت و حماسه و إیثار یگانه حامی رسول الله، حضرت أمیرالمؤمنین علیه السلام دارد؛ امروز تاریک و غریب است.

در کتاب «وفاء الوفاء» جلد سوم از صفحه ۸۹۱ به بعد، قبور بزرگان بقیع را نام می‌برد. از جمله این که به غیر از ستارگان محراب بقیع (حضرت امام حسن مجتبی و زین العابدین و امام محمد باقر و حضرت صادق علیهم السلام)، انوار درخشنده دیگری در این مکان مقدس مدفون هستند که به بعض ایشان اشاره می‌شود:

۱. عثمان بن مظعون، اولین مهاجری که از دنیا رفت و پیامبر گرامی (ص) در تشییع جنازه او شرکت کرده، فرمود: «طوباک یا عثمان لم تلبسک الدنیا و لم تلبسها؛ خوشا به حالت که دنیا تو را نپوشانید و تو نیز خود را با دنیا نپوشاندی»، پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بعد از دفن وی، دستور فرمودند، سنگی را روی قبر وی قرار دهند. جالب این که، سنگ به قدری بزرگ و سنگین بود که اصحاب قادر بر حمل نبودند و شخص پیامبر صلی الله علیه و آله با تمام قدرت کمک فرمود و بعد از تغییراتی که در بقیع وارد شد، قبر او را از همان سنگ بزرگ شناسایی کردند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با این عمل به مردم این درس را داد که قبر افرادی مثل عثمان بن مظعون (که مردی صالح و عابد و زاهد بود، تا جایی که رسول خدا صلی الله علیه و آله بعد از مرگش، کفن از صورتش کنار زد و صورت او را بوسید)، باید با عزت بماند.

۲. فاطمه بنت اسد، مادر حضرت علی علیه السلام زنی که دیوار کعبه برای زایمان او شکافته شد و امداد‌های غیبی هنگام تولد فرزندش از آسمان فرود آمد، یازدهمین نفری بود که به رسول خدا (ص) ایمان آورد و حضرت با کلمه «مادرم» به او خطاب می‌فرمود، زنی که پیامبر عزیز (ص) در مرگ او گریه کرد و پیراهن خود را کفن او کرد و چهل تکبیر بر او گفت، زنی که برای دو نفر از اولیای خدا (پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و امیرالمؤمنین علیه السلام) خدمت و مادری کرد؛ زنی که برای اسلام مهاجرت کرد، زنی که رسول الله صلی الله علیه وآله بعد از دفنش با او سخن گفت: که: «هل وجدت ما وعد ربک حقا، آیا به وعده‌هایی که پروردگارت داده بود، دست یافتی؟» او هم گفت: «بله»؛ زنی که رسول الله صلی الله علیه و آله قبل از دفن او، وارد قبر شد تا مکان را با بدن خود متبرک کند و برای مدت طولانی مناجات کرد، قبرش در پشت دیوار بقیع در کنار چهار امام واقع شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

۳. سعد بن معاذ، مردی والا مقام، از یاران وفادار پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله که در جنگ‌ها همراه حضرت بود و گاهی مورد اصابت تیر قرار می‌گرفت، کسی که رسول خدا صلی الله علیه وآله درباره‌اش فرمود: «همچون استخوان در گلوی کفاری»، کسی که نود هزار فرشته، در تشییع جنازه او به زمین آمدند؛ او از علاقه‌مندان مخلص علی علیه السلام بود، در ماجرای «خندق» مجروح شد. رسول اکرم صلی الله علیه وآله برای او دعا می‌کرد و در تشییع جنازه او شرکت کرد.

۴. حلیمه سعدیه، زنی روستایی که در صحرای مکه زندگی می‌کرد، ولی پاک و سالم بود و توفیق شیر دادن به پیامبر (ص)، تنها نصیب او شد، زیرا ده‌ها زن برای شیر دادن حاضر شدند، اما رسول خدا صلی الله علیه وآله هیچ یک از سینه‌ها را به دهان نگرفت.

عبدالمطلب بسیار نگران به مسجد الحرام آمد و در کنار کعبه، با حالت پریشانی نشست، پیرمردی حال او را پرسید تا از ماجرا خبردار شد، بعد پیشنهاد کرد که من زنی سراغ دارم بسیار خردمند و خوش بیان و زیبا و آبرومند، از فامیلی بسیار محترم، عبدالمطلب به سراغ پدر آن بانو رفت و بعد از گفتگوهایی، این بانو، دایه آخرین پیامبر آسمانی شد، بعد از دو سال کودک را به مکه آورد، ولی باز هم برای مدت سه سال دیگر، رسول اکرم صلی الله علیه وآله در دامن این بانو زندگی و رشد کرد.

در کتاب «مرآت الحرمین» نقل شده که بیش از ۱۰ هزار نفر از اصحاب و تابعین در بقیع دفن شده‌اند.

۵. عباس عموی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله که مسؤول آب رسانی به زائران کعبه و مورد احترام همگان بود، تا آنجا که خلیفه دوم در قحط سالی، برای طلب باران، خدا را به مقام عباس سوگند داد؛ و اشعاری که در مدح پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله سرود، معروف است، عباس و حمزه از عمو‌های عالی مقام پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله هستند. بگذریم که قرنی بعد، دودمان او (بنی العباس) که حاکم بر مسلمین شدند به ذریه و اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله امام باقر تا امام عسکری علیهم السلام چه ظلم‌ها کردند که در پیش بینی‌ها و اخبار غیبی رسول اکرم صلی الله علیه وآله به عموی خود آمده است.

۶. ابراهیم، فرزندی که بعد از فوت زینب، رقیه و ام کلثوم، خداوند به رسول اکرم صلی الله علیه وآله عطا فرمود، ولی این کودک هم، بیش از هیجده ماه عمر نکرد، پیامبر عزیز صلی الله علیه وآله در سوگ او بسیار گریست و همین که مورد اعتراض بعضی قرار گرفت، فرمود: گریه‌ای که برخاسته از عواطف انسانی باشد، مانعی ندارد، آن چه مورد نهی است، اعتراض به مقدرات الهی است (و چاک دادن یقه و فریاد کردن است).

۷. قبر سه دختر رسول گرامی صلی الله علیه وآله به نام‌های زینب، رقیه و ام کلثوم، همچنین قبر زنان پیامبر صلی الله علیه وآله (غیر از خدیجه سلام الله علی‌ها که در مکه است و میمونه که در دو فرسخی مکه است) در قبرستان بقیع واقع شده است.

۸. قبر چند تن از شهدای احد در جانب غربی بقیع واقع شده است.

۹. نافع (بزرگ قراء) و ابو سعید خدری (از صحابه بزرگ و از هواداران امیرالمؤ منین علیه السلام) نیز در آنجاست.

۱۰. قبور عاتکه و صفیه، دو عمه بزرگوار حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله و ام البنین، مادر حضرت ابی‌الفضل العباس ‍ علیه السلام نیز در بقیع است، ام البنین چهار فرزند داشت، به نام‌های عباس، جعفر، عثمان و عبدالله که همه آنان در کربلا به شهادت رسیدند؛ و این واقعیتی است که وهابیت با استناد به ادله بی اساس و خرافی خود چشم بر سیره نبوی بسته و با ارائه چهره‌ای خشن و خشک از اسلام، روح حقیقی اسلام را نادیده گرفته و پا بر تمامی معارف و حقایق اسلامی گذاشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا23 ساعت قبل
ابراهیمی با بیان اینکه پروژه‌ای با نگاه فرهنگی و در حوزه آموزش در جهاددانشگاهی شکل گرفته است، افزود: در میان بحران‌هایی که جامعه بشریت را تهدید می‌کند، بحران عدم توجه به آموزش هم ردیف با بحران جنگ ارزیابی و حتی بالاتر از بحران غذایی دیده شده است. وی ادامه داد: دلیل این امر آن است که با آموزش می‌توان رفتار افراد، سلایق افراد، ایدئولوژی و جهان‌بینی افراد را جهت‌دهی کرد. ابراهیمی ادامه داد: جهاددانشگاهی در حوزه آموزش و به طور خاص در حوزه آموزش زبان‌های خارجی جزو قدیمی‌ترین نهادهای آموزشی کشور است. وی افزود: جهاددانشگاهی با این نگاه و دغدغه فرهنگی اقدام به تدوین پروژه‌ای که ماحصل هشت سال تلاش مستمر و بی وقفه متخصصان جهاد دانشگاهی در این حوزه بوده، کرده است. معاون آموزشی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: این پروژه در سطح ملی قصد دارد که این دغدغه فرهنگی را برطرف کرده و در این راه نیازمند این هستیم که موثرترین شیوه‌های آگاه سازی افراد در جامعه را به کار گیریم.
ایسناایسنا1 روز قبل
مراسم وداع با پیکر شهید «عشریه» شهید مدافع حرم که خادم مسجد مقدس جمکران نیز بود، با حضور عاشقان و منتظران امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) در این مسجد مقدس برگزار شد. به گزارش ایسنا به نقل از مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، مراسم وداع با پیکر شهید ابراهیم عشریه شهید مدافع حرم که از خادمان مسجد مقدس جمکران بود در میان فریادهای لبیک یا حسین، لبیک یا زینب و لبیک یا مهدی عاشقان و منتظران حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) در این مسجد مقدس برگزار شد، خانواده معظم شهدا، طلاب و روحانیون و اقشار مختلف مردم نیز در این مراسم حضور داشتند. شهید ابراهیم عشریه مربی نمونه جودو، در کسوت مربی تاکتیک در دانشکده تربیت پاسداری علویون قم مشغول فعالیت بود که اواخر سال ۹۴ برای دفاع از حریم آل الله رهسپار سوریه شد. در جریان تفحص اخیر در استان حلب سوریه پیکر این شهید والامقام که در مأموریت مستشاری در سوریه به شهادت رسیده بود کشف و پس از انجام آزمایش DNA هویت آن شناسایی شد و بعد از قریب به سه سال به آغوش پرمهر وطن بازگشت. انتهای پیام
اصفهان امروزاصفهان امروز5 ساعت قبل
۶ تیر ۱۳۹۸, ۱۵:۲۱ / کد خبر:۷۳۳۱۴ رئیس پژوهشگاه شاخص‌ پژوه اصفهان مخالفت با مجموعه‌اش را با ارائه مستندات صحیح ندانست اما در مقابل مسئولان دانشگاه اصفهان فعالیت آن را در این مرکز علمی غیرقانونی می‌داند. شماری از دانشجویان و چند تن از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان روز دوشنبه هفته گذشته در اعتراض به حضور پژوهشگاه شاخص پژوه در محوطه این دانشگاه، اقدام به راهپیمایی کردند. به گزارش ایرنا، امیر محمودزاده رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه اصفهان در واکنش به این راهپیمایی دانشجویان اظهار داشت: مخالفت با این مجموعه ماهیتی سیاسی و غرض‌ورزی دارد و از زمان تغییر ریاست دانشگاه کلید خورده است. محمودزاده تأکید کرد: مستندات آن اگر توسط وزارت علوم هنوز امحا نشده باشد، بر روی سایت وزارت علوم موجود است. دانشگاه اصفهان با حدود ۱۳ هزار دانشجو و ۶۶۰ عضو هیئت‌علمی یکی از دانشگاه‌های برتر کشور است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» میزبان رامین مهمانپرست بود تا با او درباره دلیل ثبت نشدن مهر ورود به ایران در پاسپورت گردشگران گفتگو کند. مهمانپرست در این خصوص گفت: با الکترونیک شدن صدور روادید خیلی از قواعد در کشورهای مختلف تغییر پیدا کرده و دیگر برای صادر کردن روادید حتما نیاز نیست وقت افراد با مراجعه به سفارتخانه تلف شود. دنیا به سمت الکترونیک شدن صدور روادید می‌رود، چندین کشور دیگر نیز این امر را شروع کرده‌اند و کشور ما هم در این زمینه پیش‌قدم بوده است. ضمن اینکه تمام دستگاه‌های نظارتی و امنیتی ما ورود افراد را ثبت می‌کنند و صرفا مهر در گذرنامه نمی‌خورد. این یک رفتار غیرقابل دفاع مقامات آمریکایی است که اگر گردشگری به ایران بیاید مورد اتهام قرار بگیرد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی با بیان اینکه ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس استان کاملا رایگان است، آنهم به صورت واقعی نه اینکه منت بر سر والدین گذاشته شود بیان کرد: درست است آموزش و پرورش با کمبود اعتبار مواجه است اما مدارس حق گرفتن هزینه را از والدین دانش‌آموزان ندارد. وی با بیان اینکه در مدارس هیئت امنایی برای فرزندان فرهنگیان ثبت‌نام رایگان انجام خواهد شد گفت: برای دیگر دانش‌آموزان طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش تا یک سقف معین شهریه دریافت می‌شود. وی عنوان کرد: شماره تلفن‌های ۳۸۲۳۳۷۴۸ و ۳۸۲۵۱۵۹۸ ستاد نظارت بر عملکرد ثبت‌نام از دانش‌آموزان اداره‌کل آموزش و پرورش استان استان آماده رسیدگی به تخلفات گزارش شده هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس است. رئیس بازرسی سازمان آموزش و پرورش استان کرمانشاه بیان کرد: در برخی موارد احراز هرگونه تخلف از سوی مدیران مدارس موجب برکناری یا جابجایی آنها شده و ستاد نظارت بر عملکرد اداره‌کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در این راستا بدون هیچ‌گونه اغماضی برخورد خواهد کرد. وی با اشاره به بضاعت اندک مالی مدارس گفت: از والدین دانش‌آموزان انتظار می‌رود با درک وضعیت مالی مدارس در برنامه‌های مشارکتی که موجب کمک به بهبود وضعیت مدارس می‌شود، شرکت داشته باشند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مجموعه غزل‌های هادی محمد حسنی با عنوان «فقط او بخواند» شامل غزل‌هایی با موضوع عاشقانه و اجتماعی است که توسط انتشارات سوره مهر در مجموعه کتاب‌های معناگرا به چاپ رسیده است. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، مجموعه «فقط او بخواند» سروده‌های هادی محمد حسنی دارای ۵۰ غزل با ویژگی سبک شعری کلاسیک است. شاعر در این مجموعه شعر، سعی کرده از همه دریا‌های شعری کوزه‌ای بردارد و به خوبی از دریای مضامین کشف نشده در و گوهر‌هایی استخراج کند. تنوع موسیقیایی در کنار استفاده خوب از عناصر ادبی، از دیگر ویژگی‌های کتاب هادی محمد حسنی است. لازم به ذکر است کتاب «فقط او بخواند» سروده هادی محمد حسنی در ۱۰۵ صفحه با تیراژ ۱۲۵۰ نسخه و طرح جلد نیما کریمی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر