نقش کیانوری در تسخیر سفارت آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

نقش کیانوری در تسخیر سفارت آمریکا

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
مهمترین خبری که در خبرگزاری‌های مورد تحلیل قرار گرفت، سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران بود. عموم رسانه‌ها تحلیل‌های مختلفی از این سفر انجام دادند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: مهمترین خبری که در خبرگزاری‌های مورد تحلیل قرار گرفت، سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران بود. عموم رسانه‌ها تحلیل‌های مختلفی از این سفر انجام دادند. علاوه بر موضوع سفر آبه به تهران موضوعات مهم دیگر را هم در رصد امروز رسانه‌ها بخوانید.

ایران و ژاپن منهای آمریکا

روزنامه جوان در گزارش اصلی خود به سفر آبه به ایران پرداخته و نوشته است: «نخست وزیر ژاپن برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تهران سفر می‌کند تا توسعه روابط دو جانبه، به خصوص در حوزه انرژی و تجارت را با مقامات ایرانی بررسی کند. تقریبا تمام مردم ایران با ماجرای ملی شدن صنعت نفت آشنا هستند. ماجرایی که دولت مصدق کوشید برای اولین بار و به دنبال ملی شدن صنعت نفت ایران با تأکید بر عدم وابستگی به قدرت‌های غرب و شرق روی پای خود بایستد. اتفاقا در دوران همین دولت بود که ایران برای اولین بار با تحریم همه جانبه فروش نفت از سوی انگلستان روبه رو شد و ناوگان نیروی دریایی بریتانیا با حضور در خلیج فارس جلوی تردد کشتی‌های خریدار نفت ایران را به بندر آبادان می‌گرفت. حالا هم با گذشت نزدیک به ۷۰سال از نهضت ملی شدن صنعت نفت بار دیگر ملت ایران در معرض تحریم همه جانبه امریکا در خصوص فروش نفت قرار گرفته است. جالب اینجاست که تاریخ در موضوعی دیگر مرتبط با این دوره نیز در حال تکرار شدن است. در همین دوران فشار همه جانبه برای عدم فروش نفت ایران، یک شرکت ژاپنی به نام ایده میتسو در حالی که از سوی رقبای امریکایی خود در بازار ژاپن تحت فشار قرار گرفته بود، حاضر به خرید نفت ایران شد و کشتی ۷۰هزار تنی خود به نام نیشومارو را عازم بندر آبادان کرد. شرکت ایده میتسو در آن دوران نزدیک به ۴۰۰هزار تن نفت از ایران خرید که بخشی از آن را با تحویل لاستیک‌های خودرو به ایران تسویه کرد. حالا و در شرایطی که امریکایی‌ها با تحریم‌های یکجانبه خود به دنبال تسلیم کردن ملت ایران هستند، شینزو آبه به عنوان نخست وزیر ژاپن برای اولین بار پس از ۴۰سال بار دیگر به ایران سفر می‌کند تا مهمان مقامات ایرانی در تهران باشد».

آبه باید اعتماد ایران را جلب کند

مایک بوساک، استاد دانشگاه بین‌المللی ژاپن و تحلیل‌گر مسائل آسیای شرقی و معاون مرکز روابط ژاپن و آمریکا درباره نتایج سفر آبه به ایران در گفت‌وگو با ایلنا گفته است: «ژاپن در واقع به دنبال کاهش تنش میان ایران و آمریکاست؛ چراکه خود می‌تواند در صورت کاهش این اختلاف‌ها به واردات نفت از ایران بپردازد و از سوی دیگر خطر بسته شدن تنگه هرمز هم کاهش می‌یابد و ژاپن می‌تواند از همکاری با هر دوطرف یعنی ایران و آمریکا بهره‌برداری کند. آبه اما برای اینکه بتواند ایران را راضی به مذاکره کند، باید اعتماد سران ایرانی را جلب کند چرا که ایران اکنون اعتماد خود به ترامپ را از دست داده است و با توجه به عدم پایبندی ترامپ به توافق‌های بین‌المللی و تداوم تحریم‌ها، ایران نمی‌تواند به آمریکا اعتماد کند. آبه باید بتواند این اعتماد را در ایران ایجاد و بی‌طرفانه برای کاهش تنش اقدام کند و به منافع هر دوطرف توجه داشته باشد. آبه در واقع می‌تواند به کاهش تنش کمک کند اما نباید توقع داشت که این دیدار بتواند تمام مشکلات و اختلافات چهل ساله را حل کند».

تأکید رهبری بر بازررسی از نهادی زیرمجموعه خود

خبرگزارش فارس با آیت‌الله اراکی گفت‌وگویی تفصیلی کرده است. اراکی در این گفت‌وگو به مسئله مهمی اشاره کرده و گفته است: «یک وقت ایشان خودشان تأکید کردند که شما از هر بخش از بخش‌های دفتر یا نهادهای زیر نظر رهبری بروید جویا شوید و از داخل اطلاع پیدا کنید، ‌ راه باز است و زمینه فراهم است و هر معلوماتی را که نیاز داشته باشید و هر تحقیقی را بخواهید انجام دهید. کاملا همکاری انجام می‌گیرد و تا کنون هم گزارشی که به مجلس خبرگان داده شده این است که این همکاری، کامل بوده است».

استیضاح روحانی در دستور کار پایداری‌ها؟

پایگاه خبری‌تحلیلی مثلث‌آنلاین در گزارشی از اقدامات پایداری‌ها برای استیضاح روحانی سخن گفته و نوشته است: «براساس مواد ۲۳۵، ۲۳۶، ۲۳۷ و ۲۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس امسال برای نخستین بار رئیس جمهور و وزرا باید در مردادماه گزارش عملکرد سالانه خود را براساس برنامه و اسناد بالادستی به مجلس ارائه دهند. پس از ارائه گزارش از سوی دولت، این عملکرد چاپ و در اختیار کمیسیون‌های مجلس قرار می‌گیرد. سپس گزارش کمیسیون‌ها در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود و صحبت نمایندگان موافق و مخالف صحبت می‌کنند. در نهایت رأی گیری خواهد شد و گزارش عملکرد هر مسئولی که قانع کننده نبود، طرح استیضاحش کلید می‌خورد. پایداری‌ها وقتی در تلاش خود برای به استعفا رساندن روحانی ناموفق بودند حالا برنامه دیگری را در سر می‌پرورانند. هرچند از نصاب‌افتادن دولت اتفاقی است که موجب سقوط دولت نمی‌شود و تنها یکی دو روز وقت مجلس را می‌گیرد تا مجدد هیأت وزیران رسمیت پیدا کند اما برای مخالفان دولت سوژه تبلیغاتی خوبی می‌شود تا مقاصد سیاسی خود را پیش ببرند و اکثریت جامعه را نسبت به انتخابی که کردند پشیمان سازند. به عبارت صریح‌تر پایداری می‌خواهند دولت روحانی را متزلزل نشان دهند».

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

کیانوری در تسخیر سفارت آمریکا چه نقشی ایفا کرد؟

روزنامه آرمان در شماره امروز خود درباره تسخیر سفارت آمریکا با محمد توسلی گفت‌وگویی کرده است. توسلی درباره آن رویداد و زوایای پنهانش گفته است: «در این مقطع زمانی مهندس بازرگان به همراه دکتر چمران و دکتر یزدی برای شرکت در جشن سالگرد پیروزی انقلاب به الجزیره سفر کردند و قرار بود با برژینسکی مشاور امنیت ملی آمریکا گفت‌وگویی صورت بگیرد. موضوع این گفت‌وگو نیز مذاکره بر سر اموال ایران در آمریکا بود. هنگامی که مهندس بازرگان به ایران بازگشتند این مذاکره را رسانه‌ای کردند. پس از این ماجرا و اشغال سفارت آمریکا فضایی علیه دولت موقت شکل گرفت که وزرای دولت موقت دیگر نمی‌توانستند در محل کار خود حاضر شوند. به همین دلیل مهندس بازرگان در چهاردهم بهمن‌ماه استعفای خود را نوشتند و توسط آقای ابوالفضل بازرگان به قم فرستادند. از اینجا یک رویکرد جدید در انقلاب آغاز شد که دارای ابهامات تاریخی است. عصر روز یکشنبه۱۳ آبان دکتر یزدی خدمت امام می‌رسند که گزارش سفر الجزیره را خدمت ایشان ارائه کنند. در این دیدار امام به دکتر یزدی می‌گوید که شما بروید و بگویید که از سفارت خارج شوند. نکته حائز اهمیت این است که عصر روز دوشنبه ایشان درباره حضور دانشجویان در سفارت آمریکا عنوان می‌کنند این انقلاب دوم است. دانشجویان اشغال‌کننده سفارت آمریکا قبل از اقدام خود به آقای موسوی خوئینی‌ها که پدر معنوی دانشجویان اشغال‌کننده سفارت بود و در سفارت نیزحضور داشتند عنوان می‌کنند که بهتر است قبل از این اقدام موافقت امام گرفته شود. آقای موسوی خوئینی‌ها در پاسخ عنوان می‌کنند که شما نگران نباشید و بنده موافقت ایشان را اخذ خواهم کرد. صبح روز دوشنبه ۱۴آبان سیداحمدآقا خمینی که ارتباط نزدیکی با آقای موسوی خوئینی‌ها داشتند وارد سفارت می‌شوند. اخیرا اسنادی محرمانه‌ای در مجله اندیشه پویا منتشر شده که بیانگر این مسأله است که آقای کیانوری دبیر کل حزب توده از چند روز قبل موافقت برای اشغال سفارت آمریکا گرفته بوده است. این یک سند تاریخی است که مجله اندیشه پویا آن را منتشر کرده و هیچ‌کس نیز تاکنون آن را تکذیب نکرده است. اگر این سند صحت داشته باشد صحبت ایشان در عصر روز یکشنبه ۱۳آبان با دکتر یزدی مصلحت‌اندیشانه بوده و امام موضع اصلی خود را در روز دوشنبه ۱۴آبان عنوان کرده‌اند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که آقای موسوی خوئینی‌ها از قبل با موافقت امام از اشغال سفارت اطلاع داشته و با علم به این موافقت دانشجویان را به اشغال سفارت تشویق کرده است. مسأله مهم در این زمینه واکنش دولت موقت به این ماجرا بوده است. دکتر یزدی به‌عنوان وزیر امور خارجه با آقای موسوی خویینی‌ها تماس می‌گیرند و عنوان می‌کنند حضور دانشجویان در سفارت آمریکا برای ۴۸ ساعت کافی است و به دانشجویان اعلام کنید سفارت را ترک کنند تا ما بتوانیم در عرصه بین‌المللی پاسخگو باشیم و عنوان کنیم که اشغال سفارت آمریکا به‌طور طبیعی در واکنش به پناه‌دادن آمریکا به شاه توسط دانشجویان معترض بوده است. مهندس بازرگان نیز عنوان می‌کنند این اقدام به منفعت ما نیست و مهندس بازرگان استعفا کردند. در نهایت نیز۴۸ ساعت اشغال سفارت به۴۴۴روز و پیامد‌های خطیر آن منجر می‌شود که ماجرای طولانی دیگری است».

حذف رشیدپور از صداوسیما

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی از حذف رضا رشیدپور در شبکه سه نوشته. در این گزارش آمده است: «به تازگی عکسی از دکور تخریب شده برنامه حالا خورشید در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد احتمالا این برنامه هم به سرنوشت برنامه۹۰ دچار شده است. پیگیری‌ها از عوامل حالا خورشید حکایت از آن دارد که سازمان صداوسیما به تیم تولید برنامه اعلام کرده که استودیو را باید تحویل دهند و پیرو این دستور دکور این برنامه صبحگاهی جمع شده است. این اتفاق در حالی رخ داده که مخاطبان منتظر شروع فصل جدید «حالاخورشید» بودند».

کارتون روز

همشهری، سامان صولتی

عکس روز

تسنیم، امیرحسین شفیعی سورک، قلعه سریزد

لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
فراروفرارو1 روز قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.

بازداشت دهها فعال زیست محیط در آلمان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی ای پی تی ان؛ ­پلیس آلمان دهها فعال محیط زیستی را که به شروع به کار یک معدن زغال سنگ اعتراض داشتند، بازداشت کرد. پلیس آلمان دهها نفر از فعالان محیط زیستی را که به شروع به کار بزرگترین معدن زغال سنگ لیگینیتی اعتراض داشتند و وارد محوطه این معدن شده بودند, بازداشت کرد. پلیس در ابتدای کار به این معترضان که در محوطه معدن گارزوایلر (Garzweiler) در غرب آلمان وارد شده بودند و این اقدام آنها, جانشان را تهدید می‌کرد، دستور خروج داده بود. به گفته خبرگزاری‌های آلمان, در درگیری با این معترضان, شماری از افسران پلیس نیز زخمی شده‌اند ولی به جزئیات بیشتر این حادثه اشاره‌ای نشده است. پیشتر نیز برخی از معترضان موفق شده بودند راه آهن متصل به این معدن را مسدود سازند.

دیدار موریسون با خرازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، اندرو موریسون وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه و خرازی رئیس شوراری راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه در این دیدار درباره مسائل منطقه و برجام ‌گفتگو می‌کنند. بر اساس شنیده‌ها، موریسون همچنین درباره تصمیم ایران مبنی بر تعلیق برخی از اقدامات برجامی صحبت خواهد کرد. به گفته وزارت خارجه انگلیس، این سفر فرصتی برای تعامل سازنده، صادقانه و بی‎پرده خواهد بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
در نتیجه، آقای ترامپ در شرایط کنونی مجبور شده است که بین دو گزینه جنگ و صلح یکی را انتخاب کند. او معتقد است که اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در آینده نزدیک اجتناب ناپذیر خواهد بود. آقای ترامپ هدف خود از تهدید به نابودی کامل کره شمالی را بازگرداندن رهبر این کشور به میز مذاکره عنوان کرده بود. هفته گذشته دولت ترامپ ایران را به عنوان مقصر حملات علیه نفت کش‌های ژاپنی و نروژی در خلیج عمان معرفی کرد. بسیاری از متحدان نزدیک آقای ترامپ از بی میلی او برای متوسل شدن به اقدام نظامی تقدیر کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

2 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1