هشدار سخنگوی تعزیزات درباره گرانفروشی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

هشدار سخنگوی تعزیزات درباره گرانفروشی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی: در عرضه برنج در فروشگاه شهروند تقلب شده بود هیچ شکی نیست و تأمین کننده این برنج به این تقلب اقرار کرده است

سیدیاسر رایگانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر این که بالاخره ۸۰ درصد برنج ایرانی عرضه شده در فروشگاه شهروند، پاکستانی بوده است یا نه و چرا مسئولان شورای شهر اخیرا این نظر را رد و ادعا کرده‌اند که در این برنج عرضه شده برنج بی کیفیت بوده است نه پاکستانی؟ افزود: در این که تقلب صورت گرفته است هیچ شکی نیست و تأمین کننده این برنج در شعبه رسیدگی کننده تعزیرات به این تقلب اقرار کرده و اقرارش موجود است و امضا و اثر انگشت گرفته شده است.

وی گفت: شاید فروشگاه شهروند از این تقلب مبرا باشد، اما به عنوان یک صنف موظف است درباره کیفیت کالایی که ارائه می‌کند جوابگو باشد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به این که این حکم در حال رسیدگی است، افزود: به دنبال فضاسازی و تقابل رسانه‌ای و بهره برداری سیاسی نیستیم و به عنوان مرجع رسیدگی کننده ورود می‌کنیم و در دو هفته اخیر مسئولان شهرداری تهران و شورای شهر اظهارات متعددی داشتند، اما برای این که وارد فضای تقابل نشویم پاسخ ندادیم و معتقدیم روند رسیدگی باید در فضایی آرام انجام شود.

رایگانی گفت: کارشناسی که شورای شهر به ان استناد کرده باید با درخواست شعبه انجام می‌شده و به مرجعی که مد نظر شعبه بوده ارسال می‌شده است.

وی افزود: نوع این بازرسی را سازمان استاندارد به صورت مکتوب به ما اعلام کرده است و امکان این نوع کارشناسی که دوستان به آن استناد کردند وجود ندارد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: شرکت شهروند در این تقلب نقشی نداشته و تأمین کننده برنج، تقلب را پذیرفته است و حکم پرونده حداکثر تا هفته آینده صادر می‌شود.پرونده‌های مهم و ملی تعزیرات در استان‌ها

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی مهم‌ترین پرونده‌های ملی استان‌های کشور را تشریح کرد.

سید یاسر رایگانی در نشست خبری به مهم‌ترین پرونده‌های مهم و ملی تعزیرات اشاره کرد و افزود: ​در تهران، یک شرکت بین المللی به دلیل گرانفروشی بیش از ۹۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به پرداخت ۹۷ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده که رای صادره در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است.

وی گفت: ​: در سیستان و بلوچستان، ​ ماموران پلیس آگاهی شهرستان ایرانشهر مقدار ۱۶۰ کیسه شیر خشک جمعا ۴ تن را در حال قاچاق کشف کردند و با توجه به تائید دانشگاه علوم پزشکی در مورد مصرف قابل انسانی این محموله، حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت یک میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

وی گفت: ​همچنین در این استان محموله ۲۵ تن شیر خشک نیز توسط پلیس آگاهی کشف و پس از استعلام مصرف انسانی از دانشگاه علوم پزشکی حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

رایگانی افزود: ​از ابتدای امسال تاکنون ۵ فقره پرونده شیرخشک به میزان ۱۲۱ تن تشکیل شده که ۳ فقره مختومه شده و ۲ پرونده با مقدار ۱۰۷ تن در حال رسیدگی است.

وی گفت​: محموله لوازم پزشکی و باطری تلفن همراه قاچاق در گلوگاه شهید مدنی مهریز استان یزد هم به ارزش ۶ میلیارد ریال کشف و پرونده در حال رسیدگی و صدور رای است.

رایگانی افزود​: در استان کردستان هم پس از کشف ۱۱ کیلو و ۲۳۵ گرم و ۳۱۰ سوت زیورآلات سفید و زرد، رسیدگی به پرونده آغاز و با احراز تخلف متهم به ضبط محموله و پرداخت ۱۲ میلیارد و ۷۲۹ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

وی گفت: ​ در استان فارس هم با کشف محموله قاچاق پارچه از یک کامیون در حال تردد در دشت ارژن، پرونده تخلف تشکیل و استعلام‌های لازم انجام شد و با توجه به عدم ارائه مدارک قانونی از سوی متهم و تائید مراجع ذیصلاح، محموله توقیف و به سازمان اموال تملیکی ارسال شد.

وی گفت: ​ ارزش این محموله ۲۷ میلیارد ریال است و حکم متهم نیز به زوی صادر می‌شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات گفت: ​: همچنین در استان فارس یک محموله پارچه قاچاق نیز به ارزش ۳۲ میلیارد ریال از یک کامیون کشف شده و شعبه در حال دریافت اظهارات متهم است؛ و همچنین یک محموله قاچاق لوازم یدکی به ارزش ۶ میلیارد ریال کشف و به تعزیرات حکومتی ارسال شده که شعبه رسیدگی کننده در حال بررسی موضوع است.

رایگانی افزود​: ماموران اجرای احکام تعزیرات فارس پس از محکومیت ۱۵ میلیارد ریایل قاچاقچی ارز، موفق شدند مقدار ۳ میلیارد ریال از این جریمه را وصل و به حساب خزانه دولت واریز کنند.

وی گفت​: در پرونده قاچاق ارز دیگری نیز که متهم ۱۵ میلیارد ریال جریمه شده بود، ماموران اجرای احکام مقدار دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از جریمه مذکور را وصول کردند.

رایگانی افزود​: در استان ایلام هم پرونده عدم ایفای تعهدات ارزی یک شرکت به ارزش ۱۶ میلیارد ریال در تعزیرات ایلام تشکیل شده و در استان خراسان جنوبی ۵ پرونده قاچاق دام (گوسفند و شتر) به ارزش ۹ میلیارد ریال تشکیل شده و در حال رسیدگی است و در استان گلستان هم یک شرکت به اتهام کسری گندم و عرضه خارج از شبکه گندم به پرداخت ۱۷۵ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم و شرکت دیگری نیز به اتهام عرضه خارج از شبکه گندم به پرداخت ۶۶ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ​ در استان هرمزگان هم ۴ پرونده قاچاق سوخت ۱۲ نفر متهم به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده اندو پرونده احتکار میوه توسط فردی به ارزش ۱۸ میلیارد ریال و پرونده قاچاق پتو توسط ۲ نفر به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال و همچنین پرونده قاچاق تن ماهی به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال مهم‌ترین پرونده‌های در دست رسیدگی این استان است.

وی افزود​: در استان آذربایجان غربی برای مدیرعامل یک شرکت وارداتی به دلیل گرانفروشی یک هزار و ۳۲۲ دستگاه کولر گازی جریمه ۲۱ میلیارد ریال صادر شده است و در یک پرونده ارزی، حواله ارزی خارج از ضوابط تعیینی از سوی یک شرکت به میزان ۸۰ هزار یورو وصول شده و حکم جریمه ۷۸ میلیارد ریالی متهم نیز در شعبه تجدیدنظر قطعی شده و یک شرکت صادراتی به دلیل قاچاق ۴۴ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بشکه رزین حاوی ۸۵ درصد مواد سوبسیدار از نوع نفت سفید، به پرداخت ۸۸ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است.

رایگانی گفت​: در استان خراسان شمالی هم با گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در مورد گرانفروشی ۷۱ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم برنج توسط یک شرکت بومی، تخلف بررسی و پس از احراز متهم به پرداخت ۳ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است که این حکم در مرحله اجراست.

وی افزود​: در استان مرکزی هم قاچاقچی محموله سیگار به ارزش ۱۸ میلیارد ریال در تعزیرات حکومتی به ضبط محموله به نفع ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و پرداخت ۱۸ میلیارد و ۴۸۳ میلیون ریال جزای نقدی و همچنین ضبط خودرو حامل محموله محکوم شد و همچنین دو پرونده احتکار فویل آلومینیومی به ارزش ۸۲ میلیارد ریال در حال رسیدگی است.

سخنگوی سازمان تعریرات افزود​: در استان کرمان هم با متوقف کردن یک کانتینر توسط مامورین نیروی انتظامی مشخص شد بارنامه این کانتینر مربوط به پارچه است، اما با توجه به مشکوک بودن رفتار‌های راننده، ماموران اقدام به فک پلمپ کانتینر و کشف یک میلیون و ۷۰۰ هزار نخ سیگار کردند و بلافاصله پرونده به تعزیرات ارجاع و مورد رسیدگی قرار گرفت و متهم پرونده به پرداخت ۱۹ میلیارد ریال جریمه نقدی و ارزش خودروی حامل محموله محکوم شد و همچنین حکم به ضبط سیگار‌های مکشوفه نیز صادر شد.

وی گفت:: ​در استان سمنان هم مدیرعامل کشتارگاه «الف» به دلیل گرانفورشی ۱۴۳ هزار و ۱۹۲ کیلوگرم گوشت مرغ در تعزیرات به پرداخت ۱۲ میلیارد و ۹۶ میلیون ریال جزای نقدی ر حق صندوق دولت و ممهور نمودن پروانه به مهر تخلف مرتبه اول محکوم شد.

رایگانی افزود​: در استان لرستان با هماهنگی انجام شده از سوی معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مقرر شده بود که سازمان همیاری شهرداری سهمیه گوشت گرم گوسفندی تنظیم بازار را برای توزیع میان مصرف کنندگان بر اساس فرم زمانبندی و سهمیه شهرستان خرم آباد، تحویل فروشگاه‌های منتخب کند.

وی گفت: ​ حسب گزارش‌های دریافتی سازمان مذکور برخلاف ضوابط توزیع، کالای مورد نظر را تحویل واحد‌های صنفی مربوطه نکرده و بر همین اساس پرونده تخلف تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت و در بررسی‌های شعبه سوم ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی خرم آباد موضوع عرضه خارج شبکه مقدار یک هزار کیلوگرم گوشت گوسفندی محرز و مشخص شد و نهایتا متهم (سازمان همیاری شهرداری) به پرداخت یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.

رایگانی افزود​: در استان آذربایجان شرقی یک شرکت وارد کننده مواد اولیه صنایع تولید کفش به دلیل گرانفروشی و عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری به پرداخت ۵۹ میلیارد ریال جریمه محکوم شد. (این شرکت مواد اولیه صنایع کفش را فرآوری می‌کرده یعنی کاتالیزور را به صورت خام وارد کرده و پس از فرآوری آن را به ۲۰ گرید مختلف تغییر داده و با قیمت جدید به فروش می‌رسانده، اما از نظر کارشناسان عمل فرآوری دلیل بر افزایش قیمت اینم کالا نیست و تخلف است.)

وی گفت: ​ در استان خراسان رضوی پس از کشف ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار درهم ارز قاچاق توسط مامورین مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بلافاصله برای فرد متخلف پرونده تعزیراتی تشکیل که در نهایت پس از رسیدگی و أخذ دفاعیات متهم به پرداخت ۵۴ میلیاردو ۹۷۶ میلیونو ۵۰۱ هزار ریال جزای نقدی، معادل یک برابر بهای ارز قاچاق و ایضا پرداخت مبلغ ۵۴ میلیاردو ۹۷۶ میلیونو ۵۰۱ هزار ریال معادل ارزش ارز از بین رفته محکوم گردید.

در ادامه وی گفت:: فرد متخلف در مجموع به پرداخت ۱۰۹ میلیاردو ۹۵۳ میلیونو ۲ هزار ریال محکوم شد.

رایگانی افزود​: در استان کهگیلویه و بویراحمد، یک شرکت تولیدی بطری آب معدنی که با کد بورسی سهیمه ماهانه مواد پتروشیمی را خریداری می‌کرد تا بطری آب معدنی تولید کند؛ این سهمیه را به صورت آزاد و غیرمجاز در شمال و کردستان به فروش رسانده که به همین دلیل به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.هشدار سخنگوی تعزیزات به وارد کنندگان پوشاک خارجی درباره گرانفروشیسخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی به وارد کنندگان پوشاک خارجی درباره گرانفروشی هشدار داد.سید یاسر رایگانی درباره گرانفروشی برخی وارد کنندگان برند‌های واردکننده پوشاک خارجی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد این نمایندگی‌ها گاهی تا چند برابر قیمت کالایی را به مشتری می‌فروشند که بزودی در این خصوص وارد عمل می‌شویم.

وی گفت: به عنوان مثال در یک مورد وارد کننده پوشاکی را که در مجموع با احتساب هزینه گمرک و حمل و نقل از ترکیه ۱۷۶ هزار تومان تمام می‌شود با قیمت ۴۵۹ هزار تومان به فروش گذاشته است.

رایگانی با بیان اینکه این اختلاف فاحش دریک پیراهن بچه‌گانه وجودداشته است، گفت: سیاست ما حمایت از کسب و کار است و تمایلی به تعطیلی واحد‌های صنفی نداریم، ولی این نباید باعث تضعیف حقوق مصرف‌کننده شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین با انتقاد از قیمت‌گذاری غیر واقعی خودرو و مسکن در برخی سایت‌ها و کانال‌ها و ضعف نظارت در این حوزه افزود: امروز در یک سایت، آگهی فروش شهاب‌سنگ یک میلیارد تومانی را دیدم که جای تعجب دارد و خواهان نظارت مراجع ناظر در این خصوص هستیم.

رایگانی همچنین درباره بحث اجاره بهای مسکن و نبود صلاحیت قانونی تعزیرات برای ورود به آن گفت: این بحث در مجلس در حال بررسی است و در صورت تصویب ورود می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دمای بالای ۴۰ درجه برای نیمی از کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

آغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیآغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸فعالان صنعت الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ ۹۸، آخرین یافته‌های علمی و صنعتی خود را به نمایش گذاشتند
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. انتخاب: یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. یک کارمند اداره پست بریتانیا که به نظر کمی تنبل می‌رسد از روشی جدید و عجیب برای ارسال نامه استفاده می‌کند.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
«جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! برترین‌ها: «جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! هیچ رکورد رسمی برای این کار وجود ندارد، چون گینس چنین دسته‌ای ندارد، اما وقتی دفرن شنید که یک نفر ۱۰۰ ساعت روی تخت سلطنت نشسته، فکر کرد او هم می‌تواند. هدف او این بود که ۱۶۸ ساعت روی کاسه توالت بنشیند و تقریبا ۵ روز نشست، اما فقط ۱۱۶ ساعت دوام آورد، چون بدنش دیگر کشش نداشت. اگرچه او نتوانست به رکورد ۱۶۸ ساعته خود برسد، اما ۱۱۶ ساعت هم بیشترین زمانی است که تاکنون یک فرد روی کاسه توالت نشسته است و دفرن امیدوار است که این تلاش به عنوان یک رکورد جهانی رسمی شناخته شود.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.

نظرها

اخبار بیشتر