۲۵ درصد مردم قزوین فشار خون دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سلامت
۲۵ درصد مردم قزوین فشار خون دارند

۲۵ درصد مردم قزوین فشار خون دارند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: ۲۵ درشد مررم قزوین به فشار خون بالا دچار هستند و در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ۱۶ مرکز شهری، ۱۸ پایگاه سلامت شهری، ۲۰ مرکز روستایی و ۱۰۷ خانه بهداشت و ۳۴ واحد سیار فشار خون مردم را مورد سنجش قرار می‌دهند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، دکتر علیرضا مهرعلیان ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت آغاز اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار داشت: امروز هزینه‌های حوزه درمان برای مردم‌ طاقت فرسا بوده و نیازهای مردم نیز در حوزه درمان روز به روز پررنگ‌تر می‌شود و در همین حال هزینه‌های نگهداری از بیمار نیز در بیمارستان‌های دولتی افزایش یافته و منجر به زمین‌گیری مردم در بخش درمان شده است.

وی بیان کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با روز فشار خون آغاز شده و در ۲ فاز اطلاع رسانی، حساس سازی و اموزش به مردم از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۶ خرداد ماه و همچنین مرحله عملیاتی از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر ماه در سه بخش پوشس دهی کلیه مراکز جامع سلامت و خانه بهداشت، استقرار تیم‌های سیار در مکان‌های پرتردد مردم و در بخش اخر کنترل فشار از طریق خود افراد اجرا می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: اگاهسازی مردم در حوزه درمان یکی از اهداف اصلی ما بوده ولی با توجه به اطلاع‌رسانی‌ پیامدهای بیماری‌ فشار خون و همچنین مراکز موجود در نواحی شهری و روستایی برای کنترل فشار خون باز هم میزان مراجعات مردم کم است.

وی افزود: مردم باید از خطراتی که در کمین سلامتی انها بوده به واسطه اطلاع رسانی رسانه‌ها اگاه شده که طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در راستای بررسی سلامتی اجرا شده و مردم می‌توانند به صورت رایگان از آن بهره‌مند شوند.

مهرعلیان ادامه داد: میزان مراجعات مردم برای انجام ازمایشات قند و چربی در مراکز بهداشت تحت پوشش ما با وجود رایگان بودن کم بوده و با وجود رژیم غذایی اشتباه ایرانیان و مصرف نمک به نیزان دو برابر جهان نیاز به انجام این ازمایشات در تمام مردم احساس می‌شود.

وی تاکید کرد: در سال ۹۶ تعداد ۹۷ هزار نفر بر اثر فشار خون دچار مرگ شدند و بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان‌ها عامل بیشتر مرگ‌ها بوده است.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: خود مراقبتی شعاری بوده که در حوزه سلامت مطرح است، چرا که خود مردم باید خواستار درمان فشار خون بالای خود بوده و متناسب با این بیماری رژیم غذایی خود را انتخاب کند.

وی افزود: ۲۵ درصد مردم قزوین دچار فشار خون بالا هستند در صورتیکه جهان به سمتی پیش می‌رود که بیمارستان‌ها از بیماری خالی شده و رویکرد به سمت پیشگیری سوق پیدا کند.

مهرعلیان تاکید کرد: مصرف نمک عوارضی همچون پوکی استخوان، سرطان معده، فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی به همراه داشته و باید سبزیجات و ادویه‌جات را جایگزین نمک قرار داده و با تغییر ذائقه خود به این سمت از ابتلا به فشار خون جلوگیری کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت

وی بیان کرد: متوسط مصرف نمک در قزوین ۱۱ گرم در روز بوده در صورتی که در سنین پایین ۵۰ سال باید ۵ گرم و بالای ۵۰ سال ۳ گرم باشد.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: فشار خون یک بیماری بی علامت بوده و درد پشت سر یکی از عارضه‌های ان است و مردم باید در صورت اگاهی به ابتلا سریعا با مراجعه به مراکز نسبت به درمان بیماری اقدام کنند.

وی افزود: اصلاح شیوه زندگی در خصوص رژیم غذایی و کاهش وزن از راهکارهای درمان فشار خون بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

مهرعلیان تصریح کرد: فشار خون باید بین ۸ تا ۱۲ باشد که اگر تا مرز ۱۴ برود در مرحله پیش فشار خون بوده و در صورت بالا رفتن باید درمان آغاز شود.

وی بیان کرد: ۱۶ مرکز شهری، ۱۸ پایگاه سلامت شهری، ۲۰ مرکز روستایی و ۱۰۷ خانه بهداشت در استان قزوین نسبت به کنترل فشار خون اقدام کرده و فعالیت دارند؛ همچنین ۳۴ واحد سیار نیز در بخش سنجش فشارخون مردم فعالیت می‌کنند.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: فشار خون ۴۴ هزار و ۸۱۳ نفر در در مراکز جامع سلامت و ۶ هزار نفر در مراکز سیار کنترل شده و برای ۳۰ درصد جمعیت هدف ۱۵۰ هزار نفری که باید مورد سنجش فشار خون قرار گیرند، انجام شده است.

غربالگری فشار خون ۱۳۰۰ نفر در طرح ملی کنترل فشار خون در قزوین

محمد حسن ارداقیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز اظهار داشت: فشار خون ۱۳۰۰ هزار نفر در کل استان قزوین سنجش شده که ۵۰ هزار نفر آن‌ها از شهرستان قزوین بودند.

وی بیان کرد: در استان قزوین ۶۰۰ هزار نفر ۳۰ سال به بالا بوده و ما در طرح بسیج ملی موظف به اندازه گیری فشار خون ۵۰ درصد انها هستیم که حدود ۳۰۰ هزار نفر می‌باشند.

ارداقیان تاکید کرد: قبل از اجرای طرح بسیج ملی ۲۴٫۶ مردم قزوین دچار فشار خون بالا بودند و پس از اجرای طرح نتایج ان را بررسی خواهیم کرد.

وی افزود: در راستای کنترل فشار خون باید به مواردی همچون افزایش فعالیت بدنی، خوردن غذای سالم، مدیریت استرس، کاهش مصرف نمک، متعادل نگه داشتن وزن، ترک سیگار و الکل و دخانیات توجه کرده و افراد دارای فشار خون این موارد را رعایت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پژوهشگران دریافتند که باکتری‌های مضر موجود در روده موجب التهاب شده و خطر گسترش سرطان پستان را افزایش می‌دهند. بنابر پژوهشی که در نشریه پزشکی Hepatogastroenterology منتشر شد، مصرف مکمل پروبیوتیک به بهبود حرکات روده و اجابت مزاج در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ کمک کرد. همچنین، ما می‌دانیم که پروبیوتیک‌ها می‌توانند در عوامل ضد سرطان، حداقل درباره سرطان روده بزرگ، نقش داشته باشند، و همچنین به طور بالقوه اثربخشی شیمی درمانی را افزایش داده و آثار ناخوشایند پرتو درمانی در درمان سرطان را کاهش دهند. باکتری‌های مفید موجود در این غذاها از رشد بیش از حد باکتری‌های مضر ساکن روده پیشگیری می‌کنند. - گیاهان دارویی از جمله ارگانو، آویشن، و جینسنگ که به نابودی میکروب‌های مضر کمک می‌کنند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
همشهریهمشهری8 ساعت قبل
پریشان‌حالی و خشمی که جزو خصوصیات یک نفر نیست اما وجود دارد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی افسردگی هم در بزرگسالان و هم در کودکان باشد. پایین کمرتان بسیار دردناک استافسردگی، احتمال کمردرد را افزایش می‌دهد و یک بررسی در سال ۲۰۱۵ این موضوع را نشان داده است. دچار پسوریازیس شده‌ایدپسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که می‌تواند قسمتی از بدن یا تمام آن را درگیر کند. در واقع افسردگی موجب ابتلا به پسوریازیس و پسوریازیس موجب ابتلا به افسردگی می‌شود. در واقع، طبق گزارش سال ۲۰۱۱، ۳۳ درصد از افراد مبتلا به یبوست، علائم اختلال افسردگی را نشان دادند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
محققان استرالیایی می‌گویند استفاده بیش از حد از تلفن همراه باعث تغییراتی جدی در جمجمه انسان شده و از جمله به رشد غیرعادی استخوان‌های آن منجر می‌شود. پایین بودن طولانی مدت سر بر تاندون‌ها و رباط‌های استخوان‌های جمجمه نیز تأثیر منفی می‌گذارد و این احتمال وجود دارد که در آینده آسیب یادشده در استخوان‌های جمجمه بسیاری از جوانان وجود داشته باشد. علاوه بر مشکل یادشده، استفاده طولانی مدت از گوشی به ایجاد سردردهای مزمن نیز منجر می‌شود که یکی از عوامل این سردردها تغییرات و بزرگ شدن استخوان‌های بخش پشتی جمجمه است. گفتنی است سابقه تحقیقات در این زمینه به سال ۲۰۱۶ بازمی گردد و اولین بررسی‌ها در این زمینه در سال ۲۰۱۶ و با استفاده از اشعه ایکس صورت گرفته است. برآوردها در سال ۲۰۱۸ حاکی از آن بوده که بیش از ۴۰ درصد از جوانان استرالیا با مشکلات یادشده دست به گریبان بوده‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشکم آبی بدن زمانی اتفاق می‌افتد که میزان آبی که در بدن از دست می‌دهید بیشتر از حجم آبی است که مصرف و یا استفاده می‌کنید. اگر آب کافی در بدن را جایگزین نکنید، مطمئمنا دچار کم آبی بدن خواهید شد. همچنین می‌توانید برای بر طرف کردن معضل کم آبی بدن، مایعات و آب بیشتری بنوشید، اما در موارد جدی نیاز به درمان فوری وجود دارد. درمانکم شدن آب بدن باید توسط جایگزینی مایعات در بدن درمان شود. بهترین روش درمان کم آبی بدن بستگی به سن، شدت کم آبی بدن و علت آن دارد.
سلامت نیوزسلامت نیوز8 ساعت قبل
سلامت نیوز: اگر از جدا خوابیدن همسرتان ناراحت هستید، سعی کنید راهی برای هم خواب شدنتان پیدا کنید و هرگز این ناراحتی را با محروم کردن همسرتان از رابطه جنسی تلافی نکنید. اصل این است که زن و شوهر در هیچ شرایطی حق ندارند بستر خواب خود را جدا کنند؛ مگر پس از طلاق. همواره باید بدانیم اتاق خواب محل بسیار مهمی برای رابطه جنسی زن و شوهر است. تنظیم کردن ساعت خواب، خوابیدن را برای شما سخت‌تر می‌کند و مغزتان را تحریک می‌کند. نزدیکی فیزیکی در هنگام خواب باعث بهبود رابطه می‌شود: مطالعه دیگری از دانشگاه هرتفوردشایر به بررسی تأثیر تماس فیزیکی در طول خواب در میان ۱۰۰۰ زوج پرداخت.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
مشکلات چشم در افراد مبتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس (ام‌اس) نسبتا رایج هستند و می‌توانند شامل تاری دید، دوبینی، و از دست دادن بینایی شوند. به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی»، همانند دیگر علائم بیماری ام‌اس، علائم مرتبط با چشم می‌توانند طی یک دوره شعله‌ور شدن بیماری پدیدار شده و سپس با گذشت زمان از بین بروند. روش‌های درمان ممکن است به محافظت از بینایی فرد کمک کنند، پیشرفت بیماری ام‌اس را کند سازند و از آسیب بیشتر پیشگیری کنند. زمانی که بیماری ام‌اس بر اعصاب چشم‌های یک فرد اثر می‌گذارند، این می‌تواند موجب بروز التهاب و شکل گیری علائم شود. تداوم مصرف دارو برای تسکین علائم بیماری ام‌اس به بهبود مشکلات چشم کمک خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

2 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1