آدرس اشتباه نرویم؛ نه «رامبد» مقصر است، نه «نگار»!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

آدرس اشتباه نرویم؛ نه «رامبد» مقصر است، نه «نگار»!

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
کسانی باید مذمت شوند که با سوء مدیریت خود باعث شده اند هر روز تعداد قابل توجهی از ایرانیان جلای وطن کنند و به شرق و غرب عالم بروند تا بدانجا که طبق اعلام مقامات رسمی، ایرانیان در 120 کشور جهان پراکنده شده اند؛ آن هم نه اندکی از جمعیت که 5 تا 6 میلیون نفر و حدود 7 درصد از کل جمعیت ایران! غم انگیز نیست؟!

عصر ایران؛ جعفر محمدی - از وقتی که رامبد جوان با همسر باردارش، نگار جواهریان، راهی کانادا شده است تا فرزندشان در آنجا به دنیا بیاید، موجی علیه این زوج به راه افتاد و حتی کار به پخش گزارش تلویزیونی عیله رامبد جوان کشیده شد. در مقابل گروهی نیز بر آنند که آنچه آنان انجام داده‌اند، مربوط به زندگی خصوصی شان است و این حق هر پدر و مادری است که درباره محل تولد فرزندشان و آینده او تصمیم بگیرند … و این ماجرا همچنان ادامه دارد.

در این نوشتار برآن نیستم که درباره این سفر قضاوت کنم چرا که بر آنم این حجم از حملات علیه کسی که با هزینه شخصی خود درباره زندگی شخصی اش تصمیم گرفته است غیرمنصفانه است. نیز منافاتی هم بین دوست داشتن ایران و به دنیا آوردن فرزند در کشوری دیگر نمی‌بینم چرا که ممکن است فردی "وطن" اش را دوست داشته باشد ولی از "شرایط موجود در وطن" ناراضی باشد. وانگهی هر کسی که از پدری ایرانی در هر جای دنیا متولد شود، طبق قانون ایران، ایرانی است و طبق قانون محل تولد ممکن است تابعیت آنجا را نیز علاوه بر ایران بگیرد.

به باور من، آن که باید مورد هجمه قرار بگیرد، رامبد جوان نیست بلکه کسانی هستند که کار کشور را بدانجا رسانده‌اند که رامبد جوان و بسیار بسیار مانند او، دوست دارند فرزندان شان را در خارج از ایران به دنیا بیاورند تا وطن دومی برای خودشان دست و پا کنند.

کسانی باید مذمت شوند که با سوء مدیریت خود باعث شده‌اند هر روز تعداد قابل توجهی از ایرانیان جلای وطن کنند و به شرق و غرب عالم بروند تا بدانجا که طبق اعلام مقامات رسمی، ایرانیان در ۱۲۰ کشور جهان پراکنده شده‌اند؛ آن هم نه اندکی از جمعیت که ۵ تا ۶ میلیون نفر و حدود ۷ درصد از کل جمعیت ایران! غم انگیز نیست؟!

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

مسؤولانی باید از شدت شرم، سرخ و سیاه شوند که با ندانم کاری‌های خود، اندیشمندان و جوانان نخبه ایرانی را از وطن می‌رانند، دانشگاه‌ها و مراکز علمی جهان را آکنده از دانشمندان ایرانی می‌کنند و جامعه ایران را از وجود آنها محروم می‌سازند.

آنان که نگران به دنیا آمدن نوزاد رامبد و نگار در کانادا هستند، آیا به همان اندازه که در این باب داد و هوار کردند، از فرار مغزهایی که با سرمایه‌های ملی بزرگ شده و موقع «باردهی» به خارج رفته‌اند نیز غمزده‌اند یا فقط از سفر زنان در دوران «بارداری» آشفته می‌شوند؟

آنانی باید خجالت بکشند که کارآفرینان ایرانی را در کشور خودشان سر می‌دوانند و آنها را به شکل کیسه‌های پولی می‌بینند که باید چاپیدشان! و نهایتا کار به جایی می‌رسد که صاحبان سرمایه ایرانی، عطای سرمایه گذاری و اشتغالزایی در کشور خود را به لقایش می‌بخشند و می‌روند و پشت سرشان را هم نگاه نمی‌کنند جز با آه و اندوه.

اصلا بیایید رامبد و همسرش را ممنوع التصویر کنیم و حتی ممنوع الورود به کشور (!) تا دل کسانی که این روزها هر چه ناسزا بود گفتند خنک شود؛ ولی آیا مشکل ما این است یا سوء تدبیر کسانی که وضعیت کشور بزرگ و پرظرفیت ایران را به اینجا رسانده‌اند که دهها میلیون ایرانی، یا از کشور رفته‌اند، یا در حال رفتن اند یا در آرزوی و حسرت رفتن از این سرزمین هستند.

به جای سرک کشیدن در زندگی این و آن و دم از وطن پرستی زدن، ببینیم هر کدام از ما، برای وطن مان چه کرده‌ایم؟ واقعا چه کرده‌ایم؟ و واقعا چه کرده‌ایم؟!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
سفیر پیشین ایران در اردن با بیان این که آمریکا به عنوان ابزار و اهرم فشار و آلترناتیو اسرائیل برای توسعه به شمار می‌رود گفت: نشست بحرین شکست خورد و طرح معامله قرن هم یک دروغ و فریب بیش نیست. به گزارش ایسنا، مجتبی فردوسی پور در نشست «بررسی امکان و عدم امکان اجرای معامله قرن و راهبرد محور مقاومت» اظهار کرد: در شکل گیری و تکوین رژیم صهیونیستی سه مؤلفه ایدئولوژی، امنیت سازی و ایدئولوژی- امنیت را می‌توان در نظر گرفت. کار فلسطین به جایی رسیده که پرونده‌اش در حوزه بین الملل امروز به جای توجه به حقوق فلسطینی‌ها، توجه به احقاق حقوق اسرائیل باشد. همچنین تأیید سه جانبه از تشکیلات خودگردان، حماس و اسرائیل داشته باشند تا بتوانند مشروعیت خود را تضمین کنند. سفیر پیشین ایران در اردن در پایان تاکید کرد: امروز توان مقاومت به گونه‌ای است که مهاجرت معکوس را تشویق کرده و ما بدون تردید سرزمین‌های فلسطین در تصرف ملت فلسطین را خواهیم داشت و شکی نیست که سرزمین‌های اشغالی آزاد می‌شود.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
کارشناس مستقل سابق سازمان ملل ضمن اشاره به اینکه از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیرقانونی بوده، گفت: ایالات متحده آمریکا فاقد هرگونه حسن نیت در انجام مذاکرات است. این کارشناس سابق سازمان ملل با تاکید بر اینکه مسیر دیپلماسی همواره باز است و دیپلماسی مبتنی بر حسن نیت است، افزود: با این حال، این دولت آمریکا است که فاقد هرگونه صداقتی است. وی همچنین در مورد ادعای ترامپ درخصوص لغو تصمیم حمله خود به ایران جهت جلوگیری از کشتن افراد، اظهار داشت که ترامپ در این مورد بلوف می‌زند. زایاس، همچنین با بیان اینکه ترامپ را نباید حتی برای یک لحظه باور کرد، افزود: ایران می‌تواند ضربات سنگینی به منافع آمریکا بزند، ولی تنها چیزی که ایران می‌خواهد، احترام می‌باشد و دوست دارد مانند دیگر کشورها محترم شمرده شود. امنیت منطقه خاورمیانه از اوایل ماه می‌و حضور بیشتر نظامی آمریکا به دلیل آنچه که بولتون از آن به عنوان پیام روشن به ایران یاد کرده، به خطر افتاده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک مادر حدودا ۵۰ ساله و دخترش که در حومه پاریس زندگی می‌کردند، از دولت فرانسه به دلیل ابتلا به مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی هوا شکایت کردند. یک دادگاه اداری در فرانسه دولت این کشور را به دلیل اهمال در برابر آلودگی هوا مقصر شناخت. دادگاه اداری مونترو در نزدیکی پاریس دولت فرانسه را در بیماری این دو نفر مقصر شناخت. این مرجع قضایی در حکم خود اعلام کرد که تمهیدات به کار گرفته شده از سوی دولت برای مقابله با آلودگی هوا در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ با وظایف قانونی و به‌ویژه مقررات آیین‌نامه‌های اروپایی همخوانی نداشته است. استناد این محکمه اداری این است که نمی‌توان بین بیماری تنفسی شاکی‌ها و آلودگی هوا ارتباط مستقیم تشخیص داد.
تسنیمتسنیم59 دقیقه قبل
تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) افزود: مردم در چهل‌ساله نخست انقلاب اسلامی به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست‌یافته و باید با الگو گرفتن و استفاده از بیانیه گام دوم انقلاب، به حرکت خود ادامه دهیم. امام‌جمعه قم در ادامه به بیان دستاوردهای عمرانی و فیزیکی دولت‌ها در ایران اسلامی پرداخت و تأکید کرد: انتخاب آزادانه مردم درصحنه سیاسی کشور و انتخابات رئیس‌جمهور و نمایندگان جزو ارزش‌های انقلاب هستند. سعیدی سم‌پاشی‌های صورت گرفته از سوی دشمنان برای از بین بردن استوانه بزرگ روحانیت را مورداشاره قرارداد و گفت: راه حل مقابله با چنین تهاجم‌هایی همراهی بیشتر مردم است. تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) در پایان با تأکید بر پرهیز جدی ائمه جمعه از دخالت در فعالیت‌های تجاری و مالی خاطرنشان کرد: نماز جمعه جزئی از جوهره دین اسلام بوده وباید از آن حراست کرد. انتهای پیام/ش
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی گفت: هدف ترامپ از اعمال فشار به ایران جلب حمایت تحریم‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است و اگر این دوره را پشت سر بگذاریم این فشارها کم و دیگر بی‌فایده و بی‌اثر خواهد بود. وی افزود: البته ترامپ مجدد در انتخابات آمریکا رای خواهد آورد؛ این اشتباه است که فکر کنیم انتخاب نخواهد شد چرا که ترامپ تجلی امنیت آمریکایی است و آمریکای‌ها به او رای می‌دهند. نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دونالد ترامپ یک آدم لات و نماد واقعی یک کابو است که شخصیت اصلی هر آ‌مریکایی است. ترامپ یک آدم بی‌سواد و اهل همه خلاف‌های دنیا است و مهمترین تفریح‌اش این است که برود در کازینو و قمار کند. مره‌صدق خاطرنشان کرد: با توجه به شخصیت مشابه اکثریت مردم آمریکا از دل این ملت فردی مانند ترامپ بیرون می‌آید و ا گر چیزی غیر از این اتفاق بیفتد باید تعجب کرد.

نظرها

اخبار بیشتر