بازگشت سیل‌زدگان به خانه‌های ناامن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. حوادث
بازگشت سیل‌زدگان به خانه‌های ناامن

بازگشت سیل‌زدگان به خانه‌های ناامن

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: نماینده‌های مردم مناطق سیل‌زده در مجلس شورای اسلامی از آخرین وضعیت مردم این مناطق گفتند و از کندی در روند کارها گلایه کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تعادل، حمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آخرین وضعیت مردم مناطق سیل‌زده گفت: حادثه سیل بسیار گسترده بود و به خانه‌های زیادی خسارت وارد شد.

در بخش‌هایی که خسارت به منازل وارد شده، پرداخت خسارت تا حدودی انجام و افراد به بانک‌ها معرفی شدند و در حال تعمیر منازلشان هستند. در حال حاضر فصل جانمایی است و تلاش می‌شود، بعد از جانمایی به منازل تخریبی رسیدگی شود.

او درباره مشکلات مردم مناطق سیل‌زده گفت: یکی دیگر از مشکلات اساسی مردم تهیه لوازم خانگی است که باید این لوازم به صورت پکیج به آنها تحویل داده شود.

با توجه به نزدیک شدن فصل گرما به وسایلی از جمله یخچال، کولر و … نیاز است، اما متاسفانه تامین آن به کندی صورت می‌گیرد، روند کند در ارایه لوازم منزل موجب شده زندگی مردم با مشکلات دیگری نیز روبه‌رو شود.

از این رو باید هرچه سریع‌تر مشکل مردم حل شود و پکیج لوازم خانگی به سرعت به دست مردم مناطق سیل‌زده برسد، مردم در حال حاضر به این پکیج‌ها نیاز دارند، اگر در زمان دیگری به دست‌شان برسد، دیگر چه نیازی به آن است.

نماینده مردم پلدختر درباره نیازهای اصلی مردم مناطق سیل‌زده پل دختر گفت: تامین لوازم خانگی، تسریع در پرداخت خسارات کشاورزی و مسکن، رسیدگی به وضعیت راه‌ها و پل‌ها از جمله نیازهای اساسی مردم است، اما متاسفانه با گذشت نزدیک به ۷۰ روز بخشی از راه‌ها مشکل دارد.

به عنوان مثال راه‌ها هنوز روکش آسفالت ندارند و جاده به صورت خاکی است، همچنین چندین پل هم باید متصل شوند. الان فصل برداشت محصولات کشاورزی است و عدم رسیدگی به وضعیت راه‌ها و پل‌ها می‌تواند، مشکلات دیگری به وجود بیاورد.

باید سریع‌تر مشکلات راه‌ها و پل‌ها برطرف و خسارات به مردم پرداخت شود. کاظمی درباره خسارت‌های وارد شده به شهرستان پلدختر گفت: در بخش کشاورزی حدود هزار میلیارد، در بخش منازل و لوازم خانگی و خسارت روستایی و شهری حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد و خسارت راه‌ها نیز حدود هزار میلیارد بوده است. به‌طور کلی نزدیک به پنج هزار میلیارد به بخش‌های مختلف شهرستان پلدختر آسیب وارد شده است.

او در پاسخ به این سوال که چقدر زمان نیاز است تا مشکلات پل‌ها و راه‌ها برطرف شود؟ گفت: حرف ما این است که می‌توان تعمیر پل‌ها را سریع‌تر انجام داد.

آن قسمت از راه‌ها که رو شکافی شده، باید روکش آسفالت شود تا مردم به راحتی تردد کنند و درست نیست بیش از این ساخت‌وساز آن زمان ببرد. نماینده مردم پلدختر درباره بازسازی منازل آسیب‌دیده و تخریبی گفت: تعمیری‌ها در حال انجام است و باید برای منازل تخریبی جانمایی انجام شود، همچنین واگذاری زمین‌ها که لازمه جانمایی است، در حال انجام است.

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، درباره وضعیت مردم سیل‌زده به ایلنا گفت: در‌خصوص مناطق سیل‌زده چند موضوع حائز اهمیت است؛ موضوع اول مربوط به کشاورزان است، زیرا حادثه سیل بیشتر در مناطق روستایی اتفاق افتاده و در بخش شهری خیلی کمتر بوده است.

در خصوص خسارت کشاورزان سامانه‌ای از سوی وزارت کشور تدارک دیده شده که این سامانه تحت اینترانت است و به همین دلیل با کندی زیادی مواجهیم، پیش‌تر برای تسریع‌ در روند این سامانه و بالا بردن ظرفیت آن تذکر دادیم تا اطلاعات مربوط به مناطق سیل‌زده و آسیب‌های آن را به سرعت وارد این سامانه کنیم. او ادامه داد: موضوع بعدی درباره منازل مسکونی روستایی است که توسط بنیاد مسکن و کارشناسان آن تشکیل پرونده شده و منتظر اقدامات بعدی آنها هستیم.

با توجه به شرایط بد و نامطلوبی که وجود دارد، اکثر مردم به منازل خود بازگشته‌اند و متاسفانه‌ چاره‌ای جز این نیز نداشته‌اند. ساری در پاسخ به این سوال که آیا بازگشت به منازل آسیب‌دیده برای مردم خطرناک نخواهد بود؟ گفت: بله، خطرناک است به همین دلیل آنها مجبورند، در طول روز در خانه باشند و شب موقع خواب از خانه بیرون بیایند. روستاهای سیل‌زده زیاد هستند و تقریبا می‌توان گفت؛ در اکثر روستاها این موارد دیده می‌شود. به هر حال باید روند بازسازی انجام شود که متاسفانه نقص‌های زیادی در این کار وجود دارد. بخشی از افراد نیز همچنان در کانکس هستند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حادثه ی امروز تهران

فقط ۵۰ درصد کمک‌هزینه‌ها به سیل‌زدگان پرداخت شده است

نماینده مردم پلدختر درباره کمک هزینه‌هایی که به حساب افراد آسیب‌دیده از سیل ریخته شده است، گفت: این کمک هزینه بسیار کم است و حدود ۵۰ درصد از آن پولی که دولت قولش را داده بود، واریز شده، البته برخی هم به خاطر مشکلات بانکی نمی‌توانند این پول‌ها را برداشت کنند. این مساله توسط همکاران ما در حال پیگیری است تا سریعا مرتفع شود.

قرار بود؛ شش میلیون تومان به صورت بلاعوض به سیل‌زدگان بدهند که فعلا سه میلیون تومان آن را به حساب ریخته‌اند. پروسه اداری این کار سنگین است و انتظار می‌رود نیروهایی که روی این موضوع کار می‌کنند، سرعت‌شان بیشتر از این حرف‌ها باشد. او اضافه کرد: بخش سوم خسارت‌ها مربوط به راه‌ها و پل‎ها است.

انتظار می‌رود، وزارت راه اقداماتش را سریعا انجام دهد. گرچه آنها برنامه‌های خودشان را دارند، ولی اینکه دست به کار شوند، مهم است، البته دلیل آنها برای روند کار این است که سازمان برنامه و بودجه به کندی مبالغ را به آنها اختصاص می‌دهد. ساری توضیح داد: قرار بود به خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل پکیج لوازم خانگی بدهند که این پکیج‌ها به یک تعدادی رسیده و به تعدادی هم هنوز نرسیده است.

انتظار می‌رفت که پکیج‌ها به صورت کامل و یکسان بین مردم توزیع شود، اما اینکه پکیج‌ها بطور ناقص و غیریکسان توزیع شود، باعث نارضایتی و اعتراض مردم شده است. نماینده مردم پلدختر درباره وسایل مورد نیاز مردم مناطق سیل‌زده گفت: مردم این مناطق بیشتر به کولر، یخچال، گاز، ظرف و ظروف، ماشین لباسشویی و تلویزیون نیاز دارند.

کارگران آق‌قلا نیازمند حمایت بیمه‌ای هستند

نورمحمد تربتی‌نژاد، نماینده مردم آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی در مورد آخرین وضعیت مردم مناطق سیل‌زده استان گلستان توضیح داد: سیل آق‌قلا و گلستان با سایر استان‌ها تفاوت داشت، یعنی ضمن اینکه آب زیادی در سطح شهر روان بود، آب‌ماندگی یا آبگرفتگی نیز در شهرها و روستا ایجاد شد.

حدود یک ماه مردم آق‌قلا و گلستان درگیر این مساله بودند. او ادامه داد: پس از سیل خوشبختانه دولت در زمینه ارزیابی خسارات خوب عمل کرد و تمام خسارات وارده به منازل مسکونی، مراکز آموزشی، زمین‌های کشاورزی و … را ارزیابی کردند.

به عنوان مثال بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نسبت به مرمت و احداث منازل مسکونی روستایی و شهری اقدام کرد از این رو ما انتظار داریم همه بنیادها و نهادها مانند بنیاد مسکن به تعهدات خود عمل کنند.

نماینده مردم آق‌قلا با اشاره به خسارت‌های وارد شده به بخش کشاورزی این استان گفت: در بخش کشاورزی و خسارت به محصولات ارزیابی‌هایی انجام شده که در حال برآورد و پرداخت خسارت هستیم.

همچنین باید به مراکز بهداشتی و آموزشی توجه ویژه شود. همچنین کارگرانی که در دوران سیل و بعد از آن به خاطر تعطیلی کارخانه‌ها بیکار شدند، نیاز دارند که مورد حمایت بیمه‌ای قرار بگیرند. همه اینها مستلزم تسریع در روند کار است. من از دولت به عنوان نماینده شهرستان آق قلا درخواست می‌کنم که مساعی و کوشش بیشتری در این زمینه انجام دهد.

تربتی‌نژاد در‌خصوص وضعیت منازل مسکونی مردم مناطق سیل‌زده توضیح داد: آن منازلی که نیازمند تعمیر بودند، ارزیابی شدند. همچنین ساکنان خانه‌هایی که به عنوان منزل تخریبی شناخته شده‌اند به جای دیگری منتقل شدند و همچنین منابعی که سیل‌زدگان بتوانند منازل دیگری را اجاره کنند به آنها ارایه خواهد شد. ساخت و ساز منازل باید خیلی زودتر آغاز شود تا ساکنان آن به خانه‌های خود بازگردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کودکان قربانیان تصادفات جاده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ روزانه ۴۲ نفر جان خود را در تصادفات جاده‌ای از دست می‌دهند که سهم کودکان بین ۷ تا ۸ نفر است. با اجرای قانون حمایت از کودکان که توسط مجلس به تصویب رسید، هر اتفاقی که در داخل خودرو برای کودکان بی‌افتد، مقصر والدین هستند.
فراروفرارو1 روز قبل
علیرضا شیر محمدعلی نفر اول از چپ استبازدید از فشافویه، پاسخ‌گوشدن سازمان زندان‌ها، احضار وزیر دادگستری به مجلس؛ اخبار قتل یک متهم سیاسی هنوز ادامه دارد. به گزارش شرق، علی مطهری و الیاس حضرتی از علیرضا آوایی درباره علت قتل متهم سیاسی در فشافویه سؤال پرسیدند. در توضیح آن، اما نوشته شده که چطور دو متهم سابقه‌دار به متهمی سیاسی دسترسی داشته‌اند. حتی پیگیری نمایندگان و سؤال از وزیر دادگستری برای اجرانشدن آن هم به نتیجه‌ای نرسید. در طرح جدید متهم می‌تواند ادعا کند که جرمش سیاسی است و این تفاوت چشمگیر با طرح قبلی دارد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما پویش با مهر تا مهر با حضور جمعی از هنرمندان در باغ کتاب کار خود را آغاز کرد. مجید قناد مجری و تهیه کننده برنامه‌های کودک در این مراسم گفت: در روز‌های جنگ تحمیلی ما با برنامه‌های شاد و امید بخش کودکان را سرگرم می‌کردیم و حالا هم وظیفه داریم به یاری کودکان مناطق سیل زده بشتابیم. وی افزود: پویش با مهر تا مهر اتفاق بسیار بزرگ و زیبایی است و امیدوارم مردم از آن استقبال کنند. کودکانمان در مناطق سیل زده را فراموش نکنیم. همچنین مرکز توسعه سینمای کودک تصمیم دارد فیلم هایی را برای کودکان مناطق سیل زده به نمایش بگذارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سرپرست فرمانداری کهگیلویه نسبت به خودکشی زنان و دختران در حوزه تحت فرمانداری این شهرستان واکنش نشان داد و البته دلایل این خودکشی‌ها را متعدد عنوان کرد. سرپرست فرمانداری کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد در صفحه مجازی شخصی خود (اینستاگرام) با اظهار تاسف از رواج پدیده شوم «خودکشی» در بخش «دیشموک» آن شهرستان، دلایل این خودکشی‌ها را برشمرد. «جعفر نیکبخت»، ابتدا دلیل خودکشی زن ۲۵ ساله باردار بخش دیشموک در شهرستان کهگیلویه را اختلافات خانوادگی زن و مرد عنوان کرد. وی عدم آگاهی، فقر، تهاجمی برخورد کردن مرد با رن، اطلاع نداشتن از جایگاه زن و موارد متعدد دیگر را از دلایل خودکشی زنان و دختران در شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه و بویراحمد برشمرد. در یک ماه گذشته چهار دختر و زن در بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد خودکشی کردند.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ غلامرضا حسن پور با حضور در برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر گفت: در مرحله سوم طرح جهاد همبستگی ملی، سازمان بسیج متقبل شد ۲۰ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده را بسازد که این طرح با همت همه اقشار بسیج، به ویژه بسیج اصناف روبرو شد و بسیجیان اصناف به همت اتاق‌های اصناف، اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور آستین بالا زدند تا در این طرح همچون مرحله قبل رو سفید باشند. وی افزود: جمع آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی در مرحله اول و دوم خدمت رسانی بسیجیان اصناف و بازار بالغ بر ۴۲ میلیارد تومان شد. این کمک‌ها شامل تهیه کالا‌های اساسی منزل و اقلام اساسی و خوراکی بود. غلامرضا حسن پور اشکذری ادامه داد: حضور گروه‌های جهادی متخصص در مناطق سیل زده با همکاری بسیج اصناف و اتحادیه‌ها به خوبی پیش می‌رود به نحوی که با درخواستی که از اتحادیه‌های تخصصی مثل تعمیرات یخچال، کولر و لوازم برقی داشتیم با استقبال روبرو شد. تعمیرکاران در حال حاظر به صورت نوبتی در مناطق سیل زده به تعمیر لوازم منزل می‌پردازند. رئیس بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور در خصوص یکم تیرماه روز اصناف هم گفت: این روز را به رئیس اتاق اصناف ایران و همه صنفوف متدین و حبیب خدا تبریک عرض می‌کنم و ان شاء الله همه تحقق بازار اسلامی ایرانی را که یکی از مولفه‌های آن خدمت رسانی به مردم است، سرلوحه کار خود قرار دهیم.

لحظه به لحظه عملیات قتل جمال خاشقچی

تابناکتابناک12 ساعت قبل
قتل جمال خاشقچی توسط یک تیم ویژه سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول انجام شد. هرچند نقش عوامل پشت این قتل آشکار شده است اما همچنان جزئیات ریز دیگری در مورد نحوه پیاده‌سازی این عملیات وحشیانه منتشر می‌شود. در یکی از جدیدترین اطلاع‌رسانی‌ها کتابی بر اساس اطلاعات سازمان اطلاعاتی ترکیه منتشر شده است که لحظه‌به‌لحظه عملیات قتل خاشقچی را توصیف می‌کند. این ویدیو با ترکیبی از ویدیوهای واقعی، اسناد و انیمیشن سه بعدی این عملیات را به تصویر کشیده است.

نظرها

اخبار بیشتر