کنترل نکردن خشم چگونه مغز را کوچک می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
کنترل نکردن خشم چگونه مغز را کوچک می‌کند؟

کنترل نکردن خشم چگونه مغز را کوچک می‌کند؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابیان این‌که خشم کنترل نشده، علاوه بر آسیب رساندن به سایر افراد می‌تواند فرد را دچار آسیب جدی کند، گفت: کنترل نکردن خشم باعث تخریب سلول‌های مغز و کاهش توانمندی فرد می‌شود، به‌طوری‌که مرکز حافظه کاملا ضعیف و در درازمدت مغز این افراد کوچک خواهد شد.

به گزارش سلامت یوز به نقل از ایرنا دکتر علیرضا ظهیرالدین با اشاره به این‌که عصبانیت در تمامی موجوداتی که مغز دارند دیده می‌شود، اظهار کرد: خشم یکی از احساسات سالم و طبیعی و غرایض مشترک بین انسان و حیوان است و به‌خودی‌خود یک مشکل محسوب نمی‌شود.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،، رئیس مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه گفت: هر وقت موجودی احساس کند که تمامیت وجودی یا شخصیتی‌اش در حال خطر است، حس دفاعی که ممکن است توأم باخشم باشد فعال می‌شود.

تکرار رفتار خشونت‌آمیز بیماری است

وی افزود: زمانی که خشم به مرحله‌ای برسد که فرد کنترل رفتار خود را از دست بدهد، مستلزم ریشه‌یابی است تا علت خشم و مشکل را دریافته و درصدد رفع آن برآید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابیان این‌که تکرار رفتار خشونت‌آمیز و غیر قابل‌کنترل بیماری است، ادامه داد: خشونت مداوم، نیاز به درمان دارد، این درمان ممکن است دارویی باشد و یا مشکل فرد با مشاوره و روان‌درمانی مرتفع شود.

وی با اشاره به این‌که خشم نوعی رفتار واکنشی است، گفت: در حالت کلی خشم در دو بخش مختلف به‌عنوان عاملی آسیب‌زننده و عاملی درونی در فرد بروز پیدا می‌کند.

به گفته این روان‌پزشک: خشم مدیریت‌شده همواره می‌تواند امکان دفاع را برای فرد به وجود آورد، به‌طوری‌که انسان با تکیه‌بر این حس از مالکیت‌های خود حفظ و حراست کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابیان این موضوع که خشم کنترل‌نشده، علاوه بر آسیب رساندن به سایر افراد می‌تواند خود فرد را نیز دچار آسیب کند، خاطرنشان کرد: اگر مدیریت خشم آموزش داده نشود باعث تخریب سلول‌های مغز می‌شود و توانمندی فرد را کاهش می‌دهد، به شکلی که کاملا مرکز حافظه ضعیف و در درازمدت مغز این افراد کوچک می‌شود.

فقر آهن، افت قند خون، گرسنگی و کم‌خوابی افراد را خشمگین می‌کند

وی کاهش مصرف برخی از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها را مسئول رفتارهای عصبی و خشونت‌آمیز دانست و گفت: به‌طورکلی در مغز ما بیش از ۳۰ نوع ماده هورمونی ترشح می‌شود که مجموع این مواد که متشکل از روی، آهن، مس و هورمون‌های مختلف است عملکرد مغز را مدیریت می‌کنند. به‌طور مثال «آهن» یکی از مواد معدنی مؤثر در سلامت جسمی و روحی انسان است و کم‌خونی ناشی از فقر آهن، اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها از جمله مغز را مختل خواهد کرد و در نهایت ممکن است به بروز رفتارهای تکانشی و عصبی منجر شود.

رئیس مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه بابیان این‌که برای کاهش پرخاشگری در جامعه باید چگونگی کنترل خشم خود را یاد بگیریم، افزود: یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خشم حین عصبانیت، پرداختن آموزش مهارت کنترل خشم به جامعه است.

خبری: اخبار پزشکی و سلامت روز

ظهیرالدین با اشاره به این‌که مدیریت خشم زیربنای گسترده و عمیقی دارد؛ دور بودن از عامل خطر، حذف و یا کنترل آن را به‌تمامی افراد توصیه کرد.

این استاد دانشگاه با تأکید بر این‌که کنترل نکردن خشم و عصبانیت نتایج جبران‌ناپذیر برای فرد و جامعه در پی دارد، خاطرنشان کرد: اگر احساس خشم به هر دلیلی کنترل نشود، اثرات مخربی در مغز ایجاد خواهد کرد زیرا ماده‌ای که در مغز برای دفاع ترشح می‌شود معمولا دوپامین و نورفین است و ترشح زیاد این ماده سمی می‌تواند خطرناک باشد و به مغز آسیب وارد کند.

وی همچنین ابتلاء به بیماری‌هایی نظیر افسردگی، مانیا یا سایر بیماری‌های روانی را عاملی برای بروز رفتارهای تهاجمی و پرخاشگری دانست.

رئیس مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه؛ گرسنگی، افت قند خون، کم‌خوابی، استرس‌های ناشی از اخبار منفی را از دیگر عوامل بروز رفتارهای پرخاشگرانه دانست و گفت: کمبود قند خون به‌مراتب می‌تواند خیلی زودتر فرد را عصبی کند یا مثلا گرسنگی آستانه تحمل فرد را کاهش داده و موجبات بروز رفتارهای پرخاشگرانه را ممکن می‌سازد.

اثرات مخرب مواد رنگی در مغز کودکان

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه ارتباط تغذیه با خشم و پرخاشگری کودکان را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: هرگز نباید از تأثیر تغذیه نامناسب و نادرست بر ایجاد یا تشدید خشم و پرخاشگری کودکان غافل شد، مواد غذایی رنگی مثل پاستیل، ژله و کاکائو می‌تواند مغز را تحریک و کودک را به عصبانیت و یا حتی اضطراب دچار کند.

وی ضمن بررسی علل خشونت و پرخاشگری در کودکان گفت: یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان یادگیری است، یعنی کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته‌اند، همانند الگوهای خود رفتار می‌کنند و چنانچه پدر یا مادری خلق‌وخویی عصبانی و پرخاشگر داشته باشند، مسلما فرزندشان نیز پرخاشگر خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه ادامه داد: تماشای فیلم‌های کارتونی که در تحمل کودکان نیست، محرومیت از روابط عاطفی پد رو مادر، در معرض صحنه‌های خشمگین بودن نیز می‌تواند باعث عصبی شدن کودکان شود.

وی به افرادی که احساس می‌کنند، از مدیریت و کنترل خشم خود ناتوان هستند توصیه کرد که حتما در این رابطه به پزشک روان‌پزشک مراجعه کنند.

ظهیرالدین با بیان این‌که در زمان احساس خشم گزینه‌های مختلفی برای مقابله با آن وجود دارد، گفت: برای مدیریت خشم بهترین کار این است که ابتدا محل را ترک کنیم، تغییرات محیطی مثل کم کردن نور ایجاد کنیم یا این‌که فرد عصبانی تا حد ممکن موقعیت خود را تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه از مهم‌ترین مهارت‌های کنترل خشم می‌توان به بسط دادن گفت‌وگو در جامعه و آموزش اشاره کرد، گفت: گفت‌وگو نیازمند پذیرش تفاوت‌های یکدیگر، احترام و حفظ حریم و مرزهای انسانی در جامعه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۱۲ خوراکی مضر برای التهاب مفاصل!

8+
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، طرح ملی کنترل فشار خون با شعار «فشار خون، بدانیم و اقدام کنیم» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مرحله اجرا درآمده است. در این پویش که ۱۰۰۰ بیمارستان و ۲۵۰۰ ایستگاه موقت در انجام آن مشارکت دارند پس از انجام غربالگری در مرحله نخست، افراد دچار مشکل فشار خون شناسایی شده و نهایتا در سه سطح تحت درمان قرار خواهند گرفت. در همین راستا سامانه ملی خود اظهاری کنترل فشار خون با آدرس www. salamat. gov. ir نیز راه اندازی شده است و با توجه به میزان شیوع فشار خون بالا در بین زنان ایران بر اساس رتبه بندی‌های موجود، مشارکت عموم به ویژه بانوان در این طرح ضروری به نظر می‌رسد. این پویش تا ۱۵ تیرماه در سراسر کشور اجرا می‌شود. معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده از همه هموطنان به ویژه زنان تقاضا دارد با شرکت در آن به سلامت خود، خانواده و جامعه کمک کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
آزمایش‌های مربوط به طول عمر قبلا هم انجام می‌شدند، اما این آزمایش جدید دقت بسیار بالایی دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که سن بیولوژیکی زنان در اکثر موارد کمتر از سن واقعی آنهاست و در مردان برعکس پیری زودتر فرا می‌رسد. نحوه پیش بینی میزان طول عمر یک فرددانشمندان اکنون می‌توانند بطور دقیق طول عمر یک انسان را پیش‌بینی کنند. افرادی که سن زیستی آن‌ها بزرگتر از سن واقعی‌شان بود، بیشتر احتمال داشت که زودتر از افرادی که دارای سن زیستی و واقعی مشابه بودند، بمیرند. اما به گفته محققان، در حال حاضر مشخص نیست که چه شیوه زندگی یا عوامل ژنتیکی بر سن زیستی انسان تاثیر می‌گذارد.
ایرناایرنا11 ساعت قبل
وی، ارسال اسناد الکترونیک را از دیگر خدمات الکترونیکی بیمه سلامت دانست و گفت: با اجرای نسخه نویسی الکترونیکی این عملیات نیز به صورت آزمایشی در بیمارستان‌های کاشانی و هاجر اجرا می‌شود. فرامرزی، نبود دخالت انسانی، شفاف سازی، سرعت و دقت بیشتر و کاهش هزینه‌ها را از مزایای نظام الکترونیک حوزه سلامت برشمرد و افزود: پرونده سلامت الکترونیک از دیگر ارکان مهم نظام تحول سلامت است که بزودی در استان اجرا می‌شود. مدیرکل بیمه سلامت چهارمحال و بختیاری در ادامه از واگذاری بیمه مددجویان کمیته امداد استان به بیمه سلامت خبر داد و گفت: در قالب این طرح ۱۹ هزار و ۵۰۰ مددجو در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و ۶ هزار و ۸۰۰ مددجو در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر تحت پوشش این بیمه قرار گرفته‌اند. فرامرزی مجموع بیمه شدگان سلامت در چهارمحال و بختیاری را ۵۸۵ هزار و ۴۰۵ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۷۸ هزار نفر در قالب صندوق کارکنان دولت، ۲ هزار نفر در قالب بیمه ایرانیان، ۴۵۰ هزار و ۵۴۸ نفر از بیمه روستائیان و عشایر و ۱۷ هزار نفر در قالب سایر اقشار از خدمات بیمه سلامت در استان بهره مند هستند. به گزارش ایرنا، پوشش بیمه سلامت و همگانی در شمار بزرگ‌ترین طرح‌های اجتماعی دولت یازدهم بود که توانست سهم پرداخت از جیب مردم را کاهش داده و باعث بسط عدالت اجتماعی شود.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه از راه‌اندازی نسخه نویسی الکترونیکی در تمام شهرستان‌های استان تا پایان سال خبر داد. مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه یادآور شد: به علاوه سال گذشته ۱۲۰ هزار پرونده بستری بیمه شدگان را نیز در استان داشیم. وی پیش‌بینی کرد این طرح تا پایان سال در تمام شهرستان‌های استان راه‌اندازی شود و گفت: البته تعهد ما راه‌اندازی نسخه نویسی الکترونیکی در ۳۰ درصد شهرستان‌های استان بود. مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه گفت: از ابتدای امسال مددجویان کمیته امداد نیز تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که ۳۰ هزار بیمه نامه در این زمینه صادر کردیم. مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه با بیان اینکه از این پس زندانیان و خانواده آنها نیز در دوران حبس تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند، تاکیدکرد: بیمه سلامت به اتباع خارجی که کارت هویت رسمی دارند نیز ارائه خدمات می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پایان ماموریت دبیر فدراسیون بوکس

تسنیم1 روز قبل

مداحی کشور متولی مشخصی ندارد/ مولودی جنجالی نتیجه ضعف معرفتی شاعر و مداح است

فارس16 ساعت قبل

دعوت مسئولان استان خراسان رضوی برای شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور11 ساعت قبل

عرب به جای باشگاه پرسپولیس به ورزشگاه درفشی‌فر رفت!

روزنو6 ساعت قبل

عمر خربین در آستانه مهاجرت به لیگ چین

اعتمادآنلاین13 ساعت قبل

حاضریم وجه علمی و نظریه‌پردازی رهبری را به دنیا منتقل کنیم

تسنیم8 ساعت قبل

مبارزه با ملخ‌های مهاجم چقدر هزینه داشته است؟ / بدهی سازمان حفظ نباتات کشور برای خرید سم ملخ‌کش و نیروی‌کار!

ایلنا11 ساعت قبل

بیانیه گام دوم انقلاب در دستور کار آموزش و پرورش قرار دارد

ایرنا1 روز قبل

نشست تخصصی روسای گمرکات ایران وجمهوری آذربایجان به میزبانی آستارا

مهر1 روز قبل

کوتینیو: مقابل ونزوئلا دقت نداشتیم/استفاده از VAR برای فوتبال مثبت است

فارس10 ساعت قبل