آپاندیسیت را از کجا بشناسیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
آپاندیسیت را از کجا بشناسیم؟

آپاندیسیت را از کجا بشناسیم؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس یکی از اورژانس‌های شایع نیازمند جراحی است. این بیماری جزو بیماری‌هایی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود، عوارض زیادی برای فرد مبتلا ایجاد می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه سلامت، دکتر نسرین‌السادات علوی، متخصص جراحی، در همین رابطه توضیح می‌دهند:

بعضی‌ها فکر می‌کنند آپاندیس و آپاندیسیت یک چیزند. لطفا بحث را از همین تعریف‌های اولیه شروع کنید؛ تعریف آپاندیس و آپاندیسیت.

بله؛ آپاندیس یک زایده کرمی‌شکل است که در ابتدای روده بزرگ قرار دارد و انتهای آن بسته است؛ مثل یک کیسه کوچک و باریک است که دهانه آن به داخل روده بزرگ باز می‌شود و انتهای آن بسته است. همین بسته بودن انتهای این زایده، آن را مستعد ایجاد عفونت در آن می‌کند؛ چون اگر سر این کیسه به هر دلیل (مثلا التهاب نسوج لنفاوی این عضو یا وارد شدن یک تکه مدفوع سفت در آن) بسته شود میکروب‌ها به سرعت در داخل آن رشد کرده و التهاب و عفونت ایجاد می‌کنند؛ که به این التهاب و عفونت در زایده آپاندیس می‌گوییم: آپاندیسیت.

علایم این بیماری چیست؟ فرد در صورت بروز چه علایمی باید برای درمان اقدام کند؟

اولین علامت این بیماری درد شکم است؛ به این صورت که فرد در ابتدا احساس درد در حول و حوش ناف می‌کند و پس از مدتی این درد به پایین و سمت راست شکم منتقل می‌شود که همان محل قرار گرفتن آپاندیس است.

اگر در این مرحله بیمار درمان نشود آپاندیس سوراخ شده و موجب التهاب تمام شکم می‌شود و درد شدید در تمام شکم احساس می‌شود. به ندرت در برخی بیماران محل آپاندیس متفاوت است و درد در ناحیه‌ای غیر از آنکه گفته شد احساس می‌شود؛ مثلا در موارد نادری، آپاندیس در سمت چپ شکم واقع شده یا در برخی افراد زایده آپاندیس بلند‌تر از معمول است و سر آن در زیر کبد یا در لگن قرار می‌گیرد که در هنگام التهاب درد در این نواحی احساس می‌شود. لذا باید گفت که هر درد شکمی اگر بیش از ۵ ساعت طول بکشد و از بین نرود باید به پزشک مراجعه کرد تا از نظر وجود التهاب در شکم بررسی شود.

و درمانش چیست؟

درمان اصلی این بیماری خارج ساختن آپاندیس ملتهب است که در طی یک عمل کوچک و با برش کوچکی در ناحیه پایین و سمت راست شکم انجام می‌شود. در حین عمل جراحی زایده آپاندیس برداشته شده و محل اتصال آن به روده کاملا بسته می‌شود. این عمل جراحی ساده بوده و در حدود نیم ساعت طول می‌کشد.

البته در افراد مختلف، سهولت عمل و طول مدت آن متفاوت است؛ مثلا در افراد چاق هم تشخیص آپاندیسیت و هم جراحی آن از افراد لاغر مشکل‌تر است. این عمل در صورتی که در موقع مناسب انجام شود بسیار راحت است و بیمار فردای روز عمل می‌تواند از بیمارستان مرخص شود. اما اگر عمل جراحی به هر دلیلی به تعویق بیفتد التهاب آپاندیس شدید شده و جدار آن سوراخ می‌شود و محتویات چرکی آن به داخل شکم وارد می‌شود و موجب عفونی شدن تمام محوطه شکم می‌شود و فرد علاوه بر درد شدید در تمام شکم دچار تب بالا و ضعف شدید می‌شود که در این مرحله عمل جراحی با برش بزرگ‌تری در وسط شکم انجام می‌شود و ضمن خارج ساختن آپاندیس کلیه فضای شکم با سرم شسته می‌شود تا عفونت کنترل شود و پس از عمل نیز درمان با آنتی بیوتیک تزریقی تا چند روز ادامه میابد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

عوارض این جراحی چیست؟

آنچه در آپاندیسیت بسیار مهم است و مانع از ایجاد عوارض می‌شود تشخیص سریع این بیماری و درمان صحیح آن است زیرا در شروع این بیماری علایم خفیف است و اگر دقت نشود تشخیص آن راحت نخواهد بود. از طرف دیگر در این بیماری اگر به موقع درمان جراحی انجام شود، یک عمل جراحی ساده نجات‌دهنده جان بیمار خواهد بود که با یک تا دو شب بستری در بیمارستان و یک هفته استراحت در منزل پس از عمل جراحی بهبود میابد اما همین آپاندیس عفونی اگر به موقع درمان نشود و در محوطه شکم باز شود، عواقب بسیار بدی خواهد داشت و ممکن است بیمار را روزها و حتی ماه‌ها درگیر کند.

این مساله در کودکان مهم‌تر است چون سیستم ایمنی کودکان در مقابل آپاندیس عفونی ضعیف‌تر است و در صورت پاره شدن آپاندیس، عفونت به سرعت در مخوطه شکم و سپس خون بیمار پخش شده و جان وی را در معرض خطر قرار می‌دهد. تشخیص آپاندیسیت در بانوان با مشکلات بیشتری همراه است زیرا در آنان بیماری‌های مربوط به اعضای تناسلی داخلی مانند وجود التهاب در لگن یا پارگی کیست تخمدان علایمی مانند آپاندیسیت را تقلید می‌کنند و در برخی موارد تشخیص دقیق به سختی امکان پذیر است و دقت بیشتر و کمک گرفتن از وسایل تشخیصی مانند سونوگرافی لازم می‌شود. در عین حال در بانوان عدم تشخیص آپاندیسیت و عفونت شکمی ناشی از پارگی آن می‌تواند موجب چسبندگی اعضای لگنی و ناباروری شود. گاهی پزشک در صورتی که مشکوک شود ولی دلیل کافی برای عمل جراحی نداشته باشد بیمار را تحت‌نظر می‌گیرد و به فواصل معین معاینه را تکرار کرده و علایم حیاتی را بررسی می‌کند و در صورت پیشرفت علایم تأیید کننده آپاندیسیت عمل جراحی را انجام می‌دهد.

آیا روشی هست که بدون عمل جراحی بتوان این بیماری را درمان کرد؟

اصلی‌ترین و بهترین درمان برای این بیماری عمل جراحی است که به صورت جراحی باز (با برش کوچک در ناحیه تحتانی سمت راست شکم) یا به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در روش لاپاراسکوپی با استفاده از دوربین و لوله‌هایی که از چند برش یک سانتی‌متری وارد شکم می‌شوند آپاندیس خارج شده و محل آن روی روده ترمیم می‌شود. به ندرت در بیمارانی که عمل جراحی در آنان با خطرات زیاد همراه است ممکن است پزشک در ابتدا از آنتی بیوتیک استفاده و نتیجه را بررسی کند اما باید توجه داشت که حتی در این موارد نیز خطر یک عمل جراحی کوچک برای خارج کردن آپاندیس به مراتب از خطر یک آپاندیسیت پاره‌شده و عفونت شدید تمام شکم برای بیمار کمتر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دود شدن ارز دولتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این روز‌ها جای کالا‌های اساسی در فهرست ارز دولتی هر روز تنگ‌تر می‌شود جای دخانیات انگار در این فهرست قرص و محکم استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این روز‌ها جای کالا‌های اساسی در فهرست ارز دولتی هر روز تنگ‌تر می‌شود جای دخانیات انگار در این فهرست قرص و محکم است.
دیجیاتودیجیاتو12 ساعت قبل
بسیاری از وعده‌های انتخاباتی ترامپ در طول چند سال حضورش در کاخ سفید رنگ واقعیت به خود نگرفتند و خیلی‌ها هم نیمه کاره رها شدند. جدیدترین وعده‌های انتخاباتی وی برای دوره بعدی ریاست جمهوری آمریکا را هم میتوان در زمره بزرگ‌ترین دروغ هایی دانست که جهان تاکنون از زبان یک سیاست مدار شنیده است. ترامپ قول داده که در طول چهار سال بعدی ریاست خود سرطان را درمان و ایدز را از خاک آمریکا ریشه کن کند. عجیب آنکه ترامپ اولین سیاستمدار شناخته شده آمریکایی نیست که وعده درمان سرطان را در کمپین‌های انتخاباتی خود داده است. جو بایدن یکی از نمایندگان حزب دمکرات آمریکا هم که قصد دارد در انتخابات سال ۲۰۲۰ با ترامپ رقابت کند هفته گذشته اعلام کرد اگر انتخاب شود درمان سرطان را پیدا میکند.

رونمایی از ۷ محصول دانش بنیان در حوزه سلامت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۷ محصول دانش بنیان حوزه سلامت در حاشیه دهمین گردهمایی مدیران فناوری و رؤسای مراکز رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رونمایی شد.
رکنارکنا13 ساعت قبل
سلول‌های عصبی حساسی به نام TRPV ۱ در بدن وجود دارند که احساس خارش را به سلول‌های پوستی منتقل می‌کنند. مشکلات پوستی مختلف می‌تواند سبب بروز خارش پوست بدن شود، البته نباید از دلایل داخلی ایجاد خارش به راحتی گذشت. سلول‌های عصبی حساسی به نام TRPV ۱ در بدن وجود دارند که احساس خارش را به سلول‌های پوستی منتقل می‌کنند. همین ماده است که می‌تواند بی وقفه باعث خارش بدن شود. وی اظهار می‌گوید: در ابتدا تصور می‌کردیم که سلول‌های مرکل موجب خارش می‌شوند؛ اما بعد دریافتیم که این سلول‌ها، در واقع می‌توانند خارش را مهار کنند.
الفالف1 روز قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۲۳ ۳۹۸۰۳۲۹۲۲۵به گزارش فارس از اصفهان کمال حیدری پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفته مبارزه با دخانیات اظهار کرد: مافیای بزرگی پشت موضوع دخانیات در کشور هستند که مانع مبارزه جدی با این معضل اجتماعی می‌شوند تا جایی که امروز ۲۴ درصد مردان و ۴ درصد زنان در کشور از محصولات دخانی استفاده می‌کنند. وی با طرح این سوال که چه گروهی بیشترین مالیات را باید بپردازند، عنوان کرد: در گرفتن مالیات سیگار بدترین وضعیت را داریم در حالی که بیشترین مالیات باید کشور از سیگار گرفته شود چرا که برای کشور هزینه ایجاد می‌کنند. حیدری بیان کرد: طبق ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، هر واحدی که بدون پروانه فعالیت می‌کند باید از طریق اتحادیه به پلیس اماکن عمومی و امنیت معرفی و پلمپ شود، در حال حاضر ۷۰۰ واحد چایخانه بدون مجوز مشغول فعالیت هستند اما برخوردی با آن‌ها نمی‌شود. مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: روزانه حداقل ۱۰ مرکز عرضه قلیان در استان را پلمپ می‌کنیم اما مجدد پروانه می‌گیرند و امروز پروانه چایخانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود، تاکنون ۱۱۳۶۰ قلیان را جمع آوری کرده‌ایم اما بعضی دستگاه‌ها خودشان را کنار کشیده‌اند. وی تصریح کرد: یکی از مشکلات بر سر راه برخورد با واحدهای متخلف نمایندگان مجلس هستند، نماینده‌ای با افتخار اعلام کرد که برای ۲۰۰ واحد چایخانه مجوز گرفته و ۵ نماینده استان استفساریه خارج کردن قلیان‌خانه‌ها از لیست اماکن عمومی را امضا کرده‌اند و رسانه‌ها باید از آن‌ها دلایل ایم موافقت را جویا شوند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

بیرانوند بزرگ‌ترین بمب نقل‌وانتقالات را لو داد؛ ستاره ملی‌پوش استقلال، قرمزپوش می‌شود+ عکس

روزنو3 ساعت قبل

اولین عکس از اعدام ۳ جوان پلید در بندر عباس / این زن توانست از چنگال آن‌ها فرار کند

رکنا15 ساعت قبل

اظهارات عادل الجبیر در خصوص جنگ با ایران

افکارنیوز10 ساعت قبل

ایرج نوذری در کنار دخترش

برترین‌ها1 روز قبل

فهرست ۱۸ نفره بزرگسالان با کنعانی‌زادگان و طارمی تکمیل می‌شود/ پول، مانع بازگشت نادری به پرسپولیس

میزان‌آنلاین12 ساعت قبل

آقای بازیگر ابر جاسوس شد

برترین‌ها14 ساعت قبل

قیمت خودرو در بازار امروز ۲۹ خرداد ۹۸؛ پژو پارس ۱۰۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان!

فرارو1 روز قبل

برانکو از پرسپولیس به فیفا شکایت کرد

روزنو1 روز قبل

۸۰ هزار متر مربع از معابر شهر دهدشت آسفالت می‌شود

ایرنا22 ساعت قبل

ایندیپندنت: محمد مرسی بیش از ۲۰ دقیقه روی زمین افتاده بود؛ بعد از ۳۰ دقیقه آمبولانس رسید/ بی‌توجهی‌های اولیه به مرسی عمدی بود

انتخاب1 روز قبل