هر هفت دقیقه یک ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود/ خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده/ تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سلامت

هر هفت دقیقه یک ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود/ خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده/ تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- هر هفت دقیقه یک ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود، خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده، تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان و آب آشامیدنی زنجان سنگ ساز کلیه نیست گزیده‌ای از اخبار بسته سلامت امروز است.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، هر هفت دقیقه یک نفر ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود، خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده، تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان، مصرف کم میوه و سبزیجات منجر به سکته و بیماری قلبی می‌شود، عدم توازن در اقتصاد سلامت مردم را دچار آسیب می‌کند و آب آشامیدنی زنجان سنگ ساز کلیه نیست گزیده‌ای از اخبار بسته سلامت امروز است که در ادامه می‌خوانید.

• هر هفت دقیقه یک نفر ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود

مدیر عامل انجمن دمانس و آلزایمر ایران از ابتلای بیش از ۷۰۰ نفر در ایران به بیماری آلزایمر خبر داد و گفت: در حال حاضر ۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دمانس هستند که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها را بیماران مبتلا به آلزایمر تشکیل می‌دهند. به گزارش برنا؛ معصومه صالحی اظهارداشت: هر سه ثانیه یک نفر در جهان مبتلا به دمانس یا بیماری آلزایمر می‌شود. در حال حاضر ۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دمانس هستند که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها را افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تشکیل می‌دهند. وی افزود: بر اساس آمار جمعیت سالمندان و آمار جهانی، در ایران نیز بیش از ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به دمانس هستند. بر اساس تخمینی که زده شده است، هرهفت دقیقه، یک نفر در ایران به مبتلا این بیماری می‌شود.

• خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده

بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که در مناطق بحران زده و درگیر جنگ زندگی می‌کنند پنج برابر بیشتر احتمال دارد به افسردگی و اضطراب دچار شوند. به گزارش ایسنا، گروهی از متخصصان دانشگاه کوئینزلند، واشنگتن و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) بر اساس مطالعات خود اعلام کردند: زندگی کردن در مناطق بحران زده و تجربه کردن درگیری‌های جنگی موجب می‌شود خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب حدود پنج برابر افزایش پیدا کند. به گفته محققان بار و شدت اختلالات روان در میان افرادی که در مناطق درگیر بحران زندگی می‌کنند بالاست. به گزارش ایسنا، برآورد‌ها حاکی از آن است از هر پنج نفر که در این مناطق زندگی می‌کنند یک نفر در دوره‌ای به اختلالات سلامت روان مبتلا خواهد شد و میزان افسردگی و اضطراب در این مناطق نسبت به دیگر نقاط جهان پنج برابر بیشتر است. در این مطالعه آمده است: چالش زندگی روزانه همراه با بی‌ثباتی و مشکلات ناشی از جنگ تاثیر عمیقی بر سلامت روان افراد دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض پیامد‌های مستقیم و مکرر جنگ تاثیر عمیقی بر سلامت روان دارد.

• تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان

به گفته محققان، مصرف زیاد خوراکی‌های مضر موسوم به جانک فود‌ها (هله هوله‌ها) عامل بروز آلرژی‌های غذایی در کودکان است. به گزارش مهر، محققان دانشگاه ناپل ایتالیا دریافتند مصرف زیاد محصولات AGEs (advanced glycation end) با بروز آلرژی‌های غذایی در کودکان مرتبط است. AGEs به میزان بالا در جانک فود‌های نظیر مواد قندی، خوراکی‌های فرآوری شده، و گوشت‌های کبابی وجود دارند. به گفته محققان، وجود این ماده نقش مهمی در ابتلا و پیشرفت بیماری‌های متفاوت اکسایشی نظیر دیابت، تصلب شریان و اختلالات نورولوژیکی دارد. در این مطالعه، تیم تحقیق ۶۱ کودک بین سنین ۶ تا ۱۲ سال را بررسی کردند. این کودکان در قالب سه گروه تقسیم بندی شده بودند: کودکان مبتلا به آلرژی غذایی، کودکان مبتلا به آلرژی‌های تنفسی و گروه کنترل که سالم بودند. محققان به وجود رابطه چشمگیری بین AGEs و مصرف جانک فود‌ها و ابتلا به آلرژی‌های غذایی پی بردند.

• مصرف کم میوه و سبزیجات منجر به سکته و بیماری قلبی می‌شود

نتایج یک مطالعه مقدماتی نشان می‌دهد عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات منجر به مرگ سالانه میلیون‌ها نفر بر اثر سکته و بیماری قلبی می‌شود. به گزارش مهر، یافته‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد حدود یک مرگ از هر ۷ مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی به دلیل مصرف کم میوه و حدود یک مرگ از هر ۱۲ مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی به دلیل مصرف کم سبزیجات است. طبق تحقیقات، مصرف کم میوه با مرگ قلبی-عروقی حدود ۱٫۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ مرتبط بوده و مصرف کم سبزیجات عامل مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی در حدود یک میلیون نفر در همان سال بوده است.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

• عدم توازن در اقتصاد سلامت مردم را دچار آسیب می‌کند

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، با بیان اینکه عدم توازن در اقتصاد سلامت مردم را دچار آسیب می‌کند، گفت: خواستار توجه وزارت بهداشت به جایگاه فیزیوتراپی در نظام سلامت کشور هستیم. به گزارش فارس، محمدرضا ظفرقندی افزود: نگاه ما به جایگاه فیزیوتراپی از آنچه هست، باید تغییر کند. زیرا، بازتوانی بیماران بعد از عمل جراحی، باعث می‌شود آن‌ها به زندگی و کار باز گردند. وی با عنوان این مطلب که نگاه درستی به فیزیوتراپی نداریم، افزود: هدف همه ما در نظام سلامت، مردم هستند و ما باید بتوانیم خدماتی ارائه بدهیم که باعث ارتقای سلامت مردم و جامعه شود.

• آب آشامیدنی زنجان سنگ ساز کلیه نیست

یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: برخلاف تصور عموم مصرف آب آشامیدنی این استان سنگ ساز کلیه نیست، بلکه عوامل دیگری در ظهور و بروز آن دخالت دارد. به گزارش ایرنا، حسن یاری افزود: بسیاری از شهروندانی زنجانی تصور می‌کنند که آب استان به دلیل نوع خواص آن در بروز سنگ کلیه دخالت داشته در حالی که باید به عوامل دیگری توجه کرد. وی اظهار داشت: کشور‌های ایران، ترکیه و کشور‌های عربی، شمال آفریقا و خاورمیانه جزو مللی هستند که به خاطر خشکی آب و هوا، نوع تغذیه و عوامل ژنتیکی روی کمربند تولید سنگ در کلیه و سیستم ادراری قرار دارند که این میران در برخی نقاط کشورمان بیشتر مشاهده می‌شود.

• اهدای خون زنان با سابقه بارداری بی‌خطر است

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد اهدای خون توسط زنانی که پیش از این سابقه بارداری داشته‌اند، بی‌خطر است. به گزارش ایسنا، پزشکان در مطالعه‌ای جدید دریافتند اهدای گلبول‌های قرمز خون توسط زنانی که سابقه بارداری داشته‌اند، نمی‌تواند واکنش‌های کشنده‌ای را در بیماران دریافت کننده خون به همراه داشته باشد. متخصصان پیش از این بر اساس بخشی از مطالعات اعلام کرده بودند: زنانی که سابقه بارداری داشته‌اند، نمی‌توانند خون اهدا کنند، زیرا در دوران بارداری آنتی‌بادی‌هایی در بدن آنان تشکیل می‌شود که با عوارض مرگباری در دریافت کننده خون همراه است. این عارضه به آسیب حاد ریوی مرتبط با تزریق خون موسوم است. در این مطالعه پزشکان به بررسی اطلاعات بیش از یک میلیون دریافت کننده گلبول خون در آمریکا، سوئد و دانمارک پرداختند. آن‌ها مشاهده کردند در مرگ ناشی از دریافت خون از زنانی که سابقه بارداری داشتند، زنانی که تاکنون تجربه بارداری نداشتند و نیز دریافت خون از مردان تفاوت چشمگیری وجود ندارد. محققان این مطالعه از موسسه ملی خون، ریه و قلب آمریکا اظهار داشتند: یافته‌های بدست آمده تاکید می‌کند بقای عمر بیمارانی که خون دریافت می‌کنند با این موضوع که خون را از یک مرد، یک زن با سابقه بارداری یا زنی بدون تجربه بارداری دریافت کنند ارتباطی ندارد. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، هر ساله در سطح جهان بیش از ۸۰ میلیون واحد گلبول قرمز خون اهدا می‌شود.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دود شدن ارز دولتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این روز‌ها جای کالا‌های اساسی در فهرست ارز دولتی هر روز تنگ‌تر می‌شود جای دخانیات انگار در این فهرست قرص و محکم استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این روز‌ها جای کالا‌های اساسی در فهرست ارز دولتی هر روز تنگ‌تر می‌شود جای دخانیات انگار در این فهرست قرص و محکم است.
دیجیاتودیجیاتو12 ساعت قبل
بسیاری از وعده‌های انتخاباتی ترامپ در طول چند سال حضورش در کاخ سفید رنگ واقعیت به خود نگرفتند و خیلی‌ها هم نیمه کاره رها شدند. جدیدترین وعده‌های انتخاباتی وی برای دوره بعدی ریاست جمهوری آمریکا را هم میتوان در زمره بزرگ‌ترین دروغ هایی دانست که جهان تاکنون از زبان یک سیاست مدار شنیده است. ترامپ قول داده که در طول چهار سال بعدی ریاست خود سرطان را درمان و ایدز را از خاک آمریکا ریشه کن کند. عجیب آنکه ترامپ اولین سیاستمدار شناخته شده آمریکایی نیست که وعده درمان سرطان را در کمپین‌های انتخاباتی خود داده است. جو بایدن یکی از نمایندگان حزب دمکرات آمریکا هم که قصد دارد در انتخابات سال ۲۰۲۰ با ترامپ رقابت کند هفته گذشته اعلام کرد اگر انتخاب شود درمان سرطان را پیدا میکند.

رونمایی از ۷ محصول دانش بنیان در حوزه سلامت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۷ محصول دانش بنیان حوزه سلامت در حاشیه دهمین گردهمایی مدیران فناوری و رؤسای مراکز رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رونمایی شد.
رکنارکنا13 ساعت قبل
سلول‌های عصبی حساسی به نام TRPV ۱ در بدن وجود دارند که احساس خارش را به سلول‌های پوستی منتقل می‌کنند. مشکلات پوستی مختلف می‌تواند سبب بروز خارش پوست بدن شود، البته نباید از دلایل داخلی ایجاد خارش به راحتی گذشت. سلول‌های عصبی حساسی به نام TRPV ۱ در بدن وجود دارند که احساس خارش را به سلول‌های پوستی منتقل می‌کنند. همین ماده است که می‌تواند بی وقفه باعث خارش بدن شود. وی اظهار می‌گوید: در ابتدا تصور می‌کردیم که سلول‌های مرکل موجب خارش می‌شوند؛ اما بعد دریافتیم که این سلول‌ها، در واقع می‌توانند خارش را مهار کنند.
الفالف1 روز قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۲۳ ۳۹۸۰۳۲۹۲۲۵به گزارش فارس از اصفهان کمال حیدری پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفته مبارزه با دخانیات اظهار کرد: مافیای بزرگی پشت موضوع دخانیات در کشور هستند که مانع مبارزه جدی با این معضل اجتماعی می‌شوند تا جایی که امروز ۲۴ درصد مردان و ۴ درصد زنان در کشور از محصولات دخانی استفاده می‌کنند. وی با طرح این سوال که چه گروهی بیشترین مالیات را باید بپردازند، عنوان کرد: در گرفتن مالیات سیگار بدترین وضعیت را داریم در حالی که بیشترین مالیات باید کشور از سیگار گرفته شود چرا که برای کشور هزینه ایجاد می‌کنند. حیدری بیان کرد: طبق ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، هر واحدی که بدون پروانه فعالیت می‌کند باید از طریق اتحادیه به پلیس اماکن عمومی و امنیت معرفی و پلمپ شود، در حال حاضر ۷۰۰ واحد چایخانه بدون مجوز مشغول فعالیت هستند اما برخوردی با آن‌ها نمی‌شود. مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: روزانه حداقل ۱۰ مرکز عرضه قلیان در استان را پلمپ می‌کنیم اما مجدد پروانه می‌گیرند و امروز پروانه چایخانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود، تاکنون ۱۱۳۶۰ قلیان را جمع آوری کرده‌ایم اما بعضی دستگاه‌ها خودشان را کنار کشیده‌اند. وی تصریح کرد: یکی از مشکلات بر سر راه برخورد با واحدهای متخلف نمایندگان مجلس هستند، نماینده‌ای با افتخار اعلام کرد که برای ۲۰۰ واحد چایخانه مجوز گرفته و ۵ نماینده استان استفساریه خارج کردن قلیان‌خانه‌ها از لیست اماکن عمومی را امضا کرده‌اند و رسانه‌ها باید از آن‌ها دلایل ایم موافقت را جویا شوند.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
برخی افراد ورم‌ها را جدی نمی‌گیرند و این بیماری به طور مرموزانه پیشرفت می‌کند و حتی با جانشان بازی خواهد کرد؛ یکی از دلایل اصلی تورم دست می‌تواند روماتیسم مفصلی باشد که در ادامه این بیماری را بررسی می‌کنیم. علت باد کردن دست از دید سنتیجعفر غفار زاده متخصص طب سنتی درباره علت‌‌ باد کردن دست اظهار کرد: باد کردن دست علت‌های مختلفی دارد؛ در قدم اول باید دید آیا ۲ دست یا تنها یک دست باد می‌کند. وی با بیان اینکه انسداد وریدی درمان‌‌های متفاوتی دارد، گفت: برخی افراد دچار واریس می‌شوند که در این صورت یا دارو یا زالو درمانی می‌تواند مفید باشد و در قدم بعدی برای درمان باید بیماری‌های زمینه‌ای نیز رفع شود. محمد حسین فرقانی متخصص عمومی اظهار کرد: انسداد غدد لنفاوی یکی از دلایل باد کردن دست‌ها به خصوص در خانم‌ها است که در این صورت تخلیه عروق دچار مشکل شده است؛ علت‌های مختلفی برای باد کردن دست وجود دارد. وی با اشاره به اینکه خانم‌های چاق بیشتر دچار باد کردن دست می‌شوند، ادامه داد: چاقی یکی از دلایل باد کردن دست است، همچنین بیماری‌های زمینه‌ای نیز عاملی برای باد کردن دست‌ها به شمار می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر