مکرون خواهان ریاست مرکل بر کمیسیون اروپاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سیاسی
مکرون خواهان ریاست مرکل بر کمیسیون اروپاست

مکرون خواهان ریاست مرکل بر کمیسیون اروپاست

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: رئیس جمهور فرانسه گفته اگر آنگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان بخواهد رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا شود، به او رأی می‌دهد. مرکل اما پیش‌تر عهده‌داری مقامی در سطح اتحادیه اروپا را پس از دوران صدراعظمی‌اش در آلمان، رد کرده است.

به گزارش دویچه وله، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه سه شنبه شب ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در گفت‌وگو با شبکه سوییسی فرانسوی‌زبان «ارتی‌اس»، گفته است که اگر مرکل بخواهد رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا شود، او از مرکل حمایت می‌کند. مکرون در این مصاحبه تأکید کرده است که اروپا به «چهره‌ها و شخصیت‌هایی قوی» نیاز دارد که «اعتبار و شایستگی» لازم برای تصدی پست‌های کلیدی در سطح اروپا را داشته باشند.

مکرون با تأکید بر ایرادهایی که به مانفرد وبر وارد می‌داند، گفت: «کسی این «نامزد اصلی» را نمی‌شناسد».

مانفرد وبر سیاستمدار آلمانی از حزب سوسیال مسیحی این کشور است که از سال ۲۰۱۴ رهبر فراکسیون «حزب مردم اروپا» در پارلمان اروپا است. او در انتخابات پارلمان اروپا (مه سال ۲۰۱۹) به عنوان کاندیدای اصلی «حزب مردم اروپا» برای تصدی پست ریاست کمیسیون اروپا وارد کارزار انتخاباتی شد و از حمایت آنگلا مرکل برخوردار است.

به اعتقاد مکرون نباید از این خواسته، یعنی «خواست داشتن افرادی کاریزماتیک در پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا» خجالت کشید.

مکرون در این مصاحبه گفته است: «انسان باید در زندگی همیشه در پی جذب و به کارگیری کسانی باشد که از خود آدم قوی‌ترند.» چون به اعتقاد او این آدم‌ها باعث تقویت و به جلو سوق دادن انسان می‌شوند. رئیس جمهور فرانسه گفته است که در برخورد و جذب همکاران خود بر این اصل وفادار است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

ناظران بین‌المللی معتقدند چنانچه مرکل بار دیگر صدراعظم شود، می‌تواند شکافی را که ترامپ با سیاست‌های انزواطلبانه و شعارهایی چون «اول آمریکا» ایجاد کرده، پر کند. برخی حتی پا را فراتر گذاشته و گفته‌اند مرکل جای ترامپ را در «جهان آزاد» برعهده خواهد گرفت. مرکل این نظر را رد کرده و گفته که هیچ کشوری به تنهایی قادر به حل کردن مشکلات جهان نیست.

آنگلا مرکل صدراعظم کنونی آلمان در اکتبرماه گذشته پس از ۱۸ سال رهبری حزب سوسیال مسیحی آلمان از این مقام کناره‌گیری کرد ولی اعلام کرد که تا پایان دوره کنونی، در مقام صدراعظمی باقی می‌ماند. سال ۲۰۲۱ پایان این دوره خواهد بود. مرکل پیش‌تر گفته بود، پس از اتمام دوره فعلی صدراعظمی، در هیچ منصب سیاسی در سطح اروپا فعالیت نمی‌کند.

رئیس فعلی کمیسیون اروپا در حال حاضر ژان کلود یونکر است که دوره‌ی پنج ساله ریاست او در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد.

ماکرون و مرکل روز سه شنبه (۱۱ ژوئن) در برنامه‌ی همایش صدسالگی سازمان بین‌المللی کار شرکت کرده بودند و گفته می‌شود که در حاشیه این نشست با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

کد خبر ۴۴۳۷۶۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها