رهاورد نخست وزیر ژاپن از تهران چه خواهد بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

رهاورد نخست وزیر ژاپن از تهران چه خواهد بود؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
یک تحلیلگر مسائل بین الملل درمورد سفر نخست وزیر ژاپن به تهران می گوید: با توجه به این که در موقعیت حساسی هستیم، ما هم ضمن این که انتقاداتی از رفتار ترامپ به خاطر خروج از برجام، می کنیم، باید پیشنهاد هایی بدهیم که آقای آبه دست خالی برنگردد.

یک تحلیلگر مسائل بین الملل درمورد سفر نخست وزیر ژاپن به تهران می‌گوید: ما باید پیشنهادهایی به آقای آبه ارائه دهیم. این موضوع که به طور مطلق، موضوعی را رد کنیم، مشکل گشا نخواهد بود. با توجه به این که در موقعیت حساسی هستیم، ما هم ضمن این که انتقاداتی از رفتار ترامپ به خاطر خروج از برجام، می‌کنیم، باید پیشنهاد هایی بدهیم که آقای آبه دست خالی برنگردد.

علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» درباره سفر نخست وزیر ژاپن به تهران گفت: ایشان حامل پیام‌ها و پیشنهادهایی از طرف ترامپ است و با همین پیشنهادها در حال ورود به ایران است. دیشب هم بار دیگر با ترامپ تلفنی و همچنین نتانیاهو مذاکره کردند.

او افزود: ما هم باید پیشنهادهایی به آقای آبه ارائه دهیم این موضوع که به طور مطلق، موضوعی را رد کنیم، مشکل گشا نخواهد بود. با توجه به این که در موقعیت حساسی هستیم، ما هم ضمن این که انتقاداتی از رفتار ترامپ به خاطر خروج از برجام، می‌کنیم، باید پیشنهاد هایی بدهیم که آقای آبه دست خالی برنگردد.

بیگدلی اضافه کرد: اگر ما به طور مطلق همه چیز را رد کنیم، این موضوع به نفع ترامپ تمام خواهد شد و مسئله ایران را به یک پدیده جهانی تبدیل می‌کند. یعنی می‌تواند دشمنان ایران را دور خود جمع کند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با بیان اینکه در حال حاضر ترامپ دچار مسئله حساسی به نام ایران شده، گفت: این موضوع می‌تواند برای ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ زیان آور باشد. به همین دلیل در حال تلاش است که مسئله ایران به شکلی حل شود. بنابراین ما هم باید از این فرصت استفاده کنیم و بتوانیم میزان فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها را کاهش دهیم.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

بیگدلی درباره احتمال موفقیت سفر ترامپ به ایران هم گفت: با توجه به فضای جامعه، برقراری مذاکره مقداری مشکل شده و از این نظر می‌تواند، این سفر موفقیت آمیز نباشد. اما آقای آبه و ژاپن از یک موقیعت مطلوب بین المللی و محبوبیت برخوردار هستند؛ سرمایه گذاری‌های زیادی در کشور ما و خاورمیانه انجام داده‌اند؛ یکی از مشتری‌های بزرگ نفتی ما بوده‌اند و هیچ مشکلی ما با ژاپن نداشته‌ایم. به همین دلایل، به دنبال متوقف کردن مشکلات و جلوگیری از جنگ احتمالی آمریکا و ایران هستند. بنابراین به نظر میرسد که ما باید با یک موفقیت حداقلی مواجه شویم و اجازه ندهیم آبه دست خالی به ژاپن برگردد.

او تاکید کرد: بر این اساس، باید پیشنهادهایی بدهیم و البته خود آقای روحانی هم اشاره‌ای به این پیشنهادها مانند برداشتن تحریم‌های نفتی و تحریم‌های بانکی کرده‌اند.

بیگدلی درباره پیشنهاد احتمالی شینزو آبه به مقام‌های کشورمان اظهار داشت: برای مذاکره روحانی و ترامپ مشکلاتی وجود دارد که اول باید این مشکلات حل شود. آقای آبه باید با ورود به ایران در مورد این مشکلات مذاکره کند و مقامات ما هم جوابی برای ایشان آماده کنند که این مشکلات از کجا شکل گرفته و دلیل این کار چیست. اگر دلیل ما نداشتن اعتماد است و اینکه آقای ترامپ یا دستیارانش هر روز یک اظهارنظری می‌کنند، قطعا آقای آبه این دلایل ایران قبول خواهد کرد و انتقال خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از رویکرد یکجانبه آمریکا در عرصه سیاست خارجی گفت: دونالد ترامپ تصمیماتش را مستقلا اتخاذ می‌کند و به همین دلیل نمی‌تواند چیزهایی زیادی انجام دهد. به گزارش اینترفکس، پوتین تاکید کرد که این مساله نشان دهنده این است که سیستم سیاسی ایالات متحده چگونه کار می‌کند. وی افزود: بگذارید آمریکا برای خودش تصمیم بگیرد، اینکه به توسعه روابط با روسیه نیاز دارد یا نه (به خودشان مربوط است) اگر نیاز ندارد ما منتظر می‌مانیم.

معامله قرن؛ گفتمانی برای مبادله پول با صلح

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
طرح معامله قرن در این دو کلمه خلاصه می‌شود، پول در برابر صلح، طرحی که از ان به عنوان صلح برای کامیابی هم یاد می‌شود وقرار است ۵۰ میلیارد دلار برای رونق اقتصادی، ایجاد زیرساختها، اشتغالزایی و بهبود اوضاع معیشتی فلسطینیان سرمایه گذاری شود. براساس اخبار درز کرده از طرح معامله قرن، ۷۰ درصد این کمک مالی از طریق کشور‌های عربی منطقه باید تامین شود، در مقابل فلسطینیان باید همه انچه که ۷۰ سال برای ان جنگیده‌اند تقدیم کنند. براساس طرح معامله قرن که یکی از نمایندگان مجلس کویت از ان به عنوان سیلی قرن یاد می‌کند فلسطینیان باید از حق بازگشت به سرزمین مادری چشم پوشی کنند، یهودی سازی قدس کامل می‌شود وفلسطینیان از حق خود براراضی اشغالی باید چشم پوشی کنند. عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم معتقد است: آن‌ها که برای اجرای معامله قرن بسیج شده‌اند باید بدانند که با توجه به اتحاد گروه‌های فلسطینی در مقابله معامله قرن، این طرح آغازگر انتفاضه سوم، لغو توافقنامه اوسلو و فروپاشی همه اقدامات همسو با عادی سازی خواهد بود. در کنار مخالفت گروه‌های فلسطینی معامله قرن به دلیل عدم همراهی بازیگران بین المللی موضوع فلسطین یعنی، مقاومت، روسیه، چین و اتحادیه اروپا از هم اکنون محکوم به شکست است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
وزیر کشور بیان کرد: در دولت یازدهم قول دادم که ترکیب استفاده از مدیران وزارت کشور بهبود یابد که این موضوع محقق شد. وی افزود: خواهش من از مجلس این است تا برای همه رده‌های مدیریت کشور، شاخص انتخاب مدیران را مشخص کند تا دخالت‌ها کاهش یابد. وزیر کشور گفت: اینکه گفته می‌شود ۱۹۴۹ نفر نیروی قراردادی در وزارت کشور وجود دارد، را در گزارش دیوان محاسبات ندیده‌ام، من رئیس دیوان محاسبات بودم و به رعایت قوانین اداری مقید هستم. در وزارت کشور به طور کلی ۱۲۰۰ نفر نیرو داریم و رقم ۱۹۰۰ نفری از نیروهای قراردادی در کشور صحیح نیست. رحمانی فضلی اظهار داشت: وزارت کشور در خصوص شهرداران مسلوب الاختیار است هر چند من به عنوان وزیر کشور حکم شهردارها را امضا می‌کنم اما اجازه عزل یا استیضاح شهرداران متخلف را ندارم.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
آنها مدعی شده‌اند که در همان روز بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی و به تلافی حمله به نفتکش‌ها، سامانه‌های تسلیحاتی و تجهیزات موشکی ایران هدف حملات سایبری آمریکا قرار گرفت. بر این اساس، آنها در ادامه ترسیم واکنش‌های مختلف کاخ سفید نسبت به سرنگونی پهپاد متجاوز به حریم هوایی ایران، «حملات سایبری» را از طریق رسانه‌های خود مطرح کرده و بازتاب دادند. هرچند که مسئولان ذیربط در ایران، بارها اعلام کرده‌اند که در این سال‌ها، تعداد حملات سایبری افزایش یافته اما متخصصان کشورمان توانسته‌اند آنها را دفع کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین رابطه امروز (دوشنبه) در توئیتر خود از تروریسم سایبری علیه ایران نوشت و از دفع ۳۳ میلیون حمله سایبری در سال گذشته خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی افزود: «رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

2 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1