تغییر فلسفه سیاست در منطقه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

تغییر فلسفه سیاست در منطقه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
­رئیس سازمان انرژی اتمی: ترویج فرهنگ شهادت طلبی در ایران توانسته فلسفه سیاست را در منطقه عوض کند و ما به یک کنشگر موفق تبدیل شویم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دکتر علی اکبر صالحی در مراسم نهمین جایزه شهید علی محمدی در پژوهشکده دانشهای بنیادی با اشاره به تلاش دانشمندان علمی در جهت تقویت بنیه علمی کشور گفت: اینکه در میان دانش آموزان پشت کنکوری دغدغه ورود به رشته‌های پایه‌ای را جا بیندازیم دغدغه‌ای جدید نیست.

وی ادامه داد: در گذشته این دغدغه را داشتیم و تلاش کردیم که رشته‌های علوم پایه به عنوان یک رشته با اولویت برای متقاضیان مطرح شود.

صالحی گفت: برای ارزیابی در کشور شاخصه‌های اجتماعی را در نظر می‌گیرند و عنوان رشته در میان اجتماع برای افراد مهم به نظر می‌آید.

وی افزود: به عنوان مثال دانش آموزی که در رشته پزشکی قبول می‌شود از همان ابتدا به عنوان یک پزشک و دانش آموزی که در رشته مهندسی قبول می‌شود از همان ابتدا به عنوان یک مهندس خوانده می‌شود اما وقتی فردی در رشته‌های علوم پایه قبول می‌شود یک جایگاه بالایی برای خود متصور نیست و عنوانی هم برای او تعبیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: این امر در کشورهای آمریکا و اروپا بر عکس است و نشان می‌دهد جوامع چقدر با هم متفاوت هستند.

صالحی ادامه داد: مسائل مالی و معیشتی هم از جمله شاخصه هایی است که افراد علاقه‌ای به تحصیل در رشته‌های علوم پایه ندارند.

وی گفت: باید به علوم پایه توجه کنیم و راه‌ها و روش هایی را برای جوانان فراهم کنیم که در این رشته‌ها به راحتی تحصیل کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به خاطرات راه اندازی اولین دوره دکترای فیزیک در کشور تصریح کرد: اولین دوره دکترا را زمانی که در کشور راه اندازی کردیم توانستیم بهترین‌ها را از این دوره فارغ التحصیل کنیم افرادی که همه تنه به تنه بهترین‌ها جهان می‌زنند و این نشان از توانمندی و ظرفیت موجود در ایران دارد.

وی ادامه داد: در روابط بین الملل نقطه آغازین نظریه‌ها بحث بقاست.

صالحی با اشاره به مجله‌ای که در انگلیس منتشر می‌شود افزود: در این مجله اشاره شده است که کشورها چکار می‌کنند که از بقاء​ خود صیانت کنند ما هم کشوری هستیم که به دنبال بقا و پیشرفت هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: بعد از جنگ جهانی دوم سیاست پیش اندیشانه و یا سیاستی حساب گرایانه پیش گرفتیم و این سیاست خیلی چیزها را در بر می‌گیرد یکی از موارد مهم این شیوه این است که به مسائل کمی نگاه می‌کند و شاخصه‌ها را کمی می‌بیند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یک کشور می‌تواند یکی از شاخصه‌های وابستگی اقتصاد خود به نفت را داشته باشد و از آن طریق می‌توان آن کشور را تضعیف کرد.

صالحی در ادامه با اشاره به شاخصه‌های دیگر در این سیاست و مثال زدن کشورهای مختلف به ایران اشاره کرد و گفت: در ایران انگیزه شهادت طلبی تمام معادلات را در سیاست داخلی تغییر داد.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی افزود: وقتی جنگ شروع شد این انگیزه وجود داشته کشور را نجات داد و حالا به این نقطه رسانده است.

معاون رئیس جمهور گفت: ما فکر می‌کنیم که شهدای بزرگوار بخصوص شهدای علمی ما به کشور قداست دادند و به علم همچنین و به بشریت اخلاق را یادآوری کردند.

صالحی ادامه داد: تحریم‌ها اثر داشته اما موثر نبوده است.

وی با اشاره به شروع مذاکرات و پا در میانی سلطان قابوس گفت: ما زمانی مذاکره را شروع کردیم که نامه محرمانه سلطان قابوس مبنی بر اینکه آمریکا غنی سازی ما را به رسمیت می‌شناسد به ما داد و آن زمان بود که ایران وارد مذاکره شد، این موضوع سند دارد و روزی منتشر خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر غلام حلقه به گوش بشویم همه چیز درست می‌شود اما ایران چنین کشوری نیست.

وی با اشاره به خاطره‌ای از زمان نمایندگی اش در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: یکی از نمایندگان کشورهای همسایه که آمریکا در آنجا پایگاه دارد آن زمان به من گفت که لذت می‌برم زمانی که نمایندگان ایران با اقتدار در شورای حکام علیه آمریکا سخن می‌گویند در حالیکه ما شهامت چنین کاری را نداریم، پشتوانه این جرات به نظر شما کجاست؟

صالحی ادامه داد: با وجود مشکلات فراوان در این ۴۰ سال گذشته ما دوران بالندگی را طی کردیم اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم بعد از این دوره تازه وارد زمان فرهیختگی میشویم و آینده بسیار روشن است.

وی گفت: اگر از این گردنه ترامپ عبور کنیم به آینده روشن می‌رسیم و باید با تلاش و کوشش خود را بسازیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به پیشرفت فناوری هسته‌ای در داخل کشور و نقل خاطره‌ای از سال ۱۳۶۷ مبنی بر حضور وی به عنوان دوره تحقیقاتی یکساله در آرژانتین و بازدید از مجتمع آب سنگین این کشور گفت: آن زمان به خود گفتم ای کاش روزی ایران چنین تاسیساتی داشته باشد در حالیکه الان ما پیشرفته‌ترین تاسیسات آب سنگین را داریم و مجتمع آب سنگین آرژانتین در برابر مجتمع آب سنگین خنداب فاصله بسیاری دارد و بسیار عقب است.

وی با تاکید بر پیشرفت در رشته‌های مرز دانشی همچون فناوری کوانتوم گفت: در کمتر از دو سال به آزمایش درهم تنیدگی توانستیم برسیم مرحله‌ای که دریچه ورود به علم کوانتوم است.

صالحی افزود: این رتبه در میان کشورهای اسلامی و کشورهای در حال توسعه چشمگیر است و تنها ایران از این فناوری برخوردار است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: به زودی آزمایشات در هم تنیدگی که سال گذشته در یک آزمایشگاه انجام می‌شد در فاصله هفت کیلومتر از یکدیگر انجام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
اظهارات وزیر خارجه آمریکا به همراه نگرانی تاجران از اختلال در عرضه نفت در غرب آسیا، قیمت نفت را امروز به ۶۲٫۲۷ دلار در هر بشکه رساند. هر بشکه نفت برنت در بازارهای جهانی با ۲۶ سنت افزایش ۶۲٫۲۷ دلار فروخته شد. نفت برنت روز جمعه ۱٫۱ درصد افزایش یافت. این نوع نفت در جلسه گذشته ۰٫۴ درصد افزایش یافته بود. قیمت‌‌ها در روز پنج‌شنبه به دنبال انفجار در دو نفتکش در دریای عمان و نزدیکی تنگه هرمز ۴٫۵ درصد افزایش یافت.
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نتایج دو برابر ظرفیت پذیرش نیروهای امریه سربازی وزارت ارتباطات اعلام شد و افراد پذیرفته شده می‌توانند برای مصاحبه مراجعه کنند. متقاضیان با استفاده از کد پیگیری اخذ شده در زمان نام نویسی، به سامانه امریه قابل مشاهده در سایت وزارت ارتباطات مراجعه کنند و در صورت وجود واژه «دعوت به مصاحبه» در تاریخ و محل ذکر شده حاضر شوند. متقاضیانی که در این سامانه با واژه «عدم پذیرش» مواجه می‌شوند مشمول پذیرش در مصاحبه نشده‌اند. متقاضیان باید برای مصاحبه روز سه شنبه ۲۸ خرداد ساعت ۸ صبح به دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات مراجعه کنند. کسب اطلاعات با مراجعه به این آدرس ممکن است.

فیلم | اورانگوتان ۵۰ ساله فرانسوی نقاشی می‌کشد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
کریستل هانو، یکی از مدیران این باغ که از ۲۰ سال پیش تاکنون وظیفه نگهداری از حیوانات را بر عهده دارد معتقد است که ننت بدون تردید دارای استعداد ذاتی هنری است. این اورانگوتان از سال‌ها پیش نقاشی کردن را بدون هیچ آموزشی و به طور خودجوش آغاز کرده است. نقاشی‌های او گاهی با قیمت هزاران یورو فروخته شده و عواید آن صرف حفاظت از دیگر اورانگوتان‌ها می‌شود. اورانگوتان‌ها به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند و اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت برآورد کرده که تنها صدهزار اورانگوتان در جهان باقی مانده است. این حیوانات در طبیعت بین ۳۰ تا ۴۵ سال عمر می‌کنند اما درصورتی که از آنان به خوبی نگهداری شود می‌توانند ۶۰ سال یا بیشتر زنده بمانند.

شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر در حال بروزرسانی است …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات فنی این سازمان در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت. شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیومسازمان انرژی اتمی ایران براساس تصمیات مسئولان نظام اقدام خواهد کرد

این ستاره‌های هالیوود پیر نمی‌شوند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین23 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز دوشنبه _ ۲۷ خرداد ماه _ سکه طرح جدید و سکه طرح قدیم به ترتیب چهار میلیون و ۷۴۱ هزار تومان و چهار میلیون و ۵۴۹ هزار تومان و دلار ۱۳ هزار و ۴۹۳ تومان در بازار معامله شد. اطلاعات بیشتر در مورد آخرین قیمت‌های اعلام شده برای سکه، طلا و ارز در جدول زیر آمده است:

نظرها

اخبار بیشتر