مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان: ساخت دانشکده محیط زیست در استان منتفی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان: ساخت دانشکده محیط زیست در استان منتفی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: ساخت دانشکده محیط زیست در این استان منتفی است.

به گزارش ایسنا - منطقه لرستان، مهرداد فتحی‌بیرانوند در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته محیط زیست، با گرامیداشت این ایام اظهار کرد: این هفته به صورت سمبلیک تعیین شده و طی آن حساسیت محیط زیست بیان می‌شود چراکه ارتباط مستقیمی با زندگی دارد.

وی با بیان اینکه امروزه به خاطر زیاده‌خواهی‌های گذشته محیط زیست با مخاطرات سنگینی مواجه شده است، افزود: اگر این مسائل اطلاع رسانی نشوند و جامعه به سطح مناسبی از آگاهی نرسد با مشکلاتی روبرو خواهیم شد.

فتحی‌بیرانوند بیان کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که خوشبختانه به لحاظ قوانین زیست‌محیطی پیشرو بوده و اصل پنجاهم قانون اساسی به صراحت محیط زیست را مطالبه عمومی عنوان کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در ادامه با اشاره به قطع درختان باغ گلستان گفت: نمی‌توان با بهانه‌های واهی اقدام به این کار کرد و در کمیسیون شهری باید مطرح و بررسی شود، هر جا نیاز باشد ورود خواهیم کرد.

وی به موضوع تالاب‌ها نیز اشاره کرد و آنها را باارزش‌ترین اکوسیستم‌های روی کره زمین دانست و افزود: طی سنوات گذشته تالاب‌ها مورد کم‌لطفی قرار گرفتند اما امروزه این حساسیت بالا رفته و در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

فتحی‌بیرانوند تالاب‌ها را به دو نوع بیابانی و کوهستانی تفکیک کرد و با بیان اینکه لرستان دارای نوع کوهستانی است، ادامه داد: این نوع تالاب دارای ارزش اکولوژیک بالایی است و هم‌اکنون بحث مطالعات تالاب‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: در سطح کشور برنامه مدیریت زیست‌بوم برای ۱۱ تالاب در دستور کار قرار گرفته که دو مورد به استان اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون فاز اول انجام شده و وارد مرحله برنامه اجرایی زیست‌بوم برای آنها شده‌ایم.

فتحی‌بیرانوند با بیان اینکه برنامه مطالعاتی تالاب‌های پلدختر نیز تدوین شده و بالای ۹۰ درصد از جوامع محلی حاضر به واگذاری اراضی تحت تصرف خود شده‌اند، اظهار کرد: قرار است تحت عنوان یک طرح مشارکتی کار درآمدزایی را با آنان آغاز کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در ادامه از احداث ۱۸ آبشخور در مناطق تحت مدیریت خبر داد و بیان کرد: ۱۱ مورد آنها در پناهگاه حفاظت شده ازنا و مابقی در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد ایجاد شده‌اند تا شاهد آسیب به حیات وحش نباشیم.

وی با اذعان به اینکه با کمبود محیط‌بان، امکانات و تجهیزات مواجه هستیم، گفت: خوشبختانه با تبیین مبانی زیست‌محیطی در سطح جامعه تمامی مردم محیط‌بانان ما شده‌اند و خودجوش اقدام به حفاظت از محیط زیست می‌کنند.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

فتحی‌بیرانوند با یادآوری اینکه سال گذشته صد هکتار از اراضی تحت مدیریت رفع تصرف شدند، افزود: امسال نیز برای ۱۵ هکتار رأی به نفع محیط زیست صادر شده و پرونده مابقی در جریان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: تنها استانی هستیم که در تمامی شهرستان‌ها شعب ویژه محیط زیست داریم و پرونده‌ها خارج از نوبت رسیدگی می‌شوند.

وی کانون ۸۵ درصد ریزگردهای استان را خارجی اعلام کرد و ادامه داد: در لرستان برای اولین بار سند جامع مبارزه با ریزگرد تدوین شده و ۲۵ دستگاه دخیل هستند که هر کدام وظیفه‌ای دارند اما اولویت اعتبارات ملی مربوط به کانون ریزگردهاست.

فتحی‌بیرانوند با اشاره به سمندر لرستانی و در لیست قرمز بودن آن گفت: این گونه باارزش مورد توجه جوامع زیست‌محیطی است و خوشبختانه با بازرسی‌هایی که سازمان داشته تاکنون هیچ‌گونه قاچاق سازمان‌یافته‌ای گزارش نشده است.

این مسئول با بیان اینکه سال گذشته مصوبه پناهگاه حیات وحش وژن‌آب را گرفتیم، اظهار کرد: پرونده زیستگاه سمندر ۲ نیز در نوبت است.

وی پسماندها را معضل مهم جهانی عنوان کرد و افزود: تولید پسماندها زندگی بسیاری از زیست‌مندان را درگیر کرده و در لرستان نیز بعضی شهرداری‌ها همکاری لازم را ندارند که برای چند مورد پرونده قضائی تشکیل شده است.

فتحی‌بیرانوند تصریح کرد: پسماند خرم‌آباد شرایط خوبی ندارد و چنانچه شهرداری تمکین نکند برخورد قضائی خواهد شد چراکه این موضوع مطالبه عمومی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت یگان سواره استان گفت: هر زمان مسئولین سازمان تغییر می‌کنند سیاست آنان نیز عوض می‌شود؛ این طرح مربوط به خانم ابتکار بود و سه استان لرستان، گلستان و فارس به عنوان پایلوت انتخاب شدند و کارهای اولیه صورت پذیرفت اما هم‌اکنون اولویت سازمان نیست.

وی به دانشکده محیط زیست استان نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به سیاست وزارت فرهنگ و آموزش عالی این طرح مورد موافقت قرار نگرفت و به صورت متمرکز در کرج قرار است احداث شود.

فتحی‌بیرانوند بیان کرد: سازه این دانشکده وجود دارد و کاربری دیگری برای آن تعریف خواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره توت کن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دومین جشنواره توت کن، امروز به همراه شهروندان و باغداران منطقه کن در غرب پایتخت برگزار شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ دومین جشنواره توت کن، امروز به همراه شهروندان و باغداران منطقه کن در غرب پایتخت برگزار شد.

مسدود شدن پل گیشا و ترافیک سنگین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرضیه افضلی در ابتدای سخنان خود تاکید کرد: مسئله حجاب یک امر دینی است و در اسلام به عنوان یک فریضه واجب شناخته شده است. افضلی تاکید کرد: تحکیم خانواده از دیگر کارکرد‌های حجاب است. وی ادامه داد: آسیب شناسی می‌تواند مبنای چاره اندیشی مسئولان فرهنگی و نیز خانواده‌ها و حتی خود رسانه‌ها قرار بگیرد. وی در پایان تاکید کرد: حجاب مسئله‌ای انسانی است که همه به آن علاقه دارند، اما امروز متاسفانه تبدیل به یک مسئله سیاسی شده است. حجاب هنجاری فراتر از قوانینمریم خطیب زاده مسئول فضای مجازی بسیج جامعه زنان نیز میهمان تلفنی برنامه «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران بود.

کودکان قربانیان تصادفات جاده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ روزانه ۴۲ نفر جان خود را در تصادفات جاده‌ای از دست می‌دهند که سهم کودکان بین ۷ تا ۸ نفر است. با اجرای قانون حمایت از کودکان که توسط مجلس به تصویب رسید، هر اتفاقی که در داخل خودرو برای کودکان بی‌افتد، مقصر والدین هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
آیت محمد ولی در یک گفتگوی تلفنی با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۵۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۷۰ هزار تومان افزایش، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۵۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۹۰ هزارتومان قیمت گذاری شده است. امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۷ هزار تومان افزایش به قیمت ۴۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شده است. محمد ولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازارهای جهانی در کانال ۱۳۸۲ دلار عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با ۳۱ هزارتومان افزایش با قیمت ۱ میلیون و ۸۸۱ هزارتومان به فروش رسیده است.
موجموج14 ساعت قبل
منصور شیشه فروش در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، بیان داشت: با وزش باد کانون‌های گرد و غبار از مناطق شرقی از جمله انارک، نائین، سجزی و استان سمنان وارد اصفهان شده است. وی افزود: افزایش گرد و غبار، افزایش غلظ ذرات معلق در استان اصفهان کیفیت هوا را به شدت کاهش داده است و در حال حاضر وضعیت هوای اصفهان بسیار ناسالم ثبت شده است. شیشه فروش گفت: هواشناسی استان وزش باد و پدیده گرد و غبار را روز گذشته اعلام کرده بود و از ساعت ۴ بامداد امروز این گرد و غبار به شهر اصفهان رسید. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه گرد و غبار و آلودگی هوا تا بعدازظهر امروز در شهر اصفهان حاکم است، اظهار داشت: این شرایط تا هفته آینده برای مناطق شرقی اصفهان همچنان وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر