ذینفعان هم باید در ساماندهی نما مشارکت داشته باشند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
ذینفعان هم باید در ساماندهی نما مشارکت داشته باشند

ذینفعان هم باید در ساماندهی نما مشارکت داشته باشند

مهرخبرگزاری مهر |
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: در کمیته های نما باید فضا باز باشد تا مردم و معتمدین و دیده بان های شهری مشارکت کنند و رویکرد در جهت تحقق حقوق عمومی شهر باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش هم اندیشی اعضای کمیته‌های تخصصی نماهای شهر تهران با حضور محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، علی اعطا رییس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورا، گلپایگانی معاون شهرسازی شهرداری تهران و جمعی از متخصصان و طراحان معماری شهری برگزار شد.

محمد سالاری در این همایش گفت: امروز اگر می‌گوییم نما هویت یک شهر است و از آن به عنوان حقوق عمومی یاد می‌کنیم بدین معنا است که باید ذینفعان را هم مشارکت دهیم. یعنی باور عمومی را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: متاسفانه علی رغم اینکه انقلاب اسلامی ما مردمی‌ترین انقلاب‌ها بوده و مبتنی بر رویکرد حقوق ملی محقق شد اما رویکرد‌های ما از بالا به پایین بوده و لذا باید این رویکرد‌ها تغییر یابد.

سالاری افزود: اینکه مسیر سبب شده ما در ۵۰ سال گذشته شاهد ناهنجاری در همه حوزه‌ها باشیم. از عدم آمایش سرزمین یعنی توزیع عادلانه ثروت گرفته تا عدم تحقق برنامه‌های بلند مدت و سالانه که در این مسیر بعضا نمایندگان پارلمانی مبتنی بر حقوق شخصی سند چشم انداز را زیر سوال می‌برند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: در حوزه معماری خوشبختانه یک تحولی دارد ایجاد می‌شود و جای خوشحالی دارد.

وی گفت: گرچه معاونت شهرسازی و معماری به جایی اینکه متولی تحقق ماموریت‌های معماری و شهرسازی باشد خودش متولی دور زدن این ماموریت‌ها شده برای درامد زایی که اگر اینگونه نبود امروز به این وضعیت نمی‌رسیدیم. جایی که قشر معاونین شهرسازی مناطق مظلومترین قشر معاونین هستند و تنها به این حوزه به دیده درامد زایی نگریسته می‌شود. تا جایی که امروز درآمد زایی معیار ارتقا رنکینگ مدیریت است یعنی هر شهرداری درامد بیشتری کسب کند رنکینگ بهتری دارد. لذا ما باید کاری کنیم که ماموریت‌های شهریازی به مسیر اصلی خود بازگردد علی رغم اینکه شهرداری با تنگناهای مالی مواجه است و سالانه باید حداقل ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان هزینه جاری بدهد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: با این وجود همانطور که اشاره شد تحول خوبی در این حوزه در حال شکل گیری است. باید این را در نظر داشت که تغییر رویکرد‌ها هزینه دارد و ما به عنوان مدیریت شهری در دوره پنجم که مبتنی بر نظرات جامعه تخصصی و دیده بان‌های شهری عمل می‌کنیم باید این هزینه را بپذیریم گرچه در این دوره مظلوم واقع می‌شویم ولی آیندگان به این کار ما ارج می‌نهند.

وی در ادامه افزود: اما در بحث ساماندهی نما و در فضای تصمیم سازان این حوزه (نما) ما می‌خواهیم به یک فهم و باور مشترک برسیم. این کار باید به سمتی برود که ذینفعان باور کنند تصمیمات به نفع انهاست یعنی هم مابه ازای منفعت شخصی برایشان داشته باشد و هم اینکه وقتی بفهمند عدالت شهری ایجاد می‌شود آنها نفع می‌برند.

سالاری در ادامه با انتقاد از عدم حضور ذینفعان در چنین جلساتی گفت: چرا در این جلسات هیچ وقت سازندگان را نمی‌بینیم، این مشکل را ما در مدیریت شهری هم داریم. متاسفانه فضا به گونه‌ای شده که اگر مدیریان بخواهند از سرمایه گذاران و بخش خصوصی حمایت کنند متهم می‌شوند و این نگاه خطرناک است، چرا که واقعیت‌ها در نظر گرفته نمیشود.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی افزود: واقعیت این است این شهر را سرمایه گذاران می‌سازند اما ما اینها را مشارکت نمی‌دهیم. آیا غیر از این است که در ساماندهی حوزه معماری و شهرسازی و ساماندهی نما باید متولیان ساخت و ساز را مشارکت دهیم، این اقدام باید صورت گیرد و آنان اغنا شوند. اگر رویکرد اغنایی نشود راه‌های در رو وجود دارد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: یکی دیگر از ذینفعان؛ طراحان هستند، آنان تولید کنندگان اثار معماری هستند و خلق اثر می‌کنند، اینها نتیجه باور هایی است که انها اموختند. این در حالی است که در حال حاضر کسانی طراحی انجام می‌دهند که به لحاظ علمی و کارشناسی صلاحیت طراحی ندارند. این در حالی است که در یک طراحان نما باید الزام داشته باشند با پروانه اشتغال خود بیاند و از طرحشان دفاع کنند.

سالاری در ادامه اظهار داشت: اما بحث دیگر خروجی کمیته‌های نماست.

وی افزود: در دیداری که با مقام معظم رهبری در دوره چهارم شوراها داشتیم توصیه‌ها و رهنمود‌های مقام معظم رهبری در حوزه شهرسازی و معماری بسیار به ما کمک کرد و همین امر سبب در این راه گام برداریم. در همان دوره هم بود که کمیسیون شرسازی و معماری شکل گرفت و این کمیسیون مقدمات و بستر لازم را برای ساماندهی نمای ساختمان‌ها فراهم ساخت و ما امروز قانون شهری مصئب در حوزه نما داریم.

سالاری در ادامه گفت: لذا از این بعد باید به سمت کیفی سازی برویم و به جای ما، متولیان ساخت و ساز و طراحان بیایند صحبت کنند. باید خروجی این کمیته‌ها نما ما به ازا برای جامعه شهری و طراحان شهری داشته باشد. طراحانی که هم منفعت شخصی و با اولویت منافع عمومی شهر را تامین کنند.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به بحث حق عمومی شهر گفت: ما باید واقعیت این است که گفتمان را در مدیرت شهری نهادینه کنیم، می‌بایستی فضای تصمیم گیری‌ها را به سمتی ببریم که معماران ما تحت تاثیر جولاندهی سوداگران قرار نگیرند.

وی خاطرنشان ساخت: روزی که شوراهای معماری مناطق شکل گرفت هدف تامین حق عمومی بود اما رفته رفته شورهای معماری به سمتی رفت که حقوق عمومی را دور بزند و این نگرانی در خصوص کمیته‌های نما هم وجود دارد.

وی ادامه داد: کمیته‌های نما باید فرایند گذار باشد، متاسفانه در کمیته‌های نما بعضا نظراتی می‌دهند که با هیچ اصولی منطبق نیست. این امر عاملی شده که ذینفعان اعتمادی به خروجی کمیته‌های نما نداشته باشند و لذا می‌روند راهکارهایی اتخاذ می‌کنند که نفع خودشان را براورده سازد و نهایتا اگر تخلفی هم می‌کنند جریمه می‌دهند و این می‌شود همیان رویکرد درامد زایی که حق عمومی شهر را از بین می‌برد.

سالاری تاکید کرد: در کمیته‌های نما باید فضا باز باشد تا مردم و معتمدین و دیده بان‌های شهری مشارکت کنند و رویکرد در جهت تحقق حقوق عمومی شهر باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا عارف در مجمع وزیران ادوار که با حضور وزرای دولت‌های بعد انقلاب برگزار شد، سه محور اصلی را اهداف عمده این مجمع بیان کرد و افزود: شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای رفع آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی و مدیریتی در راستای حل مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی و علمی در زمینه ارائه راهکارها برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سه هدف اصلی است. وی با بیان اینکه ما اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با دولت‌ها هستیم اضافه کرد: برای انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی و دولت‌های بعد، بحث‌های زیادی صورت گرفته است. عارف با اشاره به شرایط خاص کشور در حال حاضر و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. وی افزود: همچنین برای حل مسائلی از جمله بیکاری، محیط زیست، فساد اقتصادی و اداری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی،، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی باید هم افزایی بیشتری داشته باشیم. عارف گفت: ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم.

مسدود شدن پل گیشا و ترافیک سنگین

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
مرضیه افضلی در ابتدای سخنان خود تاکید کرد: مسئله حجاب یک امر دینی است و در اسلام به عنوان یک فریضه واجب شناخته شده است. افضلی تاکید کرد: تحکیم خانواده از دیگر کارکرد‌های حجاب است. وی ادامه داد: آسیب شناسی می‌تواند مبنای چاره اندیشی مسئولان فرهنگی و نیز خانواده‌ها و حتی خود رسانه‌ها قرار بگیرد. وی در پایان تاکید کرد: حجاب مسئله‌ای انسانی است که همه به آن علاقه دارند، اما امروز متاسفانه تبدیل به یک مسئله سیاسی شده است. حجاب هنجاری فراتر از قوانینمریم خطیب زاده مسئول فضای مجازی بسیج جامعه زنان نیز میهمان تلفنی برنامه «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران بود.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم گفت: ساختار‌ها طوری تعریف شود که فسادزدا باشد نه فسادزا و باید جرم زدایی کند نه اینکه خودش زمینه بیشتر وقوع جرم باشد و این وظیفه مهمی است که هر سه قوه دارند. وی افزود: در حوزه اقتصادی به صورت خاص پیام هشت ماده‌ای رهبری برای دستگاه‌های اجرایی و تقنینی و قضایی تعیین تکلیف کرده است و در دستگاه‌های اجرایی اصلاح ساختار فسادزا، در دستگاه قانونگذار هم بستن منافذ فسادزا و در دستگاه قضایی برخورد با مجرمان و مفسدان مهم است و برخورد مناسبی که باید رقم بخورد. تاکید رئیس قوه قضائیه بر همگرایی و همکاری قوای سه گانه در پیشگیری از وقوع جرمرئیس قوه قضائیه با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم موضوع بسیار مهمی است، گفت: در این باره حتما مجامع فرهنگی، اجتماعی و­­علمی می‌توانند مساعدت بسیاری داشته باشند. حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم با تشکر از معاون اول ریاست جمهوری، وزرا، مسئولان نیروی انتظامی، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، ریاست سازمان صداوسیما و همکاران خود در دستگاه قضایی تصریح کرد: این جلسه که جایگاه قانونی دارد، به شکل قانونمندی برای همکاری و هماهنگی در ذهن ما صورت گیرد که جلوه‌ای از همگرایی و همکاری میان قوای سه گانه است. وی گفت: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند قوا باید با هم و در کنار هم کار کنند، امیدواریم ان شاءالله مسئولان مجلس، دولت و دستگاه قضایی با همه دغدغه‌مندان در تحقق مسئله جامعه سالم تلاش کنند تا جامعه‌ای سالم و دور از جرم داشته باشیم.
ایلناایلنا5 ساعت قبل
طاهرخانی در این خصوص اضافه کرد: بهره‌برداری از این قطار همچنین می‌تواند ضمن بالا بردن جذابیت سکونتی در شهر جدید هشتگرد، تأثیر چشمگیری در ایجاد تحولات بازار مسکن در کلان‌شهر تهران نیز داشته باشد که نکته بسیار مهمی به شمار می‌رود. به گفته وی متأسفانه این ظرفیت هنوز به دلیل فقدان سیستم حمل‌ونقلی مناسب بین شهر جدید پرند و تهران به‌طور کامل فعال نشده است که قطعا با راه‌اندازی این قطار می‌تواند ظرفیت مناسب‌تری نسبت به قبل فراهم نماید. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص طرح احداث متروی پردیس نیز بیان کرد: اجرای این پروژه در دستور کار سال جاری شهرهای جدید وجود داشته و تلاش است تا عملیات اجرایی آن هرچه سریع‌تر آغاز شود. در حال حاضر توافقات لازم با شهرداری برای اتصال مترو از شهر جدید پردیس به پایانه شرق تهران انجام‌شده و پروژه در مرحله تهیه اسناد و انتخاب سرمایه‌گذار قرار دارد. معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص تأکید کرد: در حال حاضر شرکت عمران شهرهای جدید در مجموع حدود ۱۳۰ کیلومتر پروژه قطار برقی بین شهرهای جدید و شهرهای مادر در دستور کار دارد که هرکدام در مراحل پیشرفت فیزیکی متفاوتی گزارش شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر