پای ملخ‌ها به مزارع و باغات هرمزگان رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سیاسی

پای ملخ‌ها به مزارع و باغات هرمزگان رسید

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: گزارش از استان‌های جنوب کشور حاکی است پای ملخ‌ها به مزارع و باغات هم رسیده است نماینده مردم هرمزگان هم می‌گوید: وزارت جهاد کشاورزی موضوع ملخها را جدی نگرفته و دولت هم متوجه جدیت بحران نیست.

۶ ماهی است میهمان‌های ناخوانده ملخ صحرایی به ۶ استان جنوبی کشور حمله کرده و ماه‌هاست مبارزه با آنها انجام می‌شود اما ظاهرا زور آنها به زور ما چربیده است جمعیت ملخ‌ها به تازگی به ۳ استان دیگر هم حمله‌کرده‌اند.

درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات می‌گوید: «سطح مبارزه ابتدا ۴۵۰ هزار هکتار بود و پس از ۶ ماه امروز در سطح ۵۷۰ هزار هکتار با آنها مبارزه می‌کنیم و پیش‌بینی می‌شود تا ۸۰۰ هزار هکتار هم برسد، سطح مبارزه ابتدا ۶ استان بود و اکنون به ۸ استان رسیده است.»

وی همچنین می‌گوید جمع‌بندی این صحبت‌ها نشان می‌دهد که علی‌رغم تلاشی که برای زمین‌گیر کردن این آفت خطرناک انجام شده اما آنها پیشروی کردند و حالا حالا هم قصد زمین‌گیر شدن ندارند زیرا به پیش‌بینی خود سازمان حفظ نباتات قرار است در روزها و هفته‌های آینده سطح مبارزه ۲۳۰ هزار هکتار دیگر نیز افزایش یابد.

در این میان صحبت‌هایی از دیر رسیدن اعتبارات برای مقابله با این ملخ‌ها است، وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید: «بلافاصله پس از هشدار فائو مبنی بر ریزش این ملخ‌ها در مناطق جنوبی نامه به وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه نوشته و درخواست اعتبار کرده است اما اولین اعتبار ۱۰ میلیون تومانی حدود ۲۰ اردیبهشت یعنی با سه ماه تاخیر به دست سازمان حفظ نباتات رسیده است.»

احمدعلی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم گفت: «نامه دو ماه دست وزارت کشور و یک ماه دست سازمان برنامه و بودجه معطل مانده است.»

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی ۳۰ میلیون تومان اعتبار درخواست کرده و حدود یک سوم آن ۳ ماه پس از درخواست به این وزارتخانه اختصاص یافته است و به همین دلیل مقابله با ملخ‌ها به خوبی انجام نشده که اگر اعتبار به موقع می‌رسید وضعیت بهتری داشتیم.

سعید دشتی معاون کشاورزی سازمان برنامه و بودجه شب گذشته در برنامه ثریا گفت: ۱۲ اردیبهشت مصوبه هیأت وزیران برای تخصیص اعتبار ۱۰ میلیون تومانی انجام شد و یک هفته پس از آن این اعتبار را به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص دادیم.

دیشب در برنامه ثریا هم مجری برنامه بارها از سعید دشتی معاون سازمان برنامه و بودجه درباره دلیل تأخیر ۳ ماهه درباره اختصاص بودجه مبارزه با ملخ‌ها سؤال کرد اما پاسخ ایشان این بود که پروسه درخواست از وزارت کشور تصویب و اعلام به سازمان برنامه و بودجه و تصویب در هیأت وزیران فرایندی دارد و به همین دلیل سه ماه طول کشیده است.

البته دشتی در توجیه این تأخیر ۳ ماهه اعلام کرد که در ۳سال گذشته ۳۷ میلیارد تومان برای تجهیز ناوگان مقابله با بیماری‌ها و طی ۲ سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان از محل عوارض واردات میوه به سازمان حفظ نباتات داده شده است.

همچنین شرکت هواپیمایی خدمات ویژه زیرنظر وزارت جهاد کشاورزی در آمده و آمادگاه ملخ‌ها در تهران، کرمان، گلستان، قزوین و خراسان جنوبی احداث شده است.

معاون کشاورزی سازمان برنامه و بودجه دیشب در برنامه ثریا تلاش کرد تا با اقداماتی که طی ۳ سال گذشته برای سازمان حفظ نباتات انجام شده تأخیر ۳ ماهه در تأمین اعتبار بودجه مبارزه با ملخ صحرایی را پوشش دهد.

اما مجری برنامه درخواست اعتباری که در بهمن ماه انجام شده و یک سوم اعتبار در اردیبهشت ماه تحویل شود را توجیه‌پذیر ندانست.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اما مسأله مهمتری هم وجود دارد و اینکه بین سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان حفظ نباتات اختلاف ۱۰ میلیارد تومانی در درخواست اعتبار وجود دارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات می‌گوید تاکنون وزارت جهاد کشاورزی ۳۰ میلیارد تومان درخواست اعتبار کرده که ۱۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و ۲۰ میلیارد تومان آن در حال تصمیم‌گیری است اما سازمان برنامه و بودجه می‌گوید تاکنون ۱۰ میلیارد تومان پرداخت شده و ۱۰ میلیارد تومان در جریان تصمیم‌گیری است.

*پای ملخ‌ها به مزارع و باغات رسید

اما واقعیت این است که آن‌طور که مسئولان از مقابله با ملخ‌ها می‌گویند وضعیت مبارزه به این خوبی هم پیش نرفته است در برنامه ثریا گزارشی از کشاورزان جنوب کشور پخش شد که در آن ملخ‌های صحرایی به زراعت و کشاورزی و تا باغات و نخل‌های مردم جنوب کشور حمله کرده است، کشاورزان به شدت ناراحت و نگران خسارت این ملخ‌ها بودند.

این در حالی است که رئیس سازمان حفظ نباتات بارها اعلام کرده است که هنوز پای ملخ‌ها به زراعت و باغات مردم نرسیده و اگر رسیده هم به صورت خیلی جزئی ساقه محصولات آنها را خورده است و به محصول اصلی خسارتی وارد نشده است.

اما احمد مرادی نماینده استان هرمزگان در برنامه ثریا گفت: حجم کار بسیار بالاست و مردم درگیر هستند، ملخ‌ها زراعات و باغات مردم را خورده است و اعتبار برای انجام این کار کافی نیست.

مرادی گفت: «وزارت جهاد کشاورزی درباره این کار پیش‌بینی لازم را نکرده است».

*دولت متوجه جدیت بحران نیست

وی ادامه داد: دولت متوجه جدیت بحران نیست، ستاد بحران باید تشکیل می‌شد و حتی بارها هم در مجلس گفته‌اند وزارت جهاد کشاورزی موضوع را جدی نگرفته است.

به هر حال این میهمان ناخوانده ۶ ماهی است در کشور ما کنگر خورده و لنگر انداخته و ظاهرا قصد بیرون رفتن هم ندارد.

*ملخها ۳ سال مهمان ما هستند

استاندار فارس اعلام کرده بود ما تا ۳ سال درگیر مبارزه با این ملخ‌ها خواهیم بود. بنابراین نیاز به اقدام جدی و پیش‌بینی‌های لازم درباره این ملخ‌ها داریم. ملخ صحرایی آفت بسیار خطرناک است که ۵۰ سال پیش به کشور ما حمله کرد و ارمغان آن قحطی برای کشور بود. ۲٫۵ میلیون هکتار زمین‌های زراعی آلوده به این آفت بودند و در آن زمان ایران از کشورهای دیگر هم درخواست کمک کرد. سابقه این ملخ‌ها در کشورهای دیگر هم وجود دارد و به هر کشوری که حمله کرده خسارت‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده است.

تخصیص اعتبارات ناکافی و تحویل آن با تأخیر و حتی معرفی روش‌های مقابله مبتدیانه مانند خرید تضمینی ملخ نگرانی را بیشتر می‌کند که آیا این اقدامات برای آفتی که می‌تواند بحران‌‌زا باشد کافی است؟ به ویژه اینکه در ماه‌های گذشته سطح آلودگی ملخ‌ها روز به روز افزایش یافته و به استان‌های بیشتری رسیده است. چند روز پیش اعلام کردند که ملخ‌های صحرایی به دروازه تهران هم رسیده است.

نگارنده روز گذشته در جاده تهران - قم جمعیت زیادی از این ملخ‌ها را شاهد بود. که البته درباره صحرایی بودن یا نبودن آن باید کارشناسان قضاوت کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیه

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در تهران؛ کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیهبرگزاری کمیسیون‌های مشترک ایران و روسیه می‌تواند علاوه بر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی، دستیابی به حجم مبادلات تجاری تا سقف ۱۰ میلیارد دلار را که چند وقت پیش روسای جمهور ایران و روسیه سند آنرا امضا کردند محقق کند؛ میزان مبادلات تجاری دو کشور هم‌اکنون حدود ۲ میلیارد دلار است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین23 ساعت قبل
برای تحلیل ماهیت پیمان‌نامه اقتصادی اوراسیا باید کمی به عقب برگردیم و فضای پس از فروپاشی شوروی را مورد واکاوی قرار دهیم. از این منظر پیمان‌نامه اقتصادی اوراسیا به مرکزیت مسکو را باید یکی از همین موارد بدانیم. پس از آن ارمنستان به عضویت درآمد و سپس هند و ایران خواستار عضویت در اتحادیه اوراسیا شدند. در اینجا ممکن است عده‌ای به مقایسه پیمان شانگهای و اوراسیا بپردازند اما باید توجه داشت که پیمان‌نامه اقتصادی اوراسیا همانطور که از نامش پیداست یک پیمان اقتصادی به حساب می‌آید اما پیمان شانگهای ماهیت امنیتی، نظامی و اقتصادی دارد. در این میان موانعی مانند تحریم‌ها و مشکلات بانکی وجود داشته که به نظرم پیمان‌نامه اقتصادی اوراسیا تا حدودی می‌تواند این موانع را دور بزند.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
محمد ابراهیم رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ضمن اشاره به حمله جدید انصارالله به فرودگاه أبها و تعطیلی فعالیت آن، گفت: اتحاد آمریکا، انگلیس، امارات، عربستان و مزدوران سایر کشورها در یمن، ابتدا توانسته‌اند انصارالله را در چند جهت محاصره کنند اما این رویه هم اکنون تغییر کرده است. نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به نظر می‌رسد انصارالله به رویه کنونی درصدد به زانو درآوردن ائتلاف سعودی نسبت به تامین خواسته‌ هایش یعنی لغو محاصره فرودگاه بین‌المللی صنعا را دنبال می‌کند که امری محتمل است. عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم تجاوزگران به یمن دست از نیت شوم خود بردارند تا مردم یمن خودشان سرنوشت کشورشان را تعیین کنند. به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، انصارالله از حمله مجدد صبح امروز (دوشنبه) یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به فرودگاه أبها در جنوب عربستان) خبر داد و گفت، این حمله پروازها از و به فرودگاه را متوقف کرده است. این حمله، چهارمین حمله انصارالله به فرودگاه منطقه‌ای أبها در کمتر از یک هفته محسوب می‌شود به طوریکه انصارالله روز چهارشنبه حمله‌ای با موشک کروز بالدار به همین فرودگاه، روز جمعه حمله پهپادی از نوع قاصف K۲ باز هم به این فرودگاه و روز شنبه با پهپادهایی از همین نوع ایستگاه سوخت رسانی این فرودگاه را هدف گرفت، همزمان حمله‌ای مشابه به اتاق‌های کنترل فرودگاه جیزان صورت داد. /پایان پیام
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از ­شبکه تلویزیونی المسیره؛ یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با هواپیمای بدون سرنشین قاصف کا-۲ فرودگاه ابها را در خاک عربستان هدف قرار داد.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت توسعه متوازن اینترنت در بخش‌های مختلف کشور گفت که در خیلی از روستاها مردم تلفن ثابت هم ندارند. بیت‌الله عبداللهی در جریان طرح سوال خود از وزیر ارتباطات در خصوص ارتباطات تلفن همراه، اینترنت و تلفن ثابت در روستاها در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) گفت: قوانین متعددی درباره توسعه ارتباطات و اینترنت در کشور وجود دارد اما متأسفانه کمترین اقدامات در مورد احکام برنامه ششم صورت گرفته است. ما نمی‌گوییم که آمار وزیر نادرست است اما این توسعه متوازن نیست. ما معتقد به اجرای عدالت هستیم و معتقدیم که راه‌اندازی دولت الکترونیک در روستاها می‌توانست بسیاری از مشکلات را حل کند. متأسفانه وضعیت تلفن همراه در جاده‌های ما هم بدتر است.

نظرها

اخبار بیشتر