صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی؛ کارگاه‌های مناطق سیل‌زده در اولویت تسهیلات هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی؛ کارگاه‌های مناطق سیل‌زده در اولویت تسهیلات هستند

صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی؛ کارگاه‌های مناطق سیل‌زده در اولویت تسهیلات هستند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرکل آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: براساس آمار ۲۸۹ میلیون دلار صادرات رسمی صنایع دستی است که با احتساب صادرات چمدانی صنایع دستی نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، فرهاد فلاح ظهر امروز در مراسم نکوداشت هفته صنایع دستی با اشاره به اشتغالزا بودن این هنر اظهار داشت: ۲ طرح برای اشتغالزایی در این عرصه طراحی شد که در طرح اشتغال روستایی ۶۰ هزار و در طرح اشتغال شهری ۳۵ هزار فرصت شغلی ارائه شده که هر دو طرح تحت عنوان سامانه کارا پذیرفته شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۷ به صورت مستمر برنامه‌های این طرح پیگیری شد، گفت: تا پایان سال ۹۷ در زمینه تسهیلات روستایی ۲۱۵ میلیارد تومان و در زمینه تسهیلات شهری بیش از ۸ میلیارد تومان جذب شد.

مدیرکل آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه صنایع دستی در زمینه ایجاد مشاغل خانگی در صدر است، بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی در این بخش ۱۱۴ میلیارد تومان جذب کرده است.

فلاح با اشاره به صدور مجوزهای تولید در اداره کل حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی افزود: با صدور این مجوزها ۵۸ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد شده که مزایای از جمله معافیت از مالیات نیز برای هنرمندان و صنعتگران به دنبال دارد.

وی با اشاره به بیمه هنرمندان و مشکلات مربوط به این موضوع تصریح کرد: ۵ سال نتوانستیم اعتباری جذب کنیم تا اینکه در آذرماه سال گذشته ۳ میلیارد تومان از ردیف متفرقه گرفته شد که پیش بینی می‌کردیم هزار تا هزار و صد نفر بیمه شوند اما با تعیین دستمزد سال ۹۸ تنها موفق شدیم ۸۱۲ نفر را در کل کشور بیمه کنیم در صورتی که ۳۰ هزار نفر متقاضی بیمه بودند.

مدیرکل آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: برای حل این مشکل با صندوق بیمه عشایر، کشاورزی و روستایی تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده و ۴ هزار نفر زیرپوشش این بیمه قرار گرفتند که مزایای خوبی هم دارد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

فلاح از استاندارد کردن رشته‌های صنایع دستی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان خبر داد و گفت: تاکنون ۱۵۹ رشته استاندارد ثبت شده که هنرمندان با مراجعه به سایت استاندارد می‌توانند برای دریافت نشان استاندارد محصول خود اقدام کنند.

وی با اشاره به حادثه سیل و کارگاه‌های صنایع دستی و مشاغل خانگی که آسیب دیدند، افزود: با وزارت رفاه صحبت شده و آن دسته از کسانی که تسهیلات دریافت کردند و به دلیل سیل قادر به پرداخت اقساط نیستند، مهلت داده شود و در پرداخت جدید تسهیلات مشاغل خانگی افراد سیل زده در اولویت باشند.

مدیرکل آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به آمار صادرات گفت: براساس آمار ۲۸۹ میلیون دلار صادرات رسمی صنایع دستی است که با احتساب صادرات چمدانی صنایع دستی نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار می‌شود.

فلاح از شرکت در ۳۰ نمایشگاه داخلی و خارجی خبر داد و افزود: ۳۰۰ بازارچه موقت تابستانی صنایع دستی نیز تشکیل شده و با همکاری بانک‌ها بیش از ۲۴ میلیارد تومان از صنایع دستی به عنوان جوایز به صاحبان حساب بانک‌ها پرداخت شده است.

وی از تصویب قانون حمایت از تولیدکنندگان و فعالان صنایع دستی خبر داد و بیان کرد: پس از ۲٫۵ سال این قانون در مجلس تصویب شده و شورای نگهبان نیز تایید کرده پس از آن باید آئین نامه اجرایی آن در هیئت دولت تصویب شود تا به مرحله اجرا برسد، در حال حاضر پیش نویس آئین نامه اجرایی به هیئت دولت تحویل داده شده است.

مدیرکل آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و کمبود و گرانی مواد اولیه برای هنرمندان صنایع دستی گفت: تلاش کردیم که مواد اولیه را با همکاری برخی از صنایع داخلی تامین کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتتاح موزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
گزارش اختصاصیافتتاح موزه نفتاین موزه بعد از دو موزه نفتی در که آبادان تاسیس شده است سومین موزه ایران هست که به بهره برداری میرسد همانطور که برنامه ریزی شده است تعداد این موزه‌ها تا پایان سال به ۵ موزه خواهد رسید
فارسفارس6 ساعت قبل
معاون وزیر علوم با اشاره به تداوم تخصیص ارز دانشجویی گفت: به دلیل بالا بودن نرخ ارز تقاضا زیاد نیست و در ۶ ماهه نخست سال قبل تقاضا بسیار بیشتر از مدت مشابه امسال بوده است. وی درباره نرخ ارز دانشجویی گفت: نرخ ارز دانشجویی نرخ ETS است که روزانه توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود. رئیس سازمان امور دانشجویان در پاسخ به این سؤال که پس از افزایش نرخ ارز میزان تقاضا برای دریافت ارز دانشجویی چه تغییری کرده است، گفت: درخواست‌های ۶ ماهه نخست امسال مانند درخواست‌های ۶ ماهه دوم پارسال است و تعداد درخواست‌ها زیاد و قابل توجه نیست. در حالی که درخواست‌ها در ۶ ماهه نخست سال قبل بسیار بیشتر بود و به دلیل اینکه نرخ ارز بالاست مراجعه زیاد نیست. وی خاطرنشان کرد: ‌پیش‌بینی این است که در ۶ ماهه نخست امسال چند هزار نفر برای ارز دانشجویی ثبت‌نام کنند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در همایش ملی سازگاری کم آبی گفت: توسعه سیستم‌های تصفیه فاضلاب و بازچرخانی آب، از اهداف اصلی بخش صنعت برای جایگزینی پساب بجای آب است. محسن صالحی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر اقدامات موثری در استفاده از پساب انجام شده است افزود: این سازمان در بخش وسیعی از صنایع کوچک و متوسط که در ساختار شهرک‌های صنعتی سازماندهی می‌شود برنامه‌های وسیعی برای بهینه سازی و کاهش مصرف آب دارد. وی با بیان اینکه بهینه سازی مصرف آب در فرآیند تولید یکی از اهداف ما در بخش صنعت است گفت: استفاده از روش‌های نوین برای کاهش مصرف آب در صنایع بزرگ بویژه صنایع معدنی دارای قدمت طولانی، بخشی از برنامه‌های طراحی شده وزارت صمت در بهینه سازی مصرف آب است. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ادامه داد: استفاده از آب دریا با کمک آب شیرین کن و بهره برداری از آب‌های مرزی از دیگر اهداف تعیین شده در استفاده مناسب از آب در صنعت است. صالحی با اشاره به وجود مصارف غیر مجاز آب در بخش صنعت گفت: با پایش و استفاده از دستگاه‌های به روز رسانی شده این مسئله را مدیریت خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب توضیح داد: در سال ۹۸ تمرکز وزارتخانه بر نظام برنامه ریزی است. وی با اشاره به اینکه بیشترین واردات مربوط به قطعات خودرو است گفت: باید زمینه‌های حضور توانمندی‌ها را برای تولید داخل فراهم کنیم. زرندی با اشاره به بومی سازی تکنولوژی‌های وارداتی از تعامل با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان‌های خبر داد. معاون طرح و برنامه با اشاره به اینکه برای استان‌ها هدف گذاری در نظر گرفته‌ایم افزود: استان‌ها با تعامل و بر اساس این اهداف باید برنامه ریزی کنند. وی همچنین گفت: قرار شده است، نمایشگاه تولید داخل را برگزار کنیم که هدف از این نمایشگاه این است که بیشتر نیازهایمان را به نمایش بگذاریم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ محمدباقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم نامه برای تامین مالی ۳ هزار میلیارد­ تومان از طرف نظام بانکی برای مناطق سیل زده افزود: برای تامین منابع لازم برای بازسازی مناطق سیل زده تقسیم کار صورت گرفته که ۲۳ هزار میلیارد تومان از این رقم مورد نیاز را دولت از ردیف‌های مختلف دولتی و بودجه ­پرداخت می‌کنیم که همه آن‌ها عمدتا از اعتبارات دولتی پرداخت می‌شود. وی گفت: از ۳۸ هزار میلیارد تومان خسارت وارد شده ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات بانک‌ها پرداخت خواهد شد. نوبخت با اشاره به اینکه در شرایطی که بی رحمانه‌ترین و بیشترین تحریم‌های تاریخ به کشور ما وارد شده و­ منابع مالی ما محدود است تامین ۳۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای دولت امکان پذیر نیست بنابراین نظام بانکی برای کمک به دولت اعلام آمادگی کرد. وی افزود: تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به خزانه برای پرداخت خسارت اختصاص دادیم و دیروز نیز در جلسه دولت ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در دولت مصوب شد که در ­بخش‌های راه و­زیرساخت‌ها هزار میلیارد تومان، برای­­بازسازی اماکن شهری و روستایی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و زیرساخت‌های خسارت دیده بخش‌های آب و فاضلاب و برق هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ­در نظر گرفته شد. نوبخت تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال سال رونق تولید است و برای این منظور از ظرفیت تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ استفاده می‌کنیم که براساس آن در ۸ برنامه در حوزه وزارت خانه‌های مربوطه حدود ۹۸۰ هزار فرصت شغلی امسال ایجاد خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

2 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

2 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

3 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

4 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1