عملیات ابها شکست رادارهای نظامی آمریکایی را ثابت کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
عملیات ابها شکست رادارهای نظامی آمریکایی را ثابت کرد

عملیات ابها شکست رادارهای نظامی آمریکایی را ثابت کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ارتش یمن در تغییر استراتژی خود و حملات هوایی به فرودگاه های عربستان موفق عمل کرده و شکست تسلیحات نظامی و رادارهایی آمریکایی را به اثبات رساند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، صنعا در اجرای تهدیدات خود درمقابل ائتلاف عربستان و امارات در خصوص معادله فرودگاه‌ها و همچنین حملاتی که هفته‌های قبل ترتیب داد موفق عمل کرده است. در حاشیه این اتفاق، مبارزان یمنی بار دیگر توانایی خود را در استفاده از تجربه و حفظ خط خود برای بالا بردن و گسترش توانایی‌های کمی و کیفی ثابت کردند. این حالت درعربستان کاملا برعکس است، طولانی کردن جنگ توسط عربستان در این زمان محاسبات دردناک و جبران ناپذیری به این کشور تحمیل کرده است.

موفقیت عملیات هفت پهپاد در خط ابقیق- ینبع در اواسط ماه مه در حمله‌ای که در یمن تحت عنوان عملیات نهم ماه رمضان شناخته شد، نشان دهنده یک مرحله جدید از درگیری است. اتفاقی که دیروز رخ داد تنها یک ایستگاه جدید در حملات صنعا در چارچوب پاسخ به حمله ائتلاف عربستان و امارات ضد یمن بود که ۳۰۰ تاسیسات حیاتی را برای اهداف احتمالی آماده کرده بود. منابع پیش رو در جنبش انصارالله هدف قرار دادن فرودگاه ابها را (فرودگاه منطقه‌ای در شهر عسیر که پروازهای داخلی و خارجی را هدایت می‌کند) در چارچوب یک معادله ساده قرار می‌دهند: فرودگاه‌های یمن را بازکنید تا حملات به فرودگاه‌های عربستان و امارات متوقف شود. محمد عبدالسلام رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا در کامنت خود اعلام کرد که صنعا حمله به فرودگاه‌های امارات و عربستان را با تهدید به حمله موشکی اجرا کرد که ریاض هم به آن اعتراف کرده است و همین دلیل تعطیلی فرودگاه است. عبدالسلام روز گذشته اعلام کرده بود که در پی بسته شدن فرودگاه بین المی صنعا و کوتاهی سازمان ملل متحد در انجام هرکاری، این حق کشورهای دشمن است که فرودگاه هایشان در معرض آتش قرار بگیرد.

برای اولین بار است که صنعا تا این اندازه به اهداف غیرنظامی نزدیک می‌شود. منابع نیروهای یمنی در مصاحبه با روزنامه الاخبار بر توجیه قانونی بودن این اعمال تاکید کرد. این منابع اشاره کردند که سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح هشدار داده است که شهروندان در کشورهای دشمن از حضور در فرودگاه‌ها و تاسیسات حیاتی اجتناب کنند.

از زمان عملیات روز نهم از ماه مبارک رمضان، ابتکارات نظامی ارتش یمن در مقابل عربستان تغییر کرد. از جمله این ابتکارات حمله با چند هواپیمای قاصف ک۲ به انبارهای اسلحه و رادار و اتاق کنترل در پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط و هدف قرار دادن پایانه‌ها و ایستگاه‌های هواپیماهای بدون سرنشین در فرودگاه جیزان است. علاوه بر این حملات وسیع در نجران که منجر به سقوط ۲۰ پایگاه عربستان در ۷۲ ساعت شد و ۷۵ جنگنده نتوانستند آن را متوقف کنند نیز از جمله این ابتکارات بود. این عملیات‌ها هربار شدید‌تر می‌شوند و اگر این استراتژی هم چنان ادامه یابد معادله جنگ به گونه‌ای می‌شود که عربستان و آمریکا که از آن حمایت می‌کند اصلا آن را نمی‌خواهند. همچنین این استراتژی، شکست سلاح‌های آمریکا و ناتوانی تکنیک‌های حفاظت و سیستم‌های آنها در زمینه واکنش به این نوع حملات پهپادی، و نیز ضعف زرادخانه‌های موشکی آن را آشکار می‌کند.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

منابع نظامی هشدار می‌دهند که همه فرودگاه‌ها در عربستان و امارات در معرض هدف گیری هستند تا زمانی که فرودگاه صنعا باز شود. این منابع تاکید کردند که یمن توانایی اجرای این تهدید را دارد. منابع نظامی در ادامه اعلام کردند که هدف قرار دادن برج فرودگاه ابها موجب خسارت و تعطیلی آن شده است. نوع موشک‌های استفاده شده در این عملیات، کروز با برد ۲۵۰۰ کیلومتر است. منابع همچنین اضافه کردند که بگذارید نیروهای دشمن وقت خود را صرف بررسی و جستجوی بقایای موشک‌ها کنند، خودمان در فرصت مناسب جزئیات آنها را اعلام می‌کنیم. بااین حال جستجو در بایگانی نیروهای یمنی نشان می‌دهد که یمن دوبار پیش از این در حمله به ابها از این نوع موشک‌ها استفاده کرده بود؛ بار اول به صورت آزمایشی بود و بار دوم رآکتورهای هسته‌ای در ابوظبی را به شدت مورد هدف قرارداد.

این نکته قابل توجه است که نیروی موشکی یمن در صحنه‌های پرتاب موشک کروز قرار گرفته است. با وجود عدم وضوح بالای پارامترهای فنی این نوع از موشک‌ها، به نظر می‌رسد که پس از پرتاب، شبیه به یک هواپیمای کوچک حدود ۵ متری که کلاهک انفجاری آن گاهی به بیشتر از ۴۰۰ کیلوگرم می‌رسد عمل کرده و چند ثانیه پس از پرتاب از موتورهای تقویت کننده خود جدا می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش تند برادر ستاره اسکندری به فیلم منتشرشده از خواهرش در ترکیه

رکنارکنا1 روز قبل
روز گذشته فیلمی از ستاره اسکندری در ترکیه در فضای مجازی منتشر شد که بازتاب زیادی داشت و برادر او واکنش تندی نسبت به این موضوع داشت. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
فراروفرارو1 روز قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.

دیدار موریسون با خرازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، اندرو موریسون وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه و خرازی رئیس شوراری راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه در این دیدار درباره مسائل منطقه و برجام ‌گفتگو می‌کنند. بر اساس شنیده‌ها، موریسون همچنین درباره تصمیم ایران مبنی بر تعلیق برخی از اقدامات برجامی صحبت خواهد کرد. به گفته وزارت خارجه انگلیس، این سفر فرصتی برای تعامل سازنده، صادقانه و بی‎پرده خواهد بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
در نتیجه، آقای ترامپ در شرایط کنونی مجبور شده است که بین دو گزینه جنگ و صلح یکی را انتخاب کند. او معتقد است که اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در آینده نزدیک اجتناب ناپذیر خواهد بود. آقای ترامپ هدف خود از تهدید به نابودی کامل کره شمالی را بازگرداندن رهبر این کشور به میز مذاکره عنوان کرده بود. هفته گذشته دولت ترامپ ایران را به عنوان مقصر حملات علیه نفت کش‌های ژاپنی و نروژی در خلیج عمان معرفی کرد. بسیاری از متحدان نزدیک آقای ترامپ از بی میلی او برای متوسل شدن به اقدام نظامی تقدیر کرده‌اند.

بازداشت دهها فعال زیست محیط در آلمان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی ای پی تی ان؛ ­پلیس آلمان دهها فعال محیط زیستی را که به شروع به کار یک معدن زغال سنگ اعتراض داشتند، بازداشت کرد. پلیس آلمان دهها نفر از فعالان محیط زیستی را که به شروع به کار بزرگترین معدن زغال سنگ لیگینیتی اعتراض داشتند و وارد محوطه این معدن شده بودند, بازداشت کرد. پلیس در ابتدای کار به این معترضان که در محوطه معدن گارزوایلر (Garzweiler) در غرب آلمان وارد شده بودند و این اقدام آنها, جانشان را تهدید می‌کرد، دستور خروج داده بود. به گفته خبرگزاری‌های آلمان, در درگیری با این معترضان, شماری از افسران پلیس نیز زخمی شده‌اند ولی به جزئیات بیشتر این حادثه اشاره‌ای نشده است. پیشتر نیز برخی از معترضان موفق شده بودند راه آهن متصل به این معدن را مسدود سازند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ محمدباقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم نامه برای تامین مالی ۳ هزار میلیارد­ تومان از طرف نظام بانکی برای مناطق سیل زده افزود: برای تامین منابع لازم برای بازسازی مناطق سیل زده تقسیم کار صورت گرفته که ۲۳ هزار میلیارد تومان از این رقم مورد نیاز را دولت از ردیف‌های مختلف دولتی و بودجه ­پرداخت می‌کنیم که همه آن‌ها عمدتا از اعتبارات دولتی پرداخت می‌شود. وی گفت: از ۳۸ هزار میلیارد تومان خسارت وارد شده ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات بانک‌ها پرداخت خواهد شد. نوبخت با اشاره به اینکه در شرایطی که بی رحمانه‌ترین و بیشترین تحریم‌های تاریخ به کشور ما وارد شده و­ منابع مالی ما محدود است تامین ۳۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای دولت امکان پذیر نیست بنابراین نظام بانکی برای کمک به دولت اعلام آمادگی کرد. وی افزود: تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به خزانه برای پرداخت خسارت اختصاص دادیم و دیروز نیز در جلسه دولت ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در دولت مصوب شد که در ­بخش‌های راه و­زیرساخت‌ها هزار میلیارد تومان، برای­­بازسازی اماکن شهری و روستایی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و زیرساخت‌های خسارت دیده بخش‌های آب و فاضلاب و برق هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ­در نظر گرفته شد. نوبخت تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال سال رونق تولید است و برای این منظور از ظرفیت تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ استفاده می‌کنیم که براساس آن در ۸ برنامه در حوزه وزارت خانه‌های مربوطه حدود ۹۸۰ هزار فرصت شغلی امسال ایجاد خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

2 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

2 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

3 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

4 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1