بیش از ۱۱ هزار حواله در سامانه جامع انبارهای استان مرکزی ثبت شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
بیش از ۱۱ هزار حواله در سامانه جامع انبارهای استان مرکزی ثبت شد

بیش از ۱۱ هزار حواله در سامانه جامع انبارهای استان مرکزی ثبت شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: از ابتدای طرح تاکنون ثبت نام ۴۴ هزار و ۳۲۶ واحد را در سامانه جامع انبارهای استان داشته‌ایم.

- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، محمدرضا حاجی‌پور ظهر امروز در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی در بحث صادرات اظهار داشت: یکی از مواردی که در بحث صادرات وجود دارد، اینکه صادرکنندگان ما باید نرخ ارز را به صورت آزاد بگیرند و براساس قیمت نیمایی عرضه کنند، این از مشکلاتی است که عمده واحدهای صنعتی استان دچار شده‌اند و همین عامل سبب کاهش صادرات استان شده است.

وی افزود: به طوری که سال گذشته پیش‌بینی ما در حوزه صادرات غیرنفتی استان، بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار بود که به همین سبب و در اثر سیاست‌‌گذاری‌های بانک مرکزی به یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: با پیگیری‌هایی که داشتیم این موضوع را منعکس کردیم و تاکید داریم تا سیستمی که درحال حاضر نرخ ارز و صادرکننده و تولیدکننده را رصد می‌کند این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

حاجی‌پور بیان کرد: به دنبال فعالیت تجاری که به عنوان واسطه وارد عرصه می‌شوند و صرافی‌هایی که به صورت واسطه‌ای نرخ دلار و ارز را تغییر می‌دهند، عمده ضرر به بخش تولید می‌رسد و این یکی از نکات مورد تاکید ما بوده که باید بتوان با سیاست‌ مدون و مشخصی برای ارائه تسهیلات ساده‌تر به بخش صادرکنندگان و تولیدکنندگان آن را برطرف کنیم.

وی با اشاره به قیمت‌گذاری‌های کالاهای پایه ادامه داد: در گذشته چون بحث محدودیت‌های ارزی نبود، خیلی از واحدهای تولیدی قیمت‌های پایه کالایی را به حد و اندازه‌ای که خودشان تشخیص می‌دادند یا براساس روندی که در بازار بود تعیین و نسبت به صادرات اقدام می‌کردند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: اما محدودیت‌های قیمت ارز سبب شد که به سراغ قیمت‌گذاری کالاها هم بروند، اینها نکاتی است که به نظر می‌رسد بانک مرکزی باید بازنگری ویژه‌ای در بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های خود داشته باشد، ما هم آمادگی داریم که با واحدهایی که در این زمینه دچار مشکل و چالش هستند تشکیل جلسه دهیم.

حاجی‌پور افزود: به نظر می‌رسد که لحاظ کردن مشوق‌ها برای صادرکنندگان عمده می‌تواند عاملی برای تشویق صادرکنندگان کوچک برای توسعه صادرات خود باشد.

وی تصریح کرد: مکاتبه‌ای را در ۲۳ اردیبهشت‌ماه امسال با مدیران دستگاه‌های اجرایی داشتیم، تعداد ۱۷۰ قلم کالاهای تنظیم بازاری در سامانه جامع انبارها درحال حاضر بارگذاری شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت سامانه جامع انبارها در استان بیان کرد: از ابتدای طرح تاکنون ثبت نام ۴۴ هزار و ۳۲۶ واحد را در سامانه داشتیم که یک‌هزار و ۹۲۱ مورد در حوزه صنعت، ۱۳ هزار و ۱۹۹ مورد در بخش کشاورزی، ۲۶ هزار و ۵۹۴ مورد در بخش اصناف، ۹۳۸ مورد در بخش انبارها و و مراکز نگهداری کالا، ۸۵۹ مورد در حوزه دام، طیور و آبزی، ۱۲۲ مورد در بخش بهداشت و درمان و ۷۰۳ مورد در حوزه معدن بوده است.

حاجی‌پور ادامه داد: استان مرکزی رتبه دوم را در حوزه سامانه جامع انبارها دارد، با توجه به ارزیابی‌های انجام‌شده، تعداد یک‌هزار و ۶۱۴ مورد از انبارهای ثبت‌شده به تایید کاربران رسیده است، ۲ هزار و ۱۸۹ واحد هم به دلایل مختلف از قبیل تغییر کد پستی باطل شده بود که از سامانه حذف شده‌اند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: از ابتدای شهریورماه سال گذشته تاکنون تمامی این واحدها ملزم به ثبت در سامانه شده‌اند که به دنبال آن ۱۱ هزار و ۸۳۲ مورد رسید-حواله داشتیم و از این تعداد ۳ هزار و ۸۰۹ مورد رسید و ۸ هزار و ۲۳ مورد حواله بوده است.

حاجی‌پور افزود: تمامی واحدهایی که انبارهای آنها در سامانه ثبت شده، ملزم هستند که اطلاعات و موجودی کالاهای خود را در این سامانه ثبت کنند تا بتوانیم در قالب مدیریت فرآیندها، انبارداری و انبارگردانی و امکان رصد کالا در زنجیره تامین این موضوع را دنبال کنیم.

وی با اشاره به مسائل و مشکلات در اجرای طرح سامانه انبارها گفت: یک موازی‌کاری بین سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا و سامانه جامع مدیریت کالا و خدمات وجود دارد که ابهاماتی را در زمینه وارد کردن اطلاعات در سامانه توسط واحدهای صنفی و صنعتی ایجاد کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به دیگر مشکلات پیش روی اجرای طذرح سامانه جامع انبارها تصریح کرد: عدم استقبال واحدهای تجاری، صنفی و صنعتی از ثبت در سامانه به علت شناسایی‌شدن و مشکلاتی نظیر دارایی، نبود ضمانت اجرایی لازم و کافی برای عملیاتی شدن سامانه با توجه به گذشت ۲ سال از فعالیت این سامانه، ثبت بارنامه‌های صوری و نادرست با حجم بالا توسط شرکت‌های باربری، عدم تمایل رانندگان به دریافت بارنامه برخط الکترونیکی از مشکلات پیش روی اجرای این طرح به شمار می‌روند.

حاجی‌پور بیان کرد: بازرسی از ۳۲۰ واحد ثبت‌شده در سامانه جامع انبارها توسط بازرسی صنعت و معدن انجام شد، ۸۶ واحد شناسایی شده و مابقی به سبب نقص آدرس غیرقابل شناسایی بودند، از این ۸۶ مورد هم ۱۴ مورد اطلاعات را به صورت صحیح وارد کرده بودند، از این رو باید تاکید بر صدور بارنامه برای واحدهایی که در سامانه جامع انبارها ثبت نام نکرده‌اند بیشتر شود.

وی با اشاره به پیشنهادات برای پیگیری این سامانه گفت: اطلاع‌رسانی مجدد برای ثبت نام از طریق مرکز و کمیسیون استانی، مشارکت فعال‌تر نیروی انتظامی در خصوص ممانعت حمل بارهای فاقد بارنامه و غیره از جمله پیشنهادات ما برای پیگیری اجرای این سامانه است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: خوشبختانه سامانه داشبورد این مجموعه هم برای تجمیع اطلاعات و گزارش‌ها راه‌اندازی شد، امکان رصد برای تمام کالاهای کشور هم راه‌اندازی می‌شود.

حاجی‌پور با تاکید بر ضرورت ثبت اطلاعات صاحب کالا به منظور صدور بارنامه عنوان کرد: بعضا مشاهده می‌شود که برای افراد متوفی بارنامه صادر شده یا برای یک نفر بارنامه‌های متعدد صادر شده و اینها از مشکلاتی به شمار می‌روند که با آن درگیر هستیم، بنابراین درخواست داریم که شرکت‌های حمل و نقل را به ثبت اطلاعات صاحب کالا ملزم کنند تا رصد کالا آسان‌تر انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چالش‌های گاز سوز کردن خودرو‌ها

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

ورود روحانی به محل برگزاری نشست سران کنفرانس «سیکا» +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بحث و بررسی پیرامون «اعلامیه سده» در کنفرانس بین المللی کار خبر داد و گفت: با هدف جلوگیری از اقدامات یک جانبه، کشورمان پیشنهادی مبنی بر تقویت سه جانبه گرایی به ویژه در شکل دهی آینده کار و در مواجهه با چالش‌های جهان کار برای درج در مقدمه اعلامیه ارائه داد. " علی حسین شهریور" در حاشیه کنفرانس بین المللی کار که در ژنو در حال برگزاری است، گفت: کشور‌های بولیوی، نامیبیا، مکزیک، پاناما، چین، لبنان، مالزی، اندونزی، فیلیپین و سوریه از این پیشنهاد حمایت کردند. وی با تاکید بر این که گروه کارفرمایی بین المللی نیز حمایت کاملی از این اعلامیه داشته است و گروه کارگری نیز با پیشنهاد اصلاحی کشور ما همراهی کرد و علیرغم مخالفت امریکا؛ اجماع حاصل شد و این اصلاحیه مورد تصویب کمیته قرار گرفت. مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون دنیای کار از اقدامات یک جانبه و غیر قانونی برخی کشور‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا رنج می‌برد و با تحریم‌های صورت گرفته به خصوص در حوزه اقتصادی، کار و کارگر و محیط کار و آینده کار با مشکل مواجه خواهد شد که در تناقض با اساسنامه سازمان بین المللی کار است. شهریور افزود: تحریم ها‌ی اقتصادی باعث می‌شود که کار شایسته و عدالت اجتماعی که از اهداف اساسی سازمان بین المللی کار است، تحقق پیدا نکند و توسعه پایدار کشور‌ها را به مخاطره می‌اندازد. شهریور همراهی جامعه جهانی با کشور‌های تحت تحریم را از طریق تقویت چند جانبه گرایی ضروری و اجتناب ناپذیر دانست. وی همراهی جامعه جهانی با کشور‌های تحت تحریم را از طریق تقویت چند جانبه گرایی ضروری و اجتناب ناپذیر دانست.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
به گزارش جماران، دکتر مؤمنی با تأکید بر این که اقتصاد ایران مسیری ضد علم اقتصاد را دنبال می‌کند، به تحلیل دیدگاه‌ها و راه حل‌های رابینسون، عجم اوغلو، توماس پیکتی، گروه مشاورین هاروارد، و در نهایت راهبرد مصدق برای اقتصاد ایران پرداخت و تأکید کرد دنبال کردن این راهبرد منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود. چقدر غم انگیز است که نظام تصمیم‌گیری ما تا امروز نشان داده تا حدود زیادی فریب فریبکاران بزرگ را خورده است. و مسئله‌ی اساسی اینکه در ایران تولید را به محملی برای کسب رانت تبدیل می‌کنند. از منظر اقتصادی هم درباره‌ی سلطه‌ی مناسبات رانتی در اقتصاد ایران اتفاق نظر وجود دارد. آن‌ها به قدری در این زمینه هیاهو می‌کنند که نظام تصمیم‌گیری ما به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی حافظه‌ی تاریخی ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
حجتی ابراز امیدواری کرد: با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده در خصوص کشت­ و منابع آبی موجود بتوانیم رشد تولیدی خوبی را داشته باشیم. وی در خصوص وضعیت تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولات راهبردی گفت: در سال‌های اخیر به ویژه سال ۹۶ -۹۷ در خصوص بارش‌ها سال استثنائی داشتیم چرا که در ۵۰ سال گذشته چنین­ خشکسالی­ حادی را نداشتیم. حجتی افزود: در عین حال توانستیم با وجود محدودیت‌های موجود رشد و افزایش تولید را داشته باشیم. وزیر جهاد کشاورزی همچنین با تبریک چهلمین سال تاسیس جهاد سازندگی گفت: قشر‌های مختلف مردم و دانشگاهیان با ندای امام راحل به روستا‌ها گسیل شدند. وزیرجهاد کشاورزی بر­ایجاد ظرفیت‌ها و انتقال اسناد­ و آثار دفاع مقدس به نسل‌های بعدی تاکید کرد.

نظرها

اخبار بیشتر