فعالیت‌های قرآنی مساجد تقویت می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

فعالیت‌های قرآنی مساجد تقویت می‌شوند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون فرهنگی امور مساجد گفت: فعالیت‌های قرآنی مساجد تقویت می‌شوند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت‌الاسلام ذاکر با بیان اینکه راهکار مرکز رسیدگی به امور مساجد در تقویت برنامه‌های قرآنی مساجد، تشویقی است نه تکلیفی، افزود: به منظور تقویت اطلاع‌رسانی از فعالیت‌ها و برنامه‌های مساجد شبکه اطلاع‌رسانی «سفیران مسجد» راه اندازی می‌شود.

وی با اشاره به راهکار‌های تقویت برنامه‌های قرآنی مساجد گفت: با توجه به اینکه مساجد، نهاد‌هایی مردم نهاد و مستقل هستند، به همین منظور درباره فعالیت‌های قرآنی خودشان تصمیم می‌گیرند.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امورمساجد اظهار داشت: برنامه و اقدام مرکز رسیدگی به امور مساجد درخصوص فعالیت‌های قرآنی مساجد، جنبه تشویقی دارد، نه جنبه تکلیفی.

وی افزود: ​ با اقداماتی همچون معرفی استاد برای تلاوت، حفظ و تفسیر در مساجد، تلاش می‌کنیم فعالیت‌های آن‌ها در حوزه قرآنی را تسیهل ببخشیم و تقویت کنیم.

حجت الاسلام ذاکر خاطرنشان کرد: ممکن است برخی از مساجد به استادان برجسته دسترسی نداشته باشند، به همین منظور مرکز رسیدگی به امور مساجد با توجه به جایگاهی که دارد، زمینه بهره مندی از استادان قرآنی را برای مساجد فراهم می‌کند.

وی یکی دیگر از جنبه‌های رونق بخشی به فعالیت‌های قرآنی مساجد را پخش جلسات قرآنی استاندارد از صدا و سیما دانست و تصریح کرد: در این زمینه هم مرکز رسیدگی به امور مساجد با رایزنی و پیگیری‌هایی که با شبکه قرآن و معارف سیما انجام خواهد داد، بنا دارد، این جلسات از سیمای قرآن پخش شود، ضمن اینکه در این زمینه می‌توان از ظرفیت پایگاه‌های خبری و شبکه‌های مجازی نیزاستفاده کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد تاکید کرد: به نظرم، برگزاری جلسات قرآنی در مساجد باید تشویق و انگیزه‌ای برای دیگر مساجد شود، به همین منظور در نظر گرفتن جوایزی برای نوجوانان و جوانان، برپایی مسابقات میان مساجد نواحی و محلات می‌تواند راهکاری مناسب در این زمینه باشد.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

حجت الاسلام ذاکر حضور جدی ائمه جماعات مساجد در جلسات و محافل قرآنی مسجد را راهکار دیگری در تقویت این جلسات برشمرد و تاکید کرد: اهتمام امام مسجد به برنامه قرآنی مسجد در ترغیب و تشویق جوانان و نوجوان و افزایش انگیزه آن‌ها موثر باشد.

وی با اشاره به ضعف رسانه‌ای در مساجد برای اطلاع رسانی برنامه‌ها اضافه کرد: البته این ضعف رسانه‌ای در بسیاری از دستگاه‌ها و مجموعه‌ها دیده می‌شود، به گونه‌ای که تبلیغ مناسبی از برنامه‌های خوبی که در دستگاه‌ها برگزار می‌شود، انجام نمی‌شود. به همین جهت ما در مرکز رسیدگی به امور مساجد تلاش می‌کنیم، با تقویت پایگاه تخصصی مسجد، رسانه‌ها و نرم افزار‌های اپلیکیشن جنبه‌های اطلاع رسانی را تقویت کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد اظهار کرد: علاوه بر این مرکز رسیدگی به امور مساجد درصدد است که با حضور فعالان رسانه‌ای مسجدی، شبکه‌ای اطلاع رسانی از برنامه‌های مساجد را در قالب «سفیران مسجد» راه اندازی کند، تا در زمینه اطلاع رسانی فعالیت‌های مساجد فعالیت کنند.

ذاکر درباره همکاری نکردن برخی مسئولان مساجد با مجریان جلسات قرآنی که تمایل دارند، برنامه شان در مسجد برگزار کنند، گفت: طبق گزارش‌هایی که ما از مساجد داریم، مسئولان بسیاری از مساجد همکاری لازم برای برگزاری جلسات قرآنی دارند و علت آنکه در برخی از مساجد این جلسات قرآنی برگزار نمی‌شود، شاید به دلیل توافق نکردن در زمان برگزاری برنامه است که به صورت موردی مشکلات این چنین باید بررسی و موارد خاص با راهکار‌های صحیح و مناسب خود پیگیری شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد خاطر نشان کرد: بسیاری از مساجد هستند که فعالیت‌های قرآنی، محافل و مراسم شبی با قرآن برگزار می‌کنند و با برگزاری آن‌ها هیچ مخالفتی نمی‌شود، بلکه همکاری لازم نیز با مجریان این برنامه‌ها انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
«دوماهنامه چامه» نشریه‌ای در فضای مجازی است که همچون مجله‌های کاغذی طراحی شده است و برای اینکه علاقمندان بتوانند از مطالب آن به راحتی استفاده کنند در فضای مجازی هر دوماه یکبار منتشر می‌شود. وی ادامه داد: بر این اساس چامه را در فضای مجازی منتشر کردیم و البته بی‌مزد و منت برای رشد و اعتلای کلمه و فرهنگ به نشر آن مبادرت داشتیم. وی افزود: چامه مجله‌ای است که مجوز انتشار به دو زبان فارسی و عربی دارد و ما علاوه بر این برای ترویج زبان فارسی از داستان‌ها و شعرهای زبان‌های دیگر در کنار زبان فارسی استقبال کردیم و بازتاب‌های مناسب و درخوری را دریافت کردیم. مدیر مسئول دوماهنامه چامه گفت: در حال حاضر نیز شماره ششم از دوماهنامه «چامه» منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است که در این شماره آثاری از میرجلال‌الدین کزازی، پزیلا محمدشاهی، نزار قبانی، قباد آذرآیین، احمد شهریار، موسی بیدج، نصرالله پورجوادی، محمود درویش و … چاپ شده است. علاقه‌مندان می‌توانند به طور رایگان این دوماهنامه ادبی را از تارنمای چامه به نشانی اینجا قابل دریافت است.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
اصلی‌ترین اولویت کاری در آموزش ‌و پرورش اجرای متوازن سند تحول بنیادینسرپرست وزارت آموزش‌وپرورش اصلی‌ترین اولویت کاری در آموزش‌ و پرورش را اجرای متوازن سند تحول بنیادین دانست و گفت: برای اجرای سند تحول بنیادین پاسخ به چند سؤال لازم است؛ چرا تحول بنیادین می‌گویند؟ زیرا نهاد تحول در جامعه آموزش ‌و پرورش است؛ تحول را با چه سازمانی اجرایی می‌کنند؟ پاسخ مدرسه است و در حال حاضر به‌درستی بر روی رویکرد مدرسه محوری تمرکز شده است. وی اضافه کرد: در نهاد تحولی آموزش ‌و پرورش، سازمان تحول مدرسه است، باید یادآوری کرد که کارگزار تحول معلمان هستند لذا معلم کارمند نیست، عنصر فعال تربیتی، علمی و اثرگذار است و اگر شأن و منزلت معلم را افزایش ندهیم، سطح جامعه ارتقا نمی‌یابد لذا اگر افزایش انگیزش و صلاحیت‌ها در معلم صورت نگیرد در آموزش‌ و پرورش تحول نخواهیم داشت. سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با بیان اینکه تعلیم و تربیت تمام ساحتی مهم است، گفت: در ساحت اخلاقی و اعتقادی تلاش بیشتری کنیم چراکه تربیت بر تعلیم مقدم است و ما متولی انسان تمام ساحتی هستیم. وی درادامه افزود: دومین جوهره سندتحول بنیادین چرخش‌های تحول‌آفرین است که در آن تعلیم و تربیت به‌نظام آموزشی فرهنگی و اجتماعی تبدیل می‌شود و باید به‌طور مرتب خلق موقعیت‌های یادگیری داشته باشیم. حسینی تصریح کرد: برای تحقق سه جوهره؛ ۱۳۱ راهکار در سند تحول بنیادین و ۶ خرده نظام دیده ‌شده است که خوشبختانه با تلاش همه همکاران کارهای خوبی صورت گرفته و برنامه‌ها به سطح مناطق هم رفته است.
سینماپرسسینماپرس21 ساعت قبل
سینماپرس: غلامرضا آزادی گفت: ساخت رئال انیمیشن «حماسه آرش کمانگیر» فعلا متوقف شده است. به گزارش سینماپرس، غلامرضا آزادی کارگردان سینما درباره آخرین وضعیت ساخت رئال انیمیشن «حماسه آرش کمانگیر» به باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: شرایط مالی به نحوی است که ادامه تولید این اثر امکان پذیر نبود از این رو ادامه ساخت آن متوقف شده است. قصه «حماسه آرش کمانگیر» به صورت انیمیشن سه بعدی از زبان یک معلم به تصویر کشیده می‌شود. می‌توان گفت «حماسه آرش کمانگیر» پروژه‌ای است که تا به حال در سینمای ایران، بدین شکل ساخته نشده است و نوآوری به همراه دارد. گفتنی است فیلمبرداری بخش رئال این اثر انجام شده است.
برنابرنا1 روز قبل
دفتر مطالعات و برنامه‌­ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ششمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران را در بهمن‌ماه ۱۳۹۸ برگزار می­‌کند. «پایتخت کتاب ایران» عنوانی است که هر سال به یک شهر شرکت کننده که بر اساس نظر هیئت داوران، بهترین برنامه را برای ترویج کتاب‌خوانی ارائه کرده باشند، اعطا می‌شود. در پنج دوره گذشته به ترتیب شهرهای اهواز (۱۳۹۴)، نیشابور (۱۳۹۵)، بوشهر (۱۳۹۶)، کاشان (۱۳۹۷) و یزد (۱۳۹۸) توانسته­‌اند عنوان «پایتخت کتاب ایران» را کسب کنند. – در موضوع ایمیل حتما نوشته شود: «ششمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران». مقررات تخصصی فراخوان: – پوستر طراحی شده می‌بایست بازتاب نگرش و مفهومی از ترویج کتاب‌خوانی و مطالعه و نیز سنن و آئین­‌های ایرانی باشد.
فارسفارس4 ساعت قبل
براساس گزارش «نیواطلس»، محققان در آزمایشاتی بر روی موش‌ها دریافتند که یک باکتری پروبیوتیک خاص (باکتری گوارش روده) می‌تواند با آلرژی مقابله کند. در چند دهه اخیر میزان آلرژی غذایی در کشورهای صنعتی غربی افزایش یافت اما به طور کامل علت وقوع این اتفاق مشخص نشده است، فرضیه‌ جالبی در این خصوص مطرح شده که اختلالات میکروبیوم روده نوزادان را عامل بروز آلرژی می‌داند. برای بررسی این فرضیه، محققان نخست آزمایشاتی را بر روی ترکیبات میکروبیوم روده تعدادی از نوزادان انجام دادند. در این آزمایش نمونه‌های مدفوع ۵۶ نوزاد با آلرژی غذایی و ۹۸ نوزاد سالم مورد بررسی قرار گرفت. این کشف نه تنها می‌تواند از پیشرفت آلرژی جلوگیری کند بلکه با یک پاسخ آلرژیک مانع از بروز علائم آلرژی می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
شب گذشته بهمن فرمان آرا تهیه کننده و کارگردان آثار مهمی چون شازده احتجاب، خانه‌ای روی آب و بوی کافور عطر یاس به تماشای تئاتر جنایات و مکافات به کارگردانی رضا ثروتی و تهیه کننده گی ماهان حیدری نشست. اعتمادآنلاین|حضور فرمان آرا با استقبال تماشاگران و بازیگران تئاتر مواجه شد و وی در پایان نمایش به تبادل نقطه نظرات خود با گروه کارگردانی و بازیگران پرداخت. در این بین او عاشق سونیا، دختری که به‌خاطر مشکلات مالی خانواده‌اش دست به تن‌فروشی زده بود، می‌شود. کارگردان این رابطه را به نشانه مهر خداوندی به انسان خطاکار استفاده کرده‌است و همان عشق، نیروی رستگاری‌بخش است که از دریچه مذهب او را به رستگاری و پذیرش مکافات می‌رساند. بازیگران آخرین نمایش ثروتی به ترتیب حروف الفبا عبارتند از؛.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری1 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری3 ساعت قبل

کاهش تعهدات برجامی ایران و برگزاری نشست این کمیسیون

خبری3 ساعت قبل

سردردهای عصبی خود را اینگونه پیشگیری و درمان کنید

اقتصادنیوز7 دقیقه قبل

تشریح جزئیات پرداخت وام اجاره مسکن توسط وزیر اقتصاد

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل

افزایش ثبات بازار سهام در پی راه‌اندازی فروش تعهدی/ سازمان بورس به دنبال تکمیل ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

اقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل

دریافت سه جایزه از جشنواره آمریکایی

سینماپرس9 دقیقه قبل

تنها با مجاهدت علمی می‌توان از دسیسه شیطان بزرگ رهایی یافت

مهر10 دقیقه قبل

وعده امیدوار کننده وزیر اقتصاد به مستاجران

اقتصادنیوز11 دقیقه قبل

تحریم فرماندهان سپاه ناشی از واماندگی آمریکا در برابر اقتدار ایران اسلامی است

قدس آنلاین12 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1