کاه‌ و‌ کلش ۴۵۰ هکتار از مزارع کهگیلویه در آتش سوخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. حوادث
کاه‌ و‌ کلش ۴۵۰ هکتار از مزارع کهگیلویه در آتش سوخت

کاه‌ و‌ کلش ۴۵۰ هکتار از مزارع کهگیلویه در آتش سوخت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
۵۰ هکتار از کاه و کلش مزارع آبیاری بارانی و قطره‌ای و ۴۰۰ هکتار از مزارع روستایی شهرستان کهگیلویه طعمه‌ حریق شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، به‌ دلیل بی‌دقتی و ناآگاهی کشاورزان در آتش‌زدن کاه‌ و‌ کلش‌ها و نیز پسماندهای کشاورزی مزارع، بخش‌ وسیعی از مراتع، مزارع و پسماندهای زراعی ۸ روستای غرب‌ دهدشت طعمه‌ حریق شد که با توجه به شدت‌ وزش باد، خطر آتش‌سوزی روستاهای پایین‌ دست نیز دور از انتظار نبود.

به دلیل عدم‌آگاهی کشاورزان ناشی از آتش‌زدن کاه‌و‌کلش‌ها، آتش‌سوزی از ابتدای گلزار‌ شهدای دهدشت آغاز و به‌ دلیل جهت وزش‌باد و سرعت آن، بخش زیادی از پسماندهای کشاورزی هشت‌روستا طعمه‌حریق شد.

سوزاندن پسماندهای‌زراعی سبب بروز چالش‌های زیست‌محیطی همانند آلودگی هوا شده و علاوه بر این بر حاصلخیزی خاک نیز اثرات منفی به جای می‌گذارد.

با وجود آنکه برخی از کشاورزان با دیدمنفی به پسماندهای زراعی نگاه کرده و در اکثر اوقات ترجیح می‌دهند آن‌ها را از بین ببرند، اما چنانچه پسماندها به‌شکل بسیار‌مفیدی مورد استفاده قرار بگیرد مزایای زیادی دارد از جمله اینکه می‌توانند به عنوان کود‌آلی از آن استفاده کرده و همین عامل به‌عملکرد خاک کمک می‌کند و حتی برای کشاورز ارزش اقتصادی زیادی دارد.

طی سال‌های‌اخیر سوزاندن پسماندهای‌زراعی یا کاه‌و‌کلش‌های برداشت در شهرستان‌کهگیلویه تبدیل به چالش بزرگی شده و متاسفانه علیرغم برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد و بحث و جدل‌های فراوان و نیز هشدار‌جدی آن در جلسات، اما عوامل بازدارنده قوی برای آن وجود ندارد.

در همین مدت‌کوتاه از زمان آغاز عملیات‌برداشت در سطح شهرستان تاکنون شاهد آتش‌سوزی‌های زیادی در مزارع بخش‌مرکزی شهرستان کهگیلویه بودیم و تاکنون هیچ‌گونه اقدام‌جدی و تأثیرگذاری جهت‌پیشگیری از بروز چنین خطری در سطح‌مزارع شهرستان اندیشیده نشده است و هرسال علیرغم بروز خسارات فراوان، متأسفانه اقدامات لازم به سال بعد موکول می‌شود.

دبیر ستاد‌بحران فرمانداری کهگیلویه در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: آتش‌سوزی از ساعت۱۵ ظهر چهارشنبه از ابتدای گلزار‌شهدای دهدشت آغاز و در ادامه مساحت بسیار زیادی از مزارع روستاهای غرب شهردهدشت دچار آتش‌سوزی شد.

سرتیپ خادمی افزود: به‌دلیل شدت و نیز جهت وزش‌باد، بخش‌زیادی از پسماندهای‌زراعی روستاهای برج‌علیشیر، دم‌مهد، سمغان، دهنو، تل‌مر و تل‌زری دچار آتش‌سوزی و طعمه‌حریق شده است.

وی با اشاره به‌همکاری تمام نیروها در کنار نیروهای مردمی تصریح کرد: نیروهای منابع‌طبیعی و نیز نیروهای نظامی در کنار نیروهای مردمی جهت اطفای‌حریق همکاری نموده و باتوجه به حجم‌بالای آتش علاوه بر ماشین آتش‌نشانی دهدشت، خودروی آتش‌نشانی سوق نیز فعالیت بسیار خوبی داشته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی در ایران

خادمی درپایان خاطرنشان کرد: در زمان بحران، همکاری و هماهنگی همه دستگاهای عضو مدیریت‌بحران شهرستان لازم است و نباید همکاری تنها به چند اداره معطوف شود.

رئیس منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌کهگیلویه در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهارداشت: در این حادثه ۲‌هکتار از مراتع بادام‌کاری طعمه‌حریق شد و علاوه بر آن، حجم‌زیادی از کاه‌و‌کلش‌ها، صیفی‌جات و نیز لوله‌های پمپاژ‌آب دچار خسارت شدند.

هدایت‌الله آویزش افزود: اعضای مدیریت‌بحران در این حادثه هیچ‌گونه همکاری نداشته و عملکرد مدیریت‌بحران شهرستان بسیار‌ضعیف بوده است.

وی‌ افزود: مصوبات جلسات ستاد مدیریت‌بحران تاکنون درخصوص آتش‌سوزی‌ها عملی نشده و لازم است فرمانداری در این زمینه با ادارات کم‌کار برخوردقانونی داشته باشد.

وی با اشاره به برخورد‌قانونی با افرادمتخلف عنوان کرد: باتوجه به اینکه شروع آتش‌سوزی از مزارع و ناشی از آتش‌زدن پسماندها بوده است لازم است جهادکشاورزی شهرستان با افرادمتخلف برخورد‌قانونی کند.

آویزش بیان کرد: چنانچه در چنین حوادثی با افرادمتخلف به‌صورت قضایی برخورد شود تاحدود بسیار زیادی خسارت ناشی از آتش‌سوزی‌ها کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به عدم امکانات لازم تصریح کرد: در زمینه اطفا‌حریق و مقابله با آتش‌سوزی‌ها امکانات شهرستان بسیار محدود است و لازم‌است این امکانات جهت اعزام به مناطق آتش‌سوزی در اختیار یک نهاد مشخصی قرار بگیرد.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان کهگیلویه نیز اظهار داشت: در این آتش‌سوزی ۵۰هکتار از مزارع آبیاری بارانی و قطره‌ای و نیز ۴۰۰هکتار از مزارع روستایی طعمه‌حریق شد.

سیدعمران تقوی افزود: در این آتش‌سوزی معادل ۵۰۰میلیون تومان به تجهیزات مزارع هندوانه و پمپاژهای مزارع آبیاری بارانی خسارت وارد شده است.

وی درپایان خاطرنشان کرد: در این آتش‌سوزی حدود ۳‌میلیارد ریال از پسماندهای کشاورزی و کاه‌و‌کلش مزارع ۸روستا طعمه‌حریق شد.

به گزارش تسنیم این آتش‌سوزی اولین مورد آتش‌سوزی با مساحت بالا و نیز ششمین مورد آتش‌سوزی بوده که در سال ۹۸ در شهرستان‌کهگیلویه رخ داده است و باتوجه به شرایط‌موجود احتمال اینکه در روزهای‌آینده دوباره شاهد چنین حوادثی باشیم دور از انتظار نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
فرمانده انتظامی پایتخت از بازداشت و عزل دو مامور کلانتری به خاطر رفتار خارج از عرف در ماجرای پارک پلیس خبر داد. به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در واکنش به دستگیری۵ هنجارشکن در پارک پلیس تهرانپارس و فیلمی که از درگیری مامور با یکی از هنجارشکنان در فضای مجازی منتشر شد اظهار داشت: براساس تماس جمعی از شهروندان که در آن پارک مشغول تفریح بودند در ساعت ۱۶:۳۰ اول تیر مامور پلیس ۱۱۰ به محل اعزام شد. پس از حضور مامور مشخص شد که عده‌ای جوان که حالت عادی نداشتند رفتارهای هنجارشکنانه و ناشایست که غیرقابل تحمل برای خانواده‌ها بود مرتکب شده و شئونات را زیر پا گذاشتند که درنهایت طی تماس مامور جانشین کلانتری، چند نفر از ماموران به محل اعزام شدند. عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت تصریح کرد: با گذشت ۴۸ ساعت از ماموریت دو نفر از همکاران پلیس از جمله جانشین کلانتری و مامور از مسئولیت خود عزل شده و هم اکنون در بازداشت هستند تا به رفتار خارج از عرف آنها رسیدگی شود. عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت جرم ۵ دختر و پسر دستگیر شده را کشف حجاب، هنجارشکنی و برخورد توهین‌آمیز با پلیس عنوان و خاطرنشان کرد: این ۵ نفر هنوز در بازداشت پلیس هستند.

ویدیو/ کشف اسلحه شاه‌کش در برخورد پلیس با اراذل و اوباش در تهران

انتخابانتخاب17 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| روز گذشته ویدئویی از درگیری پلیس تهران با یک دختر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. البته سرکلانتر شرق تهران از برخورد با مامور خاطی پلیس در ماجرای درگیری با این دختر جوان در تهرانپارس خبر داده است. او پیش‌تر در توئیتی هم نسبت به این رفتار پلیس اعتراض کرده بود. رییس پلیس پایتخت درباره اینکه آیا رفتار پلیس مستندسازی می‌شود گفت: ما رفتار مامورانمان را مستندسازی می‌کنیم اما در این مورد دوربین نداشتیم. وی گفت که در این جلسه پیگیری تخلفات احتمالی و بررسی تخلفات صورت گرفته را انجام می‌دهیم و اینکه علت رفتار نیروی انتظامی چه بوده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
دسته دوم حقوق مردمی، حقوق عامه نام دارد و این دسته شامل حقوقی که تامین کننده منافع عامه مردم است و مدعی خاصی ندارد­می شود. حجت الاسلام منتظری گفت: در قانون اساسی، یکی از وظایف مهم قوه قضائیه و دستگاه قضا، احقاق حقوق عامه است، البته نقش مردم هم این بین بسیار اهمیت دارد زیرا وقتی مردم مطالبه‌گری کنند دستگاه قضا هم موظف است که با مسئولیتی چندین برابر، حقوق عامه را پیگیری کند. دستگاه قضا بدون تعارف با هر متخلفی برخورد می‌کند. حتی اگر در جایی یک مسئول هم قصد تعرض به حقوق عامه را داشته باشد با برخورد ما مواجه می‌شود. منتظری افزود: در مورد حادثه سیل‌های اخیر پس از بررسی هایی دریافتیم که برخی مسئولین مقصر هستند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
مخمل نمازی را عصر یکی از روزهای بهار، رسانه‌ها از دل قصه‌های تلخ زندگی اش بیرون کشیدند. مخمل متولد ۱۳۳۵ بود و درست زمانی که فرزند پنجمش پا به این دنیا گذاشت او نیز بستری شد. و حالا نازلی زهرا و برادر معلولش مانده‌اند و دنیایی که همه چیز دارد به جز مادر! حدود ۴ سال پیش مخمل را بدلیل ارائه اطلاعات غلط از تحت پوشش کمیته امداد خارج کردند. پس از پخش فیلم زندگی مخمل، رئیس کمیته امداد خمینی (ره) بخش دیشموک از پیگیری مشکلات این پیرزن و فرزندانش توسط کمیته امداد خبر دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت۲۴ - پسر جوانی که درجریان درگیری با رقیب عشقی اش او را با ضربه چاقو بشدت زخمی کرده بود صبح دیروز در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. پسر جوانی که درجریان درگیری با رقیب عشقی اش او را با ضربه چاقو بشدت زخمی کرده بود صبح دیروز در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. در این درگیری خونین که بین دو پسر جوان رخ داد یکی ازآنها دراثر اصابت چاقو به جمجمه بشدت زخمی شد وبه بیمارستان انتقال یافت. ضارب که پسر ۲۴ساله‌ای بود خیلی زود دستگیر شد او در بازجویی ادعا کرد: من مدتی بود با دختری ۱۴ساله به‌نام سانای آشنا شدم. قرار بود باهم ازدواج کنیم اما مدتی بود که او از مزاحمت‌های پسر جوانی صحبت می‌کرد؛ برای همین تصمیم گرفتم به سراغ پسر غریبه بروم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

5 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1