اختصاص ۴۰ میلیون یورو برای تکمیل مترو قم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
اختصاص ۴۰ میلیون یورو برای تکمیل مترو قم

اختصاص ۴۰ میلیون یورو برای تکمیل مترو قم

مهرخبرگزاری مهر |
قم - شهردار قم گفت: در جلسه‌ای با ریاست مجلس قرار شد که ۴۰ میلیون یورو از ارزهای در اختیار قرارگاه خاتم در چین به تأمین تجهیزات مترو قم تخصیص یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ظهرداری قم، سیدمرتضی سقائیان‌نژاد در دیدار با آیت‌الله علوی بروجردی، با اشاره به حدود وظایف و اختیارات شهرداری‌ها اظهار کرد: بیش از ۳۷۰ وظیفه مختلف بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است و در یک مقایسه ساده با یک وزارتخانه این حجم وظایف بسیار بالا است.

شهردار قم ادامه داد: در سال ۷۸ شوراها کار خود را آغاز کردند و بالغ بر ۲۰ سال از دوره فعالیت آنها می‌گذرد و کم‌کم انسجام لازم در فعالیت شوراها در حال ایجاد است؛ قبل از انقلاب جمعیت شهرنشینی حدود ۳۷ درصد بود که امروز به بیش از ۷۰ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که این جریان شهرنشینی تا پایان هزاره سوم به ۹۰ درصد هم برسد.

وی با تأکید بر اینکه در کشور ۵۴ میلیون نفر شهرنشین هستند افزود: با این وجود حجم وظایف و حیطه اختیارات شهرداری‌ها حجم اعتبارات و هزینه‌های آنها با یک وزارت‌خانه قابل مقایسه نیست.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه عمده پروژه‌های عمرانی شهری توسط شهرداری‌ها انجام می‌گردد، افزود: کارهای شهرداری مثل سفره روزمره مردم است و نمی‌شود یک روز نظافت شهری نباشد، یک روز آبیاری فضای سبز نباشد و توسعه پارک‌ها و امکانات شهری انجام نشود.

وی با بیان اینکه قرار بود تمرکززدایی در شهرها صورت بگیرد گفت: تمرکززدایی انجام نشده و شاهد تراکم زدایی در شهرها هستیم؛ شهرداری‌ها تمام پول خود را از مردم می‌گیرند، قبلا ۲۶ مبحث بود که عوارض دریافت و خرج شهر می‌شد و عنوان شد که این کار بروکراسی ایجاد می‌کند و طرح تجمیع عوارض را اجرا کردند؛ تجمیع عوارض وارد قانون مالیات بر ارزش افزوده شد و قرار شد بخشی از این درآمدها در اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد به عنوان بهای خدمات که این بها کمک به شهرداری نیست و جزو هزینه‌های جاری شهر است.

وی با تأکید بر اینکه سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده حق مسلم آنها است، گفت: شهرداری‌ها خاکریز امنیتی نظام هستند و اگر خدمات خود را به درستی انجام دهند مردم از نظام رضایت خواهند داشت و باعث سرمایه اجتماعی می‌گردد.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه کار باید دست مردم باشد تا بتوانیم شاهد رشد و پیشرفت و حل مشکلات باشیم خاطرنشان کرد: با تمام این مشکلات با وحدت کلمه مدیران شهری و مدیران استان، تحریم اثری بر فعالیت‌ها نگذاشته است؛ بودجه شهرداری در سال ۹۴ بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان بوده و امروز این بودجه به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی نخستین گام فعالیت‌های شهرداری را تدوین برنامه قم ۱۴۰۰ عنوان کرد و افزود: سال سوم در برنامه دنبال می‌شود و شاهد تحقق بالای ۹۷ درصدی برنامه‌ها در مدیریت شهری هستیم.

شهردار قم با بیان اینکه شهرداری تا سال ۱۴۰۰ برنامه دارد و قم ۱۴۰۵ در حال تدوین است اظهار کرد: تمام فعالیت‌های شهرداری باید طبق این برنامه انجام شود.

وی گفت: در برنامه پیش‌بینی کردیم که تا سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۷ مترمربع فضای سبز به ازای هر شهروند داشته باشیم و در حال حاضر به نزدیک به ۱۹ مترمربع رسیده‌ایم.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: هر سال بالغ بر ۲۷۰ هکتار به فضای سبز شهر قم اضافه می‌شود و پساب و آب مورد نیاز تأمین شده و صرفه‌جویی در مصرف آب جزو اولویت‌های شهرداری است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه عمرانی توانستیم طرح‌های نیمه‌تمام را تکمیل کنیم خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی که برای سال ۹۸ داریم بالای ۸۰۰ پروژه است که شامل تقاطع غیرهمسطح خیابان کیوانفر و خیابان امام خمینی، ادامه بلوار جمهوری، ادامه بلوار عماریاسر، تکمیل تقاطع غیرهمسطح ولیعصر، تکمیل بلوار فردوسی به طول ۲۵ کیلومتر، اجرای تقاطع غیرهمسطح بلوار پیامبر اعظم و فردوسی، تکمیل تقاطع غیرهمسطح امینی بیات و… است.

شهردار قم با اشاره به احداث پارک هزارهکتاری شهر قم افزود: این پارک از جنوب دانشگاه مفید شامل پارک کوثر، باغ پرندگان، بوستان زائر، بوستان خضر، بوستان شهدای گمنام و… تا کوه دوبرادران است.

وی ماندگاری زائر در شهر قم را نزدیک به هشت ساعت عنوان کرد و گفت: سعی داریم ماندگاری زائر را به دو روز برسانیم تا بازده اقتصادی نیز برای شهر و مردم به وجود آید.

سقائیان‌نژاد توسعه تسهیلات حمل و نقل عمومی شهر را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: سال گذشته نزدیک به ۱۵۰ دستگاه اتوبوس وارد شهر شد و ورود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس دیگر را نیز در سال ۹۸ پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با اشاره به مشکلات ارزی برای اتمام قطار شهری قم تصریح کرد: در جلسه‌ای با ریاست مجلس قرار شده که ۴۰ میلیون یورو از ارزهای در اختیار قرارگاه خاتم در چین به تأمین تجهیزات مترو قم تخصیص یابد.

شهردار قم بیان کرد: در خصوص منوریل نیز برنامه ریزی کردیم که بتوانیم مسیر آن را تا میدان مطهری به اتمام برسانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا توله خرس را سنگسار کردند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل

۲۶ خرداد ۴۴؛ روزی درخشان و ماندگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۵۴ سال پیش شهیدان بخارایی، صفار هرندی، نیک نژاد و محمدصادق امانی با همرزمانشان هم پیمان شدند تا برای پیشرفت ایران، حسن علی منصور نخست وزیر رژیم ستم شاهی را اعدام انقلابی کنند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در حاشیه بیست و هفتمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران افزود: به طور طبیعی درباره مسائل مختلف کشور به ویژه موضوع روز همچون مسائل اقتصادی سوالات و ابهاماتی در جامعه به وجود می‌آید که بر این اساس در جلسه ستاد مقرر شد هر یک از دستگاه‌های مسئول در حوزه مربوط به خود نسبت به پاسخگویی به این سوالات و ابهامات اقدام کنند. وی همچنین با اشاره به وضعیت کاغذ در کشور نیز گفت: در جلسه امروز مقرر شد دستگاه‌های مسئول به گونه‌ای تدبیر کنند تا در ماه‌های آینده به ویژه آغاز فصل بازگشایی مدارس مشکلی در این زمینه به وجود نیاید. وزیر کشور همچنین به گزارش وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت خرید تضمینی گندم اشاره کرد و افزود: ​ خوشبختانه گزارش‌ها نشان می‌دهد که ما در خرید گندم از کشاورزان شاهد اقدامات خوبی هستیم به گونه‌ای که میزان خرید نسبت به سال گذشته افزایش هم یافته است. رحمانی فضلی همچنین با اشاره به شرایط خودرو سازی کشور و نیاز متقاضیان خاطر نشان کرد: باید در این زمینه علاوه بر مقابله با فضاسازی‌ها و بازار سازی‌های کاذب که قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کند نیاز مردم را نیز مدیریت و تامین کرد که در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد گزارش مبسوطی ارائه کرد.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر محسن هاشمی در ابتدای یکصدو چهل و نهمین جلسه شورا با اشاره به سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و درگذشت دکتر علی شریعتی گفت: این دو چهره شاخص تاریخ انقلاب اسلامی، که تاثیرگذاری فراوانی بر نسل جوانان دهه پنجاه داشتند از نمادهای تلفیق تعهد و تخصص در زمانه خود محسوب می‌شدند. رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه یادآور شد: چمران وشریعتی با وجود تحصیل در بهترین دانشگاههای غرب، بازگشت به وطن و حضور در میان مردم را برگزیدند و در این راه آماج سخترین حملات، ترور شخصیت و سرزنشها شدند اما عشق به اسلام ومردم نتوانست خللی در اراده آنان برای ساختن جامعه وفردایی بهتر پدید آورد. محسن هاشمی با بیان اینکه هیچ اندیشمند و متفکری از خطا و اشتباه منزه نیست، گفت: اگر خطا و اشتباهی در تفکرات این چهره‌های ارزشمند تاریخ انقلاب وجود دارد نباید به سانسور و حذف همه یا بخشی از شخصیت آنها در رسانه‌های رسمی بیانجامد چرا که در زمانه‌ای که اصالت منافع فردی و باندی و گروهی بر مصلحت مردم و انقلاب ارجحیت پیدا کرده است، ما نیاز به ظهور چمران‌ها وشریعتی هایی داریم که بیش و پیش از خود، به دیگران بیاندیشند. رییس شورا افزود: نسلی که انقلاب کرد، شور خود را از شریعتی وام گرفت و نسلی که به جبهه رفت با مناجاتها و نگاه عرفانی چمران مانوس بود، شاید یکی از علل ایجاد گروه‌های انحرافی در انقلاب، برخورد حذفی از سوی برخی جریانات فکری و سیاسی با اندیشه و تصویر مرحوم شریعتی بود که اجازه مصادره نام و سواستفاده از شورانقلابی نهفته در اندیشه شریعتی را به گروه‌های منحرف داد. محسن هاشمی تاکید کرد: امروزه که ایران بیش از هر زمان دیگری با تهدیدات وتوطئه بیگانگان مواجه است ما بیش از گذشته به تولید وتکثیر چمران‌ها وشریعتی‌ها نیاز داریم که دغدغه نخست شان وطن، مردم و دین باشد، با متحجران و بیگانه گرایان مرز بندی داشته باشند و مطابق با زمانه بیاندیشند، برانگیزانند و عمل کنند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی گفت: خوشبختانه با همتی که همکاران ما در سازمان شهرداریها دارند و کاری که خودروسازان داخلی کردند امروز شاهد رونمایی از هزار مینی‌بوس هستیم که بخش اول آن آماده شد ۱۰۰ مینی بوس برای شهرهای میانی و بزرگ و کلان شهرها اختصاص پیدا می‌کند. امیدواریم بتوانیم در بازه‌های زمانی کوتاه شاهد افزایش تعداد نوسازی این مینی بوس‌های فرسوده در شهرهای بزرگ باشیم. وی گفت: در واقع برای استقبال شهروندان از حمل و نقل عمومی بایستی ناوگان جدید و جوانی داشته باشیم. متاسفانه ما حدود ۲۳ هزار دستگاه اتوبوس در کشور داریم که بیش از ۶۰ درصد آنها فرسوده هستند. میانگین سنی اتوبوسرانی ما بیش از ۱۰ سال است، ناوگان مینی بوس رانی ما، بیش از ۲۹ سال می‌باشد که سن بسیار بالایی است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
محسن مسلم‌خانی در حاشیه واگذاری هزار دستگاه مینی‌بوس شهری به شهرهای کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: سال ۹۶ رئیس جمهور در بحث ناوگان حمل و نقل عمومی شهری و بین شهری دستور داشت که مصوبه آن اعلام شد و متولی کار وزارت صنعت است. وی با بیان اینکه متاسفانه تا به امروز اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است گفت: متاسفانه ۶۰ درصد از ناوگان حمل و نقل عمومی شهری فرسوده است و نیاز مبرم به بازسازی دارد و اگر در این دو سه سال آینده بازسازی و نوسازی انجام نشود قطعا به مشکل برمی‌خوریم. ­مدیرعامل اتحادیه اتوبوسرانی‌های شهری کشور گفت: نیاز است که وزارت صنعت در این خصوص سریعا اقدام کند تا این مصوبه و دستور رئیس جمهور اجرایی شود. وی ادامه داد: البته شورای اقتصاد ۸۴ هزار دلاری که برای (نوسازی) هر اتوبوس اختصاص پیدا کرده بود به ۱۴۷ هزار دلار رسانده یعنی مصوبه ۱۴۷ هزار دلار شد و ان شاءالله امیدواریم این مصوبه ابلاغ شود و وزارت صنعت این موضوع را اجرایی کند که با اجرای این مصوبه هم مشکل حمل و نقل و هم مشکل اشتغال در کشور حل و هم منجر به فعال شدن صنایع خودروسازان می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر