راز پلید اقتصاد آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اقتصادی

راز پلید اقتصاد آمریکا

فراروخبرگزاری فرارو |
اگر یک اقتصاددان امروز پس از چند دهه از خواب بیدار شود و تنها این اعداد را ببیند، فرض خواهد کرد که یک‌پنجم آمریکایی‌ها بیکار و در صف غذا ایستاده‌اند. در عوض، نرخ بیکاری ایالات‌متحده در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد چرا که نیل آرمسترانگ اولین قدم خود را روی سطح ماه ۵۰ سال پیش گذاشت. این ایده که ایالات‌متحده در یک رکود جهانی پیروز می‌شود ممکن است مانند تفکر طعنه‌آمیز برخی از مارکسیست‌ها در گوشه تاریک سالن دانشکده باشد. اما چنین دیدگاهی ایدئولوژیک نیست. در عوض، نرخ‌های بهره جهانی در حال خراشیدن زمین هستند، چون رشد تولید ناخالص داخلی در خارج از ایالات‌متحده بسیار آهسته است.

«تادجی. بوخهولز» به‌عنوان مدیر سیاست اقتصادی تحت ریاست جورج بوش پدر خدمت کرده است. او جایزه آموزش جوانان دانشگاه هاروارد را در رشته اقتصاد دریافت کرد و نویسنده ایده‌های جدید از اقتصاددانان مرده و قیمت رفاه است.

امروز یک راز کوچک در اقتصاد وجود دارد: ایالات‌متحده از رکود جهانی سود می‌برد و به سود خود ادامه می‌دهد. اقتصاد ایالات‌متحده در حال فریب دادن است، حتی در حالی که معترضان در انگلیس علیه برگزیت فعالیت می‌کنند، رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل مکرون، با جلیقه‌زرد‌ها مقابله می‌کند و شرکت‌های فناوری چینی از قبیل: هوآوی با ترس منجمد شدن بازار‌های خارجی مواجه هستند؛ سال گذشته اقتصاد آمریکا ۹/ ۲ درصد رشد کرد، در حالی که حوزه یورو به رشد ۸/ ۱ درصدی بسنده کرد و این مساله به رئیس‌جمهور دونالد ترامپ، اعتماد بیشتری در سبک تهاجمی‌اش بخشید.

اما رشد نسبتا قوی ایالات‌متحده مطابق آنچه کتاب‌های درسی اقتصاد پیش‌بینی می‌کنند، نیست. اقتصاد آمریکا در مرحله‌ای موقتی، اما قوی است که در آن ضعف در خارج از کشور، روحیه در خانه را بالا می‌برد. اما این شادی اقتصادی هیچ ارتباطی با کینه و بدخواهی عصر ترامپ ندارد و بیشتر با نرخ‌های بهره بسیار زیاد سروکار دارد. هزینه استقراض در حال حاضر کمتر از هر زمانی از زمان تاسیس بانک مرکزی ایالات‌متحده در سال ۱۹۱۳ است، یا در مورد بریتانیا از زمان تاسیس بانک انگلستان در سال ۱۶۹۴ است. اوراق‌قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات‌متحده در حدود ۱۲۳/ ۲ درصد در حال واگذاری است و در ماه آوریل، خدمات نت فلیکس اوراق‌قرضه با نرخ ۴/ ۵ درصد منتشر کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

اگر یک اقتصاددان امروز پس از چند دهه از خواب بیدار شود و تنها این اعداد را ببیند، فرض خواهد کرد که یک‌پنجم آمریکایی‌ها بیکار و در صف غذا ایستاده‌اند. در عوض، نرخ بیکاری ایالات‌متحده در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد چرا که نیل آرمسترانگ اولین قدم خود را روی سطح ماه ۵۰ سال پیش گذاشت. این ایده که ایالات‌متحده در یک رکود جهانی پیروز می‌شود ممکن است مانند تفکر طعنه‌آمیز برخی از مارکسیست‌ها در گوشه تاریک سالن دانشکده باشد. اما چنین دیدگاهی ایدئولوژیک نیست. در عوض، نرخ‌های بهره جهانی در حال خراشیدن زمین هستند، چون رشد تولید ناخالص داخلی در خارج از ایالات‌متحده بسیار آهسته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
برنامه امشب پایش با موضوع مبادلات ارزی بانک‌ها و نقش آن در نوسانات ارزی کشور و با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه پخش خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی برنامه پایش، برنامه یکشنبه ۲ تیرماه «پایش»، با موضوع مبادلات ارزی بانک‌ها و نقش آن در نوسانات ارزی کشور و با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه پخش خواهد شد. در ابتدای این برنامه با توجه به گزارش صورت مالی بانک تجارت و رقم بالای سود مبادلات ارزی این بانک، کارشناسان اقتصادی برنامه و رزازان، نایب رئیس هیئت مدیره بانک تجارت، در خصوص این موضوع گفتگو می‌کنند. سؤال نظرسنجی امشب برنامه «پایش» نیز به‌صورت زیر از مخاطبان سؤال پرسیده شده است: آیا موافقید از سوداگری در مسکن، مالیات سنگین اخذشود؟ ۱. خیرعلاقه‌مندان به شرکت در نظرسنجی می‌توانند عدد گزینه موردنظر خود را به سامانه ۳۰۰۰۰۱۱۱ پیامک کنند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
آنچه در زیر می‌آید قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره خانه با متراژ پایین در تهران طی خرداد ماه ۹۸ است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه رسمی املاک می‌باشد. بنا بر عرف بازار، درازای کم کردن یک میلیون تومان از ودیعه، ۳۰ هزار تومان به اجاره بهای ماهانه اضافه می‌شود:
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
مصطفی دارایی نژاد در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره قیمت انواع صیفی و سبزی پرمصرف در بازار گفت: انبه از کیلویی ۱۷۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان، توت سفید از ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، دستمبو از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، زردآلو از ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، گوجه فرنگی از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، فلفل تند ریز از ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان، بادمجان قلمی از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، پیاز زرد از ۱۰۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان، پیاز شیری از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، فلفل دلمه‌ای سبز از ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، کاهو پیچ سالادی از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، کاهو رسمی از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، کدو مسمایی از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، گل کلم از ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، کرفس از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، کلم سفید از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، کلم قرمز از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، لوبیا سبز از ۱۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان، خیار چنبر ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان غوره آب گیری ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان غوره عسگری ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان هویج از ۴۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان، سیب زمینی نو از ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، سبزی خوردن از ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و سبزی جور از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، به از ۸۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. وی افزود: قیمت برگ مو از ۵۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ تومان، گوجه سبز برقان از ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان، گوجه سبز شمال از ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، لیمو ترش میناب از ۲۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تومان، موز از ۹۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. نایب رئیس اتحادیه بار فروشان ادامه داد: انگور یاقوتی ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان آلبالو تخم خارجی ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان آلبالو رسمی ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان آلو شابلون ۹۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان شلیل شبرنگ ۱۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان طالبی شاه پسند از کیلویی ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، هلواز ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان، گیلاس تکدانه از ۱۲ تا ۲۹ هزار تومان، گیلاس صورتی ۱۰۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ خیار رسمی از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، سیب گلاب ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تومان و هندوانه از ۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان، کیوی از ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان، اناناس از کیلویی ۱۸۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان، خیار گلخانه از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، ملون از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، بادمجان گلخانه‌ای ۴۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان، کلم بروکلی از ۸۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان، توت فرنگی کرج از ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان، توت فرنگی سنندج از ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان، خربزه از ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، طالبی از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان و فلفل شیرین از ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
در تمام این سال‌ها حساب‌های ارزی و سپرده‌های ارزی هم در بانک به صورت شفاف انجام شده است. از طرفی یک سری منابع صندوق ذخیره ارزی به بانک‌ها داده بود و از طرفی تسهیلات به وارد کنندگان دادیم. رزازان گفت: بانک‌ها از تورم سودی نمی‌برند و در شناسایی تسهیلات ارزی هم سودجویی نکرده‌اند. وی بیان کرد: تمام بانک‌های کشور اعم از دولتی و غیر دولتی در تهاتر بدهی دولت با بانک‌ها دخیل بودند. تمام خرید و فروش‌های ارزی در سایه قانون انجام شده است، زیرا این بانک متعلق به دولت است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

2 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

2 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

3 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

4 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1